آنچه توجه به یمن و یمنی‌ها را این روزها دامن می‌زند، نقشی است که در روایات آخرالزمان و ظهور برای یمنی‌ها مطرح شده و این گمانه‌زنی را که شاید حوادث یمن برگی دیگر از نزدیک‌شدن تحقق علائم حتمیه ظهور است، تقویت می‌کند.

جایگاه رفیع یمن و یمنی ها در اسلام و تشیعگروه دین مشرق - مهدی نصیری؛ کشور یمن این روزها به خاطر تجاوز وحشیانه رژیم آل سعود در کانون توجه مسلمانان و بويژه شیعیان قرار گرفته است. مروری بر آنچه در کتب تاریخی و روایی در باره یمن و یمنی‌ها آمده، بیانگر آن است که این سرزمین حامل فرهنگ و مردمی بس فرهیخته و محبوب نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اهل‌بیت علیهم‌السلام بوده است. آنچه توجه به یمن و یمنی‌ها را این روزها دامن می‌زند، نقشی است که در روایات آخرالزمان و ظهور برای یمنی‌ها مطرح شده است و این گمانه‌زنی را که شاید حوادث یمن برگی دیگر از نزدیک شدن تحقق علائم حتمیه ظهور است، تقویت می‌کند.

آنچه در زیر از نظرتان می گذرد مروری بر روایاتی است که در باره یمن در متون روایی شیعه و بعضا سنی در جست‌وجویی شتاب‌زده یافت شده که در سه بخش ارائه می‌شود:

الف. مدح یمن و یمنی ها در روایات

ب. چهره‌های برجسته یمنی در اسلام و تشیع

ج. نقش یمنی‌ها در ظهور


***

الف. مدح یمن و یمنی‌ها در روایات
1. یمنی‌ها اولین قومی بودند که دعوت حضرت ابراهیم برای حج خانه خدا را اجابت کردند.
مرحوم کلینی در کتاب شریف کافی از امام باقر و یا امام صادق علیهما السلام روایت می کند که:

إِنَّ إِبْرَاهِيمَ أَذَّنَ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ فَقَالَ أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي إِبْرَاهِيمُ خَلِيلُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تَحُجُّوا هَذَا الْبَيْتَ ... وَ كَانَ أَوَّلُ مَنْ أَجَابَهُ مِنْ أَهْلِ‏ الْيَمَن یعنی ابراهیم علیه السلام مردم را به حج دعوت کرد و فرمود: ای مردم من ابراهیم خلیل الله هستم. خداوند به شما فرمان می دهد که حج این خانه (کعبه) را به جا آورید... اولین کسانی که دعوت ابراهیم را اجابت کردند گروهی از یمنی ها بودند. (كافي ؛ ج‏4 ؛ ص205)

2. یمنی ها توسط امیرالمؤمنین علیه السلام اسلام را پذیرفتند
از مسلمات تاریخی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خالد بن ولید را به همراه جمعی از مسلمانان از جمله براء بن عازب برای دعوت مردم یمن به اسلام به آن سرزمین اعزام کرد اما پس از شش ماه تلاش حتی یک نفر هم اسلام را نپذیرفت. این امر بر پیامبر صلی الله علیه و آله ناخوش آمد و لذا امیرالمؤمنین علی علیه السلام را برای اعزام به یمن فراخواند و به او فرمود تا خالد و همراهانش را بازگرداند و البته فرمود اگر کسی از آنان مایل بود با علی علیه السلام بماند مانع او نشود.

یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است

براء بن عازب که از جمله کسانی بود که با امیرالمؤمنین علیه السلام باقی ماند می گوید: چون یمنی ها خبردار شدند که علی علیه السلام به یمن آمده است، سراغ او آمده و دور او را گرفتند. پس از آن که علی علیه السلام نماز صبح را با ما خواند، برخاست و پس از حمد و ثنای خداوند نامه پیامبر صلی الله علیه و آله را برای مردم قرائت کرد و در همان روز کل قبیله همدان اسلام را پذیرفتند. علی علیه السلام خبر مسلمان شدن همدانی ها را که از قبایل مهم یمن بودند، طی نامه ای به اظلاع رسول الله صلی الله علیه و آله رساند و چون حضرت نامه علی علیه السلام را خواند، بسی شکفته و شادمان شد و سجده شکر به جای آورد و پس از سجده نشست و فرمود: سلام بر همدان، سلام بر همدان. و دیری نپایید که دیگر قبایل یمنی نیز به اسلام گرویدند. (شیخ مفید، الارشاد، ج 1، ص 62 / بحار الانوار، ج 21، ص 363)

این واقعه ضمن آن که فضیلتی برای امیرالمؤمنین علیه السلام محسوب می شود، فضیلتی هم برای اهل یمن است که مسلمان شده به دست عالی‌ترین صحابی و برترین شخصیت جهان پس از پیامبر صلی الله علیه و آله می باشند و گویا اسلام نیاوردن آنها توسط خالد بن ولید نه از سر انکار و مقاومت بلکه به دلیل استقبال از تقدیری نیکو بوده است که خداوند برای آنها رقم زده بوده است و آن مسلمان شدن به دست امیرالمؤمنین علیه السلام بوده است.

3. پیامبر صلی الله علیه و آله: آن که یمنی ها را دوست بدارد مرا دوست داشته  و هر که با آنها کینه ورزی کند با من کینه ورزی کرده است
امیر المؤمنین علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله روایت می کند که فرمود: مَنْ أَحَبَّ أَهْلَ‏ الْيَمَنِ‏ فَقَدْ أَحَبَّنِي وَ مَنْ أَبْغَضَهُمْ فَقَدْ أَبْغَضَنِي‏ یعنی هر که یمنی ها را دوست بدارد مرا دوست داشته و هر که با آنها کینه ورزی کند با من کینه ورزی کرده است. (كمال الدين و تمام النعمة، ج‏2، ص 541/ كنز الفوائد، ج‏2، ص154/ بحار الانوار ج 34، ص 333)

یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است

4. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: بهترین مردان یمنی، ایمان یمنی و من نیز یمنی ام

در كتاب جعفر بن محمّد بن شريح آمده است: روزی رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله از اسب‌ها در نزد عيينة بن حصين بن حذيفه بدر سان ديد. رسول خدا به او گفت: من اسب‏‌شناس‏‌ترم از تو. عيينة گفت: من مرد شناس‌ترم از تو. پيغمبر فرمود: چطور؟ گفت: بهترین مردان آنانند كه تيغ بر دوش نهند و نيزه‏‌ها را بر شانه اسب‌هاشان گذارند و اینان مردم نجدند. پيغمبر فرمود:
كذبت ان خير الرجال اهل‏ اليمن‏ و الايمان يمان و انا يمانى و اكثر قبائل دخول الجنة يوم القيمة مذحج یعنی: دروغ گفتى، بهترين مردان مردم يمن باشند؛ ايمان يمانى (یمانی منسوب به یمن و عبارتی دیگر از یمنی است( است و من هم يماني‌ام و بيشترین تيره‏اى كه روز قيامت به بهشت روند مذحج (قبیله ای یمنی که مالک اشتر از آن قبیله بود) باشند. (الأصول الستة عشر ، ص 81/ بحار الأنوار، ج‏57، ص233(

در روایتی دیگر همین ماجرا به صورت زیر نقل شده است:

فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص كَذَبْتَ بَلْ رِجَالُ أَهْلِ‏ الْيَمَنِ‏ أَفْضَلُ الْإِيمَانُ يَمَانِيٌّ وَ الْحِكْمَةُ يَمَانِيَّةٌ وَ لَوْ لَا الْهِجْرَةُ لَكُنْتُ امْرَأً مِنْ أَهْلِ‏ الْيَمَنِ‏ ....‏ وَ مَذْحِجُ أَكْثَرُ قَبِيلٍ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ
یعنی رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: دروغ گفتی، بلکه مردان یمنی برترند، ایمان یمنی و حکمت یمنی است و اگر نبود هجرت (یعنی اگر مامور به هجرت به مدینه نبودم یمن را به عنوان وطن انتخاب می کردم و یا اگر در زمره مهاجران نبودم خود را در زمره انصار که یمنی الاصل هستند، محسوب می کردم) و قبیله مذحج بیش از همه به بهشت وارد می شوند. (كافي، ج‏8، ص70)


5. خویشاوندان شعیب و دانشمندان شایسته موسی  
ابن عباس روایت می کند که هر گاه پیامبر صلی الله علیه و آله با جمعی یمنی برخورد می کردند، می فرمودند: مرحبا برهط شعيب و احبار موسى. آفرین بر خویشاوندان شعیب و دانشمندان شایسته موسی. (الأصول الستة عشر ص 251 /  بحار الأنوار، ج‏57، ص222)
از روایت چنین بر می آید که خویشاوندان شعیب که نزد قوم شعیب عزیز و محترم بودند و نیز دانشمندان شایسته پیرو موسی علیه السلام یمنی و یا یمنی الاصل بوده اند.

6. پیامبر صلی الله علیه و آله: نفس خداوند رحمن از جانب یمن به سویم می آید
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: إِنَ‏ نَفَسَ‏ الرَّحْمَنِ‏ يَأْتِينِي‏ مِنْ‏ قِبَلِ‏ الْيَمَنِ‏ فَحَيِيَتْ بِذَلِكَ النَّفَسِ صُورَةُ الْإِيمَان‏ یعنی نفس رحمن از سوی یمن به سویم می آید و به این نفس است که صورت و بنای ایمان زنده و برپا می شود (عوالي اللئالي العزيزية في الأحاديث الدينية، ج‏4، ص 97)

این مضمون به شکلی دیگر نیز روایت شده است:  ألا أن الايمان يمان و الحكمة يمانية، و أجد نفس ربكم من قبل اليمن یعنی ایمان یمنی و حکمت یمنی است و من نفس پروردگارتان را از سوی یمن حس می کنم. (مسند أحمد بن حنبل، ج 3 ص 541)

محدثان در توضیح این روایت گفته اند که چون اهل یمن و از جمله انصار که یمنی الاصل بودند، بیشترین حمایت را از پیامبر صلی الله علیه و آله به عمل آوردند، آن حضرت آنان را این چنین ستوده است.

7. یمنی‌ها نرم‌دل‌ترین مردمند
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله باری در باره مردم یمن فرمودند: أهل‏ اليمن‏ أرقَّ قلوباً وألينَ أفئدة و أبخع طاعة
یعنی مردم یمن رقیق القلب ترین و نرم دل ترین و مطیع ترین مردمند. (شرح كافي ملا صالح مازندراني، ج‏4، ص 281)

یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است

8. افتخاری بی‌نظیر، انحصاری و با شکوه برای یمنی‌ها

در کتاب غیبت نعمانی از جابر بن عبدالله انصاری روایت شده است: مردمی از یمن با چهره‌هایی گشاده و بشّاش به حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله رسیدند و چون بر آن حضرت وارد شدند، فرمود: اینان مردمی نازک‌دل و دارای ایمانی راسخ هستند و «منصور» از ایشان است که با هفتاد هزار رزمنده برای یاری خَلَف من و خَلَف وصیّ من خروج می‌کند، رزمندگانی که حمایل شمشیرهای‌شان از مَسَدّ (طنابی از لیف یا برگ درخت خرما) است. عرض کردند: یا رسول الله، وصیّ شما کیست؟ فرمود: او همان کسی است که شما را امر نمود که به وی چنگ زنید و خداوند عزّوجل فرمود: «وَ اعْتَصِمُواْ بحَِبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَ لَا تَفَرَّقُوا»،(و همگى به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد.) گفتند: برای ما توضیح دهید که این ریسمان چیست؟ فرمود: این ریسمان مصداق کلام خداست که فرمود: «إِلَّا بحَِبْلٍ مِّنَ اللَّهِ وَ حَبْلٍ مِّنَ النَّاسِ»،(مگر آنكه به پناه امان خدا و زينهار مردم روند.) که«حَِبْلٍ مِّنَ اللَّهِ » کتاب اوست و «حَبْلٍ مِّنَ النَّاسِ» وصیّ من است. عرض کردند: یا رسول الله، وصی تو کیست؟ فرمود: او همانی است که خداوند درباره‌اش فرمود: «أَن تَقُولَ نَفْسٌ يَاحَسْرَتىَ‏ عَلىَ‏ مَا فَرَّطتُ فىِ جَنبِ الله»،(تا آنكه [مبادا] كسى بگويد: «دريغا بر آنچه در حضور خدا كوتاهى ورزيدم‏».) گفتند: یا رسول الله، «جنب الله» کیست؟ فرمود: همانی است که خداوند درباره وی فرموده است: «وَ يَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلىَ‏ يَدَيْهِ يَقُولُ يَالَيْتَنىِ اتخََّذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلاً»،(و روزى است كه ستمكار دستهاى خود را مى‏گَزد [و] مى‏گويد: «اى كاش با پيامبر راهى برمى‏گرفتم.») او وصیّ من است و راه رسیدن به من بعد از من است.

یمنی ها گفتند: یا رسول الله، تو را به آنکه شما را به حقّ فرستاد، او را به ما نشان دهید که مشتاق دیدن وی گشتیم! فرمود: او همان کسی است که خداوند او را آیت و نشانه‌ای برای مؤمنانی قرار داد که نور ایمان از سیمایشان می‌درخشد. اگر همانند کسی که صاحب دل باشد یا گوش دل فرا دهد در حالی که خود گواهی دهد به او بنگرید، خواهید دانست که او وصیّ من است همان‌طور که دانستید من پیامبر شما هستم؛ به میان صف‌ها روید و به چهره‌ها خیره شوید. پس دلتان به هرکس متمایل شد، وصیّ من اوست، زیرا خداوند عزّوجل در کتاب خود می‌فرماید: «فَاجْعَلْ أَفِْئدَةً مِّنَ النَّاسِ تهَْوِى إِلَيهِْم‏»،(پس دلهاى برخى از مردم را به سوى آنان گرايش ده‏.) هم به سوی خودش و هم به سوی ذرّیه او علیهم السلام.یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است

جابر گوید: پس ابو عامر اشعری از میان اشعریان، أبو غرّّۀ خولانی از میان خولانیان و ظبیان، عثمان بن قیس و عرنه دوسیّ از میان دوسیان و لاحق بن علاقه به پا خاسته و به میان صف‌های حاضران رفته و به چهره‌ها خیره شدند و دست أنزع أصلع بطین(علی علیه السّلام) را گرفته و گفتند: دل‌های ما به ایشان گرایش پیدا کرد یا رسول الله! پس پیامبرصلی الله علیه و آله فرمود: خدا را شکر که شما وصیّ رسول خدا را پیش از آنکه به شما معرفی شود، شناختید و دانستید که وصیّ من اوست. در این هنگام آن‌ها با صدای بلند گریستند، در حالی که می‌گفتند: یا رسول الله، به چهره‌های یک‌یک آن‌ها نگاه کردیم  ولی دل ما به هیچ‌کدام از آن‌ها گرایش پیدا نکرد و چون او را دیدیم دل‌هایمان لرزید و تکان خورد، آن‌گاه جان‌های ما آرامش یافته و جگرهایمان مضطرب گشته و چشمانمان پر از اشک شد و سینه‌هایمان خنک گشته و آرامش یافت چنان که گویی او پدر ما و ما فرزندان وی هستیم. پس پیامبرصلی الله علیه و آله فرمود: «وَ مَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فىِ الْعِلْم‏»،(تأويلش را جز خدا و ريشه‏داران در دانش كسى نمى‏داند.) شما به خاطر منزلتی که از آن نزد ایشان برخوردارید، مشمول لطف و احسان خداوند هستید و شما از آتش بدورید. جابر گوید: این جماعت مؤمن نورانی همان‌جا ماندند و به همراه امیرالمؤمنین علیه السّلام در جنگ‌های جمل و صفین شرکت کردند ـ خداوند همه آن‌ها را رحمت کند ـ رسول خدا صلی الله علیه و آله ایشان را به بهشت مژده داده بود و آنان را مطلّع ساخته بود که به همراه علی بن ابی طالب علیه السّلام به شهادت خواهند رسید. (غیبت نعمانی، ص 39 / بحار الأنوار، ج‏36، ص112)

کلام مرحوم شعرانی در باره یمنی‌ها یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است

مرحوم آیت الله میرزا ابوالحسن شعرانی (متوفی 1352 هجری شمسی) در حاشیه اش بر شرح اصول کافی ملاصالح مازندرانی در باره یمنی ها می نویسد:

«در بسیاری از احادیث نبوی یمنی ها مورد ستایش قرار گرفته اند تا آنجا که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرموده است: من نفس خداوند رحمن را از سوی یمن حس می کنم.

یمنی ها اصل شیعه اند و مذهب شیعه توسط آنها در اطراف عالم منتشر شد و امیرالمؤمنین علیه السلام اولین کسی بود که آنان را به فرمان پیامبر صلی الله علیه و آله به اسلام هدایت فرمود. اکثر شیعیان کوفه از قبیله های مهاجر یمنی بودند و نیز اشعری ها که به قم مهاجرت کردند یمنی بودند و باعث شدند تشیع از قم به دیگر شهرها گسترش پیدا کند. یمنی ها از حمله مغولها در امان ماندند و بر خلاف اکثر کشورهای اسلامی بر اصول اسلامی در جکومتشان باقی ماندند.  فرنگی مابی و عادات مسیحیان و رسم و رسوم کفار که ضررشان بر اسلام و مسلیمن از فاجعه حمله مغول هم بیشتر است تا زمان ما بر یمنی ها تاثیر نگذاشته است و آنان تاکنون بر احکام و آداب اسلامی باقی مانده و در همه عرصه ها تمدن فرنگی را پس زده و میراث اسلام را حفظ کرده اند. انشاء الله خداوند آنان را از وسوسه های شیاطین فرنگی حفظ کرده و بر طریق مستقیم اسلام حفظ نماید و سایر مسلمانان را به طریقه مردم یمن رهنمون فرماید و بدعتها و گمراهی ها و مفاسد اخلاقی و رسوم کفار را از آنها به حق محمد و آل محمد دور فرماید. (شرح كافي ملاصالح مازندرانی، ج‏4، ص281)


ب: چهره‌های برجسته یمنی در اسلام و تشیع
 

چهره های شاخص و برجسته ای از یمنی ها در تاریخ اسلام و تشیع رخ نموده اند که در زیر فهرست وار به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1. انصار ریشه یمنی دارند
ریشه و اصل انصار که مرکب از دو قبیله اوس و خزرج بودند و در پیروزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بر مشرکین و کفار جزیرة العرب و استقرار اسلام، نقشی بی بدیل داشتند، به قبیله ازد که یمنی است بر می گردد. و برخی از صاحبنظران ستایشهای پیامبر از یمن و یمنی ها را ناظر به همین مساله دانسته اند.

2. دفاع یمنی‌ها از اهل بیت علیهم السلام بعد از سقیفه
از تعداد 23 نفري كه هسته‌اوليه تشيع بعد از ماجراي سقيفه را تشكيل دادند ده نفر از انصار يمني بودند. در گزارش ديگري آمده است كه وقتي زياد بن لبيد انصاري نماينده خليفه در حضرموت بود، برخی از سران قبايل يمني به او گفتند: ما از اهل بيت پيامبر صلی الله علیه و آله اطاعت خواهيم كرد، چرا شما آنان را از خلافت باز داشتيد. (نقش قبايل يمني در حمايت از اهل بيت، ص 86 )

3. توصیه ابن عباس به امام حسین علیه السلام
زماني كه امام حسین علیه السلام قصد رفتن به كوفه را داشت، عبدالله بن عباس از آن حضرت خواست تا به جاي كوفه، به سرزمین يمن برود و در آنجا ساکن شود؛ چون در اين سرزمين شيعياني بودند كه دل در گرو محبت اهل بيت داشتند. (اخبار‌الطوال، ابوحنيفه دينوري، ترجمه محمود مهدوي دامغاني، نشر ني، ص291 )

4. 34 تن از شهدای کربلا یمنی بوده اند    
برخی از مورخان از مجموع 72 تن شهید کربلا 34 تن آنان را یمنی دانسته اند. (نقش قبايل يمني در حمايت از اهل بيت، ص 200)

5. یمنی ها از عناصر اصلی در نهضت توابین بودند
بعد از واقعه عاشورا، گروهي از شيعيان از اين كه در دفاع از سیدالشهداء  كوتاهي كردند، از رفتار خود سخت پشيمان شدند و براي اين كه گذشته را جبران كنند، هسته‌هاي مقاومت را عليه سلطه اموي ايجاد كردند. از جمله اين تحركات، اقدام نظامي گروه توابين بود كه به رهبري سليمان بن صرد خزاعي حركت اعتراضي خود را آغاز كرد. یمنی ها در زمره عناصر اصلي اين نهضت شيعي بودند  و بعدها جان خود را در دفاع از اهل بيت از دست دادند. (مقاله مروري گذرا بر تاريخچه شيعيان يمن، نوشته فتاح غلامي به نقل از تشيع در مسير تاريخ، ص 272)

 6. اویس قرنی
اویس بن عامر مرادیِ قرنیِ یمنی به خاطر ایمان قوی و فوق العاده اش و به خاطر پذیرش ولایت امیرالمؤمنین و شهادت در رکاب آن حضرت یکی از نورانی ترین چهره های عالم اسلام و تشیع به شمار می رود.

اویس در زمان حیات رسول الله صلی الله علیه و آله مسلمان شد اما چون به خاطر ضرورت خدمت به مادرش موفق به دیدار آن حضرت نشد او را جزء تابعان بر شمرده اند.

رسول خدا صلی الله علیه و آله او را برترین و عالی مقام ترین تابعان توصیف کرده (صحيح مسلم ج 4 ص 1968/ الطبقات الكبرى‏ ج 6 ص 163) و فرموده است که اویس در قیامت برای جمعی کثیر از مردم شفاعت خواهد کرد (إرشاد شیخ مفید، ج 1 ص 316/ رجال كشّي ج ،1 ص 316 ) و نیز فرموده است: «خَليلي مِن هذهِ الامّةِ اويسُ القَرَنِي» یعنی خلیل و دوست من از امت اسلام اویس قرنی است. (طبقات كبرى‏ ج 6 ص 163/ تاريخ مدينة دمشق ج 9 ص 442)

اویس در عبادت خداوند بسی کوشا بود و گاه تمامی شب را به سجده می گذراند.

اویس از یاران خاص امیرالمؤمنین علیه السلام بود که در جنگ جمل و صفین در رکاب آن حضرت جنگید و با وعده امیرالمرمنین به او برای نیل به مقام والای شهادت در نبرد صفین به شهادت رسید. (اسد الغابة: ج 1 ص 333 الرقم 331/ رجال الكشّي: ج 1 ص 316)

امام موسی بن جعفر علیهما السلام نیز توصیفی عالی از اویس قرنی دارند. ایشان می فرمایند:
«روز قیامت منادی ندا می کند: کجایند حواریون و یاران ویژه علی ابن ابی طالب جانشین محمد بن عبدالله رسول الله صلی الله علیه و آله؟ درپی این ندا عمرو بن حمق خزاعی و محمد بن ابی بکر و میثم تمار و اویس قرنی بر می خیزند.» (رجال كشّي: ج 1 ص 41 / بحار الانوار، ج 22 ص 342)

ابن عباس روایت می کند: امیرالمؤمنین  علیه السلام برای اخذ بیعت در ذی قار (پیش از نبرد جمل) توقف کرده بود که فرمود از سوی کوفه هزار مرد ـ نه کمتر و نه بیشتر ـ برای بیعت خواهند آمد. ابن عباس می گوید این سخن امیرالمؤمنین من را نگران کرد که مبادا بر خلاف پیشگویی وی تعداد کمتر یا بیشتری بیایند و همین امر برایمان مشکل ساز شود. به تدریج افراد آمدند و چون شمار آنان به نهصد و نود و نه نفر رسید، آمدن افراد متوقف شد. من گفتم انا لله و انا الیه راجعون، چه چیزی باعث شد که علی علیه السلام این سخن را بر زبان جاری کند؟! در همین حال که متفکر و نگران بودم، به ناگاه شخصی را دیدم که به سوی ما می آمد. چون نزدیک شد، دیدم قبای پشمین بر تن دارد و شمشیر و کمان و دیگر ابزار جنگ را نیز به همراه دارد. به سراغ امیرالمؤمنین رفت و گفت: دستت را بده تا با تو بیعت کنم. امیرالمؤمنین علیه السلام به او فرمود: بر چه امری با من بیعت می کنی؟ گفت: بر پیروی و اطاعت از تو و نبرد در رکاب تو تا وقتی که مرگ را درک کنم و یا خدا پیروزی را نصیبت کند. امیرالمؤمنین پرسید: نامت چیست؟ گفت: اویس قرنی. امیرالمؤمنین فرمود: تو اویس قرنی هستی؟! اویس گفت: بله، امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: الله اکبر، حبییم رسول خدا صلی الله علیه و آله به من خبر داده بود که من مردی از امتش را درک می کنم که نامش اویس قرنی است. او از حزب خدا و حزب رسولش است و به شهادت خواهد رسید و در قیامت شفاعت مردمان بسیاری را در حد جمعیت قبیله ربیعه و مضر خواهد کرد.  (الثاقب في المناقب، ص 267 / مدينة معاجز الأئمة الإثني عشر ج‏2؛ ص299)

در امالی طوسی آمده است که به اویس قرنی گفته شد ای ابا عامر! چگونه شب را به صبح رساندی؟ اویس در پاسخ اظهار داشت: درباره کسی که با گذشت هر روز مرحله ای به آخرت نزدیک می شود و نمی داند که در پایان سفرش آیا بهشتی است یا دوزخی، چه گمان می برید؟ (امالی طوسی ص 641/ بحار الانوار ج 73 ص 17)

در کتاب حلیة الاولیاء از اصبغ بن زید روایت شده است: چون اویس قرنی را شب فرا می گرفت، می گفت: امشب شب رکوع است و تا صبح در حال رکوع بود و گاه می گفت: امشب شب سجود است و تا صبح در حال سجده بود. و در پایان روز هر آنچه از غذا و لباس در خانه اضافه داشت، صدقه می داد و می گفت: خدایا، اگر کسی گرسنه و یا برهنه مرد، مرا به واسطه آن مواخذه نکن. (حلیة الاولیاء ج 2 ص 87 / مكاتيب الأئمة عليهم السلام، ج‏1، ص 141)

7. مالک اشتر نخعی
وقتی امیرالمؤمنین علیه السلام از سوی پیامبر صلی الله علیه و آله برای دعوت مردم یمن به اسلام به آن سرزمین اعزام شد، از جمله قبایلی که پس از دیدار با امیرالمؤمنین به سرعت به اسلام گرایش پیدا کردند، قبیله مالک اشتر به نام نخع بود و از همین جا بود که آشنایی و پیوند ویژه مالک با امیرالمؤمنین آغاز شد. مالک چون موفق به دیدار رسول خدا صلی الله علیه و آله نشد و پس از رحلت ایشان به مدینه آمد، در زمره تابعان قرار دارد.

مرحوم علامه سید محسن امین در کتاب اعیان الشیعه می نویسد:

روزى در محضر پیامبرصلى‌الله ‌عليه ‌و آله ‌وسلم سخن از مالك به میان آمد، آن حضرت فرمود: انه لمومن حقا. یعنی مالک حقیقتا مؤمن است.

سید محسن امین، پس از نقل این روایت مى گوید: این گواهى، معادل گواهى سراسر جهان است؛ زیرا گواهى بزرگترین انسان جهان است، و صدور این سخن در آن زمان كه مالك اشتر جوان بود، بیانگر آن است كه مالك اشتر در سنین جوانى در جایگاه رفیعى از ایمان قرار داشته است. (اعیان الشیعه، ج 9 ص 40 به نقل از: مالک اشتر، نوشته محمد محمدی اشتهاردی)

مالک اشتر در زمان خلافت ابوبکر برای حفظ مصالح عالیه اسلام در نبرد مسلمانان علیه جریان ارتداد که در مناطقی از سرزمین اسلامی رخ داده بود، فعالانه شرکت کرد و در سرکوب مرتدان نقشی ممتاز ایفاء کرد.

مالک در برابر تجاوز رومی ها در منطقه یرموک به سرزمین اسلام در سال سیزدهم هجری نیز در پیشاپیش سپاهی از یمن شرکت داشت.

نقش مالک در نبرد قادسیه در سال چهاردهم هجری در دوران حکومت عمر نیز ممتاز بوده و از فرماندهان برجسته این نبرد به شمار می رود. پس از این نبرد بود که مالک ساکن در کوفه شد.
در دوران حکومت عثمان مالک اشتر در زمره عدالتخواهان و معترضان علیه حکومت عثمان بود و به همین خاطر به دستور عثمان همراه با کمیل بن زیاد و صعصة بن صوحان به شام تبعید شد. اما به دلیل ترس معاویه، فرماندار وقت شام، از گسترش افکار مالک و دیگر تبعیدیان در شام، مجددا به کوفه بازگردانده شد.

مالک اشتر در به حکومت رساندن امیرالمؤمنین  علیه السلام همراه با شخصیت هایی چون عمار یاسر نقشی فعال ایفا کرد. مالک در جنگهای جمل و صفین از فرماندهان برجسته سپاه امیرالمؤمنین علیه السلام بود.

امیرالمؤمنین علیه السلام توصیفات بسیار عالی و بلندی در باره مالک دارد. وقتی آن حضرت مالک  را به عنوان حاکم مصر انتخاب نمود، این مسلمان و شیعه یمنی را برای مردم مصر چنین معرفی نمود:  

«همانا من بنده‌اى از بندگان خدا را به سوى شما فرستادم كه در روزهاى ترسناك نمى‌خوابد، و در اوقات هراس‌انگيز از دشمن روى برنمىتابد. او از رزمنده‌ترين بندگان خدا، و داراى گرامى‌ترين حسب و شريفترين آن در ميان آنهاست. بر نابكاران از سوزش آتش زيانبارتر است، و دورترين مردم از عار و ننگ است، و او همان مالك بن حارث اشتر است. وى بسان شمشيرى است كه دندانه تيزش و تيزى لبه‌اش به كندى نگرايد، زود از ميدان نگريزد، و به هنگام رزم با متانت و سنگين است. انديشه‌اى عميق و ريشه‌دار و صبر و تحمّلى نكو دارد، پس سخنش را بشنويد و امرش را فرمان بريد. ( بحار الأنوار ؛ ج‏33 ؛ ص553 )

چون خبر شهادت اشتر به امير المؤمنين علیه السلام رسيد، آهى بركشيد و بسيار افسوس خورد و فرمود: «آفرين خدا بر مالك، او اگر از كوه بود، البتّه بزرگترين ستون و صخره آن بود؛ و اگر از سنگ بود، همانا سنگ سختى بود. ای مالك! راستى كه به خدا سوگند، مرگ تو جهانى را ويران ساخت، و مويه كنان بر چون توئى بايد مويه سر دهند.» (بحار الأنوار ؛ ج‏33 ؛ ص554 )

۸. حجر بن عدی
از دیگر چهره های درخشان یمنی در تاریخ اسلام و تشیع، حجر بن عدی است.  حجر مشهور به زهد و عبادت و شجاعت و بصیرت و فصاحت بود و  از یاران و فرماندهان برجسته امیرالمؤمنین علیه السلام بود که در تمامی نبردهای حضرت حضور داشت. او باری وفاداری خود و قبیله اش را به امیرالمؤمنین چنین ابراز داشت:

«اى امير مؤمنان، ما فرزند جنگ و مرد پيكاريم، كسانى هستيم كه سر در پى جنگ نهيم و از آن بهره گيريم. جنگ ما را آزموده و ما خود، جنگ را آزموده‏ايم. ما را همدستانى با شايستگي هاى جنگى، و قبيله‏اى پر شمار و انديشه‏اى آزموده و تحمّلى ستوده است. زمام، به فرمانبردارى از تو و شنوايى فرمان تو سپرده است. اگر به خاورمان كشانى رو به خاور آريم و اگر به باخترمان خوانى جانب باختر شويم و هر فرمان كه تو فرمايى همچنان كنيم. على گفت: «آيا رأى تمام افراد قوم تو چون رأى توست؟» حجر گفت: «من از ايشان جز نيك نديده‏ام و اينك اين دو دست من است كه از جانب ايشان به شنوايى فرمان و اطاعت از تو و نيك پاسخى به تو فرا مى‏آرم و در دست تو مى‏نهم» امیرالمؤمنین علیه السلام به او فرمود: خير باشد.» (پيكار صفين / ترجمه وقعة صفين ؛ ص144)

محمد بن حنفیه می گوید: ما شب بیستم ماه رمضان همراه پدرم خوابیدیم در حالی که سمّ به پاهای ایشان سرایت کرده بود و آن شب نشسته نماز می‌خواند و به ما وصیت می‌کرد و ما را دلداری می‌داد و تا سپیده دم ما را از کار خود آگاه می‌ساخت. چون صبح فرا رسید مردم برای ملاقات ایشان اجازه ورود گرفتند. امام علیه السلام به آن‌ها اجازه داد، آن‌ها وارد شدند و به ایشان سلام کردند. امام نیز جواب سلام آن‌ها را می‌داد. سپس فرمود: ای مردم قبل از اینکه مرا از دست بدهید از من سؤال کنید و به خاطر مصیبتی که به امامتان وارد شده است سؤالات را کوتاه کنید. آن گاه مردم به شدت گریستند و برای مدارا کردن با ایشان کم سؤال کردند. پس حجر بن عدی طائیّ برخاست و این ابیات را سرود:

«آه از حسرت و اندوهم برای مولای پرهیزگار و پدر طاهرین، حیدر پاک.
کافر، گناهکار و زنازاده، لعین و هرزه و فساد کننده در زمین و شقی، او را کشت.
پس پروردگار ما به کسانی که از شما روی گردان شوند، لعنت فرستد و لعنت را از شما و من دور گرداند.
چون شما در روز محشر ذخیره و توشه من هستید و شما عترت پیامبر هدایت گر هستید.»

هنگامی که امام او را دید و شعر او را شنید، فرمود: اگر از تو خواسته شود از من برائت بجویی چه چیزی ممکن است بگویی؟ او گفت: ای امیر مؤمنان! به خدا سوگند اگر با شمشیر تکه تکه شوم و در آتش سوزان بیفتم همه آن ها را بر برائت از شما ترجیح می‌دهم. امام علیه السلام فرمود: ای حجر! خداوند همه خوبی‌ها را نصیب تو گرداند، خداوند از اهل بیت پیامبرت به تو پاداش خیر عطا کند. (بحارالانوار ج 2 ص 290)

حجر در زمان امام حسن علیه السلام جزء جان نثاران و اصحاب سرّ آن حضرت بود. حجر از صلح امام حسن علیه السلام با معاویه دلخور شد و وقتی دلخوری خود را با امام در میان گذاشت امام به او فرمود: اگر یاران من چون تو بودند، معاهده صلح را امضاء نمی کردم. (أنساب الأشراف: ج 3 ص 365/ مکاتیب الائمه، ج1 ص 432)

بعد از شهادت امام حسن علیه السلام حجر که در کوفه اقامت داشت، توسط زیاد بن ابیه حاکم کوفه همراه با سه تن دیگر از شیعیان به زندان افکنده شد و سپس زیاد آنها را روانه دربار معاويه كرد تا آنكه به مرج عذراء (روستايى واقع در ناحيه غوطه دمشق) رسيدند. فرستادگان معاويه  نزد ايشان آمدند و به آنان گفتند ما مأموريم به شما پيشنهاد كنيم كه از «على» بيزارى جوييد و او را لعن كنيد كه اگر چنين كرديد شما را رها سازيم و اگر امتناع كرديد شما را بكشيم. آنان گفتند: ما هرگز چنين نكنيم، پس دستور دادند كه آنان را به زنجير كشند و كفنهايشان را نيز آوردند و آنان تمام شب را به اقامه نماز پرداختند و چون صبح در آمد ماموران معاويه آنها را به صف كردند و گفتند: آيا سرانجام از اين مرد (على عليه السّلام) بيزارى مى‏جوييد؟ پاسخ دادند: نه، بلكه ما بر دوستدارى او استواريم. پس هر يك از مأموران يكى از ايشان را به دم تيغ گرفت. حجر به مأموران گفت: رخصتم دهيد دوگانه‏اى بگذارم كه به خدا سوگند من هرگز وضويى نگرفته‏ام مگر آنكه پس از آن (حتما) نمازى خوانده باشم. (اين درخواست مسبوق به وضويى بوده كه از پيش داشته است). گفتند: نماز بخوان. پس نماز كرد و چون پايان داد گفت: من هرگز نمازى كوتاهتر از اين نخوانده بودم و اگر نمى‏پنداشتند كه از بيم مرگ نماز را طول مى‏دهم خوش داشتم كه بيشتر از اين نماز را ادامه دهم. پس هدبة بن فياض اعور با شمشير آخته به سوى او رفت و او را به شهادت رساند. (رهاورد خرد (ترجمه تحف العقول) ؛ ص121)

از افتخارات حجر بن عدی توصیفی است که امام حسین علیه السلام در باره وی کرده است. آن حضرت طی نامه ای به معاویه او را به خاطر به شهادت رساندن حجر و دوستانش سرزنش فرمود و در توصیف آنان نوشت:

«مگر تو قاتل حجر بن‏ عدى‏ برادر كنده و أصحاب صالح مطيع عابد او نيستى، آنان منكر ظلم بوده و بدعت را بد شمرده و حكم كتاب خدا را پيش مى‏انداختند، و در راه خدا از سرزنش هيچ ملامتگرى نمى‏ترسيدند، تو از سر ظلم و عدوان همه‏اشان را از لب تيغ گذراندى!». (إحتجاج طبرسی ج‏2 ؛ ص297/ بحار الانوار ج 44 ص 213)

۹. عمرو بن حَمَق خزاعی
عمرو بن حَمق خزاعی نیز از جمله نام آوران یمنی در اسلام و تشیع است. عمرو از آن دسته از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله بود که آن حضرت گواهی بر بهشتی بودنشان داده بود. بر اساس روایتی عمرو ماجرای مسلمان شدنش را این چنین شرح می دهد: عمرو می گوید مراقبت یکی از شتران قومش را بر عهده داشت و قوم او پایبند به عهد و پیمان پیامبر صلی الله علیه و آله بودند، و گروهی از یاران پیامبر بر او گذر کردند که پیامبر آنان را در لشکری رهسپار کرده بود. آنان پیش از حرکت گفتند: ای رسول خدا، توشه-ای همراه نداریم و راه را نمی‌شناسیم. پیامبر فرمود: به زودی با مردی سپیدرو روبه رو خواهید شد که به شما غذا خورانده و آب می‌نوشاند و راه را به شما می‌نمایاند. این شخص از اهل بهشت است.

عمرو می گوید: حرکت کردند تا اینکه در پایان روز به نزد من رسیدند. من به خدمتکارانم دستور دادم که چهارپایانی را قربانی کرده و برای آن قوم شیر ببرند. آنان شب‌هنگام  هر چقدر خواستند از گوشت خورده و از شیر نوشیدند. سپس شب را به صبح رساندند. به آنان گفتم: تا سیر نخورید و سیر نیاشامید، اجازه نمی‌دهم از نزد من بروید. یکی از آنان خنده‌ای کرد و مطلبی به دوستش گفت. گفتم: چه چیز تو را به خنده واداشت؟ گفت: به بشارت خدا و رسولش مژده بده. گفتم: آن بشارت چیست؟ گوید: آن مرد گفت: رسول خدا صلی الله علیه و آله ما را به این دشت فرستاد و ما به او گفتیم: توشه‌ای نداریم و راه را نمی-شناسیم. پیامبر فرمود: با مردی سپیدرو ملاقات می‌کنید که به شما غذا داده و شما را سیراب می‌گرداند و راه را به شما می‌نمایاند و آن مرد از اهل بهشت است. و ما با کسی جز تو که مطابق با توصیف پیامبر باشد، روبه رو نشدیم.

عمرو گوید: با آنان حرکت کردم و آن‌ها را به راه و مسیر رهنمون کردم، سپس به نزد خدمتکارانم بازگشتم و به خدمتکارانم گفتم شترم را آماده کنند و در همان حال به سوی رسول خدا صلی الله علیه و آله به راه افتادم تا اینکه بیعت کرده و اسلام آوردم .

سپس عمرو گوید: پس با رسول خدا به پا خاستم و با او در غزوه‌های زیادی شرکت کردم تا اینکه خداوند ییامبرش را قبض روح کرد. (إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات؛ ج‏1؛ ص414/ بحار الانوار ج 34 ص 278)

عمرو بعدا از یاران خاص امیرالمرمنین علیه السلام شد و در جنگهای جمل و صفین و نهروان از فرماندهان سپاه آن حضرت بود.

همان‌گونه که در باره اویس قرنی گفتیم امام موسی بن جعفر علیهما السلام در روایتی فرموده اند: «روز قیامت منادی ندا می کند: کجایند حواریون و یاران ویژه علی ابن ابی طالب، جانشین محمد بن عبدالله رسول خدا صلی الله علیه و آله؟ درپی این ندا، عمرو بن حمق خزاعی و محمد بن ابی بکر و میثم تمار و اویس قرنی برمی‌خیزند.»

عمرو باری وفاداری و تبعیت خود از امیرالمؤمنین علیه السلام را چنین عمیق و پرمغز ابراز کرد:

«سوگند به خدا به خاطر مال و ثروتی که به من بدهی، و به خاطر درخواست ریاستی که بدان نام مرا بلند گردانی، نزد تو شرفیاب نشده‌ام بلکه تنها مقصودم از آمدن نزد تو این است که تو پسرعموی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و شایسته‌ترین و سزاوارترین مردم نسبت به او هستی، و به این خاطر که همسر فاطمه سرور زنان جهان، و پدر نسلی هستی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به جا مانده است، و به این دلیل که نقش و جایگاه تو از مهاجران و انصار بزرگتر است. سوگند به خدا اگر انتقال کوه‌های ثابت و استوار و دریاهای مالامال را برای ابد بر عهده من بنهی تا اینکه روز مرگم فرا برسد، درحالی که در دستم شمشیرم باشد که با آن دشمنت را به لرزه درآورم و دوستدارت را نیرومند بگردانم و خداوند به واسطه شمشیرم مجد و بزرگی تو را بالا ببرد و حجّتت را روشن و غالب سازد، گمان نمی‌کنم توانسته باشم حقّی را که از تو بر گردن من است ادا کنم.»

پس امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «پروردگارا قلب او را نورانی کن و او را به راه مستقیم هدایت فرما. ای کاش در میان شیعیان من صد نفر مانند تو بودند.» (اختصاص/ ص 15)

گواهی امام حسین علیه السلام در باره عمرو بن حمق خزاعی یمنی نیز بسیار عالی است. آن حضرت طی نامه ای به معاویه او را در باره به شهادت رساندن حجر بن عدی (که پیش از این گفتیم) و عمرو بن حمق خزاعی یمنی چنین سرزنش کرد:

«مگر تو قاتل عمرو بن‏ حمق‏، صحابه گرامى رسول خدا نيستى؛ بنده صالحى كه شدّت عبادت او را تحليل برده و رنگش را زرد و جسمش را نحيف كرده بود، پس از آنكه او را به عهد و ميثاق الهى امانش دادى، امانى كه اگر به پرندگان داده بودى همه آنها از بالاى كوه بر تو نازل مى‏شدند، سپس تو آن بزرگوار را از سر گستاخى و بى‏شرمى بر خداى و كوچك شمردن عهد و پيمان او به قتل رساندى! (الإحتجاج / ترجمه جعفرى، ج‏2، ص: 88)

برخی نسبت عمرو بن حمق را به امیرالمؤمنین علیه السلام همچون نسبت سلمان به رسول الله دانسته اند. (بحار الأنوار ج‏34 ؛ ص274)

امیرالمؤمنین علیه السلام خبر شهادت عمرو را پس از خود به وی داده بود و فرموده بود: «ای عمرو! تو بعد از من کشته خواهی شد و سرت را به جای دیگر می‌برند و آن اولین سری است که در اسلام از بدن جدا شده و به جای دیگر می‌برند. وای بر قاتل تو.»

پس از آن که عمرو به دستور معاویه کشته شد و سرش از بدنش جدا و برای معاویه فرستاده شد. معاویه سر عمرو را نزد همسرش که او را در شام زندانی کرده بود، فرستاد و سر را در آغوش او انداختند. زن گفت: مدت زمان طولانی او را از من پنهان کردید و اکنون کُشته او را به من هدیه دادید! پس خوشامد می‌گویم به هدیه‌ای که نه خشمگین می‌شود و نه بر او خشم می‌گیرند. ای فرستاده! آنچه را می‌گویم از طرف من به معاویه برسان: خداوند خونش را بستاند و با عذاب الهی نابودیش را پیش اندازد. او کاری بس زشت انجام داده و انسان بی‌گناه و پاکی را کشته است.

فرستاده آنچه را زن گفته بود به معاویه ابلاغ کرد. معاویه کسی را نزد او فرستاد و گفت: تو آن سخنان را گفتی؟ گفت: بله، نه از آن بازمی‌گردم و نه معذرت‌خواهی می‌کنم. معاویه به او گفت: از سرزمین من خارج شو. گفت: به خدا سوگند این کار را می‌کنم، اینجا وطن من نیست و من به زندان اشتیاق ندارم و در اینجا شب‌بیداری‌هایم طولانی و اشک‌هایم شهره مردم شده و قرض و بدهی‌ام زیاد گشته بی‌آنکه، چشمانم روشن و به شادمانی رسیده باشم.

عبدالله بن ابی سرح کاتب گفت: ای امیرالمؤمنین! این زن منافق است او را پیش شوهرش بفرست. زن به او نگریست و گفت: ای کسی که در میان ریش‌هایت چیزی شبیه بدن قورباغه است! چرا کسی را کشته‌ای که به تو خلعت بخشید و با کساء و لباس تو را مختص گردانید. در حقیقت منافق کسی است که سخن نادرست بگوید و بندگان را چون پروردگاران بگیرد که در این صورت کفرش در قرآن نازل شده است.

معاویه به دربان اشاره کرد که او را بیرون بیندازد. زن گفت: شگفتا از پسر هند! با انگشانش به من اشاره می‌کند و با زبان نافذ و برّنده‌اش مرا می راند. سوگند به خدا یا او را با سخنی درشت همچون آهن کوبنده سوراخ می‌کنم یا اینکه من آمنه دختر رشید نیستم. (اختصاص، ص 17/ بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏34 ؛ ص279)

10. هانی بن عروه
 هانى بن عروه غطيفى مرادى از قبيله مذحج یمن، از شخصيتها و بزرگان كوفه بود. او از صحابه پيامبر صلی الله علیه و اله که حيات پيامبر را درك كرده، و از دوستان مخصوص اميرالمؤمنین علیه السلام بود که در جنگ جمل، صفّين و نهروان شركت داشت، و از اركان قيام حجر بن‏ عدى‏ بر ضدّ زياد بن ابيه بود. ابن زياد او را در روز هشتم ذى حجّه سال 60 هجرى قمرى به دلیل حمایت از مسلم بن عقیل در كوفه به شهادت رساند و سربريده او و سر مسلم را براى يزيد فرستاد.

11. کمیل بن زیاد
کمیل بن زیاد نخعی نیز دیگر چهره درخشان یمنی ثبت شده در تاریخ اسلام و تشیع است. او پیامبر صلی الله علیه و آله را درک کرده و پس از رحلت آن حضرت در زمره یاران خاص امیرالمؤمنین علیه السلام قرار گرفت و پس از امیرالمؤمنین نیز جزء یاران امام حسن مجتبی علیه السلام بود. کمیل به شجاعت و عبادت و زهد مشهور بود. روایت می کنند که كميل‏ به حضور رسول صلّى اللَّه عليه و آله عرضه نمود که «اصبحت مؤمنا موقنا» يعنى شب را به صبح رسانده ام در حالى كه اهل ايمان و يقين هستم و رسول الله گفتار او را تصديق فرمود. (درخشان پرتوى از اصول كافى ؛ ج‏2 ؛ ص74)

کمیل بن زیاد به خاطر محبتش نسبت به امیرالمؤمنین علیه السلام و خدماتش به اسلام و تشیع، مورد بغض و کینه حجاج بن یوسف قرار گرفت و به دستور او به شکلی فجیع در سن صد سالگی به شهادت رسید.

مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می نویسد: چون حجاج- لعنه اللَّه- در كوفه فرماندار شد، كميل بن زياد را خواست، كميل بگريخت، حجاج كه اين خبر را شنيد آن حقوقى كه از بيت المال به فاميل و قبيله كميل مى‏دادند، يكسره بريد. كميل كه چنين دید با خود گفت: من پيرى سالخورده هستم و عمرم به سر آمده، روا نيست كه به خاطر من حقوق قبيله من قطع شود. پس از آنجا كه گريخته بود بيرون آمد و به كوفه رفت و خود را به حجاج سپرد. همين كه چشم حجاج به او افتاد، گفت: من بسيار دوست داشتم كه به تو دسترسى پيدا كنم، كميل گفت: آوازت را بر من درشت مكن، و مرا  تهديد منما، به خدا سوگند از عمر من چيزى نمانده جز مانند باقى مانده غبار، پس هر چه خواهى در باره من انجام ده زيرا ميعادگاه نزد خدا است، و پس از كشتن حساب در كار است.

و همانا خبر داده است به من امير المؤمنين عليه السّلام كه تو كشنده من خواهى بود! حجاج گفت: پس حجت بر تو تمام است؟ كميل گفت: اين در صورتى است كه قضا و قدر به دست تو باشد؟ حجاج گفت: آرى به دست من است. تو همان كسى هستى كه در زمره كشندگان عثمان بن عفان بودى، بزنيد گردنش را! پس گردنش را زدند. (الإرشاد للمفيد / ترجمه رسولى محلاتى ؛ ج‏1 ؛ ص328)

در کتاب الغارات در ضمن نقل این روایت آمده است که حجاج در ضمن صحبتهای خود نام علی امیر المؤمنین علیه السلام را برد و کمیل با شنیدن نام آن حضرت بر او صلوات فرستاد. این کار او، حجاج را به خشم آورد و به او گفت کسی را مامور قتل تو خواهم کرد که کینه اش نسبت به علی بیش از محبت تو نسبت به او باشد. و حجاج ابن ادهم را که اهل حمص و در کینه نسبت به امیرالمؤمنین مشهور بود، مامور قتل او کرد. (الغارات (ط - الحديثة) ؛ ج‏2 ؛ ص944)

12. مقداد بن اسود کندی                       
مقداد بن اسود کندی نیز در متون تاریخی در زمره اهالی قبیله کنده حضر موت یمن بر شمرده شده است. در کتاب مختصر البصائر در روایتی مقداد در زمره بیست نفر از اهالی یمن قلمداد شده است که رجعت خواهند کرد و در زمره اصحاب خاص حضرت حجت سلام الله علیه خواهند بود  (مختصر البصائر، ص: 475 / بحار الأنوار ج‏53، ص: 86)

مقداد بن اسود از درخشانترین ستارگان سپهر اسلام و تشیع است. مقداد در روزگار جاهلیت، از ساکنان حضرموت بود ولی در اثر دشمنی ای که برایش پیش آمد به مکه گریخت و به فرزند خواندگی اسود بن عبد یغوث درآمد. مقداد در آغاز بعثت به دین اسلام گروید و در شمار آن هفت تنی بود که برای نخستین بار در مکه اسلام خود را آشکار ساختند.

مقداد سیزدهمین کسی است که به دین اسلام گرویده و در سخت ترین اوضاع، وحشتناک ترین شکنجه های مشرکان را تحمل کرده است. مقداد، با وجود سخت گیری مشرکان، نه تنها از دین خود دست برنداشت، بلکه روز به روز بر ایمان و باورش افزوده شد و حتی به مرتبه ای از کمال دست یافت که در زمره دوستان رسول خدا و کانون احترام پیامبرصلی الله علیه و آله قرار گرفت. شخصی به نام بریده می گوید: «پدرم از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می کند که فرمود: خداوند مرا به دوستی با چهارتن فرمان داد و به من خبر داد که آنان را دوست بدارم. از ایشان پرسیدند: آن چهار تن کیستند؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله سه بار فرمود: علی، ابوذر، سلمان و مقداد.»

سخنان مقداد در جنگ بدر

مشرکان مکه سپاه بزرگی را آماده کردند و با هدف درهم کوبیدن و نابود کردن اسلام و مسلمانان، از مکه به سوی مدینه حرکت کردند. این خبر به مسلمانان رسید. لشکر اسلام از 313 تن تشکیل شده بود و آن را تنها برای رویارویی با یک کاروان و محافظانشان پیش بینی کرده بودند، نه پیکار با سپاهی بزرگ. از این روی، بسیاری از مسلمانان به فکر فرورفتند و نگران شدند. پیامبر خدا پس از آگاهی از ماجرا، برای آنکه ایمان یارانش را بسنجد و از استعداد و توان رزمی ایشان آگاه شود، شورایی نظامی تشکیل داد و از یارانش نظرخواهی کرد.    

نخست ابوبکر برخاست و گفت: «بزرگان و دلاوران قریش در این ارتش حضور دارند. هرگز قریش به آیینی ایمان نیاورده اند و از آن هنگام که عزیز گشته اند، هرگز ذلیل نشده اند. این قوم هرگز حاضر نخواهد شد جایگاه و قدرت خود را از دست بدهد. از این روی، با شدت و قدرت با ما خواهد جنگید. از سوی دیگر ما از مدینه با آمادگی کامل بیرون نیامده ایم (یعنی مصلحت این است که نجنگیم و به مدینه بازگردیم.)».

پیامبر فرمود: بنشین.
سپس عمربن خطاب برخاست و سخنان ابوبکر را تکرار کرد.     
پیامبر به او نیز دستور داد بنشیند و او نشست.     
پس از آنکه پیامبر این سخنان را شنید، چهره مبارکش دگرگون شد و امام علی علیه السلام همین ماجرا را سبب نزول آیه ذیل دانسته است: کما اَخرَجَک رَبُّک مِن بَیتِک بِالحَقِّ وَ اِنَّ فَرِیقاً مِنَ المؤمِنینَ لَکارِهُونَ.
آورده اند وقتی مقداد این سخنان ناامید کننده را شنید، نتوانست تحمل کند. از جای برخاست و با بیانی بسیار شیوا و قاطع چنین گفت:    
«ای رسول خدا، هرآنچه پروردگار دستور داده است، اجرا کن. بدان که ما همیشه همراه تو خواهیم بود.
سوگند به خدایی که تو را به حق برانگیخت، اگر فرمان دهی که میان آتش رویم یا خود را در خار مغیلان زنیم، فرمانت را با جان و دل پذیراییم .ما هرگز سخن بنی اسرائیل را که به موسی علیه السلام گفتند: «برو؛ تو و خدایت بجنگید و ما اینجا نشسته ایم» به شما نمی گوییم، بلکه می گوییم: به کمک پروردگارت بجنگ. ما نیز به همراه شما تا پای جان خواهیم جنگید.»    

مقداد پس از سقیفه    
در شجاعت و مقاومت مقداد، همین بس که در ماجرای سقیفه و غصب خلافت، در حمایت از وصی رسول خدا، به امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «ای علی، ما را به چه کاری دستور می دهی؟ سوگند به خدا، اگر فرمان دهی با شمشیر بجنگیم، خواهیم جنگید و اگر فرمان دهی از جنگ خودداری کنیم، چنین خواهیم کرد. ما تسلیم توییم».

آیاتی در شأن مقداد
بنابر روایت های اهل بیت علیهم السلام، برخی از آیه های قرآن کریم، در شأن و منزلت برخی اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و از آن جمله، مقداد نازل شده است. از جمله، آیه: وَالسَّابِقُونَ الأوَّلُونَ مِنَ المُهَاجِرِینَ وَالأنصَارِ وَالَّذِینَ اتَّبَعُوهُم بِإِحسَانٍ رَضِیَ اللهُ عَنهُم وَرَضُوا عَنهُ؛ (نخستین کسانی که در اسلام و ایمان پیشی گرفتند، از مهاجر و انصار و دیگر افرادی که از آنان پیروی کردند، خداوند از آنان خشنود و آنان نیز از خداوند راضی اند.)

امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه می فرماید: «این افراد، برجستگانی چون سلمان، مقداد، ابوذر و عمار بودند؛ آنانی که به ولایت امیرمؤمنان، علی علیه السلام ایمان آوردند و بر این ولایت، صادق و ثابت ماندند».

فضایل مقداد در روایات
در روایات، برای مقداد مجموعه ای از فضایل و مناقب را، چون پیشی در اسلام آوردن، هجرت، علم، استقامت، ثبات و جوانمردی، نجابت و... بر شمرده اند. از رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز سخنانی درباره مقداد نقل شده که نشانِ جایگاه و فضایل برجسته ی این صحابی بزرگ است. 
 
روایت شده است که روزی پیامبراعظم صلی الله علیه و آله فرمود: «بهشت، مشتاق چهار تن از امت من است». علی علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه و آله پرسید: «ای رسول خدا، به من خبر داده اند که فرموده اید بهشت مشتاق چهار تن است. آنان کیستند؟   

رسول اکرم صلی الله علیه و آله با دست به امیرمؤمنان اشاره کرد و سه بار فرمود: «به خدا سوگند، تو نخستین ایشان هستی». سپس امیرمؤمنان پرسید: «آن سه تن دیگر کیستند؟» پیامبر فرمود: «آن سه تن، مقداد، سلمان و ابوذرند».   

همچنین رسول خدا صلی الله علیه و آله در روایتی دیگر فرمود: «خداوند، چهارتن از یاران مرا دوست می دارد و مرا به دوستی با آنان فرمان داده و به من گفته است که آنان را دوست بدارم». از حضرت پرسیدند: «آن چهار تن کیستند؟» پیامبر فرمود: «علی بن ابی طالب، ابوذر، سلمان و مقداد».

ایمان مقداد
مقداد از جمله کسانی است که ایمان او را ستوده اند و دوستی با او، از شرایط و نشانه های ایمان به شمار می آید. امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: «ایمان، ده مرتبه دارد. مقداد، در مرتبه هشتم، ابوذر در مرتبه نهم و سلمان در مرتبه دهم قرار گرفته اند.» همچنین فرمود: «جایگاه و مقام مقداد، میان امت [پیامبر]، به سان جایگاه «الف» در قرآن است که چیزی به آن نمی چسبد». مرحوم مجلسی ذیل این روایت می نویسد: «شاید مراد آن باشد که مقداد، در برخی ویژگی ها آن چنان ممتاز است که هیچ کس به پایه او نمی رسد».

پایداری مقداد در راه حق
مقداد، پس از رسول خداصلی الله علیه و آله در حقانیت خاندان ایشان و امامت علی علیه السلام لحظه ای تردید نکرد. مقداد در مقام تسلیم، حتی از سلمان و ابوذر نیز پیشی گرفت؛ چنان که امام باقر علیه السلام در این باره می فرماید: «اگر می خواهی شخصی را بشناسی که هیچ گونه شکی در دلش راه نیافت، او مقداد است».
مقداد، همواره در حمایت از اهل بیت علیهم السلام آمادگی خویش را اعلام می کرد. او پیوسته شمشیرش را روی لباس هایش می بست و به در خانه امیرالمؤمنین علیه السلام می آمد و به امام می گفت: «ای علی، اگر هیچ کس شما را یاری نکند، من در یاری شما کوتاهی نخواهم کرد و در پیروی از دستور شما حاضرم».

مقداد؛ از یاران امام زمان
در برخی از روایات، مقداد یکی از یاران و کارگزاران ویژه حضرت مهدی (عج) خوانده شده است. امام صادق علیه السلام با اشاره به رجعت می فرماید: «از پشت کوفه (نجف اشرف)، 27 تن به همراه حضرت مهدی علیه السلام قیام خواهند کرد. پانزده تن آنان از قوم حضرت موسی علیه السلام خواهند بود که به راه حق هدایت یافته اند و دیگران را نیز به آن دعوت می کنند. هفت تن آنان نیز اصحاب کهف اند و دیگران عبارت اند از: یوشع بن نون، سلیمان بن ابودجانه، مقداد و مالک اشتر. اینان به منزله انصار و کارگزاران حضرت مهدی(عج) در خدمت ایشان خواهند بود». (مطلب مربوط به مقداد از این منبع اخذ شده است: سیدنژاد، سیدرضی؛ (1389)، اسوه های جاویدان: سیری در زندگانی اصحاب وفادار پیامبر اکرم(ص)، قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)


ج: یمنی‌ها در دوران ظهور

برای یمنی ها در دوران ظهور حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف نیز نقشی بسیار اساسی و ویژه در روایات مشاهده می شود که در اینجا به چند روایت آن اشاره می کنیم:

یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است
 
1. خروج یمنی همراه با لشگری از یمن جزء نشانه های حتمی ظهور است:
ـ امام صادق علیه السلام فرمود: پنج چیز قبل از قیام قائم واقع خواهد شد: خروج یمنی و سفیانی و ندای آسمانی و فرورفتن لشگری در بیداء و کشته شدن نفس زکیه (کمال الدین ص 588/ خصال ج 1 ص 303)
ـ يعقوب بن سراج گفت: از امام صادق علیه السلام پرسیدم: «فرج شيعيان شما كى خواهد بود؟» فرمود: «هنگامى كه بنى عباس با هم كشمكش داشته باشند و پايه دولتشان سست گردد و كسى كه هيچ گاه در خود احساس طمع به دولت آنها نمى‏كرد، چشم به دولتشان بدوزد؛ عرب هم از زير بار زور و مشقت آزاد گردند؛ شوكت هر صاحب شوكتى برطرف شود؛ هنگامی که سفيانى و يمنى ظاهر گردند و حسنى هم حركت كند، صاحب الامر با ميراث پيغمبر از مدينه به مكه مي‌رود.» عرض كردم: «ميراث پيغمبر چيست؟» فرمود: «شمشير، زره، عمامه، پيراهن، عصا و اسب آن حضرت، با لوازم و زينش.») غیبت نعمانی: 270/ بحار الانوار ج 52 ص 242)

یمنی‌ها اصل شیعه‌اند/ 34 شهید کربلا، مالک اشتر، کمیل، مقداد، اویس، حُجر، عمرو بن‌حمق و هانی، یمنی بوده‌اند/ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است

2. لشگر یمنی به حق و راه راست دعوت می‌کند
ـ ابو بصير از حضرت امام محمد باقر علیه السلام روايت کرده است كه فرمود: «آمدن سفيانى و يمنى و خراسانى، در يک سال و يک ماه و يک روز است، مانند گردن‌بندى كه دانه‏‌هاى آن منظم و يكى از پى ديگرى است... در ميان آنها پرچم یمنی هدایت‌یافته‌تر است و پرچم او پرچم هدایت است، زيرا او مردم را به پيروى از صاحب شما دعوت مي‌كند. وقتى يمنى قيام كرد، فروش اسلحه بر مردم و هر مسلمانى ممنوع می‌شود. وقتى او خروج كرد، به طرف وى برويد، زيرا لشكر او بر حق است و نمى‏‌بايد كه مسلمانى، از وى سرپيچى كند. هر كس از دعوت وى سرپيچد، از اهل دوزخ به شمار مي‌رود، چه که وى، مردم را دعوت به حق و راه راست مى‏‌كند.»

ابو بصير مي‌گويد: سپس حضرت فرمود: «زوال دولت بنى‌فلان، مانند سركشيدن كوزه آب است كه به دست مردى باشد و ناگهان از دستش بيفتد و بشكند، در حالى كه او توجه ندارد و فقط موقعى كه از دستش مى‏افتد، تكانى مي‌خورد! نابودى دولت آنها نيز به همين مثابه است و عيش و نوشى كه دارند، آنها را از نابودى ملك و سلطنت غافل مي‌كند.» (غیبت نعمانی ص 255)

از مجموع مطالب فوق این موضوع به وضوح به دست می‌آید که سرزمین یمن و مردم آن واجد شایستگی های فراوانی بوده و هستند و اکنون که مورد حمله وحشیانه رژیم وابسته آل سعود با پشتیبانی آمریکا و اسراییل قرار گرفته اند، سزاوار هر گونه حمایت و همدلی هستند و امید می‌رود که حمله به مردمی چنین عریق و شریف، سرانجامی جز نابودی متجاوزان و تزلزل و فروپاشی رژیم آل سعود که از مقدمات ظهور حضرت حجت سلام الله علیه است، نداشته باشد. و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون. 


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 128
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  4 1
  بنده خدا ها عکس امام دستشونه اونوقت ما یه تیر واسه کمک بشون نزدیم
 • ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  1 5
  زیدیها رو شیعه حساب کردین !!! فکر کنم چند وقت دیگه شافعیها رو هم شیعه حساب میکنید .
 • ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  1 2
  هرگردویی گرد است اما هر گردی گردو نیست. یمانی یک انقلابی از یمن است اما هر انقلابی از یمن همان یمانی نیست. عزیزان! آن یمانی مشهور اینها نیستند. یمانی و سفیانی و خراسانی همزمان ظهور می کنند و از ظهورشان تا ظهور امام یکسال و اندی بیشتر فاصله نخواهد بود. ضمنا اینها زیدی هستند. اما ¨این چه اصراری است که برای مصداق یابی دارید؟ یعنی واقعا تکلیف شرغی دفاع از مظلوم منوط به اینکه است که شخص یمانی موعود باشد؟ چرا تقوا را رعایت نمی کنیم؟
 • ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  0 0
  شعیب بن صالح کجایی بود؟؟؟ فروپاشی آل‌سعود به دست یمنی‌ها از مقدمات ظهور است این از چه کتابی و چه حدیثی آوردید؟؟؟
 • جوادسالاری ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  1 1
  درود بریمانی
 • کمال پاشا ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  2 1
  دمتون گرم مقاله عالی بود
 • مهدی م ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  2 0
  شعیان یمن مورد احترام و سند مظلومیت و طبل رسوایی آل سعودند اما شیعیان یمنی شیعه زبدی اند نه شیعه 12 امامی. بهتر بود منصفانه تر و به دور از احساست تحلیل می کردید.
 • ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج (الهی آمین)
 • ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  1 0
  "انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا" انشاالله
 • سید علی رضا ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
  1 1
  السلام علیک یا رسول الله صل الله علیه و آله السلام علیک یا امیر المومنین علی بن ابیطالب علیه السلام السلام علیک یا ابا صالح المهدی الغوث الغوث الغوث ادرکنی ادرکنی ادرکنی العجل العجل العجل ما ایرانی ها و یمنی ها ید واحد هستیم. من یمنی هستم
 • خشایار ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  حوادث و اتفاقات بی سابقه ای در منطقه غرب آسیا در شرف وقوع است.... هر چند که از لحاظ اعتقادی و رفتاری شرمنده یوسف زهراییم اما یه جان ناقابل داریم که خالصانه در راه بسط و گسترش اسلام ناب محمدی و عدالت اللهی ، در سراسر کره زمین ، نثار خواهیم کرد.....
 • حیدری کرمانشاهی ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  از مطالعه این مطلب راجع به یمن حقیقتا به وجد آمدم و لذت بردم.یا علی ع مدد
 • ابوالفضل ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  جانم فداي صاحبالزمان (ع)
 • محمد ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  حیف من اهل یمن نیستم ایران که در مقابل دشمن عملا شکست خورده فقط یمن مانده وبس
 • ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  برادر گرامی؛ مهدی نصیری دست مریزاد عالی بود اجرتون با صاحب الزمان عج بوی ظهور میاد إنه یرونه بعیدا و نراه قریبا مهدی جان... ما رو هم دریاب
 • نوکر امام زمان ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  انشاالله خود آقامون امام عصر عجل الله انتقام این مردم پاک رو از حرامزادگان و وحشی ها و نجس های وهابی و آل سقوط خواهند گرفت.......
 • مهدی از قم ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  2 1
  من ایرانی اون لبنانی و سوری و یمنی و افغانی و... که پیرو مکتب اهل بیت است خودی تر میدانم از اون ایرانی که موج سبزی راه میاندازد که مالک ریگی و ملک عبداله وهابی و نتانیاهو صهیونیست از اون حمایت میکنند.من خاک پای اون مسلمانان هستم
 • تکتاز ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  مشرق جه عجب بالاخره یه قدم برای ظهور برداشتی.بوی مهدی می اید و راه قدس از مکه و مدینه می گذرد
 • علیرضا اهواز ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  خداوند این مردم شریف و مومن رو پیروزی ببخشه و یاری بده تا به هدفشون برسن . ان شاءالله همه سرباز آقا باشیم و هنگام ظهور توی خط ایشون حرکت کنیم . این روزها خطوط حق و باطل کاملا روشن شدن ؛ حجت بر همه تمام شده و کسی نمیتونه بگه گول خوردم . همه چیز واضح و آشکاره ....
 • ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  بعد از این حملات هوایی به یمن فهمیدم پدافند کلا بی فایده است و اینکه چرا امریکا اینقدر رو صنایع هوایی سرمایه گذاری و پیشرفت کرده
 • گیلانی ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  بسیار عالی و جامع ولکن نویسنده مقاله هیچ اشاره ای به حضور زیدیان گیلانی وهجرت این مردان از شمال ایران به سرزمین یمن ننموده است
 • امین ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  اندکی صبر فرج نزدیک است
 • مجید ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  پرچم بالاست...(شیعه ها)
 • ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  مشرق ایندفعه واقعا مرسی
 • حسین ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  لبیک یا مهدی . (هستیم پای عهدی که بستیم)
 • کاکرو یوگا ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  همش برای یمن فضیلته الا این که بخش زیادی از مردم کوفه اهل یمن بودند
 • کاکرو یوگا ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  جدیدا" این افراطیها یه خزعبل اختراع کردن که میگن اگر به اینها کمک کنیم کشورهای عربی به بهانه حمله به سرزمین وحی به آنجا حمله خواهند کرد یکی هم نیست بهشون بگه شما همون استانهای جنوب یمنو گوشمالی بدین بسه کسی نخواست .....
 • عرفان ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  خدا کنه کشتی دارو و مواد غذایی که فرستادیم به یمن سالم و به بنادرش برسه ان شاءالله
 • محسن از اصفهان ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  شرافت مردم یمن در این احادیث و روایات ذکر شد. ولی نتأسفان افرادی مانند منصورهادی از جمله مردم یمن هستند و باید گفت که این افراد مایه ی ننگ یمن می باشند.
 • مسعود ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  من به خاطر مردم یمن اندوهگینم خدایا شرالسعود این مسلمان صهیونیست رااز سر مردم بیگناه یمن بردار
 • مهر ماندگار ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  واقعا ممنونم.. عالی بود
 • ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  "زوال دولت بنى‌فلان، مانند سركشيدن كوزه آب است كه به دست مردى باشد و ناگهان از دستش بيفتد و بشكند، در حالى كه او توجه ندارد و فقط موقعى كه از دستش مى‏افتد، تكانى مي‌خورد! " عالی
 • مهدی ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  ظهور نزدیک است
 • بسطامی ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  از مطلبتون بسیار بسیار ممنونم. به امید ظهورش لبیک یا علی
 • یار خراسانی ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  درسته که در سرزمین خراسانی هستم و کمی از سبک زندگی اسلامی فاصله گرفته ام اما جان ناقابل را برای بسط و گسترش حکومت جهانی مهدی عج فدا میکنم.
 • بهشتی ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  به جا و به حق است که ما ایرانیها در حد جان و مال و آبرو از یمنیها دفاع کنیم.
 • ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  ++++++++++++++++++
 • ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  سلام بسیاری از روایات فوق ، به لحاظ سندی اشکال دارند و قابل اعتنا نیستند ؛ به خصوص روایاتی که در افضل بودن یمنی ها نقل شده است اکثر روایان زیدی دارد لطفا در نشر روایات دقت کنید چون بسیار ممکن است رهزن شود
 • ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  خدا به شما جزای خیر دهد که مایه آرامش دل با این سخنان زیبا شدید
 • ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  یا صاحب الزمان عج بوی امدنت همانند بوی رسیدن بهار است آقا دارد به مشام میرسد بهار ظهورت آقا بــه خــدا مــا ز شـمــا فـاصله داریم بــا اصل مــرامــت به خدا فاصلـه داریم بـا شور تــو و کرببلا محــفلــمــان گــرم هم بــا تــو و بــا کربــبـلا فاصــلــه داریم
 • ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  من هم به پیروی از رسول الله یمانی هستم درود بر یمن درود بر مشرق درود بر مهدی نصیری لعنت بر یهود لعنت بر آل سعود لعنت بر آمریکا لعنت بر وهابیون و به خاک و خون کشانندگان ملت یمن
 • ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  سلام بر یمن سلام بر مالک اشتر سلام بر مقداد سلام برکمیل بن زیادسلام بر هانی بن عروه سلام بر عمرو بن حمق خزاعی سلام بر حجر بن عدی سلام براویس قرنی سلام بر اصحاب کهف سلام بر یوشع بن نون سلام بر سلیمان بن ابودجانه سلام بر یمانی سلام بر سید خراسانی سلام بر سید حسنی سلام بر نفس زکیه سلام بر خمینی سلام بر خامنه ای سلام بر قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه الشریف
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  فعلا بشین حرف نزن
 • ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  به شرطی که زمان رو بدونید و گرنه ......
 • علیرضا اهواز ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  دوست عزیز انگلیسی ! فکر کنم شما مقلد اون عمامه به سر انگلیسی باشی که از بین شیعه های دوازده امامی هم نود درصدشونو گمراه میدونه! ظبق فتوای مراجع بزرگ بویژه امام خمینی و آقا حتی علوی ها هم شیعه محسوب میشن
 • هادی ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  من یمنی هستم
 • شیعه ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  احسنتم بوی ظهور می آید
 • هادی ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 1
  من یمنی ام
 • ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  وقتی ائمه ما از نشانه های ظهور صحبت کردند ما باید خصوصا تو این زمانه که تمام مناطقی که در روایات آخرالزمان ازشون صحبت شده به هم ریختند لازم است کمی تحلیل و بررسی کنیم بر طبق نشانه ها تا آمادگی لازم برای کمک به آقای موعود کسب کنیم.
 • ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  شیعه نیستند خواهش. میکنم درست اطلاع رسانی کنید
 • جواد ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  من يك يمني هستم. خداوندا ايمان مرا كامل كن تا بتوانم با تمام ظرفيتم خون و مالم را براي راهت خرج كنم. ان شاالله
 • ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  تو دانشگاه های آمریکا واحد و رشته برای آشنایی و تحلیل مسائل آخرالزمان و امام آخرالزمان ما مسلمانان میگذارند ولی ما مسلمانها کمتر از این مسائل صحبت می کنیم در حالی که وقتی ائمه از نشانه های ظهور صحبت کردند یعنی ما حواسمان جمع باشد و نشانه ها را دیدیم خود را محیا برای یاری رساندن به حجت حق کنیم ولی متاسفانه کسانی که در عرصه مهدویت کار می کنند بجای اینکه مردم را روحیه بدهند و بگویند ان شاءالله نزدیک است برعکس عمل می کنند گویا این موسسات اگر امام نیاید نونشان بیشتر تو روغن است!!!
 • ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  هرچی باشند الان به کمک ما نیاز دارند. الکی هم زیدی و شافعی و ... واسه تفرقه پیش نکش
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  الکی واسه ما مصداف بازی در نیارید. اصل مطلب اینه که الان مورد ظلم واقع شدند و نیاز به کمک دارند. والسلام اینقدرهم بلدم بلدم نکنید.
 • محسن ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 11
  مشکلاتم زیاده ،سختی زیادی میکشم چه از لحاظ. اقتصادی و چه از لحاظ روحی،امید اول واخر خداست ،این روزها همیشه دنبال نشانه واتفاقم که بگه امام زمان ظهور میکنه تنها دلخوشی من فقط ظهور امام زمان هستش، دیگه خستم از زندگی از دنیا تو حرفاتون حرف نا امید کننده ای نزنید من به امید ظهور حضرتم زنده ام
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  لطفا اون دانشگاه رو نام ببرید.
 • متن ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  شما امام زمان را برای نفس خودت می خوای و این خیلی بد است.
 • مت ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  میشه چند تا از این دانشگاه ها و رشته ها ا معرفی کنی؟
 • عباس مطهری نیا زنجان ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  خداوندا عاقبت مرا از جمله یاران امام عصر و شهیدان راه قیام ایشان قرار بده. آمین یا رب العالمین
 • ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  بسیار به جا و جالب بود، ممنون
 • ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 1
  ما زمانی شکست خوردیم که تولیدمون خوابید جوانمان نا امید شدند جوانانمان بیکار بودند و هستند جوانانمان معتاد شدند اقای محترم پیروزی و شکست برای تو هر معنی ای می تونه داشته باشد ولی اجازه نمی دهیم با سرنوشت یک ملت بازی کنید
 • سجاد حکیمی ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  من یمنی هستم . . .
 • ااااا ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  خدایا ناقلان حق وحقیقت را پر اوازه بگردان.
 • ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  5 1
  من یمنی ام
 • ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  به نظر تو زیدی ها و شافعی هایی که مقابل ظلم آل سعود و آمریکا با آن همه جنایت وحشیانه مقاومت می کنند به حق نزدیکتر اند یا کسانی که حاضرند با کمی فشار آمریکا ( و یا حتی بدون فشار و در اجرای سیاست به اصطلاح خودشون تنش زدایی و به جهت در قدرت بودن خود و با فریب مردم) با آمریکا دست دوستی دهند و حقوق مردم را بدون مابه ازای مناسب به دشمن واگذار کنند؟ در حالی که خودشون رو شیعه 12 امامی هم می دونن، و بزرگترین درس عاشورا را هم درس تعامل سازنده و مذاکره بیان می کنند.
 • کاکرو یوگا ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  انگلیسی جون امام خمینی و امام موسی صدر علویها رو شیعه 12 امامی میدونستن حالا زیدیها که قشنگ مثل ما در نماز اشهد ان علی ولی الله میگن؟؟؟؟
 • کاکرو یوگا ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  خوب کی چی کشتی ما رو 100 بار نوشتی؟؟
 • کاکرو یوگا ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  امام خمینی و امام موسی صدر علویها رو هم 12 امامی میدونستن عمو
 • کاکرو یوگا ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  بچه گرمسار الان هم تو دفترش تو ولنجکه خخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  داداشا از طرف ایشون عذر خواهی می کنم.
 • مهدی روحانی ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  شور اسلامی دوباره از یمن آغاز شد جبهه ای دیگر علیه کفر و طغیان باز شد ای یمن ای سرزمین حکمت و آزادگی می طراود از جهادت غیرت و مردانگی گفته ی پیغمبر است خیر الرجال اهل یمن ! رایه اهدی بدست کیست جز اهل یمن ؟ کودکانت بهر استقلال پر پر میشوند در سپاه حق شهیدی همچو اصغر میشوند مادرانت داغدار کشته های غرق خون دخترانت مثل زینب صابره در آزمون تو چه کردی که برآشفته چنین آل سعود ؟ گفته ای هیهات من الذله بر آل یهود ؟؟؟ با مرام حضرت حیدر چه والا گفته ای بر شیوخ پست بی غیرت چنین لا گفته ای بر شما رزمندگان جبهه های حق درود مر گ و نفرین باد بر آل سعود دین یهود از ازل گفتیم بر قالوی حق نحن بلی این گناه توست هستی شیعه ی مولا اخا شیعه از یمن تولا و تبری زنده است شیعه از خون شهید کربلا پاینده است آل مغضوبند نی آل سعود این نا کسان یا علی گوی و بکش بینی به خاک از مارقان درس آزادی گرفتیم از حسین ابن علی جان خود تقدیم میداریم در راه ولی گوش بر سید علی داریم از بهر قیام ما مطیع رهبریم ،عشقست او را والسلام با ولایت زنده ایم و با ولایت در خروش وقت بیداریست جانا جامه ی همت بپوش غم مخور هجران یار ما به پایان میرسد مهدی موعود ما آن قطب امکان میرسد
 • محمد ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  من یمنی هستم.
 • محمد ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  چی می گی تو؟!
 • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  گروه یمنی که شیعه زیدیه هستند، نه ۱۲ امامی. چطور می توانند هدایتگر مردم به سوی امام مهدی (عج) باشند؟ شیعیان در یمن به سه مذهب تقسیم می شوند: جعفری، زیدی و اسماعیلی. تقارب مذهبی خوبی میان شیعیان جعفری و شیعیان زیدی برقرار است. یکی از علل به وجود آمدن این همبستگی مذهبی، شخصیت علامه حسین الحوثی بوده است. او با دعوت پدرش به ایران آمد و تحت تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) قرار گرفت. وی پس از بازگشت به یمن با الهام از حزب الله لبنان، هسته مقاومت را در یمن پایه ریزی کرد که اکنون موسوم به «انصار الله» است. انصارالله با رسیدن به الگوی تشیع انقلابی دوازده امامی به نوعی گام در تحول مذهبی برای گرایش به مذهب شیعه دوازده امامی برداشت و از زاویه دیگر، گرایش انقلابی که نقطه مشترک تشیع دوازده امامی و تشیع زیدی بود، را احیا کرد.... با اینکه تعداد زیادی از رهبران و اعضای گروه الحوثی به مذهب دوازده امامی گرویده اند، ولی از ادبیات فکری دو مذهب در رسانه ها و بیانیه های خود استفاده می کنند. آنان محیط را برای پیروان دو مذهب باز گذاشته اند. همین رویکرد وحدت گرایانه باعث شده جوانان زیدی بدون حساسیت به بررسی اعتقادات مذهب دوازده امامی بپردازند. اویس خمینی ، حمید رضا غریب رضا ص۲۳
 • ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  قطعا خستگی ها ی شما از خستگی های امام زمان بیبشتر نیست پس برخدا توکل کنید و امیدوار باشید...ان شا ء الله از یاران حضرتش باشید. امیرالمومنین فرمودند کسی که محبت ما را دارد باید خودش را برای فقر اماده کند.
 • محمد ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  دوست سوئدی عزیز : شیعه شیعه است چه زیدی چه دوازده امامی . تازه شافعی ها هم خیلی نزدیک به ما شیعه ها هستند. شما اگر میتونی دشمن تراشی نکن و اختلاف ننداز!
 • ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  شما از کجا می دانید اینها شیعه نیستند؟ قطعا بسیاری از یمنی به خصوص حوثی ها در سالهای اخیر و تحت تاثیر انقلاب اسلامی شیعه اثنی عشری شده اند.
 • ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  اگر امید به ظهور نبود انسان در این دوران و زمانه و دنیای ظالمانه مرگ را بر زندگی ترجیح می داد اللهم عجل لولیک الفرج
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  فقط تو شیعه ای!
 • ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  این روایات در کتب روایی محدثان بزرگی چون کلینی و صدوق و شیخ طوسی و نعمانی و مجلسی آمده است و خود دلیلی مهم بر اعتبار آنهاست
 • صاعقه ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  بعضیا تفرقه نندازن.یمنی ها شیعه اند هرچی باشه حضرت علی و مکتب عاشورا رو قبول دارن.ما باید حمایت همه جانبه بکنیم ازشون.ضمنا این کشتی ایران شنیدم که 15روز دیگه میرسه یمن.بابا تا 15روز اینها تلف میشن.از چند فروند بویینگ 747استفاده بکنید با اسکورت
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  1 0
  من یمنی هستم الله اکبر الموت لامریکا الموت لاسرائیل اللعنه علی ایهود النصر للاسلام
 • عبدالله ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  دورود بر مردان و زنان مجاهد و مبارز شریف یمن که در شدیدترین حملات وحشیانه و غیرانسانی اعتلاف شیطانی آل سعود کافر و حامیان مزدور منطقه ای و اربابان کثیف و درنده جهانیشان مردانه و شجاعانه مقاومت و ایستاده گی میکنند....
 • نوربخش ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم
 • زهره ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم
 • یونس ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  مطلب کامل و قشنگی بود دست نویسنده درد نکنه
 • ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم. حیف که به عنوان یک ایرانی شیعه و مسلمان تنها نظاره گر اینهمه جنایات وحشتناک دنیا در قبال یمن هستیم.
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  مهدویون یمن را می بینند و منتظر ظهور هستند تو دانشگاه های آمریکا واحد و رشته برای آشنایی و تحلیل مسائل آخرالزمان و امام آخرالزمان ما مسلمانان میگذارند ولی ما مسلمانها کمتر از این مسائل صحبت می کنیم در حالی که وقتی ائمه از نشانه های ظهور صحبت کردند یعنی ما حواسمان جمع باشد و نشانه ها را دیدیم خود را محیا برای یاری رساندن به حجت حق کنیم ولی متاسفانه کسانی که در عرصه مهدویت کار می کنند بجای اینکه مردم را روحیه بدهند و بگویند ان شاءالله نزدیک است برعکس عمل می کنند و تا حرفی می زنی فورا می گویند مصداق یابی کردی؟! باعث بسی تاسف است بجای اینکه برای حضرت حجت کادر سازی کنند برعکس عمل می کنند ما داریم که حضرت حجت مقابل برخی علما می ایستد و آنها را بازخواست می کند شاید این آدمها جزء همان گروه علمای بس بصیرت باشند. باز هم خداوند خبر بدهد به امثال حجت الاسلام پناهیان صدیقی وانصاریان با تشکر از پوشش لحظه ای اخبار یمن لعنت خدا بر آل سعود و اعوان و انصارش.
 • منتظر ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم
 • ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  سلام به نظر میرسه تو این دنیا هرکسی که عکس حضرت امام (ره) و حضرت آقا (مدظله) رو دست بگیره مورد غضب سریع پیروان شیطان قرار میگیره. ولی امیدوارم دوستان متوجه باشند که این مردم راهشون رو پیدا کردن (و با توجه به پیشینه تاریخی ذکر شده) عزم و اراده راسخی در ادامه این راه هم خواهند داشت. ان شاءالله که این وقایع مقدمات ظهور حضرت موعود (عج) باشه و انتقام خون این مظلومان هم گرفته بشه. گزارشهایی با این مضمون میتونه اتحاد و شناخت رو نسبت به حوادث سایر مسلمانان بیشتر کنه.
 • من یمنی هستم ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم
 • ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  خب ما فعلا درگیر مذاکراتیم دیگه
 • مهدی ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم.
 • تکتاز ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  دقیقا .هروقت با بزرگترها در مورد ظهور صحبت می کنیم می گن اگر امام بیاید جوی خون راه می یوفته همه رو دار می زنه سر همه رو قطع می کنه متاسفانه سی و سه سال هست که کم کاری می شه توسط بعضی روحانیون
 • علی ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  شکست یعنی اینکه انقدر واداده باشیم که منتظر باشیم خارجی ها تحریم را بردارند و عزت یعنی اینکه خودمان تولید و اقتصاد را تقویت کنیم
 • مصطفی ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  وقتی همه ی ما عاشق و پیرو اهل بیت هستیم دیگر چه فرقی می کند که زیدی باشی یا جعفری.هدف همه ما دفاع از مکتب اهل بیت و حقانیت آن است و برای همینم از اول تاریخ اسلام تا همین الان مورد ظلم واقع شدیم.دوستان یه خرده بیشتر تامل کنند
 • ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  علوی هارو دوازده امامی نمیدونستن اونارو شیعه میدونستن دوازده امامی اسمش روشه و هرکس لیاقت اینو نداره که 12 امامی باشه
 • ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  مگر قبلش نظاره گر نسل کشی 200 هزار شیعه افعال نبودی؟
 • ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  امام زمان رو برای دنیا نباید خواست یک عمر دنیا 1.5 روز آخرت هم نیست....باید چیزهای مهمتری خواست ان موقع خود امام میاد سراغ آدم..
 • ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  تو برو با بهایی بچر تا بعد
 • ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  آقا مصداق تعیین کردن درست نیست اومدیم و این یمنی اون نبود حالا این جو ناامیدی که ایجاد میشه رو چطور میخواید درست کنید؟
 • میثم ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  ایران دو جنبه قانونی و انقلابی داره جنبه انقلابی در خصوص یمن هیچ وقت بیکار نبوده
 • ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  پشت لبخندهای بی‌معنی، باز دندان اجنبی پیداست زوزه گرگ‌ها بلند شده... یمن این‌بار یکه و تنهاست از کمان کسی رها شده که...کارش این بوده "حق‌ستیزی محض" تیر مسموم غرب آمده و هدفش قلب ملت صنعاست پشت این فتنه مکر روباه است، غافل از اینکه راه بی راه است چاه‌کن خود همیشه در چاه است، جبهه حق همیشه پا بر جاست امر از سمت صهیونیست یهود، دشنه در دست خاندان سعود منطقه باز سخت ناامن است، سگ نحس نجس دوباره رهاست کینه دارند کینه‌ای شتری، خیبر و بدر یادشان مانده دشمنی با حکومت علوی بغض دیرینه یهودی‌هاست هر کجای زمین که ظلمی هست، هر زمانی که خون و خون‌ریزی است حرف از ظلم در میان باشد... پای ثابت همیشه آمریکاست انظروا یا جماعة الاعراب!... یمینیون شعب اخوتنا ها هناک هناک الاستکبار... این سکوت دوباره بی‌معناست وحدت و یک‌صدایی و ایمان، این سه با هم نوید پیروزی است نور قرآن، ولایت و عترت... در دل شب چراغ راهنما است * و سحر می‌رسد باذن الله که قدم‌های صبح در راه است می‌رسد فصل سبز آرامش، می‌رسد از نشانه‌ها پیداست
 • ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  زیدی ها هم شیع اند اره وقتی امام زمان بیاند دیگه زیدی و 6 امامی و .... نداریم همه میشن پیرو امام زمان ومسلما زیدی ها نزدیکترند تا بقیه به امام ...
 • ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  یارب دوباره عهد جهالت مگر شده در مکه باز بت همه ­جا جلوه گر شده زر گاو شد به شعبدۀ سامری اگر دیگر شده است سحر و کنون گاو زر شده صفین تازه­ای­ست، سپاه معاویه بر کومۀ اویس قَرَن حمله­ور شده آن­سو به خاک خفته پریشان برادری این­سوی خواهری ­ست به خون غوطه ­ور شده یا مصطفی مدد که اویس است با اویس آری به جرم عشق شما در به در شده آمیخته به خون جوانان کربلا حاشا گمان مبر تو که این خون هدر شده در خون و آتش است زمین، صاحب الزمان زین قصه چون عقیق یمن، خون ­جگر شده یارب بحق آل کسا دادشان بخواه اینک عبای سید ما شعله ­ور شده شیطان هجوم کرده به خاک یمن چرا از وعده های در خبر او هم خبر شده بادا در اهتزاز به راه عزیز ما این رایتی که در یمن امروز بر شده
 • کریم ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج من یک ایرانی طرفدار یمنم
 • ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  بوی خداست می‌­وزد از جانبِ یمن از یُمنِ عشق رایحه­‌اش می­‌رسد به من از هم گسست سلسلۀ غربتِ نسیم پر شد مشامِ جانِ من از بوی پیرهن بیداری است روشنیِ چشمِ عاشقان آیید پیشواز که برگشته به وطن در جوی خون خویش بغلطید عاشقان! پاکیزه باد جامۀ جان از غبارِ تن خون نیست این که ریخته هر گوشه و کنار از آسمان بشارتِ سرخی­ست بر چمن دارد بهار می­‌رسد از راه، بنگرید! جنّاتِ عدن جلوه­ گری کرده در عَدَن گوشم خوشِ روایتِ فتحی دوباره است آیاتِ نصر می­‌شنوم گوش کن به من دل خانۀ خداست نه جای نفاق و شرک فرخنده باد موسمِ از بت تهی شدن چون روز روشن است که نزدیک شد طلوع آمد زمانِ از پسِ ظلمت برآمدن آن­گاه باز بانگِ أنا العشق می‌­زند در آسمانِ شب­ زده خورشیدِ شب­ شکن إنّی أشَمُّ رائِحَةَ العشق، بشنوید! بوی خداست می­‌وزد از جانبِ یمن
 • ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  سخت دلتنگم برادر! حال دوران خوب نیست عشق تبعیدی ست، حال و روز انسان خوب نیست از سر رندان عاشق، شور مستی رفته است ساقی و مِی نیست، حال مِی پرستان خوب نیست فصل پاییز است و فصل برگریزان بهار در غیاب بوی گل، حال گلستان خوب نیست سخت آلوده ست در فصل زمین، آب و هوا از تب آلودگی، محصول باران خوب نیست صورِ اسرافیل جنگ است این که می‌آید به گوش گشته حال و روز این دنیا پریشان، خوب نیست عصر دَجّال است و مولانای بیدل، بی چراغ! شبچراغ معرفت کو؟ حال عرفان خوب نیست عصر دَجّال است و عصر خولی و ابن زیاد حال و روز بوذر و مقداد و سلمان، خوب نیست می‌تراشد بار دیگر بُت بشر، از زور و زر بر خدای خویش انسان، کرده عصیان، خوب نیست و اما بعد : بـــــا تمام این مصائب، عاشقم بــــر زندگی تا شقایق هست، نا شکری مسلمان! خوب نیست صبح نزدیک است، شکی نیست، فردا روشن است شِکوه از چرخ فلک، ای حضرت جان! خوب نیست صبح نزدیک است و آن سردار می‌آید ز راه گر نباشی از ظهور او غزلخوان، خوب نیست عشق پیروز است، شکی نیست، پیروز است عشق عشق پیروز است، وقتی حال شیطان خوب نیست
 • رضا ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  زیدی ها اگرچه 12 امامی نیستند ولی شیعه ی چند امامی هستند اما شافعی ها سنی مذهب اند و این مقایسه به دلیل بی اطلاعی شماست ، درضمن به آرشیو گفگتوی خبری سیما مراجعه کنید و تبریک یکی از انقلابیون یمن به مناسبت ولادت امام رضا(ع) به ایرانی ها رو ببینید
 • رضا ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  من یمنی هستم
 • علی ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  شیعه که فقط شیعه ی دوازده امامی نیست،شیعیان چند امامی و علوی ها هم شیعه هستند اما اثنی عشری نیستند، البته باتوجه به بعضی از مواضع یمنی ها بعید نیست که شیعیان دوازده امامی دربین انصار الله باشند
 • علیرضا ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  الله اکبر الموت لامریکا الموت لاسرائیل اللعنه علی الیهود النصر للاسلام
 • ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • حسن ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۲
  0 0
  سلام بر یمن مظلوم سرافراز
 • ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  من هم یک یمی هستم
 • مجید ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  ما خیلی وقته منتظر اتفاق بزرگ جنگ با شیاطین بزرگی چون آمریکا و اسرائیل و عربستان هستیم جنگ عراق و سوریه یک پیش امتحان برای رویارویی نهایی بود در سوریه و عراق موفق به شهادت نشدیم دوستان انشاله در یمن به آرزوی دیرینه ی خود برسیم من یه پسر 6 ساله دارم هر روز میگه بابا منم با خودت ببر میگم پسر تو باید از مادرت مواظبت کنی میگه خدا ازش محافظت میکنه ما آماده ی نبردیم فقط منتظر گوشه ی چشمی از مولا امام خامنه ای عزیز
 • ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  کجاییی اقای نصیری چرا خبری ازتون نیست لطفا بیشتر بنویسید وبیشتر دیده شوید جوانان به امثال شما احتیاج فراوان دارن.
 • ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  نیمی از جمعیت 25میلیونی یمن شیعه زیدی ودوازده امامی هستند. ازحدود 13میلیون شیعه نیمی سید هستند .واز شیعیان نیمی 12امامی و نیمی زیدی هستند
 • حسن مرادی ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  طبق نظر جناب شیخ مفید(ره)از چند ده فرقه ای که برای شیعه بر می شمرد فقط دو فرقه را نزدیک به ولایت اهل بیت (ع)می داند:1-اثنی عشریه2-زیدیه
 • سیستانی ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  ظاهراال سعودقصدشناکردن برخلاف روایات واسنادمحکم اسلامی رادارد!کسی که برخلاف جهت اب شناکند،فقط خودش راخسته ودرمانده وشایدهم غرق کند!!!!
 • صدیقه ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  من یمنی ام دوستان،یمنی ها در حال جنگ با کفرند و مظلوم واقع شره اند و کمک به آنها وظیفه ماست
 • بصیر ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  دیده‌ها در طلب لعل یمانی خون شد یا رب آن کوکب رخشان به یمن بازرسان. حافظ شیرازی
 • ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  0 0
  حسودیم شد!
 • ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۴
  0 0
  من یمنی هستم
 • ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۴
  0 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • رضا خان ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۴
  0 0
  من یمنی هستم
 • عبدالله ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۶
  0 0
  ما یمنی هستیم .ان شاءالله
 • جواد ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
  0 0
  آفرین وهزاران آفرین برچنین پدر ومادری که چنین فرزندی تربیت کردند . اشک از چشمانم جاری شد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس