کد خبر 400456
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۱

وزیر امور خارجه ایران گفت: من احساس می کنم حتما می توانیم به راه حل ها دست پیدا کنیم. ولی دست یابی به راه حل نیاز به اراده سیاسی از سوی طرف مقابل دارد.

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه «فضاسازی در کنار مذاکرات» را یکی از برنامه های همیشگی طرف مقابل عنوان کرد و گفت: هیچ وقت به این حرفها توجه نمی کنیم.

وی صبح جمعه درپاسخ به سوالی درباره پیش بینی های منابع خبری درباره مذاکرات و احتیاط ایران در ابراز خوش بیبنی گفت: ما هیچ گاه به حرفهایی که به نقل از منابع نزدیک مطرح می شود، توجه نمی کنیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد که چنین فضاسازی هایی همواره از سوی طرف مقابل دنبال می شود.

ظریف گفت: مذاکرات بسیار سخت و پیچیده است و فراز و نشیب های جدی دارد و در مراحل مختلف دیدگاه های مختلفی مطرح می شود. برخی اوقات اختلاف نظر ها در داخل گروه مذاکره کننده با ما وجود دارد که باعث می شد دیدگاه های متناقض و متقاوتی مطرح شود.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما همواره گفته ایم که توافق کاملا امکان پذیر است. توافق جامع و کامل ؛ اینکه چه زمانی نگاشته شد و نگارش آن شروع شود یک بحث است، اما اینکه مفاهیم و راه حل ها پیدا شود، بحث دیگری است.

ظریف افزود: من احساس می کنم حتما می توانیم به راه حل ها دست پیدا کنیم. ولی دست یابی به راه حل نیاز به اراده سیاسی از سوی طرف مقابل دارد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: دلیل آنکه به اراده سیاسی از سوی طرف مقابل تأکید می کنم این است که جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی در بالاترین سطوح و در سطح مقام معظم رهبری و رئیس جمهور دارد. مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی خود فرمودند که همه در ایران خواهان رسیدن به توافق برای حل موضوع هسته ای هستند. لذا ما هیچ شکی در اراده سیاسی از سوی ایران نداریم.

وی افزود: باید همین اراده را با همین جدیت و اتفاق نظر از سوی همه مذاکره کنندگان طرف مقابل ببینیم تا بتوانیم به توافق برسیم.**ظریف: به هر حال هر دیپلماتی درباره یمن صحبت می کند

ظریف همچنین پس از پایان سومین دور مذاکره با جان کری وزیر امور خارجه که در حال قدم زدن بود، در پاسخ به این پرسش که آیا درباره یمن با همتای امریکایی خود صحبت است یا نه؟ اظهار داشت: به هر حال هر دیپلماتی که جایی بنیشند درباره یمن صحبت می کند ولی ما همیشه گفته ایم مذاکراتمان محدود به بحث هسته ای است.

وزیر امور خارجه دراین باره که آیا مذاکرات یکشنبه تمام می شود یا تا سه شنبه تمدید می شود گفت: می تواند تمام شود یا تمدید شود در عین حال ما امادگی مذاکرات را داریم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود جو مذاکرات منفی بوده تاکنون گفت: فکر نمی کنم.مذاکرات سخت است و همیشه سخت بوده است.

ظریف درباره این که ایا با کری درباره یمن صحبت کرده است، گفت: به هر حال هر دیپلماتی که جایی بنشیند درباره یمن صحبت می کند. این فاجعه است که مردم برای مساله ای که فایده ای برای منطقه ندارد، کشته می شوند.**سومین دور مذاکرات ظریف و کری

خبرنگار ایرنا از لوزان گزارش داد که ظریف و کری وزیر خارجه امریکا سومین دور مذاکرات خود را در لوزان به پایان رساندند. در این دور از گفت و گو حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری نیز حضور داشت.

برادر رییس جمهور به دلیل حضور در ایران برای شرکت در مراسم ترحیم مادر با تاخیر به مذاکره کنندگان پیوست.

سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران ، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دیگر حاضران در این دور مذاکره بودند.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا نیز جداگانه و همزمان به مذاکره پرداختند.

ایران و امریکا از روز گذشته در لوزان مذاکره برای یافتن راه حل های مورد اختلاف را از سر گرفتند. در برخی از مسائل راه حل هایی یافت شده ولی به گفته وزیر امور خارجه تا زمانی که برای تمامی مسائل راه حل هایی پیدا و بر سر آنها توافق نشود، گویی که هیچ توافقی صورت نگرفته است.

شب گذشته معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 هم در لوزان نشستی عمومی داشتند. ریاست هیات ایرانی را در این نشست سید عباس عراقچی به عهده داشت و هلگا اشمید هم در راس هیات مقابل بود.

انتظار می رود با پیوستن سایر وزیران خارجه 1+5 به مذاکرات، این دور از گفت و گو ها روز شنبه به پایان برسد.**رایزنی معاونان وزیران خارجه ایران و چین

همزمان با پایان سومین دور مذاکرات ظریف و کری، معاونان وزیران خارجه ایران و چین ساعت 12 به وقت محلی – 15 و 30 به وقت تهران – مذاکره و رایزنی دو جانبه را آغاز کردند.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی در رایزنی با یانگ یی موارد اختلافی و راه حل های پیشنهادی را مرور کردند.

این مذاکره پس از یک ساعت و نیم رایزنی ظریف – کری صورت گرفت.**عراقچی: بعضی از وزیران شنبه و بعضی دیگر یکشنبه می آیند

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفت که این تیم در حال حاضر بنای تمدید مذاکرات تا روز سه شنبه را ندارد.

عراقچی ظهر جمعه پس از مذاکره دو جانبه معاونان وزیران خارجه ایران و چین در این باره که آیا این دور ازمذاکرات تا سه شنبه تمدید می شود، گفت: فعلا بنای تمدید نداریم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به سوالی درباره حضور وزیران خارجه سایر کشورهای 1+5 گفت: بعضی از وزیران فردا شنبه و بعضی دیگر پس فردا یکشنبه می آیند.

عراقچی در جواب به این پرسش که آیا برای دو سه مورد اختلافی راه حل هایی پیدا شده است، گفت: انشاءالله می شود.

معاون وزیر امور خارجه جلسه دو جانبه با چین را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: بعدازظهر در ساعت 14 احتمالا جلسه دو جانبه با امریکایی ها در سطح وزیران خواهد بود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران صبح جمعه نیز به خبرنگاران گفت که هنوز نمی توان پیش بینی کرد آیا در پایان این دور از گفت و گو ها به فهم مشترکی برای راه حل ها خواهیم رسید .

عراقچی افزود: هنوز برای اظهار نظر در این باره که آیا می توانیم به راه خل در خصوص تمام مسائل برسیم یا خیر زود است.

وی که به سوالی درباره روند مذاکرات هسته ای میان ایران و 1+5 در لوزان پاسخ می داد، افزود: مذاکرات دومین روز خود را به شکل جدی دنبال می کند. هنوز نمی توان پیش بینی کرد که آیا در پایان این دور یا این هفته می توان به فهم مشترکی در خصوص راه حل ها رسید یا خیر.

وی اظهار داشت: تلاش ما این است که در خصوص تمام موضوعات به یک راه حل برسیم و سپس در ماه های آینده این راه حل ها را مکتوب کنیم. هنوز در موقعیتی نیستیم که بتوانیم در این خصوص قضاوت کنیم اما گفت و گوها با جدیت کامل در حال انجام شدن است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران تاکیدد کرد: تا هر موقع که لازم باشد اینجا می مانیم و تلاش می کنیم بحث ها را به پیش ببریم. مقدار زیادی از پیشرفت به اراده سیاسی طرف مقابل بستگی دارد.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا اختلاف ها جدی است؟ گفت : تمام اختلاف ها جدی است و ما تلاش می کنیم که از این اختلاف ها کم کنیم. ناامید نیستیم و هنوز امیدوار و خوش بین هستیم اما هنوز برای اظهارنظر در این خصوص که آیا می توانیم به راه حل در خصوص تمام مسائل برسیم یا خیر؟ زود است.

مذاکره کننده ارشد ایران در خصوص شکل مذاکرات امروز گفت : امروز هم مانند دیروز ما در تمام سطوح مختلف مذاکره خواهیم داشت. ساعت 10 مذاکره میان وزرای امور خارجه ایران و امریکا با حضور آقایان دکتر صالحی و مونیز و معاونان دو طرف خواهد بود.

وی افزود: همزمان یا پس از آن ما با سایر اعضای 1+5 هم دیدار خواهیم داشت. احتمالا در پایان روز مانند دیروز یک جلسه مجدد با مجموعه 1+5 خواهیم داشت. امروز ترکیبی از دیدارهای دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف کارشناسی، معاونان و وزرای امور خارجه برگزار خواهد شد.

عراقچی اظهار امیدواری کرد که این دیدارها به پیشرفتی در مذاکرات منتهی شود.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس