یگان ویژه فاتحین بسیج با اجرای عملیات اسپای (ورود و خروج سریع) ۱۴ نفره، رکورد اجرای این عملیات در ایران و جهان را شکست.

به گزارش مشرق،  یگان ویژه بسیج که با عنوان "یگان ویژه فاتحین" "The Fatehin (Conquerors) Special Unit of the Basij Force" شناخته می‌شود، با اجرای یک عملیات اسپای، در اجرای این نوع از عملیات‌ها از حیث به کارگیری تعداد نفرات بالا، رکورد ایران و جهان را شکست.

یگان ویژه فاتحین بسیج این عملیات را با طراحى و بافت یک طناب خاص و به منظور اجرای عملیات تاکتیکال و ویژه نفرات (Special Patrol Insertion /Extraction) انجام داده است.

حداکثر استانداردی که در جهان برای اجرای عملیات اسپای در نظر گرفته شده است، 10 الی 12 نفر است اما یگان ویژه فاتحین توانسته این عملیات را با 14 نفر انجام دهد.

"عملیات اسپای" به عملیاتی گفته می‌شود که کاربردهای متفاوتی دارد. در عملیات‌های اسپای، بالگرد امکان نشستن روی زمین را به هر علتی، ندارد و از سوی دیگر، نیروهای ویژه برای اجرای یک عملیات خاص، باید از بالگرد پیاده شده و به عملیات و مأموریت خود بپردازند.

اما به دلیل اینکه امکان فرود بالگرد نیست، از بالگرد یک طناب آویزان شده و نیروها با کمک طناب، عملیات فرود را انجام می‌دهند.

نکته حائز اهمیت در اجرای مرحله اول عملیات، سرعت عمل و اعتماد به نفس نیروهاست چرا که به دلیل اتکاء نفرات به قدرت دستان و پاها و همچنین عدم وجود هیچ نقطه اتصالى، در صورت خطا، فرد سقوط خواهد کرد.اجرای عملیات فرود اولیه

سپس، نیروها به انجام ماموریت خود می‌پردازند اما پس از اجرا، باید به پایگاه بازگردند اما امکان فرود بالگرد وجود ندارد؛ نیروها یک امکان بیشتر ندارند و آن اینکه باید از طریق آویزان شدن از طناب، خود را به بالگرد وصل کرده و بالگرد نیروها را بلند کرده به مکان امن و قابل فرودی ببرد.

در این مرحله، به محض حضور بالگرد در منطقه، طناب مخصوص پایین ریخته می‌شود و نیروها برابر آموزه‌ها و آرایشات خود با کمک تأمین ایجاد شده توسط یک کارابین، به سرعت به طناب متصل و پس از تأیید فرمانده گروه، بالگرد اقدام به اوج‌گیرى و انتقال نیروها می‌کند.

در این نوع انتقال نیرو، کاهش زمان و قابلیت نیروها جهت تیراندازى و مقابله با تهدیدات نیز مورد توجه است و همه نیروها باید در آمادگی کامل باشند.

طناب طراحى شده برای اجرای عملیات‌های اسپای، داراى مقاومت 24000 کیلویی بوده و با وزن کلى طناب 30 کیلویی می‌تواند 24 نفر را از طریف اتصال با خود حمل کند.جمع‌آوری نیروها پس از اجرای ماموریت

به مجموعه این عملیات، "اسپای" می‌گویند که در تمام جهان، عملیاتی متداول بوده و برای اجرای عملیات‌های امداد و نجات و به خصوص اجرای عملیات‌های ویژه برای ماموریت‌هایی که یگان‌های مخصوص و ویژه در آن اقدام به عملیات می‌کنند، استفاده می‌شود.

در همین زمینه، علی فرجی فرمانده عملیات یگان ویژه فاتحین بسیج با اشاره به اجرای این عملیات گفت: ایده و طراحی‌های لازم برای انجام این عملیات، توسط نیروهای یگان ویژه فاتحین بسیج انجام شده است.

وی افزود: حتی برای انجام این عملیات، یک طناب مخصوص و 8 رشته نیاز داشتیم که بسیجیان یگان ویژه فاتحین در 2 روز موفق شدند این طناب خاص را ببافند و ما در عملیات اخیر موفق شدیم، اسپایی 14 نفره را انجام دهیم ولی با همین طناب، امکان اجرای عملیات اسپای 20 تا 24 نفره هم وجود دارد.فرجی می‌گوید، مهارت خلبانان نیروی هوافضا در اجرای این عملیات فوق العاده بوده است

فرمانده عملیات یگان ویژه فاتحین بسیج تصریح کرد: در ایران، پیش از این یک عملیات اسپای 10 نفره با الگوگیری از مدل یگان ویژه فاتحین بسیج انجام شده بود اما عملیاتی که بسیج آن را انجام داد، 14 نفره بود و از این حیث، عملیات یگان ویژه فاتحین در ایران کم‌نظیر بود.

به گفته فرجی، این عملیات در جهان هم کم‌نظیر است چرا که طبق اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، در جهان بیشترین تعداد نفراتی که برای انجام عملیات‌های اسپای به کار گرفته می‌شود، حدود 6 الی 8 نفر بوده است البته در یک فیلم سینمایی هالیوودی نیز یک عملیات اسپای 12 نفره انجام شده اما تاکنون هیچ عملیات اسپای نظامی و غیرنظامی با حضور 14 نفر در جهان انجام نشده است از این رو، یگان ویژه فاتحین بسیج توانسته رکورد اسپای در جهان و ایران را بشکند.اجرای عملیات اسپای 14 نفره


فرمانده عملیات یگان ویژه فاتحین بسیج در پایان با بیان اینکه جابجایى این استعداد نیرو در کشور در قالب عملیات اسپای، براى اولین بار صورت پذیرفت، از عملکرد بسیار خوب و مهارت بالای خلبانان نیروى هوا و فضاى سپاه و گروه هوابرد دانشگاه افسری امام حسین(ع) قدردانی کرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
  1 0
  یعنی حتی اگر باران بیاید هم میتوانند رزم کنند؟
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
  6 17
  پول بیت المال به منم بدن باهاش بمب اتم می سازم ورود خروج سریع که سهله
 • ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
  10 4
  تو دماغت رو بکش بالا این کارا رو بسپر به یگان فاتحین
 • ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
  3 3
  جلل خالق چه رکوردی وای مامانم اینا
  • mahdi IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۸
   2 0
   اگه این بچه ها و شهدای فاتحین و فاطمیون و زینبیون نبودند جناب عالی همون مامانت اینا رو هم نداشتی که بخوای باهاش .....
 • ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
  6 4
  پول بیت المال!! مرد حسابی اینها هر روز تا مرز شهادت میرن و میان تو چی؟
 • حسین ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
  10 3
  بسیج مایه افتخار بوده وهست وانشالله خواهد بود. دمتون گرم خدا پشت وپناهتون یاعلی
 • حاجی ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  3 3
  بی ادب تو یاید افتخار کنی
 • ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  2 1
  چه جوری میشه عضو شد محل ثبت نامش کجاس؟
 • ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  2 0
  چه جوری میشه عضو شد محل ثبت نامش کجاس؟
  • مهدی FR ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
   0 0
   سلام.. با مراجعه به سپاه استان خودتون آدرس یگان ویژه فاتحین شهر مورد نظر رو بگیرید.. و شرایط عضویت و مدارک مورد نیاز رو از فرمانده یگان بپرسید.. و بدونید جدا از عقاید سیاسی و مذهبی یگان ویژه فاتحین یکی از حرفه ای ترین مراکزی هست که شما رو به یک تکاور واقعی تبدیل میکنه
 • یک نوکر ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
  3 0
  بسمه تعالی سلام بربدنهای به خاک افتاده دی شهدای قاتحین(هوابرد)
 • احمد ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
  1 1
  باز یه وسواس خناس اظهار وجود کرد.
 • محسن ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
  1 0
  سلام ناحیه مقاومت بسیج منطقتون
 • ایرانی ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۳۰
  4 0
  انقلاب خمینی ادامه انقلاب حسینی سربازان خمینی برای دفاع از مظلومان در هرجاکه لازم باشدحاضرمی شوند
 • بنده خدا ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۳
  3 5
  اگه همین بسیجیها نبودن العان همیه شما یه برادر خواهر عرب و آمریکایی داشتین پس تو اتاقتون نشینین نظر ندین.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس