کد خبر 417996
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: با تصویب بیش از یک هزار و سیصد واژه نظامی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور، دفتر واژه گزینی نظامی کشور به عنوان یکی از گروه‌های بسیار فعال و موفق این فرهنگستان در سطح کشور شناخته شده است.

به گزارش مشرق به نقل از دفتر ویژه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس فرهنگستان نظامی کشور همزمان با روز بزرگداشت حکیم عمر خیام و با حضور مسئولان و فرماندهان عالی‌رتبه نظامی کشور با تقدیر از فعالیت‌های دفتر واژه‌گزینی نظامی نیروهای مسلح و تشکر از فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اقدامات به عمل آمده در موفقیت نیروهای مسلح در تولید زبان نظامی فارسی را استثنایی دانست و بیان داشت: با تصویب بیش از یک هزار و سیصد واژه نظامی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور، دفتر واژه گزینی نظامی کشور به عنوان یکی از گروه‌های بسیار فعال و موفق این فرهنگستان در سطح کشور شناخته شده و علاوه بر واژه‌های تصویب شده بیش از سیصد واژه نظامی همراه کار برگه و تعریفات و ترکیبات واژگانی مرتبط، در نوبت شورای عالی فرهنگستان، آماده تصویب در سال جاری قرار گرفته و همچنین یک هزار و سیصد کاربرگه واژگان زمینی، هوایی،‌ دریایی و انتظامی برای تصویب در سال‌های آینده آماده شده که به طور منظم بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

رئیس فرهنگستان نظامی کشور در ادامه گفت: به این ترتیب، جمع واژه‌های نظامی تصویب شده و در نوبت تصویب به 2800 واژه می‌رسد که همراه ترکیبات واژگانی آنها،‌ مرز 3000 واژه را پشت سر گذاشته و بیش از یک هزار و صد واژه از مجموعه کلمات مصوب در قالب «فرهنگ واژه‌های نظامی» در بهار 1393 به مجموعه نیروهای مسلح کشور ابلاغ که اینک مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ارتباط با امور نظارت بر زبان فارسی در نیروهای مسلح اظهار داشت: امور مربوط به نظارت بر زبان فارسی در نیروهای مسلح در برگیرنده مکاتبات نظامی و اداری، نشریات و کتاب‌های منتشر شده در نیروهای مسلح، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های نظامی و تابلوهای مورد استفاده در مراکز نظامی است که با پشتیبانی «کارگروه تخصصی نظارت بر زبان فارسی» در سه محور نظارت عمومی، بازرسی و نظارت حضوری و نظارت و واپایش غیرحضوری انجام می‌گیرد.

فیروزآبادی در خصوص امور پژوهشی و انتشاراتی مربوط به واژه‌های نظامی گفت: با هدف توسعه و تعمیق فعالیت‌های واژه گزینی در نیروهای مسلح به موازات سایر فعالیت‌ها، تلاش‌های پژوهشی و علمی شامل گردآوری و تدوین و انتشار واژه‌های مصوب، تالیف فرهنگ‌های لغات تخصصی و طرح‌های تحقیقاتی متعدد صورت گرفته است.

وی افزود: عمده این فعالیت‌ها توسط کارشناسان، محققات، استادان مجرب و سربازان نخبه انجام شده یا در حال انجام است. تاکنون تعداد 13 عنوان از این آثار تحقیقی بنابر اولویت به زیور طبع آراسته شده و برای بهره‌برداری در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته و تعدادی از آنها نیز در نوبت و مسیر انتشار قرار دارد که فهرست بخشی از آثار علمی مانند کتابچه واژه‌های مصوب نظامی (دفتر سوم)، فرهنگ واژه‌های نظامی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی (دفتر چهارم)، مجموعه مقالات و ... از جمله از آن مطالب است.

رئیس هیات امنای دانشگاه عالی دفاع ملی در پایان با یادآوری امور ویراستاری و آموزش در واژه‌گزینی نظامی بیان داشت: نیروهای مسلح در حوزه ویرایش دقیقا مطابق الگوهای ویرایش و نگارش فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور عمل کرده و در امور آموزش با هدف ارتقاء سطح نگارش، درست‌گویی، درست‌نویسی در نیروهای مسلح، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سطوح مختلف فرماندهان، مدیران ارشد، نگارندگان (مسئولان دبیرخانه‌ها و روابط عمومی‌ها)، ویراستاران، نمایندگان واژه‌گزینی نظامی و سایر کارکنان در حوزه‌های تخصصی مربوط، در ستاد کل نیروهای مسلح و دیگر نیروها و سازمان‌های نظامی از جمله بسیج مستضعفین در پنج سطح اقدام گردیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • علیا ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
    0 0
    انصافا وضعیت نیروهای مسلح در مسئله ی زبان و ادبیات فارسی خیلی وخیمه. خداییش من توی یه قسمت اداری ارتش در تهران خدمت کردم. به جرات میگم که یه روند خاص برای تنظیم اسناد و نامه ها وجود نداره. مشئول مستقیم من لیسانس ادبیات داشت. نامه رو تنظیم میکردیم و تایپ میکردیم. میفرستادیم مقام بالاتر 5 تا ایراد ویرایشی میگرفت. مقام بالاتر هم 4 تا و مقام بالاترش هم 4 تای دیگه. آخرش میدیدیم یه نامه که از نظر ویرایش ادبیات فارسی کامل بود تیگه پاره شده و کلمات و اصلاحات غلط و دلبخواه و ... توی فراوان پیدا میشد. جالب اینه به هفته ی دیگه برای نامه ای مشابه با همین اصلاحات مقامات اصلن ویرایشی متفاوت رو ارسال میکردیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس