کد خبر 406693
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۲

رییس جمهور روسیه اعلام کرد: این وضعیت که روسیه در پی سیاست خارجه‌ای است مستقل که تحت تاثیر تغییرات جهانی قرار نمی‌گیرد ثابت می‌کند مسکو شریکی قابل اعتماد است.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در گفت‌وگو با برنامه شنبه شب تلویزیون روسیه در این باره گفت: مولفه‌های بسیاری وجود دارد که به ما اجازه می‌دهد خود را یک کشور بدانیم و ما در تلاشیم تا سیاست خارجه‌ای مستقل در پیش گیریم و سیاست داخلی خود را مطابق با خواست مردمان شکل دهیم. در این حالت ما شریکی قابل اعتماد هستیم چراکه ما به ساز هرکسی نمی‌رقصیم و مواضع‌مان را تحت تاثیر دیگران تغییر نمی‌دهیم.

پوتین در ادامه اظهاراتش به ابراز نظر درباره 100 چهره برتر سال که هر ساله توسط مجله تایم و با رای مردم مشخص می‌شود، پرداخت. در رای‌گیری سال مجله تایم، رییس جمهور روسیه توانست 6.95 درصد رای به دست آورد، عددی که دوسوم آن را کسانی تشکیل داده‌اند که کانادایی، انگلیسی و آمریکایی‌اند و به این ترتیب نفر اول شود.

رییس جمهور روسیه در این باره عنوان کرد: از کسانی که این احترام را نه تنها به من بلکه بیش از آن به کشورم گذاشتند سپاسگزارم.

پوتین تنها رهبری بود که نامش در بین 10 چهره اول مجله تایم که به چهره‌های هنری و مذهبی اختصاص داشت، دیده می‌شد.

این اولین باری نیست که نام پوتین در بین پیروزمندان مجله تایم قرار می‌گیرد. پیش از این در سال 2007 این مجله آمریکایی وی را به عنوان چهره سال انتخاب کرده بود.

با این حال امتیاز بالای رییس جمهور روسیه در این دوره نظرسنجی مجله تایم به دلیل همزمانی افزایش تنش‌ها در روابط بین مسکو – واشنگتن جالب توجه است.

پوتین در ادامه اظهاراتش با اشاره به انتقادات از این کشور در ارائه سلاح به ایران گفت: سلاح‌هایی که روسیه به ایران ارائه می‌دهد کاملا دفاعی بوده و به هیچ وجه ظرفیت‌های دفاعی اسرائیل را زیر سوال نمی‌برد.

وی در این باره افزود: این برای سران اسرائیلی یک انتخاب است. آنها این حق را دارند تا هر اقدامی را که مناسب می‌دانند انجام دهند. به اعتقاد من نگرانی اسرائیل درباره سلاح‌های کشنده بی‌نتیجه است، چراکه این مساله تنها باعث بروز مقابله‌های بیشتر که تلفات بشری بیشتری خواهد داشت، می‌شود.

پوتین در ادامه با اشاره به منافع مشترک آمریکا و روسیه به ابراز نظر درباره رابطه این دو کشور پرداخت. شخص اول کرملین در این باره عنوان کرد: روسیه منافع کلیدی مشترکی با آمریکا دارد و لازم است تا با واشنگتن در چارچوبی مشترک همکاری کند.

با این حال پوتین باز هم از کنار اختلافات با آمریکا نگذشت و در این باره گفت: ما اختلافاتی در مسائل مختلفی در چارچوب بین‌المللی داریم، اما همزمان مسائلی هم هست که ما را کنار هم قرار داده و مجبورمان می‌کند تا با هم همکاری کنیم.

وی ادامه داد: منظور من اقداماتی است که براساس آنها اقتصاد جهانی دموکراتیک‌تر خواهد شد. تمام اقدامات متعادل کننده که جهان را دموکراتیک خواهد کرد. در این قالب ما چارچوب مشترکی داریم.

اظهارات اخیر رییس جمهور روسیه در حالی مطرح شدند که وی دو روز پیش از آن آمریکا را به تلاش برای سلطه بر جهان متهم کرد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس