سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک گفت: جنگنده‌های مختلف شکاری بمب‌افکن به منطقه رزمایش اعزام شده و تمرین آمادگی برای شروع رزمایش و انهدام اهداف فرضی و رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده رزمایش را شروع کردند.

به گزارش مشرق، امیر خلبان حسین چیت فروش سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص)، گفت: از ویژگی‌های بارز این رزمایش وارد شدن نسل جدیدی از فرماندهان نیروی هوایی است که مدیریت این رزمایش را بر عهده گرفته‌اند.

وی درباره دستاوردهای مهم این رزمایش، افزود: بزرگترین پیام و دستاورد این رزمایش، مخابره این پیام به دنیا است که نیروی هوایی ارتش سال‌هاست به خودکفایی رسیده است.

سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) درباره نقش کلی نیروی هوایی در این رزمایش، تأکید کرد: تمام پایگاه‌های نیروی هوایی به نوعی در این  رزمایش دخیل هستند اما در رده‌های گوناگون و هرکدام از پایگاه‌های مختلف نیروی هوایی در رده‌هایی مانند هواپیماهای جنگنده، بمب‌افکن، سوخت‌رسان، شناسایی و انجام عملیات‌هایی مانند ترابری، بارریزی و چتربازی وظایفی بر عهده دارند.

امیر چیت فروش همچنین در ادامه اظهار داشت: علاوه بر این، تأمین امنیت هوایی کل مناطق تحت پوشش رزمایش در خلال برگزاری آن، بر عهده نیروی هوایی است که با گشت‌های هوایی مستمر توسط پایگاه‌های هوایی واقع در جنوب کشور انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: آمادگی و توان نیروهای مسلح و به خصوص نیروی هوایی در تعمیر، اورهال، ساخت قطعات و به پرواز درآوردن هواپیماها و انجام عملیات‌های گوناگون نشانگر این مطلب است که با وجود 36 سال تحریم، نیروی هوایی ارتش به روزتر و آماده‌تر از گذشته قادر به دفاع از مرزهای هوایی کشور است.

سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) با اشاره به انتصاب فرماندهان جدید پایگاه‌ها و قسمت‌های مختلف نیروی هوایی در یک سال گذشته، گفت: واگذاری مدیریت رزمایش محمد رسول‌الله(ص) به نیروهای جوان‌تر و نسل سوم فرماندهان نهاجا در این سطح آزمون خوبی برای این افراد است تا بتوانند آموخته‌های مدیریتی خود را در عمل به نمایش بگذارند.

امیر چیت فروش تأکید کرد: کارکنان نیروی هوایی ارتش به پشتوانه اتاق‌های فکر و متخصصین تحقیقات فکری و نظری، با تلفیق تهدیدات پیرامونی و تجارب هشت سال دفاع مقدس در قالب طرح‌های عملیاتی دقیق و مطالعه و بررسی آنها، از تجهیزات جدید و به روز شده با توجه به توان موجود استفاده می‌کنند.

وی درباره این اتاق‌های فکر، افزود: در رزمایش‌های متعدد گذشته تاکتیک‌های بومی و جدید که از همین اتاق‌های فکر بیرون آمده به نمایش گذاشته شد.

سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) در ادامه این رزمایش را با رزمایش‌های قبلی متفاوت دانست و تصریح کرد: این رزمایش در وسعتی در حدود 2 میلیون متر مربع کاملاً به صورت مشترک برگزار می‌شود که با محوریت نیروی دریایی ارتش و همکاری نیروهای زمینی، هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش به طور برنامه‌ریزی شده اجرا می‌شود.

امیر چیت فروش به ماهیت ذاتی مأموریت‌های محوله نیروی هوایی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ماهیت نیروی هوایی ارتش، نیرویی واکنش سریع و فصل‌الخطاب است، ممکن است در هر نقطه‌ای از کشور تهدید احساس شود و نیاز باشد که نیروی هوایی در این منطقه ورود پیدا کرده، تهدید را شناسایی، تحلیل و تجزیه و در انتها برطرف کند.

وی در ادامه، محور فعالیت نیروی هوایی در این رزمایش را اهداف متحرک در هوا و زمین و نیز کل سطح دریا دانست و افزود: برای آمادگی اجرای این رزمایش، قرارگاه مرکزی ذوالفقار در منطقه بندرعباس مستقر شد و قرارگاه‌های تاکتیکی مختلفی فعالیت خود را آغاز کردند و هواپیماهای مختلف شکاری بمب‌افکن به منطقه اعزام شده و تمرین آمادگی برای شروع رزمایش و انهدام اهداف فرضی و رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده رزمایش را شروع کردند.

سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) به حضور فرماندهان عالیرتبه ارتش در این رزمایش نیز اشاره کرد و گفت: فرماندهان عالیرتبه ارتش در این رزمایش حضور دارند تا از نزدیک عملکرد این فرماندهان در قسمت‌های پروازی، پشتیبانی، فناوری اطلاعات و سایر تخصص‌ها را ارزیابی و داوری کنند.

امیر چیت فروش همچنین درباره مراحل آماده‌سازی برای این رزمایش، گفت: ما به طور طبیعی تمام تجارب و نقاط قوت و ضعف خودمان را طی سال گذشته مورد مطالعه قرار دادیم تا شاهد ارتقای توان رزمی و عملیاتی خلبانان و پرسنل جوان باشیم.

وی به لزوم انتقال تجربه‌های ارزشمند پیشکسوتان دفاع مقدس به جوانان اشاره کرد و افزود: سعی ما بر این است تا در پروازهایی که انجام می‌شود، در کنار خلبانان جوان از خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی استفاده کنیم تا به دقت، تجربه‌های آنان به نسل‌های سوم و چهارم منتقل شود.

سخنگوی نیروی هوایی ارتش در رزمایش مشترک محمد رسول‌الله (ص) در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: تحریم‌ها بیشترین برکت را برای ارتش جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد، نیروی هوایی به دلیل وابستگی شدید قطعاتی به مستشاران خارجی بیش از همه این تحریم را درک کرد، اما امروز این توانایی در نیروی هوایی وجود دارد که کلیه هواپیماها را تعمیر و تجهیزات مرتبط با آن را به روزرسانی کند.

امیر چیت فروش در این زمینه اظهار داشت: به نوعی می‌توان اذعان داشت که هواپیماهای حاضر به خدمت در نیروی هوایی بومی‌سازی شده است، با اینکه ساخت اولیه این هواپیماها مربوط به کشورهای مختلف است، اما باید این نکته را در نظر داشت که دانش نگهداری، تعمیر و ارتقاء سیستم‌های گوناگون این جنگنده‌ها با تکنولوژی ساخت اولیه آن برابری می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • افشین تهران ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  خدایش نیروی هوایی با ایت تحریمها خیلی خوب خودش رو حفظ کرده .احسن .
 • اهوازی ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
  0 0
  انشالله تهرانی مقدم های نیروی هوایی بزودی تحولات اساسی در زمینه صنعت هوایی بوجود بیاورند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس