سواحل دریای عمان، یا بنا به تاکید رهبر انقلاب، سواحل مکران، عقبه منطقه خلیج فارس در برابر دشمنان فرامنطقه‌ای ایران به حساب می‌آید. پیشینه تاریخی این سواحل به 545 پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در این گزارش ضمن معرفی این مروارید فراموش‌شده دریای عمان، ظرفیت‌ های مغفول‌مانده آن را بررسی خواهیم کرد.

گروه گزارش ویژه مشرق - اشراف و تاکید رهبر معظم انقلاب بر جایگاه استراتژیک دریا در توسعه و بسط اقتدار ملی، سابقه ای دست کم سی ساله دارد. ایشان نخستین بار در سال 1363، در دیدار از دانشگاه علوم دریایی امام خمینی و اعطای سردوشی، این دغدغه خود را بیان فرمودند. در همه این سال ها، و در مناسبت های مختلف، ایشان بر این نگاه راهبردی و کلان خود پای فشرده اند. ترجمان این قاطعیت و تاکید، در حضور درخشان نیروی دریایی کشورمان در آب های آزاد، در سال های اخیر، تجلی یافته است. در آذر ماه سال 93، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخشی از فرمایشات‌شان دوران صلح را فرصت مغتنمی برای خدمت نیروهای مسلح در بخش‌های علمی، سازندگی و افزایش بازدارندگی خواندند و تاکید کردند که مسئله آبادسازی سواحل مکران نیز جزو همین کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه‌های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود. امیر سیاری نیز در همین دیدار بیان داشت: توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی از برنامه‌های ما است.

رهبر انقلاب پیش از این در سال 91 نیز در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، ضمن تاکید بر احیای نام اصیل مکران، بار دیگر ضرورت توسعه ظرفیت های مغفول مانده سواحل شمال دریای عمان را مطرح کردند.

در این گزارش به معرفی اجمالی سواحل مکران و ظرفیت‌های مغفول مانده آن می‌پردازیم.


سواحل مکران

موقعیت جغرافیایی

استان سیستان و بلوچستان در موقعیت 25 درجه و 3 دقیقه تا 31 درجه و 29 دقیقه عرض شمالی، و 58 درجه و 47 دقیقه تا 63 درجه و 19 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است. وسعت آن 187502 کیلومتر مربع است، که 8117 کیلومتر مربع آن مربوط به سیستان و 179389 کیلومتر مربع آن متعلق به بلوچستان است. این استان، 11 درصد کل مساحت کشور را در بر می گیرد و یکی از کم تراکم ترین استان های کشور به لحاظ جمعیتی است. این استان با داشتن حدود 300 کیلومتر مرز آبی و 1800 کیلومتر مرز خاکی، از شمال به خراسان و افعانستان، از غرب به کرمان، از جنوب به دریای عمان و از مشرق به پاکستان و افغانستان محدود می‌شود. این استان دارای 7 شهرستان، است که مجموعا 29 بخش، 16 شهر، 92 دهستان و 6038 آبادی دارای سکنه را در بر می‌گیرد.(فصلنامه مطالعات ملی،1381)


پیشینه تاریخی

مکران و نواحی ساحلی جنوب شرقی ایران در روزگار مادها، به ویژه سلطنت آستیاک یا ایشتوویگو(550-580قبل از میلاد) یکی از ساتراپ‌های (استان) شرقی آن دولت بوده و به نام سرزمین «پاریکانیان و حبشیان آسیایی» از آن یاد شده است.

در سال 545 قبل از میلاد، ایالات شرق ایران، از جمله مکران، به وسیله کوروش کبیر فتح شد. در زمان سلطنت داریوش کبیر، سرزمین ماکا یا مکران جزو ایالات فلات ایران به شمار می‌رفت.

در دوره اشکانی، به ویژه سلطنت مهرداد اول، سرزمین مکران هم جزو قلمرو پارت به حساب می‌آمد. با تسلط ساسانیان، اردشیر ساسانی، کشور را به 33 ناحیه مستقل تقسیم کرد که مکران نیز یکی از آن‌ها بود. حکمران مستقل و موروثی هر ناحیه را شاه می‌گفتند.( معاونت امور اجتماعی استان سیستان و بلوچستان،1386)

نام این استان از ترکیب دو نام سیستان و بلوچستان تشکیل شده که نام قدیمی سیستان، «زرنگ» یا «زرنج» بوده، که داریوش کبیر در کتیبه‌های خود از آن نام می‌برد. نام بلوچستان در کتیبه‌های میخی داریوش در تیسفون و تخت جمشید، ماکا یا مکّه ضبط شده که استان چهاردهم بوده است.

تا پیش از ظهور اسلام این نام‌ها در میان مردم منطقه، معمول بود. ولی در قرن اول هجری که اعراب بر آن سرزمین دست یافتند، نام «مکران» بر این منطقه اطلاق می شد و جغرافی‌نویسان اسلامی هم آن را با همین املا ضبط کرده‌اند. از این پس به علت مهاجرت بلوچ ها از کرمان و سیستان، به این منظقه نام بلوچستان، برگرفته از نام ساکنان، اطلاق شده است.

ویژگی‌های جمعیتی-جغرافیایی منطقه

بر اساس آمار 1382، جمعیت استان 2.219.000 نفر بوده که جمعیت شهرنشین 48.2 درصد آن را تشکیل می‌داد. با توجه به نُرم کشوری جمعیت شهری، یعنی متوسط 64.8، این درصد بسیار پایین است. میزان باسوادی جمعیت 6 سال به بالا، 68.01 درصد و شاخص با سوادی در نقاظ شهری و روستایی، به ترتیب 76.37 و 59.68 است.(سرشماری نفوس و مسکن،1385)

پیشه عمده ساکنان منطقه، کشاورزی و دامداری است لیکن به دلیل مشکلات طبیعی، ضعف تکنیکی، کمبود سرمایه و به علاوه رشد شتابان جمعیت، بسیاری از روستاییان که از تامین حداقل معاش بازمانده‌اند به شهرها می‌آیند، یا به سمت قاچاق مواد مخدر می‌روند، یا راهی شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس می‌شوند تا کاری پیدا کنند.

با نرخ رشد جمعیت 2.25، این استان بالاترین نرخ رشد جمعیت را در کل ایران دارد. از لحاظ جمعیت، با داشتن 3.1 درصد کل جمعیت کشور، رتبه دهم را به خود اختصاص داده است.

شهرستان های استان، شامل زاهدان، زابل، خاش، سراوان، ایرانشهر، نیکشهر، سرباز و چابهار و زاهدان مرکز استان است. استان سیستان، پهناورترین استان ایران با 11.4 درصد کل مساحت کشور به حساب می آید.

نقاط قوت و قابلیت‌های منطقه

اهم این قابلیت‌ها را می‌توان به شرح زیر صورت‌بندی کرد:

1-وجود منظقه آزاد تجاری- اقتصادی چابهار.

2-وجود سواحل مناسب.

3-زمین و پس کرانه‌های مناسب در امتداد ساحل.

4-وجود بسترهای عالی برای ترانزیت و کشتیرانی تجاری.

5-وجود مناطق دریایی ارتش و پایگاه‌های دریایی سپاه.

6-وجود شرایط لازم برای گسترش یگان‌های نظامی.

7-وجود خلیج‌های کوچک (خورها).

8-وجود سواحل با قابلیت‌های دفاعی مناسب.

9-وجود زمینه همگرایی سران طوایف و قبایل با نظام جمهوری اسلامی.

10-آب‌های آزاد و عمق عملیاتی مناسب در دریای عمان.

11-وجود پایگاه‌های هوایی و پدافند هوایی ارتش در منطقه.

12-انطباق منطقه‌بندی نظامی با تقسیمات سیاسی.

نقاط ضعف و آسیب‌پذیری‌های منطقه

1-پایین بودن سطح رفاه عمومی مردم منطقه.

2-دوری منطقه نسبت به مرکز.

3-فرهنگ قومی و عشیره‌ای مردم.

4-ترانزیت مواد مخدر از کشورهای همجوار.

5-وجود سلاح‌های غیرمجاز در منطقه که به نا‌امنی‌ها دامن می زند.

6-وجود مبادی قاچاق در استان.

7-توزیع نامناسب و ناعادلانه امکانات کشوری و زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.

8-عدم وجود اشتغال پایدار.

10-شرایط اقلیمی و کمبود آب.

11-عدم سازماندهی برای صید در مقیاس صنعتی.

12-اجرایی نشدن طرح جامع مدیریت.

13-عدم به کارگیری نیروهای مدیریتی بومی.

14-تراکم بسیار نامناسب جمعیت.

15-نامناسب بودن ساختار ارتباطات رسانه‌ای در منطقه.

اهمیت جایگاه ژئوپلیتیک سواحل مکران

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این منظقه، مجاورت آن با آب‌های آزاد بین‌المللی در سرتاسر مرز جنوبی، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان، و به طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی( از طریق ترکمنستان) است که یک راه غیرقابل چشم پوشی برای این کشورهای محصور در خشکی( به جز پاکستان) به دریاهای آزاد محسوب می‌شود. ولی متاسفانه، زیرساخت‌های توسعه و بسترهای ترانزیتی آن با سطح استاندارد جهانی، فاصله‌ای چشمگیر دارد.

استان سیستان و بلوچستان در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد. این امر، منطقه مکران را به عنوان محور ترانزیتی طرح توسعه جنوب شرق مطرح می‌کند. در صورت راه‌اندازی محور ترانزیتی کشور، که از بندر چابهار آغاز و با عبور از شهرهای استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، رضوی و شمالی به کشورهای آسیای میانه ختم می‌شود، این منطقه محروم، از فقر و محرومیت خارج خواهد شد و به سوی توسعه حرکت خواهد کرد.

بندر چابهار یکی از چهارراه های اصلی کریدور جنوبی تجارت جهانی نیز محسوب می‌شود. این بندر به علت موقعیت استراتژیک خود و دستیابی به آب‌های آزاد بین‌المللی، جایگاه ویژه‌ای در مبادلات بین ایران و سایر نقاط منطقه دارد. چابهار نسبت به سایر نقاط ساحلی ایران، مزیت‌های خاص خود را دارد. آب های عمیق در خلیج چابهار، شرایط پهلوگیری کشتی های بزرگ و ایجاد تاسیسات بندری را فراهم می کند. این بندر، مهم‌ترین بندر تجاری خارج از حوضچه خلیج فارس است و از نظر سیاسی و راهبردی در مواقع جنگ و بحران‌های منظقه‌ای می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای ایفا کند. قرار گرفتن چابهار در یک خلیج، موقعیت بندری ایده‌آلی برای توسعه فیزیکی در آینده به آن می‌بخشد که بسیاری از بنادر دنیا، از آن محرومند.( شمسایی، 747:1390)

نقش استراتژیک دریای عمان در امنیت خلیج فارس

سواحل دریای عمان، یا بنا به تاکید رهبر انقلاب، سواحل مکران، عقبه منطقه خلیج فارس در برابر دشمنان فرامنطقه‌ای ایران به حساب می‌آید؛ به نحوی که نیروهای متخاصم برای هرگونه اقدامی در خلیج فارس، مجبور به عبور از این دریا هستند. با توجه به احاطه ایران بر کرانه شمالی دریای عمان، با یک برنامه‌ریزی دفاعی دقیق می‌توان به مقابله با تحرکات دشمن در این منطقه پرداخت و آن را در خلیج فارس در تنگنا قرار داد.(فیضی، 344:1390)

ارزش‌های دفاعی سواحل مکران

عقبه نامناسب منطقه، از جمله وجود ارتفاعات مکران، چاله‌های جازموریان و منطقه دلگان در استان سیستان و بلوچستان، امکان عبور از این منطقه را برای نفوذ به عمق کشور، برای دشمن بسیار سخت می‌کند. اما همین عقبه نامناسب، وجود خورهای متعدد و تراکم جمعیتی بسیار پایین و حتی خالی از سکنه بودن منطقه، به همان اندازه فرصت های مناسبی در اختیار قاچاقچیان بین‌المللی مواد مخدر و سلاح قرار می‌دهد و امکان عملیات محدود و ایذایی را از طریق ارسال تیم های تروریستی به داخل، برای دشمنان فراهم می‌کنند.

از آن جا که سواحل دریای عمان امکان دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد را فراهم می‌کنند، برای مهاجمین دارای اهمیت استراتژیک بالایی است. گذشته از آن، بریدگی‌هایی که در ارتفاعات منطقه به واسطه سیلاب‌ها و رودخانه‌های منطقه به وجود آمده است، امکان نفوذ دشمن از این مناطق را به درون کشور یا حداقل داخل ارتفاعات مکران فراهم می‌کند. به علاوه آب‌های ساحلی دارای عمق کم بوده و نزدیک شدن ناوهای بزرگ دشمن را غیرممکن می‌سازند. به همین دلیل استفاده دشمن از روش‌هایی از قبیل هلی‌برد محتمل است. در برخی از قسمت های ساحل، وجود موانعی مانند پشته‌های ماسه‌ای و برخی موانع دیگر وجود دارد که می‌تواند به عنوان موانع در هنگام نزدیک شدن دشمن، مورد استفاده قرار گیرد.

نقش سواحل مکران در تبدیل ایران به یک قدرت فرا-‌منطقه‌ای

سواحل جنوب شرقی ایران به لحاظ جایگاه نظامی می‌تواند در اتخاذ استراتژی‌های فرا-منطقه‌ای برای ایران تعیین کننده باشد و توان تحرک میان آب‌های اقیانوسی را به نیروی دریایی ایران ببخشد. این به معنای گسترش حوزه عملیات نظامی ایران، فراتر از حوضچه خلیج فارس و امکان تبدیل آن به یک قدرت دریایی استراتژیک است. بر خلاف محیط بسته خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، با پیوند دادن ما به آب‌های آزاد، امکان این تبدیل را به ما می‌دهد. وجود پایگاه هوایی چابهار و توسعه آن می‌تواند قدرت نظارتی و کنترل ایران را بر بخش شمالی اقیانوس هند افزایش دهد.(حافظ نیا و رومینا، 1384:13) مرزهای آبی کرانه‌های عمان و کنترل یکی از آبراه‌های اصلی و استراتژیک جهان، تسلط ایران را بر مبادی ورودی خلیج فارس و اقیانوس هند تضمین می‌کند و از طریق تجمیع منافع دیگران، با تولید امنیت از طریق همکاری‌های بین المللی، هزینه تامین امنیت منطقه را به عهده دیگران می‌گذارد.( همان، 14)


ناوگان ایران در دریای عمان و سواحل مکران

سواحل و آب‌های جنوب شرق ایران دارای عمق استراتژیک خاصی است که توان بالایی را برای ایران در مقابله با چالش‌های دفاعی- امنیتی منطقه تضمین می‌کند. اگرچه تفکر راهبردی دفاعی ایران در جنوب، بر خلیج فارس متمرکز است، چنان چه صحنه عملیاتی ایران قبل از ورود به خلیج فارس، از دریای عمان طراحی شود، توان استراتژیک مضاعفی در اختیار ایران قرار می‌گیرد. استراتژی دریایی، نقش عمده‌ای در توسعه فرا-منطقه‌ای کشور بازی می‌کند. بر طبق نظریه آلفرد ماهان، از پدران علم استراتژی، نظارت بر دریاها، اولین گام در راه کسب قدرت برتر جهانی است. به نظر وی در نزاع بین قدرت‌ها، نیروهایی که در موقعیت برتر دریایی قرار دارند، از امکانات بیشتری برای در دست گرفتن ابتکار عمل نظامی برخوردارند( کامران، 1381:592). همین امر لزوم توجه جدی به امکانات و قابلیت‌های سواحل مکران را، در تدوین یک استراتژی دفاعی- امنیتی جامع برای کشور، برجسته می سازد.

فرصت‌ها و تهدیدهای منطقه

از میان فرصت های موجود در این منطقه به طور فهرست‌وار می‌توان به چند مزیت شاخص اشاره کرد:

الف- وزن ژئوپلیتیک ایران در منطقه دریای عمان.

ب- پیوندهای فرهنگی-اجتماعی و مذهبی با مردم کشورهای منطقه.

ج- وجود پتانسیل‌های لازم جهت توسعه زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی.

د- وجود حس مشارکت محلی و بومی مردم منطقه در تولید امنیت.

ر- وجود حس تعلق و گسترش اعتماد بین مردم مرزنشین و دولت و مردم کشور.

ز- وجود نیاز مردم منطقه به آموزش‌های زیست محیطی و دریایی.

به همین ترتیب تهدیدهای موجود در این استان را می‌توان این گونه فهرست کرد:

الف- آلودگی‌های زیست محیطی در دریاهای آزاد.

ب- واگذاری یک ساحل طولانی به این استان که مشکلات امنیتی آن را افزایش می‌دهد.

ج- تردد بی‌رویه مردم در ابعاد مختلف اجتماعی به کشورهای پیرامون منطقه.

د- سهولت دریافت شبکه‌های رسانه‌ای جمعی خارجی.

ر- نزدیکی به شیخ‌نشین‌های خلیج فارس که ممکن است منطقه را به پایگاهی جهت تبلیغ وهابیت یا سایر جریان‌های تکفیری تبدیل کنند.

ز- قرار داشتن در مسیر تراتزیت مواد مخدر.

ه- وجود فرهنگ مشترک میان مردم استان و مردم کشورهای همجوار.

توسعه اقتصادی بندر چابهار

شکی نیست که یکی از نمودهای، و به واقع نوک پیکان توسعه یک کشور، رونق بنادر آن است که حکم شاخص توان صادراتی آن کشور را بازی می‌کند. امری که خود بر میزان استقلال و خودکفایی اقتصادی یا رفاه بیشتر آن دارد.

رشد حیرت آور اقتصاد شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج فارس، بیش از هر چیز در شکوفایی بنادری چون راس الخیمه تجلی یافته است. بنادری که از زمان آغاز روند توسعه، افزایش ظرفیت سالیانه آن‌ها حدود 600 هزار کانتینر بوده است.

در به دست دادن یک شاخص ملموس از میزان عقب افتادگی بنادر ما، تنها نسبت حجم هفت به یک فعالیت‌های (بر مبنای تعداد کانتینر) جنوب نسبت به شمال تنگه هرمز، گویای وضعیت است. بدیهی است که دوشادوش رقابت در استحصال از میدان‌های نفتی مشترک، رقابت در به دست گرفتن سهم بیشتری از بازار کانتینری خلیج فارس هم باید پیش چشم برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران کشور باشد، که خود این امر تنها از طریق توسعه و تجهیز روزافزون بنادر استراتژیکی چون چابهار امکان‌پذیر است. تجربه کشوری مانند سنگاپور، با وسعتی کم‌تر از نصف مساحت جزیره قشم، بیانگر آن است که مدیریت اصولی و جذب سرمایه در بخش توسعه بندر چابهار، نه تنها منجر به تحول اقتصادی عظیمی در منظقه مکران می‌شود، بلکه منفعتی پایدار و چشمگیر برای کل کشور به دنبال دارد.

مشابه، یا به واقع همتای بندر چابهار ایران، بندر گوادر در منتهی الیه جنوب غربی پاکستان در ساحل خلیج گوادر در دریای عمان است. توسعه این بندر هم، مانند چابهار، سال‌ها از دید مسوولین پاکستانی مغفول ماند (به علت تمرکز بیش از حد بر بندر کراچی)، لیکن منافع اقتصادی پاکستان در کنار دغدغه‌های نظامی و امنیتی آن، موجب توجه جدی این کشور به توسعه بندر گوادر از سال 1999 به این سو گردیده است. امری که منجر به امضای توافقنامه نهایی مشارکت و سرمایه‌گذاری همه جانبه با دولت چین، در زمینه توسعه و تجهیز این بندر شده است.


دولت پاکستان قرارداد توسعه و تجهیز بندر گوادر را با چین امضا کرده است

در چنین شرایطی، قطعا اگر با بهره‌گیری از تجارب جهانی و حضور و مشارکت قدرت‌های اقتصادی، و اختصاص اعتبارات قابل توجه و ویژه، طرح‌های زیرساختی، از جمله سیستم‌های حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی و تجهیزات مدرن بندرگاهی، در چابهار به انجام برسد، به دلیل موقعیت ممتازتر و مزایای بیشتر این بندر، نسبت به گوادر و امثال آن، چشم‌انداز درخشان‌تری برای این بند قابل پیش‌بینی است.


بند گوادر پاکستان

مانور اقتدار ایران در آب‌های آزاد

جمهوری اسلامی برای تبدیل شدن به قدرت اول منطقه، به دریا به عنوان یک طرفیت استراتژیک می‌نگرد. قدرت تسلیحاتی ایران در زمینه ساخت موشک‌ها و سامانه‌های پدافندی، در کنار تقویت ناوگان دریایی، گام‌های استوار کشورمان را به سوی تسلط بر دریا و میدان داری در آب‌های آزاد نشان می‌دهد. تولید بومی جنگ افزارهایی از قبیل ناوشکن‌ها، زیردریایی‌ها و سلاح‌های ساحل به دریایی که ایران را در کنار معدود کشورهای دارای تکنولوژی ساخت این سلاح‌ها قرار می‌دهد، تجلی اراده قاطع سیاستمداران و تصمیم‌گیران ایران برای حضور قاطعانه فرا-منطقه‌ای است.


مانور ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان

حضور گسترده ایران در آب‌های آزاد، از سال 1387، با دستور و تاکید ویژه فرمانده کل قوا آغاز شد و اولین ناوگروه‌های ایران برای مقابله با دزدان دریایی در خلیج عدن اعزام گردیدند. مقابله توفیق‌آمیز ناوگان دریایی ما با دزدان دریایی، جای پای ایران را در این منطقه تثبیت کرد، و هیچ کشوری نتوانست خدشه‌ای به این حضور مقتدرانه وارد کند. این حضور موفق، موجب شد تا حضور در سایر مناطق هم، با اعتماد به نفس بالا، در دستور کار قرار گیرد و عبور از کانال سوئز و حضور در مدیترانه برای نخستین بار، نشانی از آینده درخشان اقتدار دریایی کشورمان باشد. اعزام زیردریایی به دریای سرخ، آزمایش موشک‌های دوربرد در شمال اقیانوس هند، هدف قرار دادن هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که وارد حریم دریایی ایران شدند و پرواز هواپیماهای شناسایی ایران بر فراز ناوهای آمریکایی، همگی قراینی بر تغییر موازنه قدرت در منطقه و عزم قاطع ایران برای قبولاندن خود به عنوان قدرت نظامی اول منطقه هستند.


مانور بزرگ ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان

در این میان، سواحل مکران، گنجی است که به دلیل دورافتادگی و مغفول ماندن، تاکنون چندان که باید مورد استفاده قرار نگرفته است. سواحل مکران به واقع دروازه ورود به آب‌های آزاد از یک سو و از سوی دیگر ورود به تنگه هرمز و خلیج فارس به حساب می‌آید. با توجه به برنامه‌های بلندمدت و دقیق نیروی دریایی و سابقه حضور مقتدرانه در آب‌های آزاد، در سال‌های آینده، سواحل مکران، موقعیت برجسته خود را جهت افزایش حضور نیروی دریایی، گسترش صنایع دریایی و ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی و علمی، پیدا خواهد کرد.

آب‌های این منطقه، همان‌طور که گفته شد، با عمق استراتژیک ممتاز خود، قدرت ایران را در برخورد با چالش‌های ژئواستراتژیک ارتقا می‌دهد. عمق استراتژیکی که کشورهای پاکستان و عمان از آن برخوردار نیستند.

منابع:

« توسعه سواحل مکران، اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران»(غلامرضا طحانی، مجید فراست)

« سواحل مکران و توانمندی در ایجاد قدرت دریایی برتر منطقه در حوزه های میان اقیانوسی»( حیدرزاده، حسینی ارانی، خارزمیان)

« موقعیت ترانزیتی و ژئوپلیتیکی سیستان و بلوچستان و استراتژی های نوین اقتصادی کشورهای خلیج فارس»( بویه، شریفی کیا)

« نگرشی بر راهبردهای مولفه فرهنگی- اجتماعی در آمایش سرزمینی دریای جنوب و سواحل مکران»(کرم نیا)

« تحلیل هرمنوتیک بر فراز و فرود سیستان بزرگ»(فرامرز بریمانی،1383)

« نیروی دریایی راهبردی و توسعه سواحل مکران»( اعظمی، فرشته منش)

« تدوین راهبردهای فرهنگی و اجتماعی توسعه پایدار و همه جانبه سواحل مکران»(عریضی، مولایی)

« بررسی حضور در دریاهای آزاد و توسعه هویت ملی( با تاکید بر تدابیر مثام معظم رهبری)( آدمی، قیصری بهمند، خاکسارفرد)

« دلایل وجود پایگاه نظامی در دریای مکران»( براریان، درواری)

« رابطه متقابل امنیت ناحیه ای و توسعه یافتگی فضاهای سیاسی با تاکید بر سیستان و بلوچستان»( اطاعت، موسوی)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  1 3
  همین که با کشور طویله مرز مشترک داریم خیلی بده
 • سیدمحمد ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  2 1
  یک نکته که اشاره نکردین: در صورت افزایش ظرفیت پهلوگیری کشتی های سنگین و همچنین انتقال نفت خام از طریق لوله کشی به سواحل مکران , امکان بستن تنگه هرمز در ظرف چند ساعت وجود دارد بدون متضرر شدن از بسته بودن تنگه و این یعنی یک اهرم فشار بر کشور های متخاصم
 • ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  3 0
  یک بندر پررونق با خاصیت جهانی بعلاوه خط آهن شرق خواهد توانست بی کاری را از شرق کشور حذف کند چرا که بخش خصوصی هم ترغیب می شود که از ظرفیت های بین المللی منطقه و راه آهن استفاده کند . حذف بی کاری و بالاتر بردن درامد مردم منطقه خود عاملیست جهت تامین امنیت . در ثانی در صورت اجرای طرح های توسعه بندری و راه آهن ، می توانیم به بندر گوادر پاکستان که یکی از رگ های حیات پاکستان است فشار آورده ، نظام پاکستان در عمل بفهمد که باید مرز خود با ایران را کنترل کند . از طرفی بندر رجایی درصد عمده واردات و صادرات کشور را به دوش می کشد به هر علتی این بندر از کار بیافتد بسیار لطمه خواهیم خورد . با تشکیل استان چابهار ، تقویت رسانه های گفتاری ، شنیداری ، دیداری بومی منطقه و کنترل خیلی از مشکلات حل خواهد شد . خلع سلاح قوم های بلوچ بالاخره باید یک روز صورت بگیرد . خیلی بده که دست مردم خمپاره اندار ، ار پی چی و مسلسل و ... باشد و به راحتی خرید بستنی در دسترس .
 • ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  تکراری
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  hanuz bache natuneste
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  دریای عمان نه نه نه دریا مکران خیلی زیباست.
 • ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  1 0
  اگر فقط 10 استخر 100 هکتاری پرورش صدف و میگو و ماهی بزنید به راحتی این استان جزو ثروتمندترین استان میشود. هم زمین دارد و هم اب و گرما
 • ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  1 1
  وقتی خودتون به سایر کشورها اهمیت قائل نمیشین و از دریای عمان رو با یه اسم دیگه مینویسید پس چرا به اعراب گیر میدین که به خلیج فارس میگن خلیج عربی؟؟
 • محمد از هشت بندی هرمزگان ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  3 2
  به داد منطقه شیعه نشین صدردص بخش و شهر هشت بندی شهرستان میناب برسید که شیعیان این منطقه از کمبود مراکز بهداشتی درمانی، معلم، مدرسه صنایع تبدیلی ویژه کشاورزی ، از راه ارتباطی مناسب به مرکز شهرستان ، مراکز فرهنگی و ورزشی ،ارگان های دولتی و کلانتری و دادگستری محروم می باشد و خیلی تاسفبار است که مناطق شیعه نشین ولایت مدار استان هرمزگان بسیار عقب مادنه تر و از مناطق سنی نشین باشند فکر نکنید که ما تفرقه انگیز هستیم ولی این وقاعیتی که هست مناطق شیعه نشین نظیر هشت بندی - بشاگرد - جغین - سنرک و رودخانه از کمبود امکانات رنج می برند و ارتقاء این مناطق به شهرستان راه حل علاج مشکلات این مناطق است
 • ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  تکراری بود
 • ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  1 0
  عالی بود. زودتر اقدام کنید که ایران و ایرانی را بلایی که سرقفقاز آمد را دوباره نبیند
 • مرگ بر ال خلیفه ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  12 0
  مراورید وطن "جلفاوه" (بحرین) است که باید بزودی دوباره به خاک میهن الحاق شود!
 • علیرضا ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  1 0
  دیر از خواب بلند شدی. این قدر بی رویه مجوز صادر شد که تمام پرورش دهنده های میگو خودشون از کارشون پشیمون شدن ! ضمنا همون استخرهای موجود هم فعلا درگیر خاک و آبو هوای آلوده و بیماریهای مختلف هستند . هیچ چی حساب کتاب نداره .
 • مصطفی ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  3 0
  این منطقه الان بی رونق و خالی از جمعیته و فقط ارتشی ها و نیروی دریائی در این منطقه مستقر هستند. کشورهائی که در قرن های گذشته روی به سوی استعمارگری آوردند، اولین کاری که کردند، مردم بی چیز و فقیر خود را تشویق کردند که به کشورها و مناطقی مهاجرت کنند که به دست آنها مفتوح شده بود. ایران ما احتاجی به استعمارگری ندارد و لطف خداوند شامل حالش شده و زمین کافی در اختیار کشور قرار دارد. پس دولت بیاید مردم فقیر و ندار و بی کار را تشویق کنه که به این منطقه مهاجرت نمایند و به آنان زمین رایگان برای خانه ساختن با تمام امکانات عرضه کنه، هم بی کاری رفع می شه و هم عده ای کثیری از مردم بی چیز که یا کار ندارند و یا به کارهای کاذب در سطح شهرها و روستاها می پردازند، مشکلاتشان حل می شه.
 • مکرانی ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  احسنت بر شما ناشناس آشنا.
 • موکد ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  0 0
  دوست عزیز تکرار به منزله ی تاکیده. گاهی اوقات خود قرآن کریم هم بعضی آیاتشو تکرار می کنه برا تاکید.
 • حسین ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  1 0
  سواحل مکران میتواند دروازه بازرگانی کشورهای آسیای میانه باشد. با تکمیل و توسعه راه آهن چابهار به مشهد و سرخس و توسعه تاسیسات بندری علاوه بر مزیت های ترانزیتی بینظیر برای کشورهای آسیای میانه , می تواند نقش موتور محرک اقتصاد و توسعه مکران باشد
 • علیرضا اهواز ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 0
  به نظرم استانی به نام مکران باید تشکیل بشه چون ممکنه توسعه این سواحل نتونه بار یک استان بزرگ مثل سیستان و بلوچستان رو به دوش بکشه . کوچک شدن این استان هم به رشد و توسعش کمک میکنه
 • ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 2
  دلیل است این است که مقامات نگران شیعیان نیستند اما می ترسند اگر سنی ها ناراضی شود به تروریستها محلق شوند!
 • رحمن ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
  0 0
  سواحل و منطقه مکران بسیار از لحاظ سوق الجیشی مهم است هم بلحاظ دروازه های ورودی به ایران و هم سکوی پرتاب در شبه قاره هندو لذا انگلیس در ارزوی برگشتن به این منطقه است و اگر خدای ناکرده اتفاقی در این منطقه بیفتد پای انگلیس پایی ثابت خواهد بود. وبودن دولت یمن وهمراهی با ایران شیعه میتواند ورود واسقرار نیروی دریایی را جهت بالا بردن امنیت سرزمینهای ایران محیا نماید لذا حمایت قوی تر دولت قانونی فعلی یمن از اهمیت ویژه ای برخورداراست
 • رحمن ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
  0 0
  سواحل و منطقه مکران بسیار از لحاظ سوق الجیشی مهم است هم بلحاظ دروازه های ورودی به ایران و هم سکوی پرتاب در شبه قاره هندو لذا انگلیس در ارزوی برگشتن به این منطقه است و اگر خدای ناکرده اتفاقی در این منطقه بیفتد پای انگلیس پایی ثابت خواهد بود. وبودن دولت یمن وهمراهی با ایران شیعه میتواند ورود واسقرار نیروی دریایی را جهت بالا بردن امنیت سرزمینهای ایران محیا نماید لذا حمایت قوی تر دولت قانونی فعلی یمن از اهمیت ویژه ای برخورداراست
 • ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
  0 0
  عجب!!! وتنها شوروی مخالف استقلال بحرین بود عجب!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • انا ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۸
  0 0
  بسیار جالب
 • علی ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
  1 0
  مشکل آب دارند عزیزم
 • جامونده ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
  2 1
  واقعا شرم آوره ، کجا زندگی میکنیم ؟ یعنی دغدغه رهبر را طی سی سال گذشته کسی درک نکرده ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس