سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت شرافت و حیثیت خود را در این می داند که حقوق ملی ایرانیان را از نهادهای بین‌المللی استیفا کند، گفت: دولت برای استیفای حقوق پایمال شده حجاج از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهد کرد.

به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با اشاره به حادثه منا اظهار داشت: این حادثه بسیار غم‌انگیز و دردناک است و رسانه‌های محترم به درستی روی آن متمرکز شده اند.

وی افزود: نکته‌ای که موجب شدت جریحه‌دار شدن مردم ایران نسبت به این موضوع شده است، عکس‌العمل و موضع کسانی است که خود را خادم الحرمین می‌نامند.

نوبخت با تاکید بر اینکه طبق پروتکل‌ها مسئولیت تامین امنیت حجاج بر عهده دولت عربستان است، ادامه داد: اگر عمدی هم در این اتفاقات نباشد، دولت عربستان باید بابت رخ دادن این حوادث عذرخواهی کند و اینگونه رفتار دولت عربستان به هیچ وجه مسئولانه نیست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب یادآور شده اند، دولت عربستان باید نسبت به این حادثه مسئولیت پذیر و عذرخواه باشد.

رفتار عربستان غیر مسئولانه است

وی با انتقاد از نوع خدمات رسانی سعودی ها به حجاج اظهار کرد: عـِده و عـُده آنان برای خدمت‌رسانی به حجاج ناکافی بود و نیروی به اندازه کافی برای خدمت وجود نداشت و کشورهایی که عزیزانشان نیاز به کمک داشتند حتی اعلام آمادگی به کمک کردند اما از دادن ویزا به آنان خودداری کردند و هیچ نوع کمک‌رسانی را به حجاج برنتابیدند.

نوبخت گفت: ما امروز می خواهیم هر چه سریع‌تر پیکر جان‌باختگان و همچنین مجروحان را به داخل کشور منتقل کنیم و همچنین وضعیت مفقودان را در آن کشور رسیدگی کنیم، لذا یک هیات با نمایندگی از دولت با مسئولیت وزیر فرهنگ و ارشاد مقرر شد که به عربستان برود، اما متاسفانه دولت سعودی با رفتاری غیرمسئولانه از اعزام این هیات جلوگیری کرد.

سخنگوی دولت گفت: تمام اولویت دولت این است که هر چه سریعتر پیکرهای پاک را به داخل کشور منتقل کنند و تمام شرایط و تسهیلات را برای برگشت ۶۵ هزار زائر کشورمان در عربستان فراهم کند.

وی با بیان اینکه در انجام خدمت رسانی دولت با عدم همکاری از سوی عربستان مواجه هستیم، با طرح این سوال به سخنان خود ادامه داد که آیا حضور رئیس جمهور در ایران می توانست نسبت به این رخ داد مؤثرتر باشد یا استفاده ایشان از تریبون‌های جهانی برای پیگیری این رخ داد؟

نوبخت با بیان اینکه هیات دولت در روز جمعه با دستور رئیس جمهور بلافاصله تشکیل جلسه داد، ادامه داد: هیات وزیران ستادی را طراحی کرد که وزیران مربوطه در آن عضو هستند و هیاتی را برای اعزام تشکیل داد و مرتب هم معاون اول در انتهای هر جلسه‌ای گزارش های لازم را به رئیس جمهور می داد و رهنمودهای لازم را از وی می گرفت.

سخنگوی دولت ادامه داد: رئیس جمهور نیز در هر برنامه دیدار و گفتگوی خود انتظارات درست ملت ایران را نسبت به این حادثه مطالبه می کرد.

دلیل مخفی شدن وزیر خارجه عربستان

وی با بیان اینکه عربستان مسئولانه در قبال فاجعه منا عمل نمی کند، تصریح کرد: وزیر خارجه عربستان خودش را به همین دلیل مخفی می کند؛ چراکه حرفی برای گفتن ندارد، لذا باید از سایر امکانات برای خدمات‌رسانی به زائرین استفاده کنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: تردید نکنید که رئیس جمهور و همه مسئولینی که در نیویورک بودند، نگران این حادثه بودند و لحظه به لحظه این حادثه و اقدامات صورت گرفته را از آنجا رصد می‌کردند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه حضور رئیس جمهور در سازمان ملل بسیار مهم بود، توضیح داد: ایران فقط یکبار فرصت دارد از تریبون جهانی پیام خود را به جهانیان برساند، لذا در جنین شرایطی فکر می کنم باید برخی رسانه ها و جریان‌های خاص منصفانه‌تر عمل کنند و فاجعه منا موضوعی نیست که از آن هم به عنوان یک فشار سیاسی علیه دولت استفاده کنند.

وی تاکید کرد: ما پیگیر همه حقوق زائرین خود خواهیم بود و دولت شرافت و حیثیت خود را بر آن می داند که حقوق ملی ایرانیان را از طریق نهادهای بین‌المللی استیفا کند و در این زمینه هم اگر در خصوص بیمه زائرین کوتاهی ای صورت گرفته است، ما آن را بیشتر خواهیم کرد و در جهت تکریم و پی جویی حقوق آنان در عرصه های بین‌المللی تلاش می کنیم.

نوبخت همچنین در خصوص خبرهایی مبنی بر دفن جان باختگان حادثه منا در عربستان گفت: آنها نمی توانند بدون اجازه از خانواده ها و روال رسمی این کار را انجام دهند و ما خبرهایی داریم که برخی از کشورها اجازه دفن اجساد حجاجشان را داده اند، اما این کار از سوی ایران صورت نگرفته است و عربستان هم بدون اجازه قانونی و شرعی نمی تواند این کار را انجام دهد ما نیز پیگیر این موضوع هستیم و آن را رها نمی کنیم.

سخنگوی دولت همچنین در خصوص حضور رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان در مراسم حج گفت: رکن آبادی با پاسپورت عادی به حج مشرف شد ، دولت عربستان مسئول است از جان حجاج صیانت کند و ما هم پیگیر وضعیت آقای رکن‌آبادی مانند دیگر حجاج مفقود شده هستیم ، از همه اهرم ها به صورت رسمی و غیررسمی استفاده خواهیم کرد و اطمینان داشته باشید که دولت برای استیفای حقوق پایمال شده حجاج از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهد کرد.

مراسم استقبال از پیکر حجاج با حضور هیات دولت

وی در خصوص تشییع پیکر جان‌باختگان گفت: همه مقامات و هیات دولت جهت تکریم و تعظیم نسبت به پیکر جان‌باختگان در فرودگاه حاضر می شویم و یک مراسم رسمی خواهیم داشت.

نوبخت همچنین در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه عربستان گفته روحانی آخرین کسی است که باید از سلامت حجاج و دموکراسی سخن بگوید، اظهار کرد: بپذیریم که از یک کشور متخاصم صحبت می کنیم که عناد دارد و از این کشور جز شنیدن حرف‌های سخیف و پوچ هیچ انتظاری نیست.

سخنگوی دولت عربستان را کشوری سرسپرده به آمریکا دانست و گفت: خودِ اوباما گفته است که کشور عربستان ضد دموکراسی است و عربستان نیز بجای این حرف ها باید نسبت به حادثه منا به مسئولین کشورهای اسلامی پاسخگو باشد.

نوبخت تاکید کرد: دولت در جهت استیفای هر حق تضعیف شده از حجاج عزیز از هیچ تلاشی مضایقه نخواهد کرد و آن را با انگیزه دنبال می کند.

عدم تحقق منابع به معنی کسری بودجه نیست

در ادامه نوبخت در مورد کسری بودجه دولت، گفت: دولت با مکانیزم تخصیص عدم تحقق منابع هرگز با کسری بودجه مواجه نمی‌شود.

وی توضیح داد: عدم تحقق منابع را نمی‌توان کسری بودجه نامید و دولت نیز با این مکانیزمی که طراحی کرده است، بر اساس میزان درآمدها خرج می‌کند، لذا با کاهش درآمدها از هزینه‌های جاری کم کرده‌ایم، اما پرداخت‌های عمرانی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم یافته است.

سرمایه صنعت خودرو ۱۰۰ میلیارد دلار است

نوبخت همچنین در پاسخ به این سئوال که با توجه به نارضایتی مردم از صنایع خودروی داخلی، بازدید شما و وزیر صنعت از ایران خودرو، بازتاب منفی در جامعه داشت گفت: مردم از صنعت خودروی داخلی انتظارات بیشتری دارند و می‌خواهند باکیفیت و با قیمت مناسب باشد و به هر دلیلی صنعت خودرو نتوانسته است به این نیازها پاسخ مناسب دهد، آیا دولت نباید برود مطالبه مردم را به گوش تولیدکنندگان برساند و حرف صنعت خودرو را بشنود و سئوال کند که با این سابقه ۵۰ ساله چه مشکلی دارید که هنوز کیفیت شما پایین است؟

سخنگوی دولت افزود: در همین دیدار هم از همین دو درخواست مردم شروع کردیم، ضمن اینکه باید قبول داشته باشیم صنعت خودروی ما صنعت بزرگی است که اگر دنبال سرعت‌بخشی به خروج از رکود هستیم، باید از این صنعت به عنوان یک اهرم استفاده کنیم و حال که تولیدات این صنعت با مشکل مواجه شده باید به آن کمک کنیم.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد، گفت: اگر ما دنبال رشد اقتصادی هستیم، صنعت خودرو می‌تواند با یک حرکت کوچک اقتصاد را به سمت رشد هدایت کند؛ لذا ما باید به این صنعت توجه کنیم، پس اقدام ما این است که در چارچوب اقتصاد مقاومتی به صنعت داخلی کمک کنیم.

پیش بینی درآمد نفتی ۲۲ میلیارد دلاری در بودجه ۹۵

نوبخت همچنین در مورد فروش نفت و قیمت دلار در بودجه ۹۵، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌هایی که داشته‌ایم، درآمدهای نفتی را در بودجه ۹۵، ۲۲ میلیارد دلار تنظیم کردیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همچنین سیاست دولت دنبال کردن سیاست تک‌نرخی است، امروز نیز نرخ ارز دولتی نزدیک به سه هزار تومان و ارز آزاد نیز بیشتر از سه هزارتومان است و ما تلاش خواهیم کرد تا یک نرخ باثبات داشته باشیم.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا قرار است که گفتگویی میان ایران و کشورهای عربی با میزبانی قطر آغاز شود، گفت: تحکیم روابط منطقه‌ای یکی از سیاست‌های دولت است و ما از هرگونه بهبود روابط استقبال می‌کنیم.

تصویب آیین‌نامه دستورالعمل واگذاری طرح‌های عمرانی

نوبخت در مورد واگذاری پروژه‌های عمرانی گفت: آیین‌نامه دستورالعمل واگذاری طرح‌های عمرانی به تصویب رسیده است و دستگاه‌های دولتی ظرف ۱۰ روز وقت دارند که طرح‌های خود را به دولت اعلام کنند و ما از اینکه اقتصادمان مردمی باشد استقبال می‌کنیم و چگونگی واگذاری‌ها نیز در این آیین‌نامه آمده است.

آخوندی در عرصه راه و شهرسازی کارنامه درخشان دارد

سخنگوی دولت در مورد استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: آقای آخوندی کارنامه درخشانی در عرصه راه و شهرسازی دارد و ما استیضاح را فرصت خوبی می‌دانیم که از عملکردش دفاع کند.

سخنگوی دولت افزود: البته امضاهای طرح استیضاح محدود و معدود به ۱۳ نفر است و این نشان می‌دهد این استیضاح جنبه فراگیر ندارد.

موضع خصمانه عربستان با ایران به مباحث منطقه‌ای مربوط است

در ادامه نشست خبری  پس از فاجعه منا سیاست دولت نسبت به عربستان چگونه خواهد بود، این اعتقاد وجود دارد که اگر دولت در اهانت به زائران ایرانی در فرودگاه جده جدی‌تر نسبت به دولت عربستان عمل می‌کرد، امروز مقامات عربستانی رفتار سخیف نسبت به ایرانیان در فاجعه منا نداشتند، آیا دولت همچنان می‌خواهد سیاست مماشات و رفتار محجوبانه را در قبال عربستان پیش گیرد؟ نوبخت پاسخ داد: شما می‌دانید که موضع خصمانه عربستان نسبت به ایران بسیار پیچیده‌تر از این موضوعات است و به مباحث منطقه‌ای ربط دارد و در آن زمان هم التفات دارید که بلافاصله سفر حجاج را به عربستان را قطع کردیم و آنها هم یک پیگیری جدی حتی در حد اعدام افراد خاطی را انجام دادند و من فکر می‌کنم آنجا موضع ما مناسب بود.

واکنش به نامه بابک زنجانی به رئیس‌جمهور

سخنگوی دولت در خصوص نامه بابک زنجانی به دولت گفت: من نامه را ندیده‌ام، تردیدی نیست ایشان تحت تعقیب است، متهم است و باید محاکمه شود و قوه‌قضائیه نیز با عدالت و انصاف و دقت مسائل وی را پیگیری خواهد کرد. آیا ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار پول کمی از بیت‌المال است که ما به آسانی با هر ادعایی که کسی داشته باشد بخواهیم از کنار آن بگذریم؟ دولت و قوه‌قضائیه هیچ‌گونه سستی در استیفای حقوق ملت و بیت‌المال انجام نخواهد داد و مستندات فراوانی در خصوص پرونده بابک زنجانی وجود دارد.

وضعیت زندانیان ایرانی در آمریکا

نوبخت همچنین در خصوص تلاش دولت برای آزادی زندانیان در آمریکا گفت: وظیفه خود می‌دانیم که از حقوق زندانیان ایرانی در آمریکا و دیگر کشورها که قصوری ندارند، دفاع کنیم، اما در این زمینه هیچ‌گونه مذاکره دوجانبه با آمریکا برای تبادل زندانیان صورت نگرفته است.

شورای عالی امنیت ملی تایید کرد که در برجام از هیچ خط قرمزی عبور نشده است

وی همچنین در مورد اینکه دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته است وارد مرحله اجرایی شدن برجام شده‌ایم، این در حالی است که هنوز بررسی برجام در مجلس به پایان نرسیده است، گفت: مجلس جناح رقیب دولت نیست بلکه به عنوان رفیق دولت، رسیدگی به برجام را آغاز کرده و مجلس شورای اسلامی نیز شورای عالی امنیت ملی را مامور رسیدگی به برجام کرده است و این شورا نیز تایید کرد که ما از هیچ خط قرمزی عبور نکرده‌ایم.

نوبخت اظهار داشت: نظر رهبر معظم انقلاب نیز این بود که مجلس از رسیدگی کنار گذاشته نشود و نظر مجلس هم در مورد برجام هر چه که باشد محترم است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: حال این برجام به عنوان یک تعهد که شورای عالی امنیت ملی در این ارتباط مسئولیت داشته، در مجلس هم  رسیدگی شده، در مقابل هم شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه جدیدی صادر کرده و همه زمینه‌ها برای اجرا آماده شده، لذا در بخشی که می‌توانیم تمهید مقدمات کنیم، هیچ کار خلاف قانون و رویه انجام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه ما نباید وقت را بگذرانیم گفت: اگر هم به بیانات رهبری التفات داشته باشید، ایشان هدف از این مذاکره را تنها رفع تحریم‌ها دانستند، پس موضوع تحریم‌ها موضوعی است که باید هر چه سریعتر رفع شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تحریم‌ها آثار سوئی بر اقتصاد ایران دارد، اظهار داشت: اتفاقا همین که رهبر انقلاب می‌گویند ما به خاطر لغو تحریم‌ها با ۱+۵ بر سر یک میز نشسته‌ایم به خاطر همین رفع آثار سوء است و محاسبات نشان می‌دهد هر روزی که این به تاخیر بیفتد، ما قطعا هزینه‌های را باید بپردازیم، البته بلافاصله به طرف خارجی نیز می‌گوییم همان‌طور که تاکنون دیده‌اید اگر بیش از این نیز ما را تحت فشار بگذارند، به هیچ‌وجه از آرمانها و منافع ملی خود دست نخواهیم کشید، همچنان که تاکنون نیز با همین شرایط تحریم توانسته‌ایم به رشد اقتصادی برسیم.

۲۰۰ میلیارد تومان یارانه صنعت تنها متعلق به بخش خودرو نیست

نوبخت همچنین از پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تا دوم مهرماه خبر داد و گفت: ۲۰۰ میلیارد تومانی که تا پایان سال به عنوان پرداخت مابه‌التفاوت سود (یارانه بخش تولید) به واحدهای صنعتی اختصاص می‌یابد تنها متعلق به بخش خودرو نیست، متعلق به بخش صنعت است که مقداری از آن هم به خودرو اختصاص می‌یابد.


منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • یک فرهنگی ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  باید درس سختی به آل سعود بدهیم
 • ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  لعنت به عربستان
 • سیروس ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  امیدوارم تصمیم منطقی یی گرفته بشه
 • ایرانی ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  درود بر مردانی که پیگیر فاجعه منا هستند ملت ایران چشم به رفتار شما دوخته و واکنش تان را رصد می کند
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  کامل شیر فهم شدم. ممنون
 • جوادیان ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  نوبخت جان یارانه ها رو زیاد نمی کنید؟ کمه به خدا
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  موافقم
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  نادر کیه؟ کفش نادر را میگویید؟
 • رضا ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  درسی که مایه عبرت همگان شود
 • جوادیان ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  تف به ذات خبیث اینان
 • ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  مردم رصد می کنند
 • ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  شنیدم میخوان نفری 250 هزار تومان بدهند
 • ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  اللهم اشف کلا مریض
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  فعلا که میخوان بیشترش میکنند
 • ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  نامردا یارانه من را زیاد نکردن
 • قاطبی ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  یارانه ها باید هر نفر 200 هزار تومان شود و حامله های ارژی هم قطع شوند و همه چیز ازاد شود و مردم هم حال کنند. در این صورت انقلاب ادامه خواهد داشت
 • احمد ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  یک پیشنهاد دارم دوستان کمپین مرگ بر آمریکا راه اندازی کنیم مرگ بر آمریکا آمریکا همچنان شیطان عظیم است هرکدام مناسب تر بود راه اندازی کنیم
 • ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  (مجلس جناح رقیب دولت نیست بلکه به عنوان رفیق دولت، رسیدگی به برجام را آغاز کرده و مجلس شورای اسلامی نیز شورای عالی امنیت ملی را مامور رسیدگی به برجام کرده است و این شورا نیز تایید کرد که ما از هیچ خط قرمزی عبور نکرده‌ایم) خود گوی و خود خندی چه مرد هنرمندی. دوستان حادثه منا باعث شده برجام از یاد بره که می تواند ضایعه بزرگی بر کشور وارد کند
 • ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  اگر قرار به سبک احقاق حق هسته ای احقاق حق حجاج را بکنید بهتر است این کار را نکنید چون در آنصورت به ال سعود بدهکار هم میشویم.
 • ناشناس ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  متاسفانه مسئله لغو فوری تحریمها و غنی سازی در حد 190 هزار سو در برجام رعایت نشده است .
 • ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
  0 0
  +10000000000000
 • سعید ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  دولت یازدهم حیثیتش را صرف رابطه با امریکا می کند! دست دادن وزیر خارجه ما با رئیس جمهور آمریکا چه معنی دارد!
 • شناس ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
  0 0
  اصلاحیه : اگر قرار است ... آفرین . خیلی بجا و عالی بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس