کد خبر 484068
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸

پرسپولیس امسال برای اولین بار به مشهد می رود. سرخپوشان در اولین بازی امسال لیگ با پدیده 2ـ2 کردند.

به گزارش مشرق، اتفاقات مهم زیادی در تاریخ بازی های پرسپولیس برابر تیم های مشهدی رخ داده است.

اولین بزرگ مشهدی
اولین تیم مشهدی که در لیگ ایران شرکت کرد، آریا مشهد بود. آریا بعد از موفقیت برابر تاج خرم آباد و تاج تبریز و تساوی با گیوبندرپهلوی (تیمی که بازیکنان سابق ملوان را داشت) و تساوی با پاس تهران به مرحله نهایی آمد و در این مرحله به تاج تهران، تاج آبادان و کارگر آبادان باخت و بین 23 تیم کلی و 8 تیم مرحله نهایی هفتم شد. تاج، پاس، پرسپولیس، تاج آبادان، کارگر آبادان، تاج شیراز، آریا مشهد و برق تهران، تیم های اول تا هشتم بودند.

حریفانی از مشهد
برای اولین بار پرسپولیس در سال 54 با یک تیم مشهدی روبه رو شد. در این دیدار پرسپولیس با نتیجه یک ـ صفر ابومسلم را شکست داد، 40 سال از اولین مصاف پرسپولیس با مشهدی ها گذشته و در این مدت پرسپولیس با تیم های ابومسلم، پیام مقاومت، پیام مشهد، آدینس و پدیده از جمع مشهدی ها بازی کرده و سیاه جامگان تنها تیمی است که پرسپولیس از جمع مشهدی ها تا به حال با او بازی نکرده است.

این همه مرد مشترک

رفته رفته مردان پرسپولیس و تیم های مشهدی خودشان از حیث تعداد، یک تیم منتخب را می سازند، میثم حسینی از مردان امسال سیاه جامگان آخرین مرد این عرصه است که سابقه حضور در پرسپولیس را دارد. محمد پنجعلی، حسین بادامکی، محمد منصوری، اشپیتیم آرفی، ابراهیم شکوری، مهدی واعظی، بهزاد داداش زاده، نیما نکیسا، خداداد عزیزی، میلاد غریبی، یونس شاکری، مهدی عسگرخانی، محمدرضا خلعتبری، مسیح مسیح نیا، رضا حقیقی، میثم بائو، علیرضا نیکبخت، ایوان پتروپیچ، میثم حسینی، فرانک آستو و ... یاران مشترک پرسپولیس با مشهدی ها هستند.

نیما نکیسا، محمد پنجعلی، مسیح مسیح نیا، مجید تشرفی، ابراهیم شکوری، محمدرضا خلعتبری، رضا حقیقی، بهزاد داداش زاده، حسین بادامکی، خداداد عزیزی و علیرضا نیکبخت، منتخب مردان مشترک مشهد و پرسپولیس را می سازند.

فرق پنجعلی و خداداد

در جمع یاران مشترک 2 تیم، 2 مرد در تاریخ فوتبال ایران سطحی فوق العاده یافته، یکی مرد سال آسیا و دیگری کاپیتان منتخب آسیا شده اند، خداداد در سال 64 مرد سال فوتبال آسیا و پنجعلی در سال 1986، کاپیتان فوتبال منتخب آسیا شده اند ...

12 سال بعد
پنجعلی در سال 56، وقتی 22 ساله بود کاپیتان تیم ابومسلم مشهد بود. او در همان سال به پرسپولیس آمد و برای آنکه برای اولین بار بازوبندکاپیتانی پرسپولیس را به بازو ببندد، 12 سال صبر کرد و سال 68 کاپیتان پرسپولیس شد در حالی که از 5 سال قبل کاپیتان تیم ملی فوتبال شده اند ...

برادران مهاجرانی
ابومسلم با مدیریت برادران مهاجرانی به لیگ راه یافت، عطا مهاجرانی (بی ارتباط با وزیر سابق ارشاد) و اصغر مهاجرانی که از بستگان حشمت مهاجرانی بودند تیم ابومسلم مشهد را پایه گذاشته و بالاتر از آریا و تاج مشهد، قوی ترین تیم در تاریخ فوتبال مشهد شدند ... آنها در سال 54 ستارگانی را از تیم های بزرگ جذب کردند که سرآمد آنها مهدی عسگرخانی گلر سابق پرسپولیس و مسیح مسیح نیا مدافع 22 ساله و ملی پوش فوتبال بود.

بهترین سال سرخ ها و سیاه ها
بازی های ماندگار زیادی بین 2 تیم انجام شده است. پرسپولیس سابقه برد 5 ـ 2 برابر ابومسلم را دارد و 2 بار با حساب 4 ـ3 در مشهد و تهران به این تیم باخته اما یکی از بهترین بازی ها در دور برگشت لیگ هفتم انجام شد که با هدایت پرویز مظلومی، ابومسلم در نیمه اول 3 گل زد و در نیمه دوم پرسپولیس با هدایت قطبی 3 گل را جبران کرد. پرسپولیس با رتبه قهرمانی و ابومسلم با عنوان چهارم در این سال بهترین عناوین خود در تاریخ فوتبال ایران را به دست آوردند.

عنایتی، 16 سال برابر پرسپولیس
رضا عنایتی باز هم جلوی پرسپولیس! عنایتی سال 78 با تیم آدینس مشهد مقابل پرسپولیس ایستاد.

16 سال قبل او کارگر ساده شرکت کارگری آدینس بود. مربی این تیم حسین فکری بود که اگر امروز زنده بود 91 سال داشت! عنایتی بعدها با پیراهن ابومسلم، استقلال، سپاهان، مس، صبا و پدیده هم جلوی پرسپولیس ایستاد. عنایتی بعد از رجب زاده و نکونام قدیمی ترین بازیکن فعال ایران در لیگ است.

بازرگان انگیسی
در مسابقه بین پرسپولیس و پیام مشهد در بهار 69 اولین خارجی بعد از انقلاب به میدان رفت.
آلن اسکات پیکاک، بازرگان جوان انگلیسی در این بازی، برای پیام مشهد بازی کرد. جالب اینکه پرسپولیس هم اولین خارجی تاریخ فوتبال ایران را در لیگ، سال 55 به ایران آورده بود. بعدها در بازی بین مشهدی ها و پرسپولیس ایوان پترویچ، آرفی، آتسو و ... خارجی های مشترک 2 تیم بودند.
منبع: ورزش سه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس