«معلم درس محبت» سه مقاله منتشر نشده از حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی جاودان است که پاسخ به چند پرسش اساسی درباره‌ی چرایی و نتایج قیام خونین حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) و چرایی و چگونگی عملکرد امام سجاد(علیه‌السلام) پس از نهضت عاشورا است.

 به گزارش مشرق، موسسه ایمان ماندگار جدیدترین کتاب خود را با عنوان «معلم درس محبت» که به ماجرای تفسیر داستان کربلا از زبان حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی جاودان پرداخته، منتشر کرده است.

کتاب حاضر، سه مقاله منتشر نشده از حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی جاودان است که به دلیل ارتباط عمیث مسائل و وحدت شیوه بررسی، در کنار یکدیگر قرار داده شده و در این کتاب چاپ شده است.

این کتاب بر اساس موضوع اصلی، به دو بخش «چرایی و آثار قیام امام حسین(علیه‌السلام) و «چگونگی دوران امام حضرت سجاد و نحوه‌ی مبارزه‌ی ایشان» تقسیم شده است.
جدیدترین اثر استاد جاودان درباره قیام امام حسین(ع)
موضوع کتاب حاضر، پاسخ به چند پرسش اساسی درباره‌ی چرایی و نتایج قیام خونین حضرت اباعبدالله الحسین(علیه‌السلام) و چرایی و چگونگی عملکرد امام سجاد(علیه‌السلام) پس از نهضت عاشورا است.

در این اقر نه به سبک مقاتل و سیره‌نگاران، اتفاقات و جزئیات قبل، حین و بعد از عاشورا با دقت و ظرافت بررسی شده و نه تلاشی برای نشان دادن یک سیر کامل تاریخی از ابتدای نهضت حسینی تا پایان دوره امامت حضرت زین‌العابدین ارائه داده، بلکه گزارشی از ابتدای نهضت حسینی تا پایان دوره‌ی امامت حضرت زین‌العابدین ارائه داده، بلکه گزارشی از یک تتبع طاقت‌فرسا در میان آثار و منابع تاریخی متعدد در دوران حکومت امویان، برای رسیدن به یک شناخت و درک عمیق و صحیح از فضای حاکم بر جامعه‌ی اسلامی آن روزگار است.

تعداد قابل توجهی از مطالبی که در این اثر نقل می‌شود، هیچ ارتباط مستقیم و احیانا غیر مستقیمی با قیام امام حسین ندارد، ولی منجر به شناسایی علل و عوامل پنهان و آشکار آن دوران می‌گردد که در فهم چرایی و چگونگی آن رفتارها از ائمه‌ی آن عصر نقش به‌سزایی دارد.

محقق فاضل این اثر، حضرت استاد شیخ محمدعلی جاودان است که سال‌ها شاگردی علامه بزرگوار و محقق متتبع تاریخ، حضرت آیت‌الله سیدمرتضی عسکری، را در کارنامه خود دارد. وی با نگرشی کلان و توضیفی، جو حاکم بر جامعه و تلاش‌های به نتیجه‌ رسیدهی‌ی بنی امیه را استخراج کرده و قیام حسینی را به صورت بی‌طرف و منصفانه داوری کرده است که آیا حرکت امام حسین اولا حرکتی مناسب با شرایط آن زمان بود یا نه؟ ثانیا آیا این حرکت به نتیجه رسید یا شکست خورد؟ و ثالثا سیر حضرت برای احیای اسلام و نجات جامعه‌ی منحط آن روزگار چگونه توسط امام بعدی پیگیری شد و ادامه یافت؟

محتوای کلی این کتاب در ۱۰ عنوان کلی به شرح ذیل منتشر شده است:

۱. اشاره به جریان هدایت الهی و بازشناسی معنا و مفهوم ربوبیت خدای متعال؛ همچین برنامه‌ی شیطانی طاغوت‌ها در برابر این جریان الهی با ابزار جهالت و ضلالت
۲. برشماری نمونه‌های متعددی از عناصر شیطانی جهالت و ضلالت که در تاریخ مربوط به عصر امویان ثبت وضبط شده است
۳. بررسی آثار و نتایج قیام حسینی که شاهدی بر بیداری بعدی امت اسلامی و انفتاح باب رهایی از جهالت و ضلالت
۴. اشاره به راهکار مصون‌ساز دین پس از ختم نبوت.
۵. بررسی خصوصیات دوران امامت امام سجاد(علیه‌السلام) و مشکلات پیش‌روی آن حضرت
۶. شمارش برخی جنایات و افسادهای گسترده‌ی بنی‌امیه در راس حکومت اسلامی و در سراسر جامعه‌ی مسلمین
۷. اشاره به برخی مشکلات و موانع احیای دین در بازگشت جامعه به اسلام ناب
۸. نقل طرح‌ها و توطئه‌های چندگانه‌ی معاویه در هدم اسلام ناب محمدی با توهین به پیامبر اعظم، تلاش برای تحریف قرآن، ایجاد و ترویج عقاید باطب مذهبی و دشمنی و برخورد کوبنده با اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و شیعیان ایشان
۹. تجمیع نمونه‌های جزئی و موردی از افساد گسترده‌ی حکومت با فرهنگ‌سازی و ترویج مفاسد اقتصادی،‌شیوع بی‌بندوباری، ترویج زمینه‌های گناه و هوس‌رانی در سطح عمومی و ... برای بی‌ارزش ساختن افراد اجتماع و تسهیل امر استعباد آنان
۱۰. تبیین رووس اقدامات حیات‌بخش امام علی‌بن‌الحسین(علیهما السلام) برای احیای جامعه‌ی منحط و خود فروخته‌ی آن عصر در قالب دعا و تضرع،‌اخبار از غیب، کرامت و بزرگواری در برابر مخالفان و دستگیری از بیچارگان و در راه ماندگان در سخت‌ترین شرایط و در برابر سفاک‌ترین خلفای فاسد اموی و مروانی

این کتاب با طراحی جلد مسعود نجابتی در تیراژ ۵ هزار نسخه و به قیمت ۸ هزار تومان عرضه شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره ۰۹۱۲۶۲۷۰۱۳۴ تماس بگیرند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس