هم‌اکنون سپاه بسیاری از طرح‌هایی را که پیمانکاران خارجی از ادامه آنها سرباز زده و ناقص رها کردند، با توان در حال اتمام آنهاست و اجازه نداده این پروژه‌ها تعطیل شوند.

4 هزار شرکت خصوصی را فعال کردیم / تهمت زدن به سپاه طبیعی استبه گزارش مشرق، سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالروز تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان اینکه پس از جنگ، سازندگی در عرصه‌های مختلف در کشور نیاز اصلی بود و از طرفی تحریم‌های اقتصادی در آن دوره که پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده بود کشور را با مشکل روبه‌رو کرده بود، گفت: نیاز به سازندگی هم به‌واسطه جنگ بروز کرد هم به‌دلیل عدم توسعه زیرساخت‌ها که از قبل از انقلاب وجود داشت و کشور را به‌شدت نیازمند توسعه در عرصه‌های مختلف کرده بود.

سرلشکر جعفری با اشاره به اینکه در طول 8 سال جنگ نیز توجه به این زیرساخت‌ها امکان‌پذیر نبود و از طرفی  جنگ هم مشکلاتی را بوجود آورده بود ، افزود:  کشور باید به سرعت به  سمت پیشرفت و جبران خسارت‌های ناشی از جنگ حرکت می‌کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: در دنیا هم در این شرایط ، بهترین عامل کمک به کشور نیروهای مسلح هر کشوری است و در کشور ما هم سپاه با توجه به نقش تعیین کننده‌ای که در جنگ داشت به ویژه در حوزه مهندسی آماده خدمات‌رسانی بود.

وی گفت:‌ سپاه با توجه به در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین‌آلات مهندسی و نیروهای مجرب که در اختیار نیروهای مهندسی رزمی سپاه بود و تجربه و ساختار گسترده وارد عرصه سازندگی شد.

فرمانده کل سپاه پاسداران تصریح کرد: بیش از 10 گروه مهندسی با هزاران دستگاه و ماشین‌آلات که در طول جنگ تهیه شده بود در اختیار سپاه قرار داشت و این توان عظیم برای سازندگی کشور نمی توانست در انبارها خاک بخورند و کاری انجام ندهند.

سرلشکر جعفری گفت: با نظر دولت وقت و با مجوز مقام معظم رهبری سپاه پاسداران، حدود 25 سال پیش  با امکانات خود وارد عرصه سازندگی شد.

وی افزود:‌ دشمنان چون نمی‌خواستند کشور پیشرفت کند و سازندگی در کشور صورت گیرد هرگونه اقدامی را در این زمینه انجام می‌دادند و این در حالی بود که نیاز به ورود نیروهای اعتقادی و انقلابی به این عرصه و کمک به دولت ضروری بود.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه ورود سپاه به عرصه سازندگی در راستای قانون اساسی صورت گرفت، اضافه کرد: با یاری خدا سپاه نقش خوبی در عرصه سازندگی ایفا کرد و تاکنون هم نقش تعیین‌کننده داشته است.

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: ‌ورود سپاه در عرصه سازندگی با نظرات متفاوتی روبرو بود از جمله اینکه، مخالفین نظام به طریقی ورود سپاه به این عرصه‌ها را نگران‌کننده می‌دانستند.

وی با بیان اینکه برخی نیروهای دلسوز نظام این‌گونه مطرح کردند که سپاه عرصه را برای پیمان‌کاران بخش خصوصی تنگ می‌کند، تاکید کرد: با وجود این سپاه پاسداران  با توجه به تجربه و توانمندی‌هایش لازم بود که وارد این عرصه شود چرا که سپاه با توجه به نوآوری و خلاقیت‌هایش، محدودیت‌های اعمال شده را می‌توانست دور بزند و با اتکای به نیروهای متعهد داخلی فعالیت کند که در آن دوره این نگاه در برخی پیمانکاران خصوصی وجود نداشت.

وی گفت: سپاه با اقدام‌های ابتکاری تحریم‌هایی را که در این عرصه درباره محدودیت در حوزه تجهیزات بروز می‌کرد را مرتفع می‌کرد، اما با این کار واردات محدود می‌شد و برخی واردکنندگان به همین علت جزو مخالفان سپاه قرار می‌گرفتند.

فرمانده کل سپاه تصریح کرد: نگاه قرارگاه سازندگی سپاه این طور بود که طرح‌های کلان و ملی را با دولت قرارداد می‌بست و به عنوان مجموعه بزرگ پیمانکاری طرف مقابل دولت می‌شد، اما در عمل سپاه بسیاری از شرکت‌های خصوصی را به کار می‌گرفت.

وی گفت: در واقع سپاه مدیریت می‌کرد و شرکت‌های بخش خصوصی که هم‌اکنون تعداد آنها به بیش از چهار هزار شرکت می‌رسد و در قرارگاه سازندگی با سپاه کار می‌کنند و رضایت هم دارند به همکاری می‌گرفت .

سرلشکر جعفری تصریح کرد: قرارگاه سازندگی امکان ادامه فعالیت در عرصه‌های بزرگ را دارد و این در حالی است که  در برخی طرح‌ها که پیمانکاران دیگر فعال هستند وقتی پولی از جانب دولت پرداخت نمی‌شود پیمانکاران با مشکل مواجه می‌شوند و کار متوقف می‌شود.

فرماندهی کل سپاه با تصریح اینکه اکنون خود دولت هم اقرار دارد که قرارگاه سازندگی،  سپاه ضربه‌های بودجه‌ای و پولی وارده به دولت را می‌گیرد و با توانمندی داخلی پروژه‌ها را جلو می‌برد، افزود: ابهاماتی که در دولت جدید درباره ورود سپاه به عرصه سازندگی وجود داشت پس از استقرار دولت و با بررسی و ارزیابی طرح‌هایی که انجام شده بود رفع و نیاز به حضور سپاه در این عرصه‌ها بیشتر احساس شد.

وی گفت: هم‌اکنون سپاه بسیاری از طرح‌هایی را که پیمانکاران خارجی از ادامه آنها سرباز زده و ناقص رها کردند، با توان در حال اتمام آنهاست و اجازه نداده این پروژه‌ها تعطیل شوند.

سرلشکر جعفری به نقش تعیین‌کننده سپاه در حفاظت از انقلاب و دفاع از ارزش‌های انقلاب و تمامیت ارضی کشور اشاره کرد و گفت: این نقش سپاه برای دولت و دشمن آشکار و تعیین‌کننده است، چون سپاه در عرصه‌های فرهنگی، سازندگی، امنیتی و دفاعی ماموریت مصوب و ابلاغی دارد و هدف اصلی و نقش اصلی سپاه در حفظ انقلاب و دستاوردهای انقلاب است.

وی گفت: آنچه که دشمنان به ویژه آمریکا و اسرائیل غاصب از آن ناراحت هستند همین  انقلاب اسلامی است.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: مواضع انقلابی مردم ما و نظام اسلامی و پایبندی به اصول انقلاب و آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و اصول و عقاید دینی ما که سپاه در آنها پیشتاز است دشمنان را نگران کرده است.

وی گفت: این تهمت‌ها طبیعی است و زمینه یکی از این تهمت‌ها، حضور سپاه در عرصه‌های اقتصادی است.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: حضور سپاه در عرصه سازندگی کشور با حضور در عرصه‌های اقتصادی متفاوت است، چرا که سپاه به هیچ‌وجه در فعالیت‌هایی چون داد و ستد بازاریابی، تجارت و صادرات و واردات  فعالیت نمی‌کند.

سرلشکر جعفری تصریح کرد: سازندگی با فعالیت اقتصادی متفاوت است و سپاه هم ماموریت دارد که در عرصه سازندگی حضور داشته باشد.

وی گفت: محرومیت‌زدایی، فعالیت عمرانی در بخش‌های مرزی و امنیتی کشور و نقاط ناامن،‌ آبرسانی در نقاط ناامن عرصه‌هایی است که فقط سپاه می‌تواند حضور داشته باشد.

سرلشکر جعفری افزود: طبیعی است که دشمنان برای تشدید مخالفت‌های‌شان عرصه دیگری را بهتر از حضور سپاه در عرصه‌های سازندگی نمی‌یابند و حرکت‌های برنامه‌ریزی شده صورت می‌دهند.

وی گفت: به همین دلیل است که وقتی مسئله‌ای در کل کشور مطرح می‌شود رسانه‌های گسترده ضدانقلاب به سرعت آن را دامن می‌زنند و در صورتی که مسئولان که این موارد را مطرح می‌کنند اقرار می‌کنند که منظورشان سپاه نیست.

سرلشکر جعفری افزود: دشمنان تلاش می‌کنند که تقابل بین دولت را با سپاه مطرح کنند و این جزیی از عملیات روانی و فضاسازی دشمنان ماست.

فرماندهی کل سپاه درباره نقش قرارگاه سازندگی در پیشرفت کشور، گفت: مردم به خوبی یادشان هست که چند سال پیش به شدت کشور نیاز به گاز و برداشت از میادین مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس داشت.

وی افزود: در حالی که کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به سرعت در حال برداشت از میادین بودند شرکت‌های پیمانکار خارجی بدلیل تحریم‌های فعالیت در این پروژه‌ها را نیمه‌کاره رها کردند و کارها متوقف شد.

فرماندهی کل سپاه گفت: در چنین شرایطی سپاه اعلام آمادگی برای ادامه کار با اتکا به توانمندی‌های داخلی اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: سپاه با سازماندهی و مدیریت متخصصان داخلی و پذیرش ریسک‌پذیری بالا در این عرصه فازهای 15 و 16 را با تمام توان به بهره‌برداری رساند و ثابت کرد که ما هم می‌توانیم.

سرلشکر جعفری تصریح کرد: در چنین شرایطی بود که برخی شرکت‌های دیگر هم اعلام آمادگی برای فعالیت در این عرصه کردند.

فرماندهی کل سپاه اضافه کرد: اجرای طرح‌های گازی و بهره‌برداری از فازهای 15 و 16 بدون اتکا به تجهیزات خارجی و با اتکا به توانمندی‌های داخل کشور صورت گرفت و هم‌اکنون تامین حجم بسیار زیادی از گاز کشور مدیون همین دو فاز است.

وی گفت: تامین نیاز گاز کشور و نبود مشکل در زمستان امسال به دلیل فعال شدن همین دو فاز است.

سرلشکر جعفری افزود: بدون تردید در پروژه‌های سدسازی، راه‌آهن کشور، توسعه بزرگراه‌ها و بسیاری از تونل‌های آبرسانی و انتقال گاز و نفت اگر سپاه وارد نشده بود در کشور شاهد این میزان خدمات ارائه شده به مردم نبودیم.

فرماندهی کل سپاه گفت: هم‌اکنون سپاه قادر به اجرای طرح‌هایی در کشورهای دیگر است و  برخی از کشورهای دوست و همراه،  به دنبال سپردن قراردادها به سپاه هستند.

سردار سرلشکر جعفری تاکید کرد: سپاه به عنوان فرزند انقلاب و مردم آماده ادامه خدمت به این آب و خاک و خدمت به نظام اسلامی است.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  این قرارگاه که منو بیکار کرد. پروژه تعطیل شد و ما بیکار شدیم. دولت چرا اینکار رو کرد
 • استاد دانشگاه ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  هر کسی که از اقتصاد اطلاعات اندکی داشته باشه یا سردر بیاره میفهمه که سازمانهای جنگی بعد از پایان جنگ باید در سازندگی بکار گیری شوند چون توانایی انسانی و لجستیک بالایی دارند. مگر اینکه اغراض سیاسی و ... مانع همکاری سازمانهای نظامی در سازندگی شود.
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  با تشکر از برادرانی که خالصانه برای آبادانی کشور تلاش می کنند، لطفا به اراجیف یک مشت از خود راضی، ناآگاه، با مدارک تحصیلی افتخاری و متوهم و... توجه نکنید!
 • ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  ان شاالله سازندگی به معنای جهاد سازندگی ادامه داشته باشد.
 • فرهاد ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  سردار از سخنرانی امام رضوان الله شنیدم اگر سپاه نبود کشور هم نبود چه پیش بینی داشت این پسر پیغمبر ص چون ضد انقلاب ها را خوب شنا خته بود
 • ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  کار اقتصادی را باید به اهلش داد. فعالیت آنها با ماشین آلات نو و تهیه شده برای هر پروژه می باشد نه ماشین آلات قدیمی زمان جنگ
 • ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  امروزه حتی کشوری مثل چین کمونیست هم اجازه حضور نیروهای نظامی را نمیدهد و حتی فراتر از این حتی به ارتشش اجازه تولید تجهیزات نظامی را نداده و بسمتی رفته که این فعالیت ها را به شرکت های بخش خصوصی واگذارکند.
 • یک دانشگاهی ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  دوست عزیز کمی تامل کنید کشورهایی مثل روسیه و آمریکا حتی در فعالیتهای صنایع الکترونیکی نیز از توان نیروهای مسلح استفاده کرده اند. حضور نظامیان در اقتصاد یک مقوله است، استفاده از توان نظامیان در سازندگی مقوله ای دیگر ، و استفاده از توان نیروهای جهادی و جنگ دیده، نیز مقوله ای دیگر است
 • ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  بد نیست سری به کارگاهاشون بزنید تا ببینید تجهیزات رو فکر نکنید وسایل جنگ واسه زمانه جنگه و تموم شد
 • ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  سردار خدا قوت ادامه بدید عده ای اونقدر افسرده و نا امید هستن که هنوز نفهمیدن اگر خواست امام زمان عج و کارهای جهادی نبود الان معلوم نبود ایران چه خبر بود هنوز نفهمیدن جنگ الان بد تر از جنگ نظامی 8 ساله هستش هنوز نفهمیدن که واقعا معجزه هستش ایران اینجوری سر پاست و نه فقط مقاومت کرده بلکه پیشرفت میکنه و کشور های دیگه رو هم ساپورت می کنه چشماتونو باز کنید اگه آمریکا یکی از این کارا رو توی شرایطی که ایران داره میکرد همه جا رو پر می کرد ایران داره بدون اینکه توی بوق بکنه جدا آقایی می کنه آفرین به غیرتتون
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  یک دانشگاهی عزیز احسنت همینطوره
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  سردار خدا قوت ادامه بدید عده ای اونقدر افسرده و نا امید هستن که هنوز نفهمیدن اگر خواست امام زمان عج و کارهای جهادی نبود الان معلوم نبود ایران چه خبر بود هنوز نفهمیدن جنگ الان بد تر از جنگ نظامی 8 ساله هستش هنوز نفهمیدن که واقعا معجزه هستش ایران اینجوری سر پاست و نه فقط مقاومت کرده بلکه پیشرفت میکنه و کشور های دیگه رو هم ساپورت می کنه چشماتونو باز کنید اگه آمریکا یکی از این کارا رو توی شرایطی که ایران داره میکرد همه جا رو پر می کرد ایران داره بدون اینکه توی بوق بکنه جدا آقایی می کنه آفرین به غیرتتون
 • ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  فرمانده سپاه خیلی حساب شده سخن گفته است
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  با پول بیت المال کار میکنن یا پول خودشون
 • ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  پس بگو دولت نه قرارگاه
 • ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  نه خیر با پول شما. خوب همه با بودجه کشور باید کار کنند دیگه
 • ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  اقتصاد اقتصادادن میخواهد و جنگ جنگ دان... اقتصاد را به اقتصادادنان بسپارید
 • ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  اصلا این موضوع مخالفت با فعالیت‌های سپاه و ارگانهای مذهبی موضوعی کاملا سیاسی است همه مردم این موضوع را میدانند
 • ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  قبول دارم حرفت رو استاد دانشگاه. البته اون قسمت که توانایی بالایی دارند. اما حضور این نیروها در اقتصاد اولا میتونه رانت ایجاد کنه و بخاطر توانایی بالاشون و عدم نگاه سود آوری انحصار بوجود میاره. و دوم اینکه برای نیروهای نظامی قدرت اقتصادی در اصل مساوی با قدرت سیاسی هست و قدرت سیاسی آفت نیروی نظامی هست... البته من عقیده دارم در پروژه هایی که به هیچ عنوان بخض خصوصی نمتونند توش کاری انجام بدند قرارگاه خاتم میتونه مشارکت کنه. اما اگر بخض خصوصی با توانمند سازی از رف دولت بتونه اون پروژه رو به ثمر برسونه قرارگاه خاتم باید کنار بکشه
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  اتفاقا سپاه و بسیج حتما باید در کارهای سازندگی فعال شوند اقا شاید تاصد سال دیگه جنگ نشد
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  خوب سهام قرار گاه مثل شرکت مپنا در بورس عرضه شود
 • ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  همین تدبیررر! اقتصاد دادنها نفت 110 دلاری رو کرده 50 دلار .
 • آرشیتکت ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  کدوم اقتصاد؟ همون اقتصادی که علمش بقول آقا استیگلیتز زمین خورده؟ اقتصاد دانان این علم را میدانند؟
 • ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  0 0
  امنیت کشور و مرزها را برقرار بفرمایید اشکال نداره سازندگی و کار فرهنگی هم بکنید
 • ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
  0 0
  توقع ندارم اينو گفتم كه بدوني آره داداش
 • ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
  0 0
  قرارگاه سازندگی سپاه عزیز نشان داده است بزرگترین پروژه ها در مقابلشان کوچک هستند خدا قوت بده به سپاه سازندگی و تفکری درست بدهد به دولت یازدهم تا اینقدر سنگ جلوی پای سازندگان جان برکف ایران نندازد
 • ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
  0 0
  میبینم که منفی زن های دولتی خوب فعال اند، خدا قوت!!!!!!!!!!
 • ثابت ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
  0 0
  ماشاالله حزب الله ... کی خسته اس ؟ دشمن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس