کد خبر 389285
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۰

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: انتظار از دانشجویان این است که نقد عالمانه، منصفانه و دلسوز بر قوای سه گانه داشته باشد.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در اختتامیه اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل  اظهار داشت: امیدوارم این چند روز پر ثمر و پر برکت انجام گرفته شده باشد و امروز با دستی پر از محضر امام رضا(ع) مرخص شوید و برای یک سال نورانیت و معنویت را ببرید و برای دانشگاهتان مؤثر باشید.

وی با اشاره به درخواست این اتحادیه دانشجویی برای صدور پیامی از رهبر معظم انقلاب، گفت: همه در خواست پیام از مقام معظم رهبری را داشتند و حضرت آقا فرمودند عذر مرا بپذیرند ولی سلام مرا برسانید و بگویید برای شما دعا می‌کنم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تبریک ایام دهه فجر گفت: شما حضور پرشور مردم را مشاهده کردید و جزئی از آن شور بودید؛ مردم از جهات زیادی خصوصاً پاسداشت انقلاب و ایستادگی به آن در شهرهای کشور پر شور و انگیزه بودند، می‌شود ادعا کرد این حضور هر سال بیشتر شده است.

 محمدیان با اشاره به مطالبات رهبری از دانشجویان تصریح کرد: چون مجموعه شما جزو مجموعه‌هایی است که علمی و سیستماتیک کار می‌کنند امیدوارم ده عنوان مطالبه رهبری مورد بررسی قرار گیرد.

وی مهم‌ترین اولویت برای دانشجویان انقلاب اسلامی را  تزکیه، خودسازی، تقویت ایمان و ارتباط وسیع با خداوند برشمرد و گفت: آشنایی عمیق با معارف اسلامی و رسیدن به گوهر ناب  از دیگر الویت‌های شما در این زمنیه باید باشد.

 رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به نامه رهبری به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی گفت: رهبری از آنها خواسته است برای شناخت اسلام تلاش کنند و به منابع اصیل مراجعه کنند به طریق اولی این انتظار از دانشجویان خودمان بیشتر است. دانشجویان و اعضای انجمن‌های اسلامی باید معرفت عمیق‌تری به اسلامی که پرچم آن را بلند کرده‌اند، داشته باشند. از جوانی خود استفاده کنید، زمان بعدی وجود ندارد. انس با قرآن، آشنایی با کلمات کلیدی آن داشته باشید. هر کدام از شما باید حداقل 100 از آیه از قرآن کریم را با توضیح و تفسیر حفظ باشید. مطالعه نهج البلاغه داشته باشید، اینها اصول اصلی است. باید آشنایی با تاریخ تحلیلی اسلام، قیام کربلا، صلح امام حسن و ... داشته باشید.

*داشتن وسایل ارتباطی برای تبلیغ اسلام خوب است اما باید جواب شبهه‌ها را داد

محمدیان  با اشاره به وسایل ارتباط جمعی گفت: داشتن وسایل ارتباطی مانند وایبر و واتس اپ برای تبلیغ اسلام خوب است اما شما باید بتوانید جواب شبهه‌ها را دهید؛ این علاقه ارزشمند است اما معرفت دینی می‌خواهد.

وی سومین اولویت را آشنایی با مبانی انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: باید به شکل عمیق با آن آشنا شوید تا توانایی تحلیل انقلاب اسلامی را داشته باشید. انقلاب اسلامی ایران؛ اسلام سیاسی است. سؤالات اساسی در مورد انقلاب است که شما باید جوابگو باشید که چرا می گوییم حکومت باید حکومت دینی باشد؟ وضعیت ایران در منطقه چگونه بود؟ در چه شرایطی انقلاب شکل گرفت؟ ماهیت انقلاب چیست؟ آیا در سی و شش سال گذشته انقلاب در حرکت به سوی آرمان موفق بوده است؟ دلیل آن چیست؟ مستدل بگوییم! آیا ناکام بوده است؟ در چه عرصه هایی ناکام بوده است؟ چالش های مهم انقلاب که با آن روبرو است چیست؟ چه خطراتی آن را تهدید می کند؟ منطق مخالفان انقلاب چیست؟ اگر گفته می شود انقلاب زمینه ساز ظهور است چه معنا دارد؟

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها چهارمین اولویت را آشنایی با نظام سلطه  دانست و افزود: اگر جوان ما با آن آشنایی نداشته باشد حتماً در یک گردنه از مسیر انقلاب جدا می‌شود. اگر خوب ندانیم چرا با مدیریت کلان آنها مخالف هستیم در زمین آنها قرار می‌گیریم، مدیریت کلان بیشترین استفاده را از غرایض و شهوات می‌کند. انقلاب اسلامی چگونه مدیریت کلان را به چالش می کشاند؟

حجت الاسلام محمدیان پنجمین اولویت را بصیرت در فتنه بیان کرد و ادامه داد: فتنه به معنای عام نه فقط ماجرای سال 88 است. قرآن می‌گوید مگر ممکن است یک جامعه دینی باشد اما دارای فتنه نباشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فتنه، تقابل فتنه علیه مذهب است. از شما دانشجویان انتظار می‌رود از بصیرت بالایی برخوردار باشید.

وی ششمین اولویت را آرمان‌گرایی و مطالبه آرمان از مسئولان برشمرد و افزود: انتظار از دانشجویان این است که آرمان را فراموش نکنند. ما آرمان‌های بزرگی داریم و فرصت لازم را برای طرح آرمان‌ها اختصاص دهیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اولویت هفتم برای دانشجویان  را دفاع منطقی،  مستدل و در عین حال قوی و با افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران خواند و ادامه داد: موضع شما دانشجویان باید تهاجمی و فعال باشد. تبلیغ نظام بسیار افتخار آمیز است. انقلاب اسلامی ایران بزرگترین موهبتی است که خدا به بشریت اعطا کرده است. ما از آمریکایی‌ها بسیار طلب داریم و سر تا پا به ملت مظلوم بدهکار است. آنها به دلیل قدرت رسانه ای که دارند گاهی بازی را عوض می کنند که گویا ما باید معذرت خواهی کنیم اما هیچ بدهی ما نداریم.

*دانشجویان نقد عالمانه، منصفانه و دلسوز بر قوای سه گانه داشته باشد

وی هشتمین اولویت را لزوم فضای مطالبه‌گری و نقد دانشجویی دانست و ادامه داد: انتظار از دانشجویان این است که نقد عالمانه، منصفانه و دلسوز بر نظام و قوای سه گانه داشته باشد چون شما به منافعی وابسته نیستید و تنها قشری هستید که وابستگی به پست و رانت ندارد.

محمدیان با اشاره به اهمیت مرزبندی در این خصوص افزود: ما باید نقد کنیم اما از مرز اسلام هم خارج نمی‌شویم البته فکر می‌کنم که کسی که نقد می‌کند ممکن است مورد بی‌مهری قرار بگیرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: حمایت مقام معظم رهبری از دولت در تمامی دولت‌ها بوده است و بیشترین انتقادها را نیز داشته‌اند ما چون دولت را از خود می‌دانیم متذکر می‌شویم تا زودتر اصلاح شود. نقد ما از سوز دل و علاقه است. ما هیچ کس را معصوم نمی‌دانیم و نقد را نشانه تضعیف نمی‌دانیم.

وی نهمین اولویت را حفظ تشکیلات با اصول اسلامی و رعایت ارزش‌ها و اعتقادات دانست و یادآور شد: تشکیلات معبد است نه معبود.افرادی که در تشکیلات هستند باید به سلامت و نشاط مجموعه فکر کنند. صمیمیت بین اعضا، لبخند به مشکلات، آیینه یکدیگر بودن، روحیه مثبت به یکدیگر دادن، کلان نگری، جامع‌بینی به جهان، نگاه جبهه‌ای، جذب بالا و دفع اقل، تولّی و تبّری، حفظ مرزها حتی در مبارزه با رقیب و حفظ اصول اسلامی، منفعل نشدن، تمرکز به نقاط ضعف و قدرت را داشته باشید. نظریه‌پردازی کنید تا تبدیل به گفتمان شود، برای آینده کادر سازی کنید.

حجت الاسلام محمدیان، اولویت دهم را امید به آینده در سخت ترین شرایط  دانست و در توضیح آن گفت: اینکه خدا وجود دارد و افق‌ها روشن است، آنها یک کلید واژه فساد پیدا کردند که می‌گویند در یک قرن گذشته چنین فسادی نبوده است، دروغ است. آنها هفت میلیارد را دوازده میلیارد اعلام کردند تا بگویند همه چیز سیاه بود. هر دولتی نقاط ضعف و قدرت دارد. کلید واژه فساد، سیاه نمایی است. امید به وعده‌های الهی داشته باشید.

وی در پایان گفت من بارها برای نامگذاری اسم اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان تشکر کردم چون خیلی حرف بزرگی است. در فرهنگ مردم دنیا، جنگ که بیشترین تلخی را دارد، جهاد اصغر است اما جهاد اکبر جهاد با نفس است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس