کد خبر 464766
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این سازمان بدون توجه به چارچوب‌های نظام تصمیم‌گیری نمی‌کند.

به گزارش مشرق، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بخش دوم نشست امروز این کمیسیون علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته‌ای میهمان کمیسیون بودند.

وی هدف از حضور صالحی و همراهان را بررسی برجام از بُعد فنی- تخصصی عنوان کرد و افزود: غنی‌سازی، سانتریفیوژها، سایت هسته‌ای فردو و نطنز و آب سنگین اراک و نوع همکاری جمهوری اسلامی و آژانس محورهای اصلی گفت‌وگوی فنی-تخصصی بود.

*سازمان انرژی اتمی بدون توجه به چارچوب‌های نظام تصمیم‌گیری نمی‌کند

نقوی حسینی در ادامه تصریح کرد: صالحی ابتدا گفت که سازمان انرژی اتمی متعلق به نظام است نه دولت‌ها و بدون توجه به چارچوب‌های نظام تصمیم‌گیری نمی‌کند. احیای فعالیت‌های هسته‌ای به دوران بعد از جنگ تحمیلی برمی‌گردد که جمهوری اسلامی تصمیم گرفت نیروهای هسته‌ای خود را از نو آغاز کند. از بین کشورهای موجود روس‌ها اعلام آمادگی ساخت نیروگاه بوشهر را ارائه کردند و از همان زمان ما به فکر استقلال در تامین سوخت آن افتادیم، به همین جهت وارد چرخه سوخت هسته‌ای شدیم و علیرغم اکراه و امتناع کشورهای دیگر در همکاری با ایران ما خودمان یک صنعت هسته‌ای بومی و متکی به خود را آغاز کردیم و از اکتشاف تا غنی‌‌سازی و تبدیل آن به میله‌های سوخت را خودمان انجام دادیم و اکنون در مرحله توسعه و تجاری‌سازی آن هستیم و تولید صنعتی کنیم. در چنین شرایطی باید تحولات عمیقی در نوع ماشین به وجود آوریم. افزایش تعداد ماشین‌های اتمی در مقطعی به اقتصادی سیاسی صورت گرفت نه به اقتضای اقتصادی و فنی.

*سال 88 تاکید بر کنار گذاشتن IR1 داشتیم

نقوی حسینی در ادامه مطلب فوق،‌ اضافه کرد: صالحی همچنین عنوان کرد که ما سال 88 گفتیم که باید IR1 را آرام آرام کنار بگذاریم و سانتریفیوژهای پیشرفته را جایگزین آن کنیم. یعنی از 69 تا 88 به آستانه‌ها رسیده بودیم. از این به بعد باید به کیفیت می‌پرداختیم. یعنی چه توافقی بود یا نبود باید به سوی اقتصادی کردن صنعت هسته‌ای پیش می‌رفتیم و چنین چیزی با IR1 شدنی نبود و نیست.

سخنگوی کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی به بیان بیشتر جزئیات این نشست پرداخت و مطرح کرد: صالحی در مورد پلوتونیوم نیز گفت، همه مراحل تولید را طی کرده‌ایم و به لحاظ علمی- فنی به مرحله نهایی رسیده بودیم. غنی‌سازی اورانیوم را نیز کاملا طی کرده بودیم و توانمندی علمی- فنی آن را بدست آورده‌ایم و اگر در مرحله‌ای مثلا برای 2 و نیم سال اقدام به تولید نکردیم داوطلبانه تولید نکردیم والا توانمندی آن را داشتیم. حتی چرخه‌های آن را کاملا کرده بودیم.

وی با اشاره به نحوه موفقیت‌های جمهوری اسلامی در ساخت ماشین‌های مختلف غنی‌سازی گفت: زنجیره 164 IR2m از سال 90 از حوزه تحقیقاتی به کار گرفته شد و بعد به سراغ انواع پیشرفته‌تر آن رفتیم.

*غنی‌سازی هسته ای را به 20 درصد رساندیم

وی همچنین مطرح کرد: رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه تاکید کرد که ما در این مدت توانستیم غنی‌سازی را به 20 درصد برسانیم و آب سنگین اراک را که از اوایل دهه 80 طراحی آن شروع شده بود، پیگیری کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم.

«وی گفت دلیلی ندارد که ما برنامه ده سال پس از محدودیت‌های پذیرفته را در برجام بیاوریم و به کسی اعلام کنیم. ما از سال دهم به بعد ظرفیت‌هایی را داریم که تعداد سو را افزایش خواهد داد. صالحی گفت ما نقشه راهی داریم با آژانس که مطابق آن پس از ده سال عمل خواهیم کرد.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: صالحی گفت مطابق برجام ما برنامه هسته‌ای کشورمان را مطابق نیاز و امکان تحقیق و توسعه کشور حفظ کرده‌ایم. در عین حال که حق بازگشت پذیری را داریم و می‌توانیم در فاصله کوتاهی شرایط قبلی خود را احیا می‌کنیم. البته بازگشت اراک نیازمند حداقل دو سال زمان است؛‌ در مورد مسائل مسقط وقتی که ما رفتیم وزارت خارجه با توجه به سوابقم در موضع هسته‌ای دنبال راه حل بودیم. روابط ما هم با عمان بسیار خوب بود برادرن ما در عمان، اعلام آمادگی برای وساطت کردند ولی ما باید به جدیت آمریکایی اطمینان نداشتیم. به همین جهت یادداشتی داریم که اگر آمریکایی‌ها حاضرند با پذیرش حق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها  گفت‌وگو کنند ما هم آمادگی داریم که در نهایت با درخواست رسمی آنها از طریق عمان، زمینه گفتگو فراهم شود و مسئولین ارشد نظام در جریان موضوع قرار گرفتند و به علت بی‌اعتمادی به آمریکایی‌ها با شرایطی موافقت شد که موضوع پیگیری شود. این موضوع از اواسط 90 شروع شد و بالاخره اولین جلسه بهار 91 امکان‌پذیر شد که برگزار شود.

*به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران در مسقط

وی همچنین خاطرنشان کرد: صالحی مطرح کرد که از اولین نشست دوباره تا اسفند همان سال زمان برد تا نشست‌ دوم برگزار شد که در آن آمریکایی‌ها حق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ایران را پذیرفتند و گفتند ما آماده‌ایم غنی‌سازی شما را به رسمیت بشناسیم. بنابراین حق غنی‌سازی در هیچ یک از مذاکرات 1+5 از سوی آمریکایی‌ها به رسمیت شناخته نشد بلکه در گفت‌وگوی مسقط آمریکایی‌ها حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناختند. بعد از آن بود که دولت جدید آمد و مذاکرات را پیگیری می‌کردند.

نقوی حسینی در خاتمه به حضور مجدد مهمانان امروز این کمیسیون اشاره کرد و اظهار داشت: مقرر شد صالحی در جلسه دیگری در کمیسیون حضور پیدا کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس