رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نخستین مجتمع سوخت نیروگاه اتمی بوشهر، ۲۰ فروردین آینده به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش مشرق، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 18 سوال مطرح کرده بود که به همه آنها پاسخ داده‌ایم، افزود: آنها می‌گویند این پاسخ‌ها کافی نیست در حالیکه این برداشتی یک طرفه است، زیرا ما هر پاسخی بدهیم، طرف مقابل ممکن است بگوید کافی نیست.
وی اضافه کرد: آنان 18 سوال مطرح کردند که ما پاسخ دادیم و به دو سوال آخر هم پاسخ داده شده است، اما آنان می‌گویند کافی نیست؛ خوشبختانه قدم‌هایی برداشته شده است که درباره آن دو سوال هم به جمع بندی مورد نظر برسیم.
یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در نشست فصلی شورای حکام این نهاد بار دیگر در گزارشی دو پهلو ضمن تاکید بر پایبندی ایران به توافق ژنو مدعی شد که تهران هنوز به برخی سوالات پاسخ نداده است.
معاون رئیس جمهور گفت: بنده از ابتدای دولت یازدهم که دوباره مسئولیت سازمان انرژی اتمی را برعهده گرفتم، همه تلاشم این بوده که بهترین رابطه را با آژانس برقرار کنم و آمادگی خود را برای همکاری‌های وسیع‌تر از آنچه به آن مقیدیم، اعلام کردم تا با شفاف سازی بیشتر، راه را هموارتر کنیم و بهانه‌ها را از آنان بگیریم.

نمایش نخستین مجتمع سوخت هسته‌ای داخلی 

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: نخستین مجتمع سوخت نیروگاه اتمی بوشهر20 فروردین آینده به نمایش گذاشته می‌شود.
صالحی افزود: این مجتمع نخستین مجتمع سوخت است که در کشورمان تولید شده و بسیار افتخارآفرین است.
وی همچنین با اشاره به توافقنامه ایران و روسیه برای ساخت دو نیروگاه اتمی هزار مگاواتی در بوشهر گفت: ساخت این دو نیروگاه حدود 10 سال طول می‌کشد به نحوی که ساخت نخستین نیروگاه 8 سال زمان می‌برد و ساخت دیگری 2 سال پس از آن آغاز خواهد شد.

انتقال فناوری ساخت نیروگاه هسته ای با ساخت نیروگاههای جدید

صالحی افزود: علت این فاصله دو سال بین آغاز ساخت دو نیروگاه هسته‌ای این است که می‌خواهیم در انتقال فناوری، زمان لازم را برای ایجاد ظرفیت در صنعت داخلی در نظر بگیریم، به نحوی که در این فاصله ظرفیت سازی کنیم و مشارکت خود را در نیروگاه بعدی افزایش دهیم.
وی گفت: اقدامات اولیه برای ساخت این نیروگاه در سال 94 در قالب طراحی‌های مفهومی انجام شده و دوباره طراحی نیروگاه را مرور می‌کنیم.

ساخت شهرک نیروگاهی در بوشهر

صالحی افزود: چند ماه پیش عملیات اجرایی ساخت کمپ ویژه ساخت این نیروگاه‌ها در بوشهر با حضور اینجانب آغاز شد و شهرک بزرگی در سایت نیروگاه اتمی بوشهر درحال ساخت است. شهرکی که در اوج ساخت این نیروگاه 10 تا 13 هزار نیروی کار در آن مستقر خواهند شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: معاون این سازمان در یکی دو روز آینده به مسکو سفر می‌کند تا پیرو موافقتنامه ساخت این نیروگاه‌ها مقدمات امضای قرارداد ساخت آن بین شرکت تولید و توسعه از طرف جمهوری اسلامی ایران و شرکت همتای آن در روسیه فراهم شود.

موافقت روس‌ها با تولید سوخت نیروگاه بوشهر

صالحی افزود: غیر از این موافقتنامه، تفاهم نامه‌ای با روس‌ها برای تامین سوخت نیروگاه مبادله کرده‌ایم که براساس آن روس‌ها موافقت اولیه خود را برای تولید سوخت نیروگاه بوشهر اعلام کرده‌اند.
وی اضافه کرد: ما موافقتنامه‌ای را در سال 1995 با روس‌ها مبادله کرده‌ایم که در آن آمادگی‌شان را اعلام کرده‌اند اگر ایران سالانه چهار مجتمع سوخت و در 10 سال حداکثر 26 مجتمع سوخت چه خودش و چه با کمک دیگران بسازد آن را ارزیابی کنند و در صورتی که از نظر فنی مشکلی از نظر جاگذاری در قلب راکتور نداشت، جاگذاری کنند.
صالحی ابراز امیدواری کرد: پیرو آن موافقتنامه و نیز تفاهم نامه‌ای که اخیراً امضا کرده‌ایم روس‌ها با ما در این عرصه جدی‌تر وارد همکاری شوند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس