یک وبگاه آمریکایی خبر داده است که دولت سابق آمریکا ۲۸ صفحه از گزارش کمیته حقیقت‌یاب یازده سپتامبر را به بهانه‌های امنیتی حذف کرده است.

به گزارش مشرق، نشریه آمریکایی نشنال اینترست اذعان کرد که متحدین آمریکا در حوزه خلیج فارس، دارای سابقه حمایت از تروریسم هستند.

بنابراین گزارش، «جان گلاسر»، نویسنده این نشریه تصریح کرد: «متحدین آمریکا در حوزه خلیج فارس دارای سابقه حمایت مستقیم یا دست‌کم دادن اجازه رسیدن کمک‌های مالی به گروه‌های تروریستی هستند.»

به نوشته این پایگاه تحلیلی، ریشه این امر به حمایت از «عرب‌های افغان» در جریان اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی بازمی‌گردد که مشترکا از سوی ایالات متحده و عربستان سعودی مورد حمایت قرار می‌گرفتند. اثری که این پدیده بر جامعه سعودی و همچنین منطقه خاورمیانه باقی گذاشت، اثری عمیق بود.

پس از یازده سپتامبر وقتی معلوم شد که ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربا اهل عربستان سعودی بوده‌اند بسیاری در آمریکا به موضوع کمک‌های مالی به تروریست‌ها از سوی ثروتمندان و حتی دولت سعودی پرداختند. گزارش کمیسیون تحقیق در مورد حادثه یازده سپتامبر حاکی از آن بود که برخی موسسات خیریه مستقر در عربستان سعودی به القاعده کمک کرده‌اند؛ اما این گزارش سندی مبنی بر دخالت دولت سعودی در این کمک‌ها پیدا نکرد.

این در حالی بود که دولت بوش 28 صفحه از گزارش مزبور را که به کمک دولت سعودی به تروریست‌ها اختصاص داشت، حذف کرده بود. برخی از نمایندگان فعلی و سابق کنگره می‌گویند که این ۲۸ صفحه شواهدی از دخالت برخی مقامات سعودی در این کمک‌ها را دربر داشته است.

گفتنی است، جب بوش، برادر رئیس‌جمهور سابق آمریکا اکنون به دنبال آن است که رئیس بعدی دولت آمریکا باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس