در کشاکش زلزله مرگبار خرداد69 که باعث ویرانی ها و مرگ بسیاری در استان گیلان بخصوص رودبار و منجیل شد یک خبرخیلی ها را بخصوص در شهرستان های فومن و شفت شوکه کرد و آن خبر شهادت حجت السلام محمدحسین افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در جریان کمک رسانی به زلزله زدگان شهرستان رودبار بود.

گروه جهاد و مقاومت مشرق
در کشاکش زلزله مرگبار خرداد69 که باعث ویرانی ها و مرگ بسیاری در استان گیلان بخصوص رودبار و منجیل 
شد یک خبرخیلی ها را بخصوص در شهرستان های فومن و شفت شوکه کرد و آن خبر شهادت حجت السلام محمدحسین افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در جریان کمک رسانی به زلزله زدگان شهرستان رودبار بود.

هلیکوپتر امدادرسان حامل شهید افتخاری در روستای کلیشم از منطقه عمارلو رودبار سقوط می کند و او در ساعت 14 ششم تیر1369 به دیدار معبود می شتابد. بی تردید شهید افتخاری بخاطرخدمات و صداقت و یکرنگی و بی آلایشی یکی از چهره های محبوب و ماندگاراست. اوفقط 2 سال نماینده مجلس بود ولی خدمات او برای شهرستان های فومن و شفت هنوز بعد از 21 سال در یاد هاست. به قول حضرت آیت ا… بهجت فومنی:« شهید افتخاری قبل از رفتنش توشه اش را فرستاده بود.»

eftekhari11
تولد و تحصیل
شهید محمد حسین افتخاری فرزند محمد صادق در سال1329 درخانواده ای کشاورز در روستای گوشلوندان ازتوابع شهرستان فومن متولد شد. از 5 سالگی برای فراگیری قرآن به مکتب خانه رفت. بعد ازآن چون روستای گوشلوندان فاقد دبستان بود به مدت 4سال برای تحصیل به روستای پیشده پیاده رفت و آمد می کرد. هنوز دوره‌ ابتدايي‌ را به‌ پايان‌ نرسانده‌ بود که‌ به‌ سبب‌ علاقه‌ زياد به‌ معارف‌اسلامي‌، در سال1339‌ راهي‌ شهر مقدس‌ قم‌ گرديد و در مدرسه‌ ستّيه‌ اين‌ شهر به‌ کسوت‌ طلبگي ‌درآمد و در آنجا به‌ تلمّذ پرداخت‌ و تا حدود سطح‌ پيش‌ رفت‌.
افتخاری و مبارزات سیاسی
در سال 13344 که برای سرکشی به خانواده به زاد گاهش رفته بود در حالیکه 15 سال بیشتر نداشت از طرف مأموران‌ گروهان‌ ژاندارمري‌ فومن‌ دستگير و به‌ دادگاه ‌رشت‌ منتقل‌ شد. ماموران ساواک شاه چون مدارک کافی نداشتند پس از ضرب و شتم مجبور به آزادی وی می شوند.


در سال 46 به علت توزیع اعلامیه حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با چشن تاجگذاری شاه، دستگیر و مدت یک هفته در سازمان امنیت قم، تحت شکنجه های وحشیانه ساواک چنان مصدوم و مجروح شد که دو ماه برای مداوا و التیام جراحات و کوفتگی ناشی از ضرب و جرح ماموران، زمان برد. و پس از آن به زندان قم منتقل و مدت 3 ماه تحت شکنجه ساواک بود که در اثر آن شکنجه های وارده دستش شکست و به سلول عمومی در قزل قلعه منتقل گردید و در آنجا با آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله ربانی شیرازی و غیوری و سایر بزرگان نستوه هم مصاحبت و از فیض حضور با آقایان توشه ها اندوخت. اما پس از مدتی دو باره راهی سلول انفرادی شد و با احضار به دادگاه فرمایشی به زندان قصر منتقل گردید. و مدت شش ماه در بازداشتگاه ساواک قم و زندانهای قزل قلعه و زندان قصر محبوس و زندانی بود.


برگشت به فومن – تاسیس مدرسه دین و دانش - ماجرای۴دی


در سال 1350به شهرستان فومن برگشت و آنجا را مرکز فعالیتهای اسلامی و اجتماعی خود قرار داد و به کمک یکی از روحانیون، مدرسه ای بنام ((دبستان نور و دانش)) دایر نمود تا بتواند در راستای تقویت مبانی مذهبی و اعتقادی و علمی فرزندان آن خطه تلاش نماید. سال 57 همزمان با اوجگیری مبارزات اسلامی او نه تنها در منطقه فومنات بلکه در سطح گیلان اقدامات گسترده و شایانی برای بیداری مردم و تهیج افکار عمومی علیه حکومت جور و ستم، انجام داد که از آن جمله تشكيل‌ مجالس‌ مخفي‌ براي‌ اتخاذ خط‌مشي‌ مبارزاتي‌، ترتيب‌ دادن‌ راهپيمايي‌ها، سخنراني‌ها، ابلاغ‌ پيامها و دستورالعملها، كه‌ در همه‌ اينها، انواع‌ توطئه‌ها و تهديدها همراه‌ او بود كه‌ ازميان‌ آنها مي‌توان‌ به‌ تيراندازي‌ گروهان‌ ژاندارمري‌ فومن‌ در يكي‌ از جلسات‌ سخنراني‌ وي‌ درروستاي‌ لولمان‌ اشاره‌ نمود كه‌ به‌ سلامتي‌ از آن‌ رهايي‌ يافت‌ و يا هجوم‌ ماموران‌ انتظامي‌ به‌ منزل‌ مسكوني‌ ايشان‌ كه‌ موجب‌ بهم‌ ريختن‌ و ويراني‌ محل‌ سكونت‌ و به‌ يغما بردن‌ اثاث‌ منزلش‌ شد و همچنين‌ سخنراني‌هاي‌ پي‌ در پي‌ او در ماه‌ محرم‌ سال‌ 57 (دي‌ ماه‌) به‌ دستگيري‌ وي‌ منجر گرديد كه‌ با متحصن‌ شدن‌ بازاریان و فرهنگیان و روستائیان واهالي‌ فومن‌ در دادگستري‌ اين‌ شهرستان‌ در چهارم‌ دي‌ماه‌، باعث آزادی او از زندان شد.


افتخاری بعداز انقلاب اسلامی:
پس‌ از پيروزي‌ انقلاب‌ در 22 بهمن‌ ماه‌ مسئولیت حزب جمهوری اسلامی و بنیاد شهید و بنیاد مسکن ستاد جبهه و جنگ فومن و مسئولیت دفتر نمایندگی ولی فقیه و مدیریت کل بنیاد مسکن استان و مسئولیت ستاد اعزام روحانیون به جبهه استان گیلان را به عهده داشت. درسال1367 از طرف مردم شهرستان فومن وشفت با 27103 بعنوان نماینده راهی مجلس سوم شدند.

در ششم تیر1369 حجت الاسلام محمد حسین افتخاری نماینده وقت شهرستانهای فومن و شفت به همراه به هلیکوپترامداد رسان حامل شهید افتخاری در روستای کلیشم از منطقه عمارلو رودبار سقوط می کند و او در ساعت 14 به دیدار معبود می شتابد.

eftekhari1

eftekhari2

eftekhari3

eftekhari4

eftekhari5

eftekhari6

eftekhari7

eftekhari8

eftekhari14

تولد:۱۳۲۹شمسی-محل تولد:فومن(روستای گوشلوندان)

  شهادت:6/۴/۱۳۶۹ محل شهادت:رودبار(دهستان کلیشم)


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس