کد خبر 423829
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۹

پدیده عکس سلفی بیشتر بین گروه سنی جوانان و به ویژه رده سنی 18 تا 21 سال دیده می‌شود؛ این رده سنی بیش از دیگران دنباله‌رو مد هستند.

به گزارش مشرق، یک جامعه‌شناس مهم​ترین پیامد رواج عکس سلفی را افزایش فرهنگ فردگرایی دانست و گفت: در پدیده سلفی، غرایض فردگرایی در مقابل جمع​گرایی قرار گرفته است.

دکتر بهرام نیک​بخش اظهار کرد: عکس سلفی، خودگرفتی است که به تازگی در شبکه​های اجتماعی باب شده و به ویژه از سوی افراد معروف به اشتراک گذاشته می‌شود و در سرتاسر دنیا میلیون​ها نفر پیرو پیدا کرده است.

وی افزود: شکل‌گیری فرهنگ روی‌آوری به عکس سلفی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم در نیویورک آمریکا آغاز شد. عکس سلفی، القای حس غیررسمی و صمیمیت در روابط اجتماعی است که طی آن تعاملات اجتماعی از حالت رسمی به حالت خودمانی تبدیل می​شود. سلفی بودن عکس به دلیل ترویج فرهنگ فردگرایی است که در آن فرد این پیام را می​خواهد برساند که من به خودم اتکا دارم، من خودم را باور و قبول دارم.

این جامعه‌شناس با بیان این‌که گاه تلاش برای ثبت یک عکس سلفی بارها از سوی فرد تکرار شده و ناکامی در گرفتن سلفی موجب ناراحتی وی می‌شود، عنوان کرد: ممکن است در موقعیتی، زمینه گرفتن عکس توسط دیگری هم فراهم باشد ولی عکس سلفی ترجیح داده می​شود، در این حالت، غرایض فردگرایی در مقابل جمع​گرایی قرار گرفته است.

نیک​بخش گفت: در جمع‌گرایی، فرد به دیگران اتکا دارد و مسایل خود را با دیگران در میان گذاشته و مشورت می‌کند ولی در دنیای صنعتی و پست‌مدرن امروزی، با رشد شهرگرایی، فردگرایی نیز افزایش یافته و تمام امور توسط خود شخص دنبال می​شود، در چنین شرایطی مقابله فردی با پدیده​ها اجتماعی اطراف، از جمله عکس گرفتن از خود دیده می‌شود.

این مدرس دانشگاه عنوان کرد: پدیده عکس سلفی بیشتر بین گروه سنی جوانان و به ویژه رده سنی 18 تا 21 سال دیده می‌شود؛ این رده سنی بیش از دیگران دنباله‌رو مد هستند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • نیلوفر ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  چون کرم داریم
 • نیلوفر ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ دمت گرم مشرق غیرقابل پیش بینی هستی
 • ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  بابا به اينم گير ميدين ؟
 • ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  شاید شما داشته باشی ولی فک نکنم ما داشته باشیم :/
 • ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  0 0
  از فردا گشت اصلاح عکس سلفی راه نندازین صلوات :))

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس