کد خبر 498987
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶

رئیس‌جمهور سوریه تاکید کرد که هرگونه حمایتی به داعش از طریق ترکیه با همکاری با عربستانی‌ها و قطری‌هایی صورت می‌گیرد که حیاط خلوتی را برای داعش ایجاد کرده‌اند و این گروه تندرو از ترکیه و با حمایت اردوغان وارد سوریه می‌شود.

به گزارش مشرق، رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه "فونیکس" چین عنوان داشت که جدول زمانی برای از بین بردن تروریسم وجود ندارد چرا که این مساله فقط مربوط به پیشروی‌های میدانی نمی‌شود بلکه در گرو حمایتی است که تروریست‌ها از کشورهای دیگر به دست می‌آورند چرا که تعدادی از کشورها در غرب و منطقه منفعت‌شان نیست که به راه‌حل سیاسی دست یافته شود و آنها فقط به حمایت از تروریست‌ها برای سرنگونی دولت سوریه اعتقاد دارند. آنها خواهان طولانی شدن زمان بحران هستند و اراده مبارزه با تروریسم را ندارند.

رییس‌جمهور سوریه خاطرنشان کرد: کشور و دولت سوریه هدف اصلی‌شان تلاش به نفع مردم است و سوریه به هر پیشنهاد خوبی پاسخ مثبت خواهد داد. مساله مهمتر برای سوری‌ها این است که قانون اساسی و نظام و کشور به صورت کلی سکولار باشد که ضامن آزادی ادیان بوده و همگان را زیر چتر سوریه جای دهد.

اسد تاکید کرد که نمی‌توان گام‌های سیاسی ملموسی را پیش از از بین بردن تروریسمی که منبع نگرانی بزرگتر برای تمامی سوری‌ها است، اتخاذ کرد.

وی تاکید کرد که روابط سوریه و چین از دهه‌های قبل کاملا دارای ثبات است و این روابط از بحران سوریه تاثیر نپذیرفته است و کمتر نشده و تماس‌ها میان این دو کشور متوقف نشده است.

رییس‌جمهور سوریه با بیان اینکه ارزش‌های بزرگ مردم و دولت چین آنها را متمایز کرده و در نقش گسترده آنها در عرصه بین‌الملل منعکس شده است، ‌گفت: باید توازن را مجددا در جهان برقرار کرد و از ارزش‌ها و منشور سازمان ملل حمایت کرد و باید آن انحطاط اخلاقی که سیاست‌های غرب به آن دچار شده‌اند اصلاح شوند چرا که ما بهای این سیاست‌ها را می‌پردازیم و اینگونه است که ما به آنچه که مردم و دولت چین برای جهان ما در آینده نزدیک و یا دور انجام خواهند داد چشم دوخته‌ایم.

اسد در پاسخ به سوالی در مورد اینکه برخی از واژه «جنگ داخلی» برای توصیف جنگ در سوریه استفاده می‌کنند، گفت: درگیری‌ها در سوریه یک جنگ داخلی نیست در صورتی می‌توان جنگی را یک جنگ داخلی توصیف کرد که میان اقشار مختلف جامعه‌ای خط کشی شده باشد حال چنین خط فاصلی طایفه‌ای، نژادی و چه بسا سیاسی باشد اما وضعیت در سوریه اینگونه نیست. جنگ داخلی عوامل مختلفی دارد و در جنگ داخلی مساله کشورهایی مطرح است که از تروریست‌هایی حمایت می‌کنند و این تروریست‌ها را به کشور می‌فرستند. در همین حال آن کشورها علنا اعلام می‌کنند که هدف‌شان تغییر دولت یا نظام است و اینگونه است که آنچه در سوریه رخ می‌دهد یک جنگ داخلی نیست بلکه یک جنگ است.

وی در خصوص وضعیت کنونی سوریه چه در زمینه میدانی و یا سیاسی، گفت: حدود پنج سال از شکل‌گیری وبای تروریسم در سوریه گذشته است. این مساله طبیعتا با حمایت برخی از کشورهای منطقه و جهان رخ داد و تروریست‌ها توانستند تعدادی از مناطق در سوریه را تحت تصرف خود درآورند. طبیعتا ارتش سوریه با آنها می‌جنگند و در چندین نبرد پیروز شده است اما ارتش سوریه نمی‌تواند در هر مکانی در خاک سوریه حضور یابد. اخیرا و پس از مشارکت نیروی هوایی روسیه در مبارزه با تروریست وضعیت بسیار خوب شد و من می‌توانم بگویم که ارتش تقریبا در هر جبهه‌ای پیشروی را رقم می‌زند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس