کد خبر 494469
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۶

از نظر تئوریسین‌های آمریکایی، برای ضربه زدن به ایران، باید از ابزار ایجاد تفرقه قومی سود جست. چنانچه «براندا شافر» از مستشاران سیا و رئیس مرکز مطالعات خزر در دانشگاه هاروارد در کتاب "مرزها و برادری" بر لزوم بهره گیری از آذری‌ها برای تغییر نظام در ایران تاکید کرده است.

گروه بین‌الملل مشرق - مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در سال 1385 ، تلاش دشمنان برای تشنج‌آفرینی و تحریکات قومی و مذهبی را آخرین تیر ترکش آنان بر ضد نظام و مردم دانستند. معظم له همچنین در مراسم باشکوه بیست‌ و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) تفرقه‌افکنی مذهبی و قومی را جزو سیاست‌های قطعی دشمن خواندند و افزودند: امام بزرگوار ما از ابتدای پیروزی انقلاب در مقابله با این توطئه، تکیه‌ی کم‌نظیری بر وحدت ملی و اتحاد آحاد ملت داشتند.

 واقعیت این است دشمنان نظام اسلامی و در رأس آنها امریکا و رژیم صهیونیستی که از تبدیل شدن ایران به الگوی پیشرفت کشورهای مستقل و آزادیخواه جهان نگران هستند،  در کنار سیاست مداخله جویانه نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و... برنامه های گسترده ای برای ایجاد تفرقه قومی در ایران طرح ریزی کرده اند.

پشت پرده برافروختن آتش آشوب در سرزمین آذری‌ها/ آماده انتشار

با ورود بخش اعظمی از هجمه ها و توطئه های نظام سلطه علیه ایران به حوزه جنگ نرم، ایجاد تفرقه قومی با استفاده از شبکه های ماهواره ای و مجازی هرچه بیشتر در کانون توجه آنها قرار گرفته است. مستندات فراوانی نشان می دهد که دشمن برای ایجاد تفرقه قومی در میان همه اقوام ایرانی تلاش می کند، یکی از این اقوام آذریهای ایران هستند که سابقه درخشان و غرورآفرین آنها در حمایت از تشیع و تمامیت ارضی ایران بغض و کینه عجیبی در دل دشمنان ایران اسلامی ایجاد کرده است.

نگاهی به صفحات حماسه آفرین آذریها در بستر تاریخ کشورمان نظیر نبرد پرافتخار آذریهای ایران در چالداران در مقابل تجاوز ترک های عثمانی، مبارزه آنها  دربرابر تجاوز نظامی قشون روس ، نقش برجسته شان در انقلاب مشروطیت ، اعتراض آنها به سرقت نام آذربایجان توسط مساواتیان قفقاز ، حضور پرشورشان در انقلاب اسلامی و خلق حماسه 29 بهمن و رشادت های مثال زدنی در جریان هشت سال جنگ تحمیلی نشان داده است که آذربایجان همانطوریکه مقام معظم رهبری فرمودند سَرِ ایران است.

این نقش تاریخی آذریها در دفاع از کیان ایران اسلامی حتی توسط دشمنان نیز اذعان شده است، در پژوهشی که در سال 2004 توسط شرکت "هیکس" به سفارش وزارت دفاع امریکا انجام یافته، تاکید شده است که آذریهای ایران همبستگی گسترده ای با حکومت مرکزی دارند و گرایشات گریز از مرکز در این مناطق عملا وجود ندارد.

 از نظر تئوریسین های امریکایی بویژه نئوکان ها، برای ضربه زدن به ایران و تضعیف جایگاه علمی و منطقه ای آن ، باید از ابزار ایجاد تفرقه قومی سود جست. چنانچه «براندا شافر» از مستشاران سیا و رئیس مرکز مطالعات خزر در دانشگاه هاروارد در کتاب "مرزها و برادری" بر لزوم بهره گیری از آذریها برای تغییر نظام در ایران تاکید کرده است.

پشت پرده برافروختن آتش آشوب در سرزمین آذری‌ها/ آماده انتشار
براندا شافر

در چنین فضایی بود که بویژه از دوره دوم بوشِ پسر، اقدامات گسترده ای از سوی سازمان سیا و پنتاگون برای ایجاد نارضایتی در میان آذریهای ایران در دستور کار قرار گرفته است. اولین گام جدی در این روند تاسیس و تقویت یک شبکه تلویزیونی تجزیه طلب ضد ایرانی به زبان آذری به نام "گون آذ تی وی" در سال 2005 بود که در شیکاگو امریکا مستقر شد و توسط سازمان سیا اداره می شود .

رئیس مزدور این شبکه احمد اوبالی می باشد که سالها در جمهوری آذربایجان ، ترکیه و آمریکا ساکن بوده و به مهره ای برای سازمان سیا تبدیل گشته است، فردی با سابقه سیاه از دوران جوانی که شبکه معاند تحت رهبری وی اخیرا با توهین به اهل بیت ع ، چهره شیطانی خود را هر چه بیشتر به نمایش گذاشت.

مدتی قبل از تاسیس گون آذ تی وی ، آویگدور لیبرمن وزیر امورخارجه سابق رژیم صهیونیستی در دیدار با دبیرکل ناتو، ضمن تشریح سیاست های این رژیم برای بهره برداری از جمهوری آذربایجان ، از توافق برای تاسیس شبکه تلویزیونی آذری زبان خبر داده بود.

پشت پرده برافروختن آتش آشوب در سرزمین آذری‌ها/ آماده انتشار
احمد اوبالی

بر اساس گزارش برخی از رسانه های امریکایی ، بخش قابل توجهی از بودجه 75 میلیون دلاری که کنگره امریکا در سال 2006 علیه ایران اختصاص داد در اختیار گون آذ تی وی قرار گرفت و در همان سال در جریان تحریک احساسات قومی در اعتراض به چاپ کاریکاتوری موهن در یکی از روزنامه ها، این شبکه ماهواره ای آذری زبان بعنوان پیاده نظام جنگ روانی آمریکایی- صهیونیستی عمل کرد که البته با هوشیاری مردم غیور استان های آذری نشین این توطئه خنثی شد.

اختصاص بودجه کنگره آمریکا برای تبلیغات ضدایرانی در سالهای اخیر بشدت افزایش یافته است که بخش اعظمی  از آن مختص تحریکات قومی است . ایجاد نارضایتی قومی در میان آذریهای ایران از طریق سیاه نمایی، تحریف، دروغ پردازی و سوژه سازی و بخصوص سوء استفاده از برخی اشتباهات سهوی رسالت اصلی رسانه های وابسته به سیا را تشکیل می دهد.

امریکاییها برای پیشبرد سیاست تفرقه قومی در میان آذریهای ایران، همانطوریکه "توماس مک اینری" معاون سابق ستاد نیروی هوایی این کشور درمقاله اش در "ویکلی استاندارد" توصیه کرده بود،تلاش کردند که از اشتراکات و پتانسیل های موجود در جمهوری آذربایجان برای تحریک آذریهای ایران نیز استفاده نمایند.

در این راستا با موافقت و همراهی دولت باکو ، شبکه تجزیه طلب گون آذ تی وی در باکو استودیو مجهزی تأسیس و آرشیو شبکه دولتی جمهوری آذربایجان (آذ تی وی) و همچنین آرشیو های تلویزیون های اجتماعی و فرهنگ این کشور در اختیار این شبکه تجزیه طلب قرار گرفت.

در عین حال دهها گروهک، حزب و تشکل تجزیه طلب و ضد ایرانی در جمهوری آذربایجان از جمله داک ، بزقورد ، باب ، گاموح ، جبهه خلق آذربایجان واحد ، همبستگی شهروندی ، امید و جنبش رستاخیز ملی مستقر شده اند که توسط دفتر منطقه ای امریکا موسوم به دفتر امور ایران در باکو هماهنگ و حمایت می شوند، آنها زنجیره ای از رسانه های تجزیه طلب را تشکیل داده اند که برای پرورش و جذب عناصر قومگرا در مناطق آذری نشین ایران فعالیت می کنند. تظاهرات اخیر قومگرایان درمقابل سفارت کشورمان در باکو نیز توسط همین عوامل سازماندهی شده بود.

پشت پرده برافروختن آتش آشوب در سرزمین آذری‌ها/ آماده انتشار

 بر این اساس نیز جای تعجب نیست که "سیمون هرش" روزنامه نگار افشاءگر امریکایی در مقالاتی تحت عنوان "گام بعدی" در نیویورکر فاش ساخت که سیا و پنتاگون روابط پنهانی با قومگرایان آذری برقرار کرده و از آنها خواسته اند طرحهایی برای ایجاد تنش در مناطق آذری نشین اجرا کنند،حتی اسکات رتیر تئوریسین امریکایی در سال 2006 در مقاله ای در الجزیره نوشت که سیا و نیروهای ویژه امریکا، برای شوراندن آذریهای ایران ، عناصر قومگرا را در جمهوری آذربایجان آموزش می دهند.

از صدها شبکه که برای ایجاد تفرقه قومی و مذهبی در ایران فعالیت می کنند،  برخی شان نظیر گون آذ تی وی و جان آذ تی وی ، ویژه ایجاد نارضایتی در میان آذری زبانان ایران هستند ، این شبکه ها ماموریت دارند که به صورت روزمره و با دروغ پردازی از باصطلاح ستم تاریخی علیه آذری های  ایران سخن گفته و از همه امور حتی بازیهای ورزشی برای تحریکات  قومی سوءاستفاده کنند، اما یکی از اهداف اصلی تاسیس آنها، بهره برداری از خلاءها و خطاهای سهوی و ناگهانی داخلی می باشد.

بر این اساس نیز جنجال آفرینی شبکه های وابسته به نظام سلطه علیه خطای غیرقابل اغماض در برنامه طنز فیتله ابعاد گسترده سرمایه گذاری دشمن در این حوزه را بار دیگر عیان ساخت
.

 شبکه های وابسته به سیا که شبکه تکفیری و سعودی العربیه نیز به آنها پیوسته بود، با استفاده از ترفندهای مختلف عملیات روانی و نیز شعارسازی با محوریت تجزیه طلبی کوشیدند طرحی برای تفرقه قومی در کشور عزیزمان کلید بزنند. در حالیکه سازمان استخبارات سعودی، با تاسیس اداره ویژه رفاوض، به جنگ شیعیان آمده و مفتیان وهابی با لفظ رافضی های صفوی، ایرانیان از جمله آذری ها را تکفیر  و ریختن خونشان را مباح و بلکه واجب اعلام می کنند، همصدایی العربیه – گون آذ تی وی در هتاکی علیه ایران اسلامی و مقدسات شیعه قابل تامل است.

در واقع دشمن تلاش دارد با نزدیک شدن به موعد انتخابات مجلس فضا را ملتهب سازد و از اینرو در این مقطع حساس، روی اظهارات کسانیکه از هر حادثه ای تلاش دارند، بنوعی بهره برداری انتخاباتی نمایند، حساب باز کرده است. 

با وجود این ، چنانچه مقام معظم رهبری در سال 1385 نیز فرموده بودند: دشمنان این ملت مانند همیشه با تحلیل غلط در منطقه‌ای گام گذاشتند که محور و صاحب انقلاب است، بنابراین این سوء استفاده دشمن نیز همانند گذشته محکوم به شکست شد.

در این راستا نیز بصیرت مردم غیور و همیشه در صحنه استانهای آذری نشین ایران به همراه برخورد منطقی صداوسیما در عذرخواهی از آذری زبانان شریف کشور و بخصوص تاکید ریاست سازمان صداوسیما بر اینکه این خطا نابخشودنی است، باعث شد که آخرین تیر ترکش دشمن به سنگ بخورد.

پشت پرده برافروختن آتش آشوب در سرزمین آذری‌ها/ آماده انتشار

در شرایطی که در گذشته گاه برخی از دستگاهها برای خطای محرز خود حاضر به عذرخواهی از محضر ملت نشده اند ، عذرخواهی بموقع صداوسیما بخاطر خطای ناشی از سهل انگاری آنهم در سه سطح عوامل برنامه، معاون سیما و ریاست سازمان نشان داد که از این منظر نیز صداوسیما دانشگاه عمومی است. شکی نیست که نتیجه سیاستهای مزوّرانه شبکه های وابسته به امریکا و صهیونیسم برای تفرقه قومی چیزی جز افرایش انزجار از این کشور نخواهد بود، همانطوریکه  "مایکل مک فول" اندیشمند امریکایی در مقاله اش با عنوان "استراتژی برد- برد" پیش بینی کرده بود که تلاش واشنگتن برای تحریک قومی در ایران باعث افزایش تنفر مردم این کشور از امریکا خواهد شد.   

* احمد کاظمی مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی صداوسیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  «براندا شافر» در حقیقت یک صهیونیست آمریکایی - اسراییلی و جاسوس موساد است که از دانشگاه تل آویو فارغ التحصیل شده است. او اکنون در دانشگاه هیفا کار می کند. کتابی بنام Borders and Brethren: Iran and the Challenge of Azerbaijani Identity" (MIT Press, 2002). دارد که برای هندوانه گذاشتن زیر بغل ایرانیان آذری و جلب آنان به همکاری با سازمانهای جاسوسی نوشته است. منگول بیات که خود آذری است جواب دندان شکنی به این جاسوس صهیونیست جهود در یک نوشته که بررسی کتاب بالا داده است که خواندنی است. لپ کلام استاد منگول اینست که دوره سیاست های امپریالیستی فتنه بیانداز و حکمرانی کن به سر آمده است.
 • ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  خوبه كه تبريزي ها ديگه به خودشان بيايند
 • ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  ما فارسها هم از این قضیه ناراحتیم و عزیزان آذری رو دوست داریم ،همان طور که آذری زبانها حضرت ابوالفضل (ع) رو دوست دارن و همیشه با معرفت بودن خواهشن گول دشمن رو نخورن ،دشمن کارش دشمنیه اگه از این موقعیت ها استفاده نکنه دشمن نیست گلابیه اینایی که میبینید تو تظاهرات آذری ها جو میدن و وسط خیابونن (اون عده محدود در بین جمعیت رو میگم) اینا بهایی های ایران هستن که مقرشون حیفا در اسراییل هستش و هدفشون براندازی مملکت امام زمان و جلوگیری از ظهور حضرته و تو فتنه ۸۸ هم بودن و در و دیوار آتیش میزدن،همینها هم بودن که حسینیه ها و مساجد رو آتیش زدن وگرنه کدوم مسلمونی حسینیه و پرچم امام حسین (ع) رو آتیش میزنه امام زمان پشت این مملکته و ان شا الله به زودی قدس رو از وجود این غده چرکین ضعیف نجات خواهیم داد یا علی
 • اهوازی ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  ما هم باید از تالش های ستم دیده در برابر ستم دولت بادکوبه اشغالی بشدت حمایت کنیم.باید از ارمن ها و مردم قره باغ در برابر قتل و عام ترک ها حمایت کنیم.
 • اهوازی ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  نباید از نام بزرگ آذربایجان برای آنسوی ارس استفاده کنیم.در ضمن آذربایجان نامی فارسی است و ترکی نیست.دولت اشغالگر بادکوبه اگر حسن نیت دارد باید بساط گروهک های ضد ایرانی را جمع کند.
 • ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  ما آذري زبان ها،با غيرت و بصيرت مثال زدني هميشه پشتيبان ولايت و كشور بوديم و هستيم.دشمن تيري در تاريكي انداخته. فقط به اميد روزي كه هنرمندان ما نيز(بويژه فارس زبان ها) با درك و بصيرت بالا از شوخي و تمسخر اقوام عزيز ايراني جدا خودداري كنند قرآن فرموده:قومي قوم ديگر را مسخره نكند و بايست ساختار كشور به گونه اي شود اجازه فعاليت افراد لاقيد را در اين زمينه ها ندهد.ايراني همه اش عزيز است.از كرد و ترك و لر وبلوچ وگيلك و... همه و همه
 • ناشناس ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  ایران باید مدعی بازگشت سرزمین های جدا شده باشد
 • ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  منم موندم اگر فیلی مثل پایتخت یا خندوانه با لهجه آذری یا ترکی به جای شمالی و جنوبی پخش می شد چه می کردن برادران!!!!!!.... به نظرم بهتره از سیاست خود ترکیه و آذربایجان رو در اخراج اقوام هویت گریز گرایش به ایران تالشی و کرد در صد سال گذشته درس بگیریم و بیش از این به تجزیه طلبان فرصت ندیم..
 • ali ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  جهت اطلاع صدا وسیما
 • داور ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  با تشكر از سايت مشرق به خاطر گزارش در مورد مسئله اي بسيار مهم متاسفانه سالهاي متمادي است كه بيگانگان با كمك دنباله هاي داخلي و خارجي خود با صرف پول در اين راه گام بر ميدارند اگر به قسمت هاي مختلف كشور سفر نمائيد و كمي هم آگاهي اجتماعي و سياسي داشته باشيد بوي ناخوشايندي به مشام شما مي رسد كه حاكي از فرايندي است كه سالهاي سال دشمنان ايران به دنبال به بار نشستن آن هستند غفلت مسئولين مركز نشين و توجه به مسائلي بي اهميت و بزرگ كردن آنها، عدم آگاهي و بعضا اقدامات آنها در بروز پديده ناگوار واگرائي ملي در صورت نبود برنامه جدي ،خطرات بزرگي را براي امنيت كشور در برخواهد داشت جا دارد كه از نخبگان واقعي كشور كه دل در گرو نگاهباني از ايران دارند، استفاده شود گذشته نشان داده است كه نخبگان ساخته و پرداخته و دست پرورده درك مناسبي از وضعيت ندارند بلكه بيشتر درانديشه جايگاه خود هستند
 • محمود ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  واقعا برادران ترک هم خیلی دیگه تند رفتن اگه قرار بشه سر هر کار طنزی مردم بریزن تو خیابون که دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه خندوانه این همه با لهجه ی جنوبی شوخی داشت ایا کسی معترض شد پایتخت در چهار سری پخش شد با لهجه ی شمالی ایا کسی تجمع کرد کاش یه کم جنبه داشته باشیم و بهانه دست دشمنان کشور و نظام ندیم.
 • حسین ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  آذریها همیشه موجب افتخار ایران بوده وهستند آنها این بار نیز دشمن را مایوس کردند این غیوران در عین حال از شیعیان جمهوری آذربایجان نیز حمایت می کنندیاشاسین آذربایجان
 • ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  ضمناً جالب است که 90% جنگ نرم استکبار شامل کار روی زنان و آذری زبانان می شود
 • ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  0 0
  احسنت اهوازی
 • از خوزستان ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  0 0
  این زنه براندا شافر چه نگاه کثیفی داره.یعنی اون کسانیکه به حرف این خانم گوش میکنند این خرند که بخاطر آسایش و امنیت اسراییل و صهیونیسم مردم قوم خوشان را به کشتن بدهند.
 • ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  1 0
  هر کس بخواد ایران رو تجزیه کنه باید تابوتش رو هم با خودش بیاره
 • ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  0 0
  شما هم به خودت بیا
 • امیر ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  0 0
  بِبُر
 • شهرام میرزایی ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  1 0
  من ایران بدونه آذربایجان و آذربایجان بدون ایران رو نمیخوام.
 • محسن زارعی ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  0 0
  سلام مشرق جان ممنون که به این موضوع توجه نشون میدی اما سوال من اینه که چرا دستگاهای امنیتی برخورد جدی با عوامل داخلی و این پانترکای خاین نمی کنن یا اینکه شیعیان جمهوری اذر بایجان رو در برابر این علی اف که پدر خوانده این تفرقه انداز هاست رو به طور جدی حمایت نمی کنن
 • ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  0 0
  آخه چرا بعضی از دوستان بی ربط صحبت می کنن اینها توهین کردن و مشکل همین توهین و تمسخره نه به لهجه ی آذری صحبت کردن اگه فیلمی با لهجه ی آذری ساخته بشه خیلی هم استقبال میشه
 • ناشناس ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
  0 5
  ما آذری ها هویت اولمان در امت اسلامی بودنمان است. از آنجایی که این امت به دنبال عملیاتی نمودن منویات امام خود که از جمله آن تحقق وحدت اسلامی هست لذا در تحقق این مهم در حاشیه سازی های عده قلیل (سهوی یا خدای ناکرده عمدی ) متوقف نخواهد شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس