موسسه افکارسنجی دانش نوین ایرانیان (دانا) در جدیدترین نظرسنجی خود به موضوع کمپین «نخریدن خودروی صفر» و تاثیر آن بر بازار خودرو کشور از نظر شهروندان پرداخته است.

به گزارش مشرق ، به نقل از موسسه افکارسنجی دانش نوین ایرانیان (دانا)، در این نظرسنجی 608 نفر از شهروندان 18 سال به بالا از مناطق 22 گانه شهر تهران به صورت تصادفی انتخاب و به صورت تلفنی به سوالات پاسخ داده‌اند.

از 608 شهروند شرکت کننده در این نظرسنجی 315 نفر (51.8) مرد و 293 نفر (48.2) مرد هستند که از این تعداد نزدیک به 78 درصد بیان داشته اند که دارای خودرو هستند و 20٫4 درصد آنها گفته اند که خودرو ندارند.

11 درصد از پاسخگویان اعلام کرده‌اند که در حد«زیاد» یا «خیلی زیاد» پیگیر اخبار صنعت خودرو هستند و در مقابل 56 درصد به میزان «کم» یا «خیلی کم» اخبار مربوط به بازار خودرو را پیگیری می‌کنند.


نتایج یک افکارسنجی درباره کمپین «خودروی صفر نخریم»+ اینفوگرافی

بر اساس این نظرسنجی «صدا و سیما» یکی از اصلی ترین منابع مردم برای کسب اطلاع درباره بازار خودرو است به طوری که حدود 44 درصد پاسخگویان اولویت اول خود را برای کسب اخبار مربوط به صنعت خودرو را رسانه ملی عنوان کرده‌اند.

پس از آن اینترنت با (21٫7 درصد) و دوستان و آشنایان (21٫6 درصد)، در اولویت‌های بعدی کسب اطلاع از بازار خودرو قرار داند.

از میان کسانی که دارای خودرو شخصی بوده‌اند، نزدیک به 76 درصد ابراز داشته‌اند که دارای خودرویی با برند "ایرانی” هستند و در مقابل 9٫5 درصد نیز خودروی خود را "خارجی” اعلام کرده‌اند؛ همچنین 11٫3 درصد پاسخگویان به طور همزمان دارای خودروی داخلی و خارجی بوده‌اند.

با توجه به نتایج بدست آمده از این نظرسنجی 61٫2 درصد پاسخگویان بیان داشته‌اند که علاقمند به خریدخودروی صفر هستند.

که در این میان سهم خودروهای صفر "خارجی” بیشتر از خودوهای صفر "داخلی” بوده است به گونه ای که 39٫5 درصد علاقه مند به خرید خودرو صفر خارجی و 21٫7 علاقه مند به خرید خودرو صفر داخلی هستند؛ همچنین 25 درصد پاسخگویان ترجیح داده‌اند خودروی "کارکرده” بخرند که سهم خودروی خارجی کارکرده 16٫6 درصد و سهم داخلی ها 8٫4 درصد بوده است.

بر اساس این نظرسنجی 60٫5 درصد پاسخگویان از وجود کمپین "خودروی صفر نخریم” اطلاع داشته و 38٫2 درصد از این اطلاعی نداشته‌اند.

درباره نحوه اطلاع از کمپین «نخریدن خودرو صفر» نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، نزدیک به نیمی از پاسخگویان از طریق شیوه‌های اطلاع‌رسانی مدرن مثل اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از کمپین اطلاع پیدا کرده‌اند.

بر اساس نتایج بدست آمده 34٫2 درصد” شبکه‌های اجتماعی” (مانند تلگرام، فیسبوک و …)، 32٫3 درصد "دوستان و آشنایان”، 14٫4 درصد "اینترنت” ، 12 درصد "صدا و سیما”، 4٫9 درصد "روزنامه "، 1٫1 درصد” ماهواره” و 1٫1 درصد نیز "پیامک ” را راه اطلاع‌یابی از کمپین بیان داشته‌اند.

نزدیک به نیمی از پاسخگویان (47 درصد) با کمپین "موافق” و 11٫2 درصد” مخالف ” بوده‌اند، ضمن این که 12٫3 درصد بیان داشتهاند که در این باره نظری ندارند و 29٫5 درصد نیز پاسخی به این سوال نداده اند.

در مورد تاثیر کمپین بر بازار خودرو 23٫5 درصد افراد بر این نظر بوده اند که کمپین مورد نظر در بازار داخلی خودرو تاثیر خواهد داشت و موجب "افزایش کیفیت” (23٫5%) و "کاهش قیمت” ( 21%) خودروهای داخلی می‌شود.

(71%) از شرکت کنندگان در این نظرسنجی بر این باور بوده اند که قیمت واقعی خودرو های داخلی پایین تر از قیمت فعلی است و البته 20 درصد هم عقیده داشته اند که قیمت واقعی خودروها بالاتر از قیمت فعلی است.

نظر اکثر شهروندان در خرید یا تعویض خودرو، خرید «خودروهای خارجی» (63%) است و حدود 25 درصد آنان خودرو داخلی را ترجیح می دهند.

در پاسخ به این سوال که "محصولات کدام کشور را برای خرید خودرو ترجیح می دهید” 41 درصد شهروندان محصولات آلمانی نظیر "مرسدس بنز” و "ب ام و” را نسبت به محصولات دیگر کشورها ترجیح می دهند و محصولات شرکت های خودرو سازی کره جنوبی با 21 درصد و ژاپن با 14٫5 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  امار الکی و ابکی همین
 • محمد ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  همه بنز و ب ام ودوست دارند ولی همه جا ماشین چینی
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  چرا ما ایرانیا هیچ کس رو غیر خودمون قبول نداریم؟ آخه شما از کجا تشخیص میدی که آمارش آبکیه یا نیست؟ منم نمیدونم ولی کامنت نمیزارم و فقط میخونم، منظورم اینه که چرا فورا در صدد تکذیب بر میایم.شما به آمار تکذیب تو کشور دقت کنین!!!!
 • ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  چرا ما ایرانیا هیچ کس رو غیر خودمون قبول نداریم؟ آخه شما از کجا تشخیص میدی که آمارش آبکیه یا نیست؟ منم نمیدونم ولی کامنت نمیزارم و فقط میخونم، منظورم اینه که چرا فورا در صدد تکذیب بر میایم.شما به آمار تکذیب تو کشور دقت کنین!!!!
 • ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  چرا ما ایرانیا هیچ کس رو غیر خودمون قبول نداریم؟ آخه شما از کجا تشخیص میدی که آمارش آبکیه یا نیست؟ منم نمیدونم ولی کامنت نمیزارم و فقط میخونم، منظورم اینه که چرا فورا در صدد تکذیب بر میایم.شما به آمار تکذیب تو کشور دقت کنین!!!!
 • psk ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  اکثر مردم درامد کافی برای امرار معاش ندارند بعضی ها خودشون رابه اب واتش می زنند تا شرمنده زن بچه نباشند ماشین نخریدن مردم ربطی به کمپین ندارد وبعضی ها درامد خوب دارند دلشان ماشین خارجی میخواهد
 • مصطفی ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  آمار واقعی رو از قشری بگیرن که نماینده خریداران باشد. نه مثلا یه دانشجو دختر یا پسر بی کار بدون حقوق. در واقع این روش آمار گیری می تونه جای بحث داشته باشه. بنظرم کیفیت پایین. قیمت بالا و مردم کلافه ان. حقیقت جامعه اینه
 • اسی ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  من پراید صفر میخام
 • اسی ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  من عضو کمپین نیستم به من پراید صفر بدید
 • ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  دولت با وام 25 میلیونی درصدد کمک به خودروسازان ...و بی اثر کردن کمپینند...
 • احمد ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  تو چین بنز و بی ام و هم تولید میشه. یه نظر من ماشین های چینی موجود از تولیدات داخلی بهتر هستن. لااقل چینی ها همه جور جیزی می سازن و خودشون می سازن، نه اینکه بد مونتاژ کنن بگن تولید ما بوده. وقتی هم ازشون انتقاد میشه طلب کار نمیشن.
 • احمد ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  0 0
  از کجا فهمیدی مردم پول ماشین خریدن ندارن؟ از تعداد رو به کاهش ماشین های تو خیابون؟
 • سید ساقی ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  0 0
  اگر راست باشه آمارش نمونه گیریش خوب بوده و روش نمونه گیری سیستماتیک بوده... میشه گفت قابل اعتماد هست این آمار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس