سخنگوی قوه قضائیه گفت: جاسوس تنها کسی که مستمری بگیر و دریافت کننده حقوق از دشمن باشد نیست، بلکه او می‎آید و زمینه و بستر را برای ورود دشمن فراهم می‌کند.

به گزارش مشرق، «حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای» معاون اول دستگاه قضا در همایش بسیجیان قوه قضائیه با اشاره به فاجعه منا اظهار کرد: فاجعه‌ منا که در سرزمین وحی به عنوان سرزمینی که باید امن ترین نقطه باشد، صورت گرفت بسیار دردناک است.

وی افزود: حکام آل سعود نمی‌توانند از بار این مسئولیت شانه خالی کنند و باید نسبت به آنچه که در منا و در روز عید قربان به عنوانی روزی که قلوب همه مسلمان متوجه مکه است و همه مسلمانان با آمدن به مکه در حال احرام هستند؛ اما مظلومانه کشته می‌شوند، پاسخگو باشند.

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر اینکه برای مسببان این حادثه باید مجازات عاجل صورت گیرد، گفت: مسببان باید همه خسارات مادی و معنوی که برای مسلمین و خانواده‌های داغدار ایجاد شده باید جبران کنند.

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای تصریح کرد: حکام آل سعود نمی‌توانند در خصوص مسئولیت عظیمی که بر دوش آن‌ها نهاده شده با فرافکنی و توجیه‌های غیرمنطقی رد مسئولیت کنند؛ چراکه در یک روز و در یک ساعت بیش از چند هزار از مردم مظلوم به خاک و خون کشیده شدند.

سخنگوی دستگاه قضا با طرح این پرسش که چه کسی باید پاسخگوی این ناامنی باشد، گفت: حکام آل سعود به جهات مختلف باید مورد پیگیری قرار گیرند و جهان اسلام باید به چند نکته خاص توجه کند که یکی از آن‌ها این است که آل سعود موظف بوده این چند هزار جان باخته و مصدوم را اولا نداشته باشد و ثانیا به وضعیت آن‌ها رسیدگی می‌کرده است.

آل سعود شرعا و قانونا مسئول فاجعه منا است

حجت‌الاسلام و المسلیمن محسنی اژه ای ادامه داد: روز و محلی که مسلمانان برای رمی جمرات می‌روند قابل پیش بینی بوده است و لذا باید تمهیدات لازم را انجام می‌دادند تا چنین واقعه دلخراشی به وجود نیاید.

وی با محکوم کردن مسببان این حادثه افزود: کسانی که کوتاهی کردند و چنین تمهیداتی را نیندیشیدند در خصوص خون جانباختگان و همچنین خساراتی که به مجروحان وارد شده و سبب شدند حرمت منا شکسته شده و ناامنی ایجاد شود در مقابل این فاجعه شرعا و قانونا مسئول هستند.

معاون اول دستگاه قضا با انتقاد از وضعیت رسیدگی به مجروحان حادثه منا گفت: قبل از وقوع حادثه پیش بینی های لازم انجام نشده است و سوال اصلی اینجاست که چرا اقدامات لازم برای کسانی که دراین گرما قرار گرفته اند اندیشیده نشد اگر کمی آب به روی آنها پاشیده می‌شد جلوی برخی ازتلفات گرفته می شد.مصوبان این فاجعه نتوانستند از تلفات آن جلوگیری کنند و اجازه کمک رسانی هم ندادند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای ادامه داد: این افراد حتی بعد از حادثه نیز به دنبال جمع آوری آثار این فاجعه نشدند و نمی‌خواستند جلوی این فاجعه را بگیرند.

وی با  بیان اینکه اگر این مساله اتفاقی و یا قضا و قدر است چرا ابعاد حادثه پیگیری نشد، گفت: برخی از مسئولان سعودی میگویند حادثه قضا و قدر بوده است در پاسخ به آنها باید گفت چرا از مردم کمک نگرفته اید وابعاد حادثه را پیگیری نکردید از این بابت هم مسئول هستید.
وی ادامه داد: چرا مسببان این حادثه اجازه ندادند مجروحان فاجعه به سرعت درمان شوند و یا اجساد آنها شناسایی شود.

معاون اول قوه قضاییه با مقصر دانستن مسببان فاجعه منا اظهارکرد: مسببان این حادثه از منظر حقوق بشر شرع و عقل مقصر هستند و از همه کشورهای اسلامی می خواهم فکری برای این حادثه کنند و برای اداره مناسک حج و حرمین شریفین تمهیداتی را بیاندیشند.

وی از دولتمردان خواست مجدانه پیگیری فاجعه منا باشند و خطاب به مسئولان گفت: مسئولان ودولتمردان از همه ظرفیت های قانونی استفاده کرده و حکام آل سعود را تحت فشار قرار دهند و با همکاری کشورهای اسلامی به ابعاد مختلف این حادثه رسیدگی کنند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای با بیان اینکه مسببان فاجعه منا باید محاکمه شوند گفت: علاوه بر محاکمه این مسببان باید خسارات مادی و معنوی این فاجعه را پرداخت کنند از همه کسانی که تریبونی دردست دارند می خواهم مدعیان و طرفداران حقوق بشر را رسوا کنند تا در مقابل چنین فاجعه هولناکی که بیش از 4 هزار نفر جان باختند محاکمان اصلی شناسایی و مجازات شوند.

وی با انتقاد از سکوت مدعیان و طرفداران حقوق بشر گفت: چرا مدافعان حقوق بشر سکوت کردند مگر جانباختگان این حادثه بشر نبودند این افراد درحال عبادت بودند، مسئولان سعودی هیچ اعترافی نمی کنند و چرا سکوت اختیار کرده اند.

جاسوس تنها کسی که مستمری بگیر و دریافت کننده حقوق از دشمن باشد نیست

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه ای در ادامه سخنان خود گفت: جاسوس تنها کسی که مستمری بگیر و دریافت کننده حقوق از دشمن باشد نیست، بلکه او می‎آید و زمینه و بستر را برای ورود دشمن فراهم می‌کند. یعنی دشمنی دشمن را کمتر می‌کند و می‌گوید آمریکا دیگر دشمن نیست و سر عقل آمده، چرا اجازه نمی‌دهیم با اوباما دست داده شود؛ چه اشکالی دارد آدمی با آدم‌ها بنشیند و گپی بزند.

کسی که امروز بخواهد برای شیطان بزرگ جاسوس کند مجرم و خائن است

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: کسی امروز برای آمریکا شیطان بزرگ بخواهد جاسوسی کند و با آن کشور همکاری کند مجرم، خائن و قابل مجازات است.

وی تصریح کرد: این حرف‌ها را به جامعه القا می‌کنند تا دشمنی دشمن را در جامعه کمرنگ جلوه دهند؛ اما از طرف دیگر قدرت آمریکا را بزرگ نشان می‌دهند و می‌گویند این کشور قدرتمند است و بمب اتم دارد و مگر می‌شود با آن‌ها درافتاد.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: نوع دیگری از جاسوس توانایی و امکانات ملت خود را دست کم می‌گیرد و می‌گویند ما آنچنان که گفته می‌شود امکانات زیاد و بسیجیانی که منسجم باشند نداریم و از طرفی برای حل مشکلات آدرس غلط می‌دهند و می‌گویند همه مشکلات به دلیل تحریم است.

آیا مشکلات ما با سازش و کوتاه آمدن و دست دادن حل می‎‌شود یا مقاومت کردن؟

وی افزود: بدون شک تحریم‌های ظالمانه در به وجود آمدن برخی مشکلات موثر بوده است؛ اما یک زمانی فردی می‌گفت بیست در صد مشکلات به خاطر تحریم است و هشتاد درصد آن به دلیل سوء مدیریت است؛ اما در حال حاضر نظرش عوض شده است، آیا مشکلات ما با سازش و کوتاه آمدن و دست دادن حل می‎‌شود و یا با مقاومت کردن و ایستادن!

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: این دشمن بزرگ و در راس آن آمریکای غدار شیطان بزرگی است که امروز ناگریز به خضوع درمقابل ایران شده است و پای میز مذاکره نشسته است، کشوری است که برای حل مشکلات مردم منطقه و دنیا از ایران کمک می‌طلبد و این به دلیل اقتدار جمهوری اسلامی ایران و روحیه انقلابی است و نه کرنش و تواضع ما در برابر آن‌ها.

نیروهای امنیتی مراقب نفوذی‌ها و جاسوس‌ها باشند

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای تاکید کرد: جاسوس کسی است که زمینه ورود دشمن را فراهم می‌کند و آدرس غلط می‌دهد. بنابراین نیروهای امنیتی مراقب نفوذی‌ها و جاسوس‌ها باشند چون کارهای آن‌ها ناپیداست.

وی ادامه داد: برای نفوذ دست دوم یعنی کسانی که به طرق مختلف به دشمن کمک می‌کنند وظیفه آحاد ملت این است که هوشیار باشند و روحیه انقلابی داشته باشند و مراقب باشیم کسانی که به ظاهر صحبت از امام (ره) و رهبری می‌زنند در عمل جور دیگری رفتار می‌کنند.

معاون اول قوه قضائیه در پایان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری از سال 70 و یا قبل از آن فریاد می‌زدند که باید وحدت و یگانگی و تکیه بر نیروهای داخلی با فساد مبارزه و مشکلات را حل کرد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 37
 • شاملو ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  جاسوس کسی است که زمینه ورود دشمن را فراهم می‌کند و آدرس غلط می‌دهد. بنابراین نیروهای امنیتی مراقب نفوذی‌ها و جاسوس‌ها باشند چون کارهای آن‌ها ناپیداست.
 • جاسوس ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  آمریکا دیگر دشمن نیست و سر عقل آمده، چرا اجازه نمی‌دهیم با اوباما دست داده شود.....
 • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  منظور اقای اژه را درست نزدی مشرق جان. ایشان به کسی اتهام نزده اند بلکه راههای نفوذ دشمنان به یک کشور را تشریح کرده اند
 • ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  درود بر آقای اژه ای
 • بی طرف هستم ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  منظور اقای اژه را نفهمیدی. ایشان به کسی اتهام نزده اند بلکه راههای نفوذ دشمن به کشور را تشریح کرده اند
 • ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  درود بر آقای اژه ای
 • فاطمه ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  آدم تعجب می کنه در هیچ فرهنگ لغتی چنین تعریفی از جاسوس وجود ندارد.
 • ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  بازم گلی به جمال آقای اژه ای
 • ارغوان ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  درود بر آقای اژه ای دیدی چی گفت کیف کردم
 • علی ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  شرمنده خانم یادمون رفت وظایف جاسوسهارو تو فرهنگ لغت بنویسیم شما بخونید
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  احسنت. ما اجازه نمیدهیم خون شهیدانمان با تحصیلکرده های غربزده و ریش پروفسوری پایمال شود.
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  ناشناس 11:10واقعا رو را بروم رو نیست که سنگ پا قزوینه حقا که جاسوسی البته می دونم از اون سرش گفتی و من هم از همان سرش جواب دادم یک وقت ناراحت نشی دمت گرم
 • ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  حبذا باین فهم ودرایت !مرحبا!
 • محمد ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  اونایی که منفی دادن دقیقا همون خائنان چرا فکر کردین آمریکا میاد و ملتی که اینقدر اذیتش کرد رو، دوسته خودش بگیره. نه مشکل آمریکا تنها ما نیستیم بلکه شیعه براش تهدیده. زنده باد شیعه.
 • ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  چند نکته درباب ملاقات ظریف و اوباما 1- خیلی ها روزگاری به عضویت ظریف در فیسبوک نقد داشتند اما کاربرد آن در توییت " وسط مسابقه اسب را عوض نمیکنند" معلوم شد و آچمز مذاکره کنندگان امریکایی را به همراه داشت 2- روسای جمهور و نخست وزیران جهان برای ملاقات با وزیر خارجه امریکا سرو دست میشکنند اما رییس جمهور امریکا مسرور و خوشحال از ملاقات با یک وزیر تراز چهانی ایرانی است و عکسش را در آلبوم خود نگه خواهدداشت. 3- اگر یک سلام و علیک درست مثل زمانیکه دکتر ولایتی با صدام ملاقات داشت سبب شود بهنگام امضاء دستورات علیه ایران، سوریه و لبنان دست اوباما کمی سست تر شود خواهیم دید که چه کار بزرگی انجام شده است 4- ارتباط مستقیم ظریف با اوباما، امیر کویت و .... افرادی چون نتانیاهو، ملک سلمان، کامرون، اولاند و حتی پوتین را به تامل بیشتر در خصوص تسریع در برقراری ارتباط با ایران میکند 5-اثربخشی اقدامات انسانهای نوآور نظیر ظریف، امیرکبیر، ملاصدرا، شیخ بهایی و...... با طی زمان بر عموم جامعه مشخص میشود پس بهتر است صبر کنیم و اعتماد.گذر زمان اهمیت رفتارهای این مرد شریف برای ایران را مشخص میکند.
 • ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  اگر یک نیروی اطلاعاتی از خودشون باشه تکلیف چیه؟؟؟؟؟؟
 • ناشناس ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  درود بر حجت الاسلام والمسلمین اژه ای .
 • محمد ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  آیا با دست ندادن و قهر مشکلات حل می شود
 • شاپرک ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  آیا با دست ندادن و سازش نکردن مشکلات کشور حل می‌شود
 • ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  جناب اژه ای عزیز شما اگر راه بهتری سراغ داشتید لطف مینمودید در همون دولت فخیمه مکرمه مهرورز که افتخار وزارتش رو داشتید به کار میبستید و مشکلات رو یکی پس از دیگری حل مینمودید. دوست عزیز مشرقی نه توهینی هست نه حرف دروغی.لطفا کامنتمو به سرنوشت باقی کامنتام دچار نکن.ممنون
 • ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  جالبه ظریف رو میذارین کنار امیرکبیر و ملاصدرا و شیخ بهایی؟! هیچکدوم از این بزرگمردان بیگانه دوست نبودند ضمنا برخلاف این معدود بزرگمردان تاریخ تا دلتون بخواد اجنبی پرست در تاریخ داشته ایم چرا از اونها یادی نمیکنید دوستان؟!
 • ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  دوست گرامی مشکلات کشور نه با دست دادن حل میشود نه بقول شما با دست ندادن و قهر ... مشکلات ما همچنان پابرجاست چون کسی دنبال حل واقعی مشکلات نیست و همه ما درگیر همین قهر و آشتی هستیم. در هر صورت هیچ آدم عاقلی به دزد دست نمی دهد تا وارد خانه اش شود و بگوید انشالله که خیر است!
 • ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  حل می شود
 • اهوازی ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  مرد مقتدر و جدی عرض ادب و احترام حاج آقا وزارت ارشاد کاری با این روزنامه های زنجیره ای ندارد تکلیف چیست ؟ مطالب آنها همسو با رسانه های معاند و نویسندگان فراری و وطن فروش است علنا به سیاستهای نظام دهن کجی می کنند
 • ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  قرصاتو بخور
 • ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  بله حل می شود
 • ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  بله حل می‌شود
 • محمد ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
  0 0
  سياست خارجى كه وظيفه شما نيست شما دنبال اين باش كه آيا مى شود اموال غارت شده توسط باند زنجانى برگردد
 • زمانی ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
  0 0
  درودبرهمه خادمین بابصیرت امت شهید پرور

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس