کد خبر 416113
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۳

درآستانه برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کتاب ارزشمند و پژوهشِ تاریخی تحت عنوان " مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب " اثر استاد روانشاد دکتر جمشید صداقت کیش به همت استاد علی شمس ، توسط موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی در اختیار علاقه مندان به تاریخ معاصر ایران قرار گرفت.

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ این کتاب بدلیل  برخورداری ازویژه گی های ذیل در نوع خود کم نظیر است و می تواند مورد توجه پژوهشگران و علاقه مندان به بررسی عملکرد استعماری انگلیس در ایران قرار گیرد :

 1-  كتاب حاضر حاصل قریب سی‌وپنج سال تحقيق و تلاش نویسنده  آن دكتر جمشيد صداقت كيش از معدود مورخان  پژوهشگرايرانی است كه سالها در باره موضوع کتاب یعنی عملکرد انگلیس در جنوب ایران تحقيق كرد ه است.

 مرحوم صداقت کیش  افزون بر كاوش در اسناد و عكس‌ها و نوشته‌هايی كه از اين موضوع يافت به تحقيقات ميدانی هم پرداخت و روستاهايی را كه آماج گلوله‌باران توپخانه‌ای نيروهای انگليسی موسوم به «پليس جنوب» قرار گرفته بودند از نزديك ديد.

پلیس جنوب

او همچنین عكس‌هايی از آن اماكن تهيه نمود و با سالمندان آن مناطق گفتگو كرد و خاطره‌هايی را كه ازآن روزگاران می‌گفتند ، يادداشت نمود و مداركی ارزشمند فراهم آورد. که همه اینها در 826 صفحه کتاب در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

2-  یافته های کتاب " مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب "  نشان مي‌دهد سركوبگری انگليسی‌ها بر ضد مردم جنوب ايران نه به سبب مدعای دروغين مبارزه با راهزنان و اشرار، كه با اين سرپوش اما در حقيقت برای سركوب مردمانی بود كه به‌رغم دولت مركزی ضعيف و ناكارآمدِ  وقت ايران، سلطه ‌گری اجانب را برنمی‌تافته‌اند ونمی‌خواسته‌اند كه سرزمين محبوبشان عرصه جولان‌دهی بيگانگان باشد.

3- این کتاب همچنین یک باوردر باره "سیاست انگیسی ها " را در بین پژوهشگران ، به چالش میکشد  زیرا در بین محققان تاریخ معاصر،معروف چنان است كه مأموران دولت استعمارگر انگلستان همه جا با زيركی و حيله‌گری به اهداف و خواسته‌های سياسی و اقتصادی دولت متبوع خود رسيده‌اند و نيرنگ دركارها و گفتارها و نوشتارهايشان جايگاه نخست را داشته است. البته این سخن درستی است اما سكه سياست انگلستان درقرن نوزدهم درمشرق زمين روی ديگری هم داشته است كه نقش نمايانی از خونريزی وكشتاروظلم وغارتگری آنگلوساكسونها برآن است. اين را خود انگليسي‌ها با خاطره‌نويسی و گزارش‌هايشان ترسيم كرده‌اند. اگرچه به شيوه ديرين خويش همواره كوشيده‌اند كه طرف مقابل را وحشي و نابكار ودزد وغارتگر نشان داده و از نيروهای غاصب خود قهرمانانی نجات بخش! بسازند.

4- کتاب آقای صداقت کیش بصورت مستند نشان می دهد که انگلیسی ها در قالب نیروهای موسوم به پلیس جنوب درحول و حوش جنگ اول جهاني در جنوب ايران ، دقیقا و مستنداٌچه جنایاتی را مرتکب شدند . ازجمله در این کتاب ما با روستاهایی که انگلیسی ها  با خاك يكسان نموده اهالي را به قتل رسانده يا غارت كرده و آواره ساخته‌اند ، آشنا می شویم . می بینیم چگونه انگلیسی ها  با همدستی برخی رجال خود فروخته آن روزگار ايران ، دست به هر جنايتی آلودند.

5- با خواندن اين كتاب ادعای ديگرانگليسی‌ها هم نقش بر آب می‌گردد كه می‌گفته‌اند تاخت ‌و‌تازهايشان درجنوب ايران برای مقابله با مأموران دولت وقت آلمان بوده كه در جنگ اول جهانی طرف نزاع و كارزار دولت انگليس به حساب می‌آمده است.

آلمان‌ها بی ترديد مأمورانی از جمله «واسموس» را برای فعاليت بر ضد انگليسی‌ها به ايران فرستاده بودند ومردم ايران نيزكه بيزار از دو قدرت روس و انگليس ونا اميد از دولت وحكومت وقت در مسیر  جستن راهی برای مبارزه با هردو قدرت اشغالگر بودند، با دشمن آنان يعنی آلمان خوش رفتاری كردند و از برخی كمك‌های مأموران آلمانی بر ضد انگليسی‌ها بهره بردند اما همواره بزرگ‌تر از آن بودند كه تابع آلمانی‌ها باشند ومقدرات امنيت ملی و منافع ملی خويش را به نظر و خواسته آلمانی‌ها واگذارند.

هرچند كه انگليسی‌ها برای فريفتن افكارعمومی دنيای آن روز مدعی بودند كه عشاير و آزاديخواهان فارس از آلمانها حرف‌شنوی دارند و سركوب آنان سركوب آلمانهاست. اما این ادعای نيرنگ آلودی انگلیسی كه بسيار بر سر آن تبليغ كردند در این کتاب بخوبی افشاء وبا ژرف نگری پژوهشی نشان داده می شود که انگلیسی ها چگونه از بهانه مبارزه علیه آلمانی ها ، دستمايه‌ای برای تاراج و قتل ايرانيان  در جنوب کشور ساختند.

درمجموع می توان گفت کتاب " مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب " حاصل دغدغه‌های 35 ساله مرحوم دکترجمشید صداقت کیش درموضوع پلیس جنوب است که با حمایت وتشویق مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی به بارنشست. مطالعه این کتاب بی شک دریچه های جدیدی ازشیوه های استعماری  انگلیسی ها را در ایران بر روی پژوهشگران  تاریخ معاصر ایران می گشاید.

 ازآنجا که متاسفانه در هنگام تدوين نهایی اثر، دکتر جمشید صداقت کیش  به ديار باقی شتافت و فقط متن تدوين اوليه اثر تحويل مؤسسه گرديد. مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی به منظور تدوین نهایی اثرورفع اشکالات احتمالی و عرضه شایسته آن از پژوهشگران خود بهره جست و متن اولیه به منظور ویرایش علمی و ادبی در اختیار آقای استاد علی شمس قرار گرفت.

ایشان متن اولیه کتاب را بازخوانی و با منابع متقن تاریخی مقابله کرد و با تکمیل نواقص موجود در متن و افزودن مطالب مورد نیاز، در نهایت به ویراستاری ادبی آن همت گماشت. همچنین مجموعه اسناد و مدارک به کار رفته در این اثر، توسط استاد علی شمس ، بررسی و مطابقت داده شد.

در مسیر آماده‌سازی کتاب نیز، اسناد، عکس‌ها و دست‌نوشته‌های جدیدی توسط خانواده آن مرحوم تحویل مؤسسه گردید که توسط ویراستار کتاب در فصل‌های مختلف جای داده شد؛ پس از انجام مقدمات فوق، متن کتاب را مجدداً  ویرایش و روان‌سازی نمود.

مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی انتشار این کتاب ارزشمند را کوششی برای درست‌خوانی تاریخ معاصر ایران دانسته و از پژوهشگران و اهالی تحقیق دعوت می‌کند که با جستجوهای روشنگرانه خویش این مؤسسه را در راه دستیابی بیشتر به این هدف یاری رسانند.

یک بار دیگر یاد و نام مرحوم دکتر جمشید صداقت‌کیش را گرامی داشته و از درگاه احدیت برای آن عزیز سفرکرده علوّ درجات مسئلت نموده و از همکاری بی‌دریغ خانواده محترم استاد سپاسگزاریم.

مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سياسی

 

کتاب ارزشمند  " مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب" در 826 صفحه ، قطع وزیری با جلد گالینگور به قیمت 35 هزار تومان در تیراژ 1500 نسخه قابل خرید برای کلیه علاقه مندان است .


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس