کد خبر 479049
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۲:۵۶

والدین هوشیار باشید که به این دلایل اجازه استفاده از ابزارهای الکترونیکی را به کودکان خود ندهید.

به گزارش مشرق، لازم است پیش از آنکه کودکان را به این ابزار مضر عادت دهید نکاتی را راجع به اثرات مخرب موبایل بدانید.

دراین جا به دلایل متعدد منع کودکان زیر 12 سال در استفاده از ابزار آلات الکترونیکی اشاره می‌شود: تحقیقات نشان می‌دهد که تکنولوژی در عین حال که به حمایت افراد آمده است، اما از طرفی به کودکان آسیب جدی را وارد کرده است.

رشد سریع مغز
کودکان از سن صفر تا 2 سال با رشد سه برابری سایز مغز همراه هستند. در ادامه آن نیز روند رشد سایز با سرعت کمتری تا سن 21 سال ادامه خواهد داشت.

گفتنی است که رشد اولیه مغز توسط محرک‌های محیطی و یا عدم آن تعیین می‌گردد.

تحریک مغز در حال رشد اولیه مغز توسط محرک‌های محیطی و یا عدم آن تعیین می‌گردد. تحریک مغز در حال رشد توسط این ابزارهای الکترونیکی باعث اختلال در یادگیری،‌تاخیر شناختی و نقص در میزان توجه به کودکان می‌شود.

تاخیر در رشد
فناوری‌های جدید به دلیل کاهش میزان فعالیت و جنبش کودکان، تاخیر چشم گیری را در رشد آنها ایجاد می‌کند.

از هر سه کودک جدیدالورود به مدرسه، یک کودک به اختلال در رشد گرفتار است، که متاسفانه این امر تاثیر منفی را بر سواد و پیشرفت تحصیلی آنها گذاشته است.

گفتنی است که فعالیت و داشتن جشن برای کودکان باعث رشد و افزایش توانایی یادگیری آنها می‌شود، اما استفاده از تبلت و تلفن‌های همراه برای کودکان زیر 12 سال در رشد آنها ایجاد اختلال می‌کند.

محرومیت از خواب
60 درصد از والدین به کودکان خود که غرق دراستفاده از ابزارهای الکترونیکی شده‌اند، بی‌توجه بوده و چیزی حدود 75 درصد از کودکان مجاز به استفاده از فناوری در اتاق خواب خود هستند.

متاسفانه این کودکان محدود سنی 9 تا 10 سال را شامل شده و همواره با کمبود خواب روبرو هستند.

اپیدمی چاقی
کودکانی که به راحتی اجازه استفاده از ابزارهای الکترونیکی را در اتاق خود دارند، حدود 30 درصد خطر چاقی در آنها رو به رشد است.

گفتنی است که از هر 4 کودک کانادایی یک کودک دچار چاقی مزمن می‌باشد.

همچنین باید گفت: 30 درصد از کودکان چاق در معرض خطر دیابت حمله قلبی قرار دارند که باعث کاهش طول عمر آنها می‌شود.

بیماری روانی
افراط در مصرف تکنولوژی یکی از عوامل سببی در بروز اختلالاتی نظر دلبستگی، اوتیسم، اختلال دو قطبی، جنون، اختلالات رفتاری و اضطراب در کودکان به شمار می‌رود. آمارها حاکی از آن است که از هر 6 کودک کانادایی یک کودک به بیماری‌های روانی دچار است .
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس