کد خبر 471455
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳

مسئولان فدراسیون جهانی با ارسال تاتامی‌های غیر استاندارد و لباس‌های نامناسب کلاه بزرگی را بر سر فدراسیون جودو گذاشتند.

به گزارش مشرق، مسابقات جهانی جودو در حالی از روز پنجم شهریورماه به میزبانی قزاقستان و در شهر آلماتی آغاز شد که تیم ملی ایران تنها با یک نماینده راهی مسابقات قهرمانی جهان شد. سعید مولایی تنها نماینده کشورمان در وزن 80- کیلوگرم بود که راهی مسابقات شد و با شکست مقابل حریفانش از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

البته پیش از آن که فدراسیون جودو تنها نماینده خود را به مسابقات جهانی اعزام کند تصمیم داشت که تیم ملی را با محوریت جوانگرایی راهی رقابت‌های قهرمانی جهان کند، اما پس از مدتی مسئولان فدراسیون مدعی شدند شورای برون مرزی برای اعزام تنها سه جودوکار به این دوره از رقابت‌ها مجوز صادر کرده است، اما مسئولان فدراسیون بار دیگر مدعی شدند که به دلیل مشکلات مالی فدراسیون توانایی اعزام سه ملی پوش به این رویداد بزرگ را ندارند و ناچار هستند تنها سعید ملایی را که در تلاش برای کسب سهمیه المپیک است، به همراه مجید زارعیان به آلماتی قزاقستان اعزام کند.

به هر حال با تصمیم مسئولان فدراسیون،‌ تیم ملی یک نفره جودو راهی قزاقستان شد و پس از کسب ناکامی برای چندمین بار دوباره به کشور بازگشت. این در حالی بود که مسئولان فدراسیون می‌توانستند برای اجرا طرح جوانگرایی که رئیس فدراسیون چند سالی است که مدام از آن در نشست‌ها و جلسات خود سخن می‌گوید اجرایی شود، اما بهانه نداشتن بودجه باعث شد تا جوانگرایی در نطفه خفه شود.

البته با اینکه رستگار مدعی شده بود که فدراسیون بودجه کافی ندارد اما در زمان کمتر از دو هفته در با گفت‌وگو با رسانه‌ها مدعی شد: 10 تخته تاتامی به همراه هزار لباس جودو کمک‌هایی بود که فدراسیون جهانی برای توسعه جودو به ایران فرستاد و خوشبختانه بعد از ترخیص از کمرگ کار راه‌اندازی 10 مرکز کانون جودوی آموزشگاهی را در 10 استان آغاز کردیم. این صحبت‌ها در حالی مطرح شد که برای ترخیص این هدایا و الطاف بدون دلیل مسئولان فدراسیون جهانی از گمرک رئیس فدراسیون نیاز به پرداخت 60 میلیون پول داشت، آن هم در زمانی که رستگار مدعی شده بود که قادر به پرداخت هزینه اعزام ملی پوشان به مسابقات جهانی نیست!

البته اینکه رئیس فدراسیون تصمیم گرفته پس از وارد کردن این هدایا به کشورمان برای رشد جودو در 10 استان تلاش کند جای انتقاد ندارد، بلکه این حرکت ارزشمند جای تقدیر هم دارد، اما چه خوب‌تر است که نام 10 استان که مزکز کانون جودوی آموزشگاهی است را نیز رستگار اعلام کند.

نکته دیگر اینکه، رئیس فدراسیون جودو در صحبت‌های خود مدعی شده که هزار لباس جودو و 10 تخته تاتامی کمک‌هایی بوده که فدراسیون جهانی برای توسعه جودو به ایران ارسال کرده است؛ بازهم این نکته قابل تقدیر است که رئیس فدراسیون توانسته از طریق دیپلماسی ورزشی چنین امتیازی را برای کشورمان بگیرد، اما مهمترین نکته این است که برای ترخیص کمک‌های فدراسیون جهانی، فدراسیون ایران مبلغ 60 میلیون تومان به گمرک پرداخت کرده و این در حالی است که فدراسیون جودو با نصف این مبلغ می‌توانست تمام هدایایی که فدراسیون جهانی به ایران ارسال کرده را در داخل کشور تهیه کند!

نکته دیگر اینکه، تاتامی‌ها و لباس‌های ارسالی از سوی فدراسیون جهانی کیفیت چندان مناسبی را ندارند. به عنوان مثال، تاتامی‌های قفلی که فدراسیون جهانی به ایران ارسال کرده از نوع شیاپ‌چانگ‌های تکواندو است و تشک رسمی جودو نیست! پس با یک حساب سر انگشتی مشخص است که فدراسیون جهانی هم سر فدراسیون کلاه بزرگی گذاشته است.

اما نکته آخر، اینکه رئیس فدراسیون از بدو ورود به فدراسیون جودو مدام در مصاحبه‌های خود مدعی شده که در تلاش است تا جوانگرایی کند و به موفقیت‌های بزرگ دست یابد، پس این جوانگرایی قرار است چه زمانی رخ دهد؟ اگر رئیس فدراسیون جودو تصمیم دارد چنین ایده‌ای را عملی کند؛ پس چرا برای اعزام به مسابقات جهانی هزینه اعزام جوانان را در ترکیب بزرگسالان به قزاقستان پرداخت نکرد، اما برای وارد کردن تاتامی‌ها غیر استاندارد و لباس های نامناسب 60 میلیون هزینه کرد؟! به هر حال امیدواریم که رستگار با تمام وجود استعفای خود را دوباره به مسئولان وزارت ورزش ارائه کند چون واقعا جودو به ایستگاه آخر رسیده و تنها با یک جودو کار برای موفقیت تلاش می‌‌کند.

راستی شنیده شده که شورای المپیک آسیا مدت‌ها پیش از روسای فدراسیون ها درخواست کرده نام یک ورزشکار المپیکی خود را از طریق کمیته ملی المپیک کشورمان به آنها ارسال کند تا از زمان مشخص شده تا آغاز المپیک ماهیانه برای حمایت از آن ورزشکار 2000 دلار به ورزشکار مشخص شده پرداخت شود، حالا امیدواریم که فدراسیون جودو این پولی که معلوم نیست دریافت شده یا هنوز نشده را به حساب جواد محجوب پرداخت کند تا او همچنان به صورت حرفه‌ای برای رسیدن به المپیک برزیل تلاش کند.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس