کد خبر 364897
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۴

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توانایی ساخت ناو هواپیمابر در این نیرو تاکید کرد: در سایه چنین خود اتکایی این نیرو توانایی صادرات و تامین تجهیزات نیروهای دریایی سایر کشورها را نیز دارد.

به گزارش مشرق، امیر حبیب الله سیاری به مناسبت فرارسیدن هفتم آذر ماه سالروز تاسیس نیروی دریایی این مطلب را بیان کرد.

نامبرده اظهار داشت: امروز و در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا تمامی تجهیزات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به صورت کاملا بومی تولید می شوند.

وی با بیان اینکه صادرات و تبادل تجهیزات از طریق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام می شود، گفت: در صورتی که وزارت دفاع تصمیم به صادرات تجهیزات دریایی به دیگر کشورهای جهان داشته باشد توانایی تولید تجهیزات نیروهای دریایی در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با همکاری مراکز علمی در داخل کشور وجود دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: تجهیزاتی که توسط ما ساخته می شود از نظر کارایی و قیمت نسبت به نمونه مشابه با صرفه تر است.

دریادار سیاری یادآور شد: ما پیش از انقلاب توانایی تعمیر سلاح های خود را نیز نداشتیم اما امروز ناو و زیردریایی تولید می کنیم.

وی هشت سال جنگ تحمیلی را دانشگاهی برای این نیرو توصیف کرد و افزود: ما کار خودکفایی را از ساخت قطعه آغاز کردیم و در ادامه امروز توانستیم ناوهای موشک انداز را نیز تولید کنیم.

**توانایی ساخت ناوهواپیما بر را داریم

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه به ساخت زیردریایی های کلاس غدیر و ناوشکن جماران در کشور اشاره کرد و گفت: ناوچه دماوند آماده الحاق به ناوگان دریایی جمهوری اسلامی و زیردریایی فاتح نیز آماده بهره برداری است که بر اساس دستور سلسله مراتب مربوط به آن طی می شود.

دریادار سیاری اظهار داشت: همان طور که ما توانستیم چنین ناو ها و زیر دریایی ها را تولید کنیم توانایی ساخت ناو هواپیمابر و زیر دریایی سنگین را نیز داریم اما برای تولید باید تدبیر شود. در صورتی که مسوولان تصمیم به ساخت بگیرند این توانایی در کشور وجود دارد.

وی تاکید کرد: در کشور ما مراکز دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان و صنایع دست به دست یکدیگر می دهند و توانایی بالایی را به وجود می آورند.

**گسترش حضور در آب های آزاد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه به دنبال گسترش حضور در آب های آزاد هستیم، گفت: آب های آزاد متعلق به همه ملت ها است ما نیز بر اساس حق قانونی خود به دنبال گسترش حضور خود در آب های آزاد هستیم.

دریادار سیاری با بیان اینکه امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در شمال اقیانوس هند حضور دارد، اظهار داشت: از دو مسیر جنوب آفریقا و دریای مدیترانه قصد سفر به اقیانوس اطلس را نیز در آینده داریم.

در حال حاضر ناوگروه سی و دوم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبهای خلیج عدن حضور دارد.

وی افزود: بر اساس حق قانونی خود این امکان وجود دارد تا بر اساس ماموریت در اقیانوس آرام نیز حضور داشته باشیم.

**کمک به کشورهای نیازمند

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: در ماموریت هایی که در آب های آزاد داریم اگر کشوری از ما درخواست کمک کند ما به آنها یاری می رسانیم.

دریادار سیاری افزود: نیروی دریایی تاکنون دو هزار کشتی تجاری را اسکورت کرده و بیش از 150 مورد درگیری با دزدان دریایی داشته و به 22 کشتی تجاری کشورهای دیگر نیز کمک کرده است.

کارشناسان نظامی معتقدند که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره از زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تا امروز نقش راهبردی و کلیدی در تامین امنیت خطوط کشتیرانی ، صدور نفت از ایران به کشورهای خارجی، تامین امنیت کشتی های باری به مقصد ایران برای تامین مایحتاج در داخل کشور داشته و دارد.

**به روز آوری تجهیزات در نیروی دریایی

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: تجهیزات ما باید به روز باشد تا بتوانیم با اقتدار در آب های آزاد حضور پیدا کنیم.

دریادار سیاری اظهار داشت: چون کشورهای خارجی تجهیزات نظامی را به ما ندادند ما توانستیم تجهیزات مورد نیاز خود را با علوم روز تولید کنیم و از این نظر خودکفا شویم.

وی تاکید کرد: به برکت توان داخلی امروز تمام تجهیزات مورد استفاده در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران کاملا بومی و ساخت داخل است.

**رزمایش و تمرین مشترک با دیگر کشورها

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همکاری با کشورهای همسایه و برگزاری رزمایش با آنها گفت: در سال 94 نیز ممکن است با کشور عمان رزمایش امداد نجات را در سطح گسترده تر داشته باشیم.

دریادار سیاری افزود: همچنین این امکان وجود دارد که ما با دیگر کشورها تمرین های مشترک دریایی برگزار کنیم.

وی اظهار داشت: به عنوان مثال در سفر هایی که به روسیه و چنین داشتیم و سفر آنها به آب های ایران تمرین مشترک دریایی دو جانبه برگزار کردیم.

**توسعه سواحل مکران

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص توسعه سواحل مکران (از بندرعباس تا مرز پاکستان) گفت: به دنبال ایجاد پایگاه در سه منطقه و مناطق دریایی در دو منطقه هستیم و توسعه این سواحل را در دستور کار قرار داده ایم.

دریادار سیاری با بیان اینکه ساخت مجتمع های مسکونی بالای 10 هزار نفر یکی از برنامه های این نیرو است، اظهارداشت: دولت کار خود را برای توسعه این سواحل آغاز کرده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از رسانه ها خواست که پوشش خبری نیروی دریایی را با توجه به نقش آن مورد توجه قرار دهند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس