وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تاثیر لابی صهیونیستی بر سیاست های آمریکا یک تاثیر غیرمنطقی است.

به گزارش مشرق، «محمد جواد ظریف» در گفتگویی اختصاصی با شبکه تلویزیونی المیادین که در الجزایر انجام شده بود گفت: ما روابط بسیار خوبی با الجزایر داریم. در سطح روابط دو جانبه به زودی در الجزایر نشست کمیته های مشترک به ریاست نخست وزیر الجزایر و معاون اول رئیس جمهور ایران صورت خواهد گرفت. در این نشست ما درباره همکاری در خصوص حفظ منافع دو کشور در بازار نفت و ابعاد همکاری اقتصادی گفتگو خواهیم کرد  ودر این زمینه برنامه مشترکی خواهیم داشت. 
وی افزود: در این چارچوب ما با «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور الجزایر و دیگر مسئولان این کشور درباره برخی موضوعات به ویژه تندروی و طائفه گرایی با یکدیگر گفتگو کرده ایم. همچنین ما در خصوص راه های حل و فصل مشکلات در منطقه بویژه در سوریه، یمن و لیبی مذاکره کردیم.

وی تأکید کرد: ما همواره با الجزایر و کشورهای همپیمان مان در سازمان اوپک همکاری کرده ایم و به این همکاری ها ادامه می دهیم تا اینکه قیمت نفت به یک قیمت متعادل بازگردد و در عین حال ما در جمهوری اسلامی ایران و در الجزایر تلاش می کنیم تا وابستگی مان را به نفت کاهش دهیم. این امر می تواند یک پدیده خوب برای اقتصاد ما باشد، با کم شدن وابستگی های نفتی، اقتصاد ما به سایر تولیدات اقتصادی و سازمان های اقتصادی داخلی تکیه می کند و در نتیجه تمرکز بر روی نفت در اقتصاد کاهش پیدا خواهد کرد.

محمد جواد ظریف گفت: بحث استفاده از صادرات گاز و همکاری میان کشورهای صادرکننده گاز که به اوپک گازی یا باشگاه کشورهای صادرکننده گاز موسوم هستند زمینه دیگری برای همکاری های بیشتر میان ایران و الجزایر و دیگر کشورهای صادرکننده گاز فراهم می آورد. در این زمینه باید از شرایط کنونی استفاده کرد.

وزیر خارجه ایران گفت: ما ضرورتی نمی بینیم که با ورود نفت ایران به بازارهای جهانی قیمت نفت کاهش پیدا کند. ایران هیچگاه از سهم حقیقی خود در تولید نفت سوء استفاده نمی کرده است. کشورهای صادر کننده نفت باید اهتمام بورزند و به گونه ای عمل کنند که ایران از حق خود برخوردار شود، کشورهایی که از نبود ایران در بازار نفت استفاده کردند و بر صادرات خود افزودند باید در میزان تولید خود تجدید نظر کرده و از این طریق قیمت نفت را در بازارها حفظ کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این درست است که شما مذاکرات جدیدی با آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت ارائه راهکار اجرایی توافق هسته ای ایران دارید؛ گفت: ما همواره با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتگو داشته ایم و به این گفتگوها ادامه می دهیم خواه برای حل و فصل مسائل باقی مانده و خواه برای جستجوی راهی جهت اجرای توافق هسته ای و مشخص سازی جزئیات آن. این گفتگو یک گفتگوی طبیعی میان سایر کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی با مدیریت این آژانس است. همین مساله در مورد ایران نیز صدق می کند. خواه از طریق نمایندگی ما در آژانس و خواه در تهران یا وین، این گفتگوها به صورت روزانه با آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد.

ظریف درباره تلاش های لابی صهیونیستی برای تصویب نشدن توافق هسته ای در کنگره آمریکا گفت: متاسفانه صهیونیست ها توافق هسته ای را خطری برای خود دیدند و پدیده دروغین از ایران ساختند و تصویری نادرست از ایران ارائه کردند و ایران هراسی به راه انداختند تا از این طریق جنایت های خود را پشت جریان ایران هراسی پنهان کنند. همه این ها بر باد رفت. آن ها نگران هستند و می بایست تصمیم گیرندگان به این نگرانی آن ها اهمیتی ندهند. اما متاسفانه تاثیر لابی صهیونیستی بر سیاست آمریکا یک تاثیر غیرمنطقی است و ما امیدواریم که آن ها تصمیمی منطقی و معقول اتخاد کنند اما جمهوری اسلامی ایران به جهان ثابت کرده است که برای دستیابی به یک راه حل معقول تلاش می کند و چنانچه طرف مقابل امکان اتخاذ تصمیم عاقلانه ای را نداشته باشد جهان به شکلی درخور درباره او حکم صادر می کند.

وی تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که تندروی و تروریسم هیچ حد و مرزی نمی شناسد متاسفانه دلایلی که باعث پدیدار شدن تروریسم شده است مشترک است و نیازمند یک راهبرد مشترک برای مقابله با آن است و در این زمینه نباید تنها به راهبرد نظامی بسنده کرد بلکه باید راهبردهای فرهنگی، دینی، اقتصادی، سیاسی و بین المللی را بکار گرفت و در صورت لزوم می توان به گزینه نظامی متوسل شد. امیدوارم با بکارگیری راهبردی معقول و واقعی بتوان جلوی خطر تروریسم و تندروی در سوریه، عراق و لیبی را گرفت.

خبرنگار المیادین از ظریف پرسید: گفته می شود که توافقی سری میان ایران، روسیه، آمریکا و عربستان صورت گرفته که بر اساس آن یک مرحله انتقالی در سوریه ایجاد شود و بشار اسد به الجزایر پناهنده شود، آیا چنین مطلبی درست است؟ وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال گفت: به هیچ وجه چنین حرفی صحت ندارد. ما با دوستان روس مان در خصوص ضرورت اعتماد به تصمیم ملت سوریه در مورد آینده کشورشان؛ توافق نظر داریم و نمی شود به جای مردم سوریه برای آن ها تصمیم گرفت. راه حل بحران سوریه به دست مردم سوریه است و هیچ کشوری حق ندارد به جای ملت سوریه تصمیم بگیرد. 

وی در خصوص فعالیت های اعتراض آمیزی که اخیراً در عراق و لبنان صورت گرفته است گفت: به هر حال مردم در کشورهای مختلف می توانند حساسیت شان را در خصوص مسائل مختلف کشورشان بیان کنند اما این مساله باید در چارچوب قانون انجام شود. مساله مهم این است که باید در چارچوب قانون با این حساسیت ها تعامل صورت گیرد. ما برای دولت های لبنان و عراق در حل مشکلات داخلی شان آرزوی توفیق می کنیم و از ارائه هر گونه کمکی که دولت های عراق و لبنان از ایران درخواست کنند فروگذار نمی کنیم.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
  0 0
  چه عجب. افرین
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
  0 0
  ملت سوریه فعلا مشغول کشتن همدیگر هستن و اجازه هیچگونه دخالت در امور داخلیشونو نمیدن
 • مهدی ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۳
  0 0
  می شود تا حدودی به امریکا اعتماد کرد تا کشورمان از بازار اقتصادی جهان عقب نیفتد
 • ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۴
  0 0
  تاثير لابی صهيونيستی بر سياست‌های آمريکا غيرمنطقی است !!!
 • ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۴
  0 0
  چرا کامنت ها را سانسور می کنید. شما که خود ظریف و روحانی را حمایت می کنید چرا اجازه نمی دهید ایرانیان وطندوست روشنفکران قلابی غرب که مهره های دولت آمریکا و سازمانهای جاسوسی از جمله سیا و ام آی 6 هستند را افشا کنند. از چه می ترسید؟ مردم ایران حق دارند شیادان غربی که ماسک "روشنفکر" را بصورت کثیفشان زده اند بشناسند. شیادانی نظیر نوام چامسکی ، ریچارد فالک ، کوهن و عده ای از دانشگاه هاروارد محل امپراتورسازی و تروریست سازی و دانشگاه کلمبیا - محل روشنفکران قلابی یهودی صهیونیست. در بیانیه ای 44 نفر از شیادان که نقاب "روشنفکر" را بصورت کریه خود زده اند اما در حقیقت مهره های سازمان سیا و سازمانهای جاسوسی غرب و حامی بچه کشی بنام اوباما هستند و از تمام جنگ ها بصورت متفاوت حمایت صد در صد کرده اند اما در ظاهر خود را "مخالف" نشان می کنند - از تسلیم نامه لوزان حمایت کرده اند. این شیادان همینطور به حمایت از ستون پنجم - سبز - و رهبران قلابی آن برخاسته و دارند مردم بیسواد آمریکا را شستشوی مغزی به نفع اوباما و دولت تروریستی آمریکا می دهتد. مشرق همچنان ساکت است و نظرات را هم سانسور می کند. http://www.kaleme.com/1394/06/13/klm-223633/ روشنفکران حاضر در این بیانیه که اغلب صهیونیست یهودی هستند را بطور گسترده افشا کنید. چرا در این بیانیه نام گرت پورتر ، یا هیلاری لورت ، پروفسور حسین زاده یا افراد مترقی دیگر که عامل دولت آمریکا نیستند در این لیست وجود ندارد فقط نام مهره های سازمان سیا و حامی بچه کش اوباما و ستون پنجم سبز مثل چامسکی ، ریچارد فالک ، هیلاری پوتنام - نادر هاشمی - خانبابا تهرانی - مهرزاد بروجردی - اکبر گنجی - علی افشاری ، مهرداد درویش پور - نیره توحیدی و دهها عامل سیا دیگر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس