کد خبر 429419
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۳

حمید بعیدی نژاد رییس تیم مذاکره کننده کارشناسی ایران این گفت و گو ها را در طول تاریخ مذاکرات بین المللی « کم نظیر» خواند و دشواری های مذاکره کنندگان را برشمرد.

به گزارش مشرق، حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: مذاکرات کارشناسی هسته ای از ده روز پیش بدون وقفه ادامه دارد و بویژه پس از آخرین جلسه ١+٥ تمرکز بیشتری هم پیدا کرده است. بر اساس تصمیم طرفین، بعد از عزیمت کوتاه معاونین سیاسی به پایتخت ها از دیروز، مذاکرات کارشناسی کماکان ادامه می یابد.

وی افزود: فشردگی بررسی های کارشناسی این روزها از اول صبح زود تا نیمه های شب حتی در تمامی روزهای تعطیل افزایش هم یافته است. تیم های کارشناسان یا در جلسات هستند یا تمامی وقت باقیمانده را به تدوین متن برای ارائه به جلسات کارشناسی می گذرانند. بی شک می توان گفت گستره، موضوعات و حجم مباحثی که در این مذاکرات مورد بحث گفتگو هستند، در طول تاریخ مذاکرات بین المللی معاصر کم نظیر است.

بعیدی نژاد نوشت: طیف وسیعی از مباحث مختلف هسته ای، حقوقی و بین المللی مورد مذاکره هستند، که از جمله در خصوص ابعاد مختلف صنعت هسته ای از یکطرف و مباحث حقوقی تحریمها از طرف دیگر را شامل می شوند. ورود به قوانین تحریمی اروپا و بویژه آمریکا که در لایه های متعدد قانونگذاری، و دستورات اجرایی و دیگر مقررات داخلی، در هم تنیده شده است، بسیار پیچیدگی دارد، که مورد اذعان خود هیاتهای اروپایی و آمریکایی نیز می باشد.

رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده ایران افزود: حجم مطالعه هیات کارشناسی ایران در خصوص این موضوعات نیز بسیار گسترده بوده و هست، که شامل مطالعه و بررسی دقیق بیش از چندهزار صفحه سند و قانون و مدرک در حوزه مباحث هسته ای و حقوقی می شود. یکی از دلائل عمده فشار کاری بر هیات کارشناسی ایران به علت آنست که علیرغم وجود صدها دانشکده و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه مباحث بین المللی وحقوقی در سطح کشور، مطالعاتی که در خصوص مباحث کاربردی مرتبط با اینگونه موضوعات در کشور انجام شده است، در برابر آنچه ضرورت دارد، کلی و بسیار کم است.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • مجتبی ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۵
    0 0
    دوشواری... :)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس