کد خبر 443726
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱

روند تسهیلات‌دهی بانکها و موسسات اعتباری حاکی از افت سهم عمده عقود بانکی در پرداخت وام و کاهش رشد تسهیلات دهی بانک‌هاست.

به گزارش مشرق، در حالی مانده تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری در اردیبهشت ماه امسال با رشد 0.8 درصدی به حدود 630 هزار میلیارد تومان رسیده که میزان افزایش این اعتبار دهی نسبت به پایان سال گذشته کاهش قابل توجهی دارد. این در حالی است که مانده تسهیلات پرداختی آنها در پایان سال 1393 حدود 16.7 درصد افزایش یافته بود.

کاهش رشد تنها محدود به مجموع وام‌های پرداختی بانک‌ها در سال جاری نیست و بررسی جزئیات تسهیلات اعطایی آنها نشان می‌دهد که تسهیلات دهی در هشت مورد از عقود بانکی ریزش داشته و در مابقی موارد نیز با افت قابل توجهی در رشد همراه بوده است.

بر این اساس، در حالی که مشارکت مدنی به عنوان پرکاربردترین عقد بانکی بیش از 41 درصد تسهیلات دهی بانکها و موسسات اعتباری را به خود اختصاص داده است و در پایان سال قبل سهم آن از کل وام های پرداختی 16.7 درصد افزایش یافته بود، در اردیبهشت ماه امسال با کاهش 0.5 درصدی همراه شد.

فروش اقساطی هم که بالغ بر 29 درصد تسهیلات دهی بانک‌ها در قالب این عقد پرداخت می‌شود از رشد اندکی برخوردار بوده و تنها 0.5 درصد بر سهم آن افزوده شده است، در حالی که رشد وام دهی در این بخش در اسفند ماه سال گذشته حدود 23 درصد گزارش شده بود. البته فروش اقساطی تنها عقد بانکی به شمار می رود که در سال جاری با افزایش سهم پرداخت تسهیلات همراه است.

آمارهای بانک مرکزی همچنین نشان می‌دهد که تسهیلات دهی بانکها و موسسات اعتباری در سایر عقود نیز کاهش داشته است؛ به گونه‌ای که در تمامی آنها از رشد پایان سال گذشته به کاهش در اردیبهشت ماه امسال رسید. این در حالی است که وام دهی در قالب قرض الحسنه از 12.6 درصد به 11.6 درصد، مضاربه از 5.7 به منهای 4.5 درصد، سلف از 50.4 به منهای یک درصد، جعاله از 13.7 به منهای 1.6 درصد، اجاره به شرط تملیک از 13.5 به منهای 21.3 درصد، مشارکت حقوقی از20.4 به منهای 4.5 درصد و سرمایه‌گذاری مستقیم از 17 به منهای 16 درصد رسیده است. 

روند تسهیلات‌دهی بانک‌ها کند شد


منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس