کد خبر 470006
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۸

مشاور دولت اوباما می‌گوید 15 سال پیش برنامه هسته‌ای برای مردم ایران مهم نبود اما اکنون تبدیل به غرور ملی همه آنها شده است.

به گزارش مشرق، رابرت اینهورن (مدیرسابق منع تکثیر هسته‌ای در وزارت خارجه آمریکا) ضمن سخنانی در موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن اظهار داشت: درباره توافق هسته‌ای وین نیز باید توجه شود بهتر بود ایران غنی‌سازی اورانیوم نداشته باشد. گزینه ترجیحی ما این بود که غنی‌سازی اورانیوم در ایران به صفر برسد. اما باید توجه داشت که سران ایران به مردم این کشور قبولانده‌اند که غنی‌سازی اورانیوم ضروری است و برای داشتن برنامه هسته‌ای پیشرفته باید وجود داشته باشد و اگر ایران از این کار دست بکشد، تحقیر خواهد شد و این امر به غرور ملی ایران ضربه خواهد زد.

وی می‌افزاید: این مسئله در جامعه ایران جا‌افتاده است و در نتیجه مذاکره‌کنندگان ایرانی نمی‌توانستند از این مسئله دست بکشند. اگر 15 سال پیش از موضوع غنی‌سازی اورانیوم از رانندگان تاکسی در ایران پرسیده می‌شد آنها می‌گفتند سران این کار را برای خودشان انجام می‌دهند اما حالا همه رانندگان تاکسی در تهران می‌گویند غنی‌سازی حق مسلم  و ذاتی ایران است. از غنی‌سازی به عنوان حق صحبت می‌شود. در چنین فضایی، توافق هسته‌ای حاصل شده است و از منظر فوق، توافق هسته‌ای از گزینه مطلوب مدنظرمان کمتر است. عربستان سعودی دوست داشت ایران از غنی‌سازی دست بکشد اما چنین اتفاقی رخ نداده است.

اینهورن همچنین گفته است: در توافق هسته‌ای وین، موضوع موشکی ایران هم مدنظر بوده است و به عبارتی هم، به آن پرداخته نشده است. قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از گذشته محدودیتهایی درباره دسترسی ایران به فناوری موشکهای بالستیک از خارج و حتی فعالیتهای خود ایران در این زمینه اعمال کرده است. ایران هرگز مشروعیت این محدودیتها را نپذیرفته و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را که چنین محدودیتهایی اعمال کرده است، غیرقانونی توصیف کرده است.

در قطعنامه‌ جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد این محدودیتها بار دیگر زنده شده‌اند. این محدودیت‌های موشکی در برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) نیستند اما در قطعنامه مذکور گنجانده شده‌اند. البته طرف ایرانی باز هم می‌گوید به این محدودیت موشکی پایبند نیست و فقط خودش را به برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) متعهد می‌د‌اند. به هر حال، اینکه تحریمهای موشکی مذکور برای مدت هشت سال تمدید شود، سودمند است زیرا روسیه و چین و کشورهای دیگری که به این محدودیتهای موشکی ایران رای مثبت داده‌اند، متعهد هستند به تقویت برنامه موشکهای بالستیک ایران کمک نکنند.

وی گفت: در قطعنامه مذکور محدودیتهای موشکی ایران، به کشورهای عضو سازمان ملل متحد این اجازه داده شده است تا محموله‌های انتقال قطعات و فناوری‌های موشکهای بالستیک به ایران را رهگیری کنند. باقی ماندن این محدودیتها بسیار مفید فایده خواهد بود. اگر اطلاع پیدا شود که شناوری حامل این فناوری‌ها و اقلام موشکی به ایران می‌رود، می‌توان از کشورهای دیگر خواست تا از حرکت محموله مذکور جلوگیری کند.

اظهارات مشاور اوباما درباره دفاع همه رانندگان تاکسی از برنامه هسته‌ای، ضمنا از اظهارات یکی از عناصر بی‌سواد مدعی روشنفکری در سال 92 رازگشایی می‌کند. سریع‌القلم آن زمان با توهین به مردم مدعی شده بود نباید راننده تاکسی و لبوفروش درباره برنامه هسته‌ای نظر بدهند. وی تا مدت‌ها به عنوان مشاور رئیس‌جمهور و مرکز تحقیقات استراتژیک معرفی می‌شد و غالبا در تحلیل‌های خود، طفیلی‌گری غرب را تجویز می‌کند.
منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • سوباسا ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  مشرق اخه تین چه تیتری هست که زدی خجالت بکش مشرق زرد
 • ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  توخوبی ......
 • ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  اگر راننده تاکسی تا این حد صاحب نظره چطوره مملکت رو بدیم دست راننده تاکسی که از هسته ای تا اقتصاد و سیاست خارجی رو مدیریت کنه؟
 • حمید ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  مشرق معلوم الحال!
 • ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  "اظهارات یکی از عناصر بی‌سواد مدعی روشنفکری" یعنی آدم به نویسنده این جمله چی بگه تا دلش خنک بشه؟ از دست شما دیندارهای بی اخلاق کجا شکایت کنیم که گفتمان انقلاب رو تبدیل کردین به فحش و بدبیرا
 • مهماندار هواپیما ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
  0 0
  کی گفتم این اقایان دیندار هستند 100 رحمت به صهیونیستها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس