با گذشت نزدیک به یک سال از وعده مشاور اقتصادی دولت یازدهم مبنی بر این که پذیرش آمار رشد 4.6 درصدی اقتصاد کشور و خروج از رکود از سوی مردم زمان می‌برد، گویا هنوز زمان آن فرا نرسیده است.

گروه اقتصادي مشرق- دولت یازدهم در اوج فشارهای اقتصادی به مردم در سال‌های 91 و 92، با شعارها و وعده‌های گوناگون اقتصادی بر سر کار آمد: وعده‌های 15 روزه، 30 روزه و 100 روزه؛ اما به تدریج که مسئولان دولت جدید زمام امور را به دست گرفتند، از این وعده‌ها کوتاه آمدند و موعد تحقق آنها را طولانی‌تر کردند.

اینک در حالی که دولت تدبیر به نیمه عمر خود رسیده، و بسیاری از آن وعده‌های اقتصادی که قرار بود 100 روزه محقق شوند، به به سرانجام نرسیده است .

اما این فقط وعده‌های انتخاباتی دولت یازدهم نیست که محقق نشده، بلکه وعده‌هایی که مسعود نیلی مشاور اقتصادی و از برنامه‌ریزان اصلی اقتصادی دولت در 2 سال اخیر درباره خروج از رکود و آغاز رونق اقتصادی داده، هنوز نافرجام باقی مانده است.

وعده مسعود نیلی برای رونق اقتصادی دوباره تمدید می‌شود؟

در واقع، این اقتصاددان لیبرال، وعده خروج از رکود و رونق اقتصادی کشور را هر چند ماه یک بار به چند ماه بعد موکول کرده است.

* وعده چندماهه

شهریورماه سال گذشته به ناگاه بانک مرکزی از مثبت شدن رشد اقتصادی کشور در بهار 93 پس از دو سال رشد منفی خبر داد و حسن روحانی نیز اعلام کرد که به مدد سیاست‌های مدبرانه دولت یازدهم، اقتصاد کشور از رکود خارج شده است. رقمی که بانک مرکزی برای رشد اقتصادی بهار 93 اعلام کرد نیز دور از انتظار بود: 4.6 درصد.

وعده مسعود نیلی برای رونق اقتصادی دوباره تمدید می‌شود؟


به همین دلیل حتی کارشناسان اقتصادی اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز نسبت به این آمار انتقاد کردند. متعاقبا مقامات دولتی برای دفاع از این آمار وارد کار شدند و پیشگام همه آنها مسعود نیلی مشاور اقتصادی روحانی بود.

او اواسط مهرماه 93 به برنامه تلویزیونی پایش آمد و به دفاع تمام‌قد از آمار بانک مرکزی درباره رشد 4.6 درصدی اقتصاد کشور پرداخت. در آن برنامه، نیلی در پاسخ به این سوال که اگر این آمار درست است چرا مردم آن را احساس نمی‌کنند، گفت: برای اینکه مردم خروج از رکود را احساس کنند مدتی زمان لازم است.

اینک با گذشت یک سال از وعده مسعود نیلی، همچنان مردم به احساس خروج از رکود نرسیده‌اند، چرا که وضعیت کسادی در اکثر بازارهای کشور نسبت به 2 سال اخیر، وخیم‌تر هم شده است.

بنابراین انتظار می‌رود مشاور اقتصادی دولت یازدهم پاسخ دهد که زمان موعود خروج از رکود تمامی بازارهای کشور و احساس رونق اقتصادی کی فراخواهد رسید؟

وعده مسعود نیلی برای رونق اقتصادی دوباره تمدید می‌شود؟

* مواضع دوگانه درباره تحریم‌ها
 
مسعود نیلی نسبت به تحریم‌ها نیز مواضع دوگانه‌ای اتخاذ کرده است. او قبل از توافق هسته‌ای، همچون سایر دولتمردان مدعی بود که با حصول توافق، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور رفع می‌شود. تا قبل از توافق هسته‌ای، در تمامی سخنرانی‌ها و مواضع نیلی، ردپای تحریم‌ها به عنوان یکی از دلایل رکود اقتصادی کشور بیان می‌شد.

اما بلافاصله پس از توافق هسته‌ای اعلام کرد که امسال سخت‌ترین سال اقتصاد کشور است و اثرات توافق هسته‌ای را باید از سال 95 دید. او گفته است: سال 1395 را بدون وجود هرگونه تحریم اقتصادی آغاز خواهیم کرد. لذا می‌توان امیدوار بود که با نگاه خوش‌بینانه، نتایج عملی لغو تحریم‌ها در سال آینده اقتصاد ایران خود را نشان دهد.

وعده مسعود نیلی برای رونق اقتصادی دوباره تمدید می‌شود؟

مسعود نیلی اردیبهشت ماه امسال در دانشگاه شریف اعلام کرد که با لغو تحریمها، یک ساله به شرایط پیش از تحریم باز می گردیم و اقتصاد ایران به رونق خواهد رسید.

اما سخنان وی چند ماه بعد و در دانشگاه تهران کاملا متفاوت بود. وی بار دیگر مانند اسحاق جهانگیری، محمد باقر نوبخت و محمد نجفی تاکید کرد که در سال ۹۴ سخت ترین سال را برای اقتصاد کشور خواهد بود و نباید منتظر رونق اقتصادی بعد از لغو تحریم‌ها باشیم.

وعده مسعود نیلی برای رونق اقتصادی دوباره تمدید می‌شود؟

وی چند وقت بعد پا را فراتر گذاشت و با این که قبلا اعلام کرده بود با توافق هسته ای ایران به کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان نزدیک خواهد شد. اعلام کرد که کسی نباید فکر کند که بعد توافق به کشوری مانند کره جنوبی تبدیل خواهیم شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • اهوازی ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  مشرق عزیز سلام در این شرایط حساس و کشتار مسلمانان و هم وطنان عزیز در منا توسط آل سقوط باید به روحانی و تیم رسانه ای او گفت که متن سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل را عوض کنند و قسمت عمده آنرا به براءت از مشرکان و رژیم وهابی آل سقوط اختصاص دهند این حادثه به نظر بنده عمدی بوده ، مشاوران رییس جمهور باید متن کوبنده ای آماده کنند و به جای حرف های بیهوده و مذاکرات بی نتیجه از تریبون سارمان ملل استفاده کنند چطور در مورد یهودیان که صحت و سقم آن معلوم نیست این همه تبلیغ می کنند ، جنایت امروز آل سقوط هم نوعی کشتار مسلمانان است ، روحانی باید بگوید که رژیم بی کفایت آل سقوط توانایی اداره مکه را ندارد . مشرق تمنا دارم این را منتشر کن شاید تلنگری باشد برای دولت
 • امیر تبریز اوغلی ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  100روزه باید حل میشد....خخخخخخخخخخخ
 • User ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  مشرق دلواپس تورم شدی؟ سر کوچه ی ما همه چیز ارزونه! می خوای آدرس نارمک رو بهت بدم؟!
 • ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  تندترین حملات را به دولت قبل می کردند، حال که خود مسئول شده اند وامانده اند
 • وحید ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  وقتی برای کوبیدن یک نفر نیاز به آمار دادن و از جیب مردم صحبت کردن باشه اصلا دریغ نمیکنن اما به خودشون که میرسه طول میکشه مردم بفهمند!!!!!!
 • محمد ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  مشرق جان نزار ازت دلخور بشم... ایشون فقط یه مشاور هست. اگه به حرفای ایشون بود که همه چیز حل میشد... اما چندبعدی بودن کشور از این جهت که مجلس یه چیزی میگه، دولت یه چیزی دیگه و... حرف خودشون رو میزنن. قاعدتا چیزی پیش نمیره
 • ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  نه باید صبر کنید تا احمدی نژاد بیاد و قیمتا رو 4 برابر بکنه اونم در دو سال...
 • محمد ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  مشرق جان نزار ازت دلخور بشم... ایشون فقط یه مشاور هست. اگه به حرفای ایشون بود که همه چیز حل میشد... اما چندبعدی بودن کشور از این جهت که مجلس یه چیزی میگه، دولت یه چیزی دیگه و... قاعدتا چیزی پیش نمیره
 • ناشناس ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  اینها فقط با وعده و وعید ادامه حیات میدهند و هیچ برنامه خاصی برای بهبود مشکلات اقتصادی ارائه نمیدهند .
 • ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  0 0
  آقایان دنبال مجلس ششم دیگری هستند زهی خیال باطل
 • ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  0 0
  من که سحنرانی ایشان در دانشگاه شریف بودم. همچین چیزی که شما می گید نگفت. از اول هم می گفت تحریم یکی از مشکلات است و حل آن شرط لازم است ولی کافی نیست
 • ناشناس ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
  0 0
  چرا خالی میبندی ؟
 • ناشناس ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
  0 0
  الان که ده برابر کرد تو دو ماه !! باز صد رحمت به اون !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس