کد خبر 398999
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۹

رئیس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن بیان آمار ۲۷۰۰ نفری که در چهارشنبه سوری سال ۹۲ سوختند، توصیه‌های برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری تشریح کرد.

 به گزارش مشرق، علیرضا مغیثی با تشریح مهمترین توصیه‌های پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری اظهار داشت: آیین شب آخرین سه شنبه اسفند ماه، آئین آتش‌افروزی است که تا روزگار ما بر جای مانده و نام «چهارشنبه سوری» بر خود گرفته‌ و متاسفانه در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتی خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است.

وی افزود: سالانه هزاران نفر از هموطنان در این مراسم مصدوم و یا معلول می شوند و هزاران خانواده ایرانی سال نو را با غم و اندوه شروع میکنند. لحظه ای غفلت مسیر زندگی این افراد را تغییر میدهد. هیچ فردی اعم از تولید کننده ،مجری آتش بازی، ناظران یا حتی عابران پیاده و رهگذران از آسیبهای چهارشنبه سوری در امان نیستند.

این متخصص پزشکی اجتماعی و PhD پیشگیری از حوادث ادامه داد: در مطالعاتی نشان داده شده است که شدت آسیب افراد ناظر آتش بازی ها از مجریان هم شدیدتر بوده است، بنابراین تأکید میشود با وجود پایین بودن احتمال آسیب به لحاظ اهمیت و شدت بالقوه آن ها توصیه‌های سلامتی برای همه به ویژه برای کودکان و نوجوانان جدی گرفته شود.

2700 مصدوم در چهارشنبه سوری سال 92

مغیثی عنوان کرد: بر اساس آمار موجود در حوزه معاونت‌های بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی کشور تعداد مصدومان چهارشنبه سوری سال گذشته (سال 1392) بالغ بر 2700 نفر برآورد می‌شود.
وی افزود: این رقم در مقام مقایسه با سال ما قبل آن 35‌ درصد رشد نشان می دهد. آسیبهای منتسب به چهارشنبه سوری در طی سالهای اخیرروند صعودی داشته و از سال 1387 میزان رشد آن 2.5  برابر بوده است.

رئیس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر ادامه داد: در میان استانها، استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه دیدگان داشته و رقم آن به 740 مورد گزارش شده است. به عبارتی 28 درصد کل موارد ثبت شده مصدومان چهارشنبه سوری در کل کشور مربوط به استان تهران است.

رخ دادن 90 درصد آسیب های چهارشنبه سوری در شهرها

مغیثی با اشاره به اینکه استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بیشترین تعداد ثبت شده مصدومان چهارشنبه آخر سال را پس از استان تهران داشتند، گفت: مردان 4 برابر زنان دچار آسیبهای منتسب به چهارشنبه سوری می‌شوند. همچنین 10 درصد آسیب ها در مناطق روستایی و 90 درصد در مناطق شهری روی می‌دهد.

وی افزود: بیشترین آسیب دیدگان از میان دانش آموزان و دانشجویان بودند (40 درصد کل موارد ثبت شده) که در گروه سنی 15تا 25 قرار دارند. همچنین در رتبه بعدی، 35 درصد ‌کل موارد آسیب ها در گروه سنی 10-14 سال رخ داده است و 5 درصد آسیب دیدگان نیز در گروه سنی زیر 6 سال بوده اند.

مغیثی ادامه داد: بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شدند و 24 درصد یا رهگذر و یا در حین تماشا دچار آسیبهای چهارشنبه سوری شده اند.

جراحت دست و پا 50 درصد آسیب‌های چهارشنبه سوری

وی محیط بیرون از خانه و خیابان را شایعترین مکان آسیب زا اعلام کرد و افزود: دست و پا شایعترین اعضای بدن هستند که دچار آسیب می‌شوند که حدود 50 موارد ثبت شده را شامل می‌شوند.

رئیس گروه پیشگیری از سوانح و حوادث مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر گفت: شدیدترین آسیب‌ها نیز مربوط به نواحی صورت و چشم است که با 43 درصد شیوع در رتبه دوم قرار دارد.

مغیثی اضافه کرد: ممکن است درمان آسیب‌های چشمی بسیار طولانی مدت باشد و حتی تا ماه‌ها و سالهای بعد ادامه یابد و یا اینکه نهایتاً به تخلیه چشم منجر شود.

تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت

وی در ادامه به تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کنترل این آسیب ها پرداخت و    تشکیل کمیته بین بخشی هماهنگی برای پیشگیری از آسیبهای منتسب به چهارشنبه سوری در مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت، هماهنگی با نیروی انتظام برای انجام اقدامات مناسب جهت روان شدن و روان نگه داشتن ترافیک روز چهارشنبه سوری، اعلام آمادگی اورژانس و هلال احمر برای استقرار پایگاه‌های نیروهای امدادی در کلیه مناطق شهر به تعداد کافی جهت امدادرسانی به مصدومان احتمالی  و  تقویت نظام سرویلانس آسیب‌های چهارشنبه سوری در معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌ها را از جمله این اقدامات برشمرد.

مغیثی به هماهنگی حوزه‌های درون بخشی مانند اداره پیشگیری از بیماریهای چشم برای ارتقاء آگاهی جامعه در خصوص آسیبهای چشمی، اشاره کرد و تاکید کرد: اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی های لازم جهت کاهش حوادث چهارشنبه سوری فقط نباید محدود به روزهای پایانی سال باشد بلکه باید در طول سال برای آن تلاش‌هایی صورت پذیرد و برای حساس سازی مسئولان و فرهنگ سازی جامعه در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری باید این اقدامات در طول سال انجام شود.

توصیه‌ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری

مغیثی در خصوص توصیه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری نیز به پدران و مادران توصیه کردکه در شادی های فرزندانتان مشارکت کنید تا همیشه نظاره گر خنده‌هایشان باشید.

وی با بیان اینکه والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند؛ گفت:  آنان  با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل کم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، ‌می‌توانند تا حد زیادی از بروز حوادث احتمالی بکاهند و  کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

مغیثی توصیه کرد: مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک  و خنک نگهداری کنید. حضور یکی از والدین و یا یک نفر بالغ و ترجیحا آشنا به نکات ایمنی در هنگام آتش بازی کودکان و نوجوانان با مواد محترقه ضروری است.

وی گفت: بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می‌کنند که به علت درجه آتش‌گیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را به‌بارمی‌آورند. آموزش و نظارت در این موارد حیات بخش است.

مغیثی افزود: از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید. فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه کنید و هیچگاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید، از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید. از انداختن قوطی‌های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می‌شود خودداری کنید.

به گفته وی آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.

مغیثی افزود: در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید. از مواد محترقه و منفجره  و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید.  در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید. این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه ای و یا قوطی‌های فلزی منفجر نکنید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از عینک در هنگام آتش بازی از بسیاری از آسیب‌های چشمی پیشگیری میکند. در صورت بروز هرگونه آسیب به چشم بدون دستکاری به مراکز بهداشتی درمانی و یا مراکز مخصوص بیماریهای چشم مراجعه کنید.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • سید حسین ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۶
    0 0
    يکي از مراسم ملي در آمريکا معروف به هالاوين (Hollowin) است که در آن مراسم، مردم بر صورت هاي خود ماسکهاي ترسناک ميزنند و خود را به شکل دلقک در مياورند تا مردم را به شوخي بترسانند و مزاح کنند و به اين شکل اوقات خوشي داشته باشند. در اين بين، بسياري از جنايات و کشت و کشتارها توسط قاتلين دقيقاً در روز همين مراسم انجام ميشد چون به زعم قاتل آن ماسک زده شده باعث عدم شناسايي قاتل ميشد. مشابه اين قضيه و حتي خطرناک تر از آنرا ما در مورد چهارشنبه سوري داريم. به نظر من خطر آزادي ترقه جات در جامعه ما کمتر از خطر آزادي تملک اسلحه و بمب در دست عموم نيست. اگر کسي (که واقعاً يک تروريست است) با هر انگيزه و هدفي شيطاني (مثلاً ايجاد نارضايتي در مردم با هدف دور کردن مردم براي دست کشيدن عموم از حمايت از نظام اسلامي ما، يا با هر انگيزه شيطاني ديگر) بخواهد در جامعه ما ايجاد رعب و وحشت و جنايت و در يک کلام "خرابکاري" کند ، در پوشش و در قالب آنچه که صرفاً يک "ترقه بازي" ساده نشان ميدهد متاًسفانه براحتي مي تواند به اين شکل جنايتهاي بزرگي را رقم بزند. از اين حيث به نطر من ضروري است که نظام دولتي و حکومت اسلامي ما با مواد محترقه و بمب هاي دست ساز به ظاهر ساده، به شدت برخورد کند و داشتن آنها ، خريد و فروش آنها ، و حمل آنها را در حد مواد مخدر و بلکه بيش از آن بايد غيرمجاز و غير قانوني اعلام کند. البته خوشبختانه اين يکي دو سال اخير خيلي بهتر از گذشته شد و تا حد زيادي دسترسي عموم به مواد محترقه مشکلتر شده است ، اما هنوز کنترل کافي وجود ندارد و نياز به اقتدار بيشتر و محکمتري ميباشد. حتي اگر بخواهيم به جنبه ديگر اين قضيه نگاه کنيم يعني جنبه از دست دادن چشمها، انگشتها، دستها، پاها، سوختن ها، و کشته شدن ها در اثر بي احتياطي از انفجار ترقه ها، باز هم ضرورت مساله براي ما بيشتر روشن ميشود. همزمان با اين حرکت، شايسته است که در حرکتي ديگر و به موازات حرکت اول، در رسانه هاي عمومي فرهنگ سازي شود تا آن مراسم ديرينه پريدن از روي آتش محدود هيزمي و "زردي من از تو---سرخي تو از من" گفتن ها هم فراموش نشود، اما فقط در همين حد و نه بيشتر، که خداي نکرده باز هم زياده روي نشود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس