تازه‌ترین تحولات عراق
گروه بین الملل مشرق- سه ماه پس از حمله سراسری گروه تروریستی داعش به شهرهای عراق و اشغال چند استان این کشور (الانبار،صلاح الدین،نینوی) با همکاری عناصر بعثی ، نیروهای امنیتی و نظامی این کشور در حال بازیابی توان نظامی و تغییر حالت از دفاعی به هجومی هستند. استراتژی اجرا شده توسط ارتش عراق به این شکل بود که ابتدا شوک اولیه ناشی از ضربات نظامی گروه تروریستی داعش و هم پیمانان بعثی آن را تحمل و از آن عبور کردند ، در مرحله بعدی خطوط دفاعی و پدافندی در مقابل حرکت بسیار سریع و غافلگیر کننده آن ایجاد کرده و در نهایت از حالت تدافعی و پدافندی به هجومی و آفندی تغییر وضعیت داده اند.

اما آنچه که در بازیابی توان نظامی و ارتقای روحیه و ایجاد امید برای مقاومت در برابر ضربات سخت و سنگین گروه داعش و بعثی ها به ارتش و دولت عراق توان مضاعف بخشید ، حمایت مرجعیت اعلای دینی در عراق به رهبری حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی (حفظه الله) بود.

شاید طراحان توطئه حملات داعش به عراق که در طی سالیان اخیر پس از سقوط نظام دیکتاتوری صدام ملعون مشغول جمع آوری اطلاعات جاسوسی از توان نظامی و امنیتی نیروهای ارتش و پلیس و وزارت کشور عراق و سایر ویژگیهای سیاسی و اجتماعی این کشور بوده اند حتی فکر آن را نمی کردند که مرجعیت مذهبی عراق که معمولا از ورود به مسایل سیاسی و اجرایی و دولتی دوری می گزید به ناگهان در صحنه حاضر شده و با صدور یک فتوای چند خطی تمامی نقشه ها و طرحهای عملیاتی آنها برای ساقط کردن دولت قانونی عراق و تغییر نظام سیاسی و اجرایی این کشور و گسترش هرج و مرج امنیتی و سیاسی در آن را بر هم زند.

تازه‌ترین تحولات عراق
نقشه عراق به تفکیک استانها

بلافاصله پس از صدور فتوای مرجعیت دینی عراق مبنی بر اعلام جهاد بر علیه تروریستهای تکفیری داعش و بعثی صدها هزار نفر از مردم عراق از همه اقشار و طوائف مذهبی و قومی به سمت پادگانهای نیمه خالی ارتش عراق هجوم برده و برای کمک به ارتش و نیروهای امنیتی این کشور صفهای طولانی تشکیل شد. این، آن چیزی بود که در حدسیات طراحان و عوامل پشت پرده عملیاتهای داعش در عراق برایش فکری نکرده بودند.

از ابتدای آغاز حملات داعش به عراق تا پایان ماه مبارک رمضان گذشته، ارتش عراق تنها به دفاع و سد هجوم عناصر داعش به پادگانهای نظامی و شهرهای عراق پرداخت و این زمانی کافی برای آموزش و نظم بخشی به انبوه نیروهای مدافع مردمی در قالب گروههای "حشد الشعبی" یا بسیج مردمی بود.

با پایان ماه مبارک رمضان ارتش عراق به کمک مستشاران نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن ارزیابی وضعیت شهرهای قرار گرفته در مسیر حملات داعش اقدام به طرح ریزی و اجرای عملیاتهای نظامی با اهدافی چون تقسیم مناطق تحت سیطره داعش به بخشهای مجزا، قطع راههای پشتیبانی و امدادرسانی به عناصر داعش در این بخشهای جدا شده، محاصره و تصرف این مناطق تحت سیطره داعش در این میان نیروهای ارتش و بسیج مردمی عراق با اجرای چند عملیات منظم و دقیق اقدام به شکستن محاصره برخی از شهرها و روستاهای تحت حضار عناصر داعش و بعثی کردند که از میان آن می توان به عملیات غرور آفرین شکستن محاصره و نجات شهر شیعه نشین آمرلی از محاصره دو ماهه داعش و بعثیها اشاره کرد.

تازه‌ترین تحولات عراق

شهر آمرلی از توابع شهرستان "طوز" واقع در استان صلاح الدین کشور عراق و در فاصله حدود 100 کیلومتری مرزهای این کشور با جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. اکثریت ساکنان این شهر را ترکمنهای شیعه عراقی تشکیل می دهند. در جریان حمله گروه تروریستی داعش به عراق این شهر از اولین شهرهایی بود که هدف حملات این گروه قرار گرفت اما با دفاع جانانه مردم شیعه این شهر داعش علی رغم برتری مطلق نظامی و نیرویی امکان ورود به شهر و تصرف آن را پیدا نکرد.
 
در پی تشدید حملات داعش مردم مظلوم این شهر که از زن، مرد و کوچک و بزرگ به دفاع از عرض و ناموس و شهر خود برخواسته بودند از دولت عراق در خواست کمک کردند. به درخواست دولت عراق گروهی از رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وسیله هلیکوپتر به داخل شهر آمرلی منتقل شده و به تقویت استحکامات شهر و آموزش و تسلیح و تجهیز جوانان با غیرت آمرلی پرداختند.

به موازات این تلاشها گروهی از مستشاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهان ارتش و گروههای مجاهد عراقی با تشکیل اتاق عملیات مشترک، برنامه ریزی برای شکستن حصر این شهر را آغاز کرده و در نهایت در تاریخ 8 شهریور 1393 و پس از حدود دو ماه حصر آمرلی شکسته و عناصر داعش از اطراف این شهر نیز به عقب رانده شدند. طی این عملیات خسارات بسیار سنگینی به سازمان رزم داعش در استان صلاح الدین وارد آمد و برای اولین بار همگان مشاهده کردند که داعش آن غول شکست ناپذیری که می نمایاند نیست.
 
اما مهمترین ویژگی عملیات فتح شهر آمرلی عدم پشتیبانی و حضور کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم داعش در آن بود. به عبارت دیگر کلیه مراحل عملیات از شناسایی و طرح ریزی و تدارکات نظامی و غیر نظامی و هدایت آتش و اجرای عملیات زمینی و هوایی و امدادرسانی به مردم آمرلی قبل و حین و پس از اجرای عملیات مذکور 100 در صد بر عهده نیروهای ارتش و مجاهدین شیعه عراقی از گروههای "سپاه بدر ، گردانهای حزب الله عراق ، گروهانهای خراسانی ، جنبش مقاومت اسلامی عراق معروف به عصائب اهل الحق و گردانهای امام علی (ع)" قرار داشته است. امری که در عملیاتهای بعدی نیروهای ارتش و بسیج مردمی عراق نیز تکرار شد.

تازه‌ترین تحولات عراق
اعزام مستشاران سپاه پاسداران و فرماندهان گروههای مجاهد شیعه به آمرلی در محاصره به وسیله بالگرد ارتش عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
دو موشک قاهر و اشتر ساخت ایران نقش پررنگی در پشتیبانی آتش و انهدام مواضع تروریستهای داعش در نبردهای عراق دارند.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
تصاویری از تسلیح و آموزش جوانان شهر آمرلی در جریان عملیات شکستن محاصره این شهر


پس از نجات شهر آمرلی برنامه ریزی ها برای گسترش اقدامات آفندی (هجومی) علیه مواضع و شهرهای تحت اشغال داعش و بعثی ها آغاز شد. یکی از مهمترین خطوط عملیاتی که گروه تروریستی داعش از ابتدای ورودش به عراق دنبال می کرد، حمله به شهرهای مذهبی عراق و کشتار وسیع ساکنان شیعه مذهب شهرها که اکثریت بافت جمعیتی کشور عراق را نیز تشکیل می دهند بوده است. در این راستا شهرهای کربلا ، نجف ، سامرا و کاظمین که به دلیل میزبانی از مراقد مظهر برخی از ائمه اطهار (س) دارای قداست و اهمیت استراتژیک خاصی بوده و هستند در لیست سیاهه اهداف داعش و بعثیها قرار گرفت.
 
با توجه به صعوبت مسیر دسترسی به شهرهای نجف و کربلا و بافت خاص سکنه و مذهبی شهر سامرا این شهر مهمترین هدف حملات داعش قرار گرفته و طی چندین عملیات سریع و با همکاری برخی عشایر سنی مذهب ساکن در داخل و حاشیه شهر عناصر داعش به داخل سامرا نفوذ کرده و عملیاتهای نظامی علیه ساکنین شیعه مذهب شهر و از همه مهمتر مراقد امامین عسکریین (ع) انجام دادند که با حضور نیروهای مردمی و رزمندگان عصائب اهل الحق و گروهانهای صلح وابسته به سید مقتدی صدر روحانی معروف شیعه عراقی حملات آنها دفع شد و آرامش نسبی در داخل شهر حکمفرما گردید .

تازه‌ترین تحولات عراق

با انجام عملیاتهای پی در پی ارتش و نیروهای مجاهد شیعه عراقی در استانهای مختلف عراق توانایی نظامی آنها بر همگان روشن شد و دولت عراق به دستور و هدایت مرجعیت مذهبی این کشور ، در صدد بر آمد تا عملیات نظامی خود را بر روی نقاط بحرانی و حساس تحت اشغال داعش علی الخصوص در اطراف شهرهای مذهبی و شهر بغداد پایتخت عراق متمرکز کند. به ویژه آنکه نیروهای داعش و بعثی ها سر مست از پیشرویها در استانهای غربی عراق به پشت دروازه های پایتخت نیز رسیده بودند و خود را برای هجوم به مرکز سیاسی عراق آماده می کردند.

به همین دلیل مستشاران نظامی سپاه پاسداران و فرماندهان ارتش عراق طرح دورسازی داعش از پایتخت و شهرهای مذهبی  مانند کربلا و سامراء را در دستور کار خود قرار دادند. در همین راستا مراکز استقرار و خطوط امدادی داعش در اطراف شهرهای بغداد و کربلا (شامل شهرهای :فلوجه ، التاجی ، ابوغریب ،الصقلاویه،عامریه فلوجه و جرف الصخر) هدف عملیاتهای نظامی ارتش و گروههای مجاهد شیعه عراقی قرار گرفتند.

با استعانت از خداوند متعال بنا داریم تا از امروز بصورت روزانه اخبار تحولات میدانی عراق را به استحضار مخاطبین مشرق برسانیم. در همین راستا و در اولین گام به بررسی و تحلیل عملیات چند روز اخیر ارتش و مجاهدین شیعه عراقی در منطقه استرتژیک "جرف الصخر" واقع در استان بابل، مابین دو شهر بغداد و کربلا (31 کیلومتری شمال شرق کربلا و 60 کیلومتری جنوب غرب بغداد) خواهیم پرداخت.

نام عملیات : عاشوراء

اهداف:

1- پاکسازی مناطق شمالی استان بابل و بویژه شهر جرف الصخر و روستاهای اطراف آن از حضور عناصر داعش.

2– قطع مسیر امدادی– تدارکاتی به عناصر گروه تروریستی داعش از استان الانبار به اطراف شهر های کربلاء و منطقه "الیوسفیه" شهر بغداد.

3– تامین امنیت مسیر زائران حرم ائمه در شهرای کربلاء و نجف اشرف.

نیروهای مشارکت کننده در عملیات : سپاه بدر ، عصائب اهل الحق ، گردانهای حزب الله عراق ، گردانهای سید الشهداء ، گردانهای امام علی (ع) ، سرایا (گروهانهای) الخراسانی ، تیار الرسالی ، جنبش حزب الله نجباء.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

موقعیت اجرای عملیات : شهرها و روستاهای بخش شمال استان بابل خصوصا شهر جرف الصخر.

اهمیت منطقه جرف الصخر : این منطقه بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی آن از اهمیت بسیار استراتژیکی برخوردار است به نحویکه استانهای غربی (الانبار) ، جنوبی (کربلا،نجف) و مرکزی عراق (بغداد) را به یکدیگر متصل می کند. جرف الصخر در حاشیه شرقی منطقه فلوجه یکی از بزرگترین مراکز استقرار نیروهای بعثی و تکفیری در عراق قرار داشته و در عین حال حلقه وصل فلوجه و کربلا به منطقه موسوم به کمربند امنیتی بغداد شامل شهرکهای "لطیفیه،اسکندریه،یوسفیه و محمودیه" نیز می باشد.

تازه‌ترین تحولات عراق
موقعیت جرف الصخر و شهرهای کربلا و فلوجه و عامریه فلوجه و شهرکهای لطیفیه و محمودیه موسوم به کمربند امنیتی بغداد در روی نقشه با دایره به رنگ قرمز مشخص شده اند.

فرماندهان عملیات: "حاج هادی عامری" فرمانده سپاه بدر ، "دکتر محمد الغبان" وزیر کشور جدید عراق و عضو شورای رهبری سپاه بدر و مستشاران نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی برون مرزی قدس سپاه پاسداران.

تازه‌ترین تحولات عراق
حاج هادی عامری فرمانده سپاه بدر (در سمت راست عکس) و دکتر محمد الغبان وزیر کشور جدید (نفر وسط) در کنار فرماندهان ارشد ارتش عراق و مستشارانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرماندهی عملیات عاشوراء را بر عهده دارند.

عملیات آزاد سازی شهر جرف الصخر و روستاهای اطراف آن از روز جمعه گذشته آغاز شد و نیروهای عمل کننده به استعداد 15 هزار نفر و از 3 محور عملیاتی (شمال ، شرق و جنوب) حملات سنگینی را به سمت داخل شهر و روستاهای "الفارسیه ، الحجیر ، الفاضلیه و العویسات" به وسعت حدود 200 کیلومتر مربع آغاز کردند.

عناصر گروه تروریستی داعش از زمان اشغال جرف الصخر توان نظامی فراوانی را برای استقرار نیرو و تقویت استحکامات آن صرف کرده بود و در حین عملیات پاکسازی نیز مقاومت بسیار شدیدی از خود نشان داد اما پس از قطع مسیر تدارکاتی عامریه فلوجه – جرف الصخر توسط یگانهای عمل کننده و همچنین تشدید گلوله باران توپخانه ای و موشکی و بمباران موثر هواپیماهای سوخو 25 و بالگردهای میل 35 ارتش عراق با بر جای گذاشتن تلفات سنگین از منطقه به سمت باغها و مزارع اطراف عقب نشینی کردند. درگیریها در منطقه الفارسیه واقع در غرب جرف الصخر (نزدیک عامریه فلوجه) ادامه دارد.

فیلم منتخب از عملیات آزادسازی جرف الصخر را از اینجا دریافت کنید.


تازه‌ترین تحولات عراق
مجاهدین شیعه در حال عزیمت به منطقه عملیاتی آزادسازی جرف الصخر

تروریستهای داعش در حین عقب نشینی و به منظور کند کردن پیشروی های نیروهای نظامی ، صدها بمب و مین و تله انفجاری را در معابر و کوچه ها و منازل مردمی که بدلیل حضور داعش در این منطقه مجبور به مهاجرت شده بودند ، نصب کرده بودند. برخی از این بمبها حاوی گاز سمی کلر بوده که در اثر انفجار حدود 20 بشکه انفجاری حاوی بمب شیمیایی کلر 8 سرباز و نیروی مردمی در اثر مسمومیت به شهادت رسیدند.

در حمله ای دیگر یکی از عناصر گروه داعش با یک دستگاه خودروی نظامی – زرهی "هامر" بمب گذاری شده به یکی از مراکز تجمع گروههای مجاهد شیعه عراقی در روستای "الفارسیه" واقع در شمال جرف الصخر حمله کرد که در این عملیات تروریستی تعدادی از نیروهای نظامی شهید و مجروح شده اند.

یگانهای مهندسی و تخریب هم اکنون در حال خنثی سازی این بمبها و پاکسازی معابر و خیابانهای جرف الصخر از مواد منفجره و خاکریزها و سنگرهای تعبیه شده توسط عناصر داعش می باشند.

به گفته یک منبع میدانی نزدیک به گروههای مجاهد شیعه عراقی، پس از پایان عملیات نظامی و در حین پاکسازی شهر دهها تونل و کانال حفر شده توسط تروریستهای داعش به اندازه های مختلف کشف و منهدم شد که عناصر داعش از آنها برای نقل و انتقال نیرو و تسلیحات بهره برداری می کردند. طول برخی از این تونلها بین 50 تا 10 متر بوده و خیابانها و کوچه های شهر جرف الصخر را به یکدیگر متصل می کرده اند. وی افزود که علاوه بر تونلها و کانالها و سنگرهای کشف شده یک کارگاه بزرگ ساخت و تولید انواع بمب و خمپاره و همچنین یک اردوگاه آموزش نظامی عناصر داعش در منزل یکی از شیوخ عشایر ساکن در این منطقه که با داعش همکاری می کرد نیز کشف شد که در آن همه امکانات آموزش نظامی کار با انواع تسلیحات سبک و سنگین موجود بوده است.

فیلم منتخب از تحولات میدانی آزادسازی جرف الصخر را از اینجا دریافت کنید.


تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
کشف کارگاه تولید بمب و گلوله های توپ و خمپاره تروریستهای داعش در جرف الصخر

وی تاکید کرد که عناصر داعش در برخی روستاهای حاشیه شمالی جرف الصخر مانند "الفارسیه" از سکنه این مناطق بعنوان سپر انسانی برای جلوگیری از اجرای عملیات پاکسازی استفاده می کردند که در عملیات ویژه نیروهای مردمی همه آنها آزاد شده و به منازل خود بازگشته اند.
 
 در این درگیریها 200 نفر از تروریستهای داعش و بعثی به هلاکت رسیده و 100 نفر خود را به نیروهای امنیتی در مرکز پلیس این شهر تسلیم کردند و حدود 60 تروریست تکفیری نیز در حین عملیات به اسارت نیروهای ارتش و گروههای مجاهد شیعه عراقی در آمدند. هم اکنون اولویت اصلی نیروهای ارتش و گروههای مجاهد شیعه عراقی حمله به منطقه "عامریه فلوجه" است که مقر اصلی تدارکاتی و پشتیبانی نظامی عناصر داعش مستقر در جرف الصخر بوده است.

تازه‌ترین تحولات عراق
حاج هادی عامری فرمانده سپاه بدر و فرماندهان ارتش عراق در منطقه جرف الصخر پس از آزادسازی

تازه‌ترین تحولات عراق
نفر وسط سرتیپ فاضل برواری فرمانده  لشکر طلایی(الفرقه الذهبیه) ارتش عراق در اطراف جرف الصخر 

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
گزارش تصویری از عملیات آزاد سازی جرف الصخر توسط ارتش و نیروهای حشد الشعبی(بسیح مردمی) عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
گزارش تصویری رسانه های داعش از درگیری عناصر این گروه با ارتش و نیروهای مردمی عراقی در جرف الصخر

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق
پیکر یکی از شهدای ارتش عراق که به دست داعش افتاده است.

بازدید شبانه حیدر العبادی نخست وزیر عراق از مناطق آزاد شده

حیدر العبادی نخست وزیر عراق طی بازدید شبانه از یگانهای نظامی و مردمی مشارکت کننده در عملیات آزادسازی جرف الصخر از تلاشها و ایثارگریهای ارتش و گروههای مجاهد شیعه عراقی قدردانی کرد و گفت: با آزادسازی جرف الصخر سیلی محکمی به صورت داعش نواخته و اسطوره شکست ناپذیری این گروه شکسته شد.

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

تازه‌ترین تحولات عراق

حیدر العبادی تاکید کرد: عملیات آزاد سازی جرف الصخر باب آزاد سازی کلیه مناطق تحت اشغال تروریستها در عراق را گشود و به هموطنان خود در استان الانبار می گویم برای رهایی شما از چنگال تروریسم داعی – بعثی اقدام عاجل خواهیم کرد. در ادامه این بازدید نخست وزیر عراق با حضور در اتاق عملیات مشترک نظامیان و گروههای مجاهد شیعه عراقی در جریان روند اجرای عملیات نظامی علیه مواضع داعش در این منطقه قرار گرفت.

فیلم منتخب این دیدار را از اینجا دریافت کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • آسمان ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  احسن مشرق همیشه گزارش تحولات عراق و سوریه رو بذار.
 • علي ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  ما زنده از آنيم که آرام نگيريم ...موجيم که آسودگي ما عدم ماست.... درود و سلام خدا بر مجاهدان راه حق ،سلام بر شهيدان، سلام بر خانواده شهدا و سلام بر حسين (ع) و يارانش که بعد از 1400 سال خونش همچنان در رگهاي پيروان راستينش مي جوشد ...
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  امام (ره) فرموده بودند که اگر سپاه نبود کشور نبود و الان باید گفت اگر سپاه نبود عراق و سوریه و... نبودند . برای سلامتی رزمندگان اسلام صلوات
 • علی ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  توی اون8 لوگویی که از نیروهای مشارکت کننده در عملیات گذاشتین 6 تاش تقلیدی از روی لوگوی سپاه پاسدارانه یعنی یک دست برافراشته به صورت مشت و یک اسلحه در دست... این شباهت اتفاقیه؟
 • پسر ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  داعش داره به ثانیه های عمر نکبت بارش نزدیک میشه
 • ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  مشرق دمت گرم ممنون. خدا خیرت بدهد
 • قاهر ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  درود بر سپاه پاسداران و فرماندهان مومن و شجاعش. برادري را شما به برادران مسلمانتان در عراق نشان داديد و مواسات را در حق ايشان تمام كرديد. اميدوارم سالهاي آتي پس از استقلال كامل عراق، يادشان نرود كه دوست واقعي و برادران ديني شان تنها ايران اسلامي بود و خواهد بود. يا اميرالمونين كه جانم فدات يا اباعبدالله كه جانم فدات عناييات مستمر و بزرگوارانه تان كه همچنان بر سر كشور مظلوم ايران سايه افكنده آنها را در ياري برادران ديني شان در عراق ياري فرماييد خدايا اين لشكر حسيني را بر يزديان و تفاله هاي به جا مانده از امويان و خلف ناشايست دشمنان اهل بيت غلبه گردان و پيروزي عزتمندانه را نصيبشان بفرما
 • حسین ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  گزارش عالی بود خدا خیرتون بده
 • محراب ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  ماشاالله به برادران سپاهی خستگی ناپذیر
 • سارا ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  خدا حفظشون کنه . خودش پشتیبان تمام کسانی باشه که در راه حق مبارزه می کنند.
 • ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  راست میگه اقا عالیه عالی چند بار کامنت گذاشته بودم که گزارشهای میدانی عراق هم بچسبون به سوریه عالی شد عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییی دست مشرق و نویسنده درد نکنه قلم شیوا و روانی داره انشالله گزارشات میدانی لبنانو راه بدازید اوضاعش خراب شده
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  این گروهها را سپاه کمک کرده بهشون تا راه افتادن کادرشون عراقی هستن ولی از تجربه و تخصص سپاه و ایران کمک گرفتن
 • ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  مشرق جووووووووووووون عالیییییییییییییییییییییییییییی بود من استاد دانشگاه هستم قبلا چند بار خواهش کرده بودم که گزارشات میدانی عراق و سوریه را باهم بذارید عالی بود انصافا عالی گزارش میدانی لبنان رو هم بزذارید ببینیم اوضاعش جطوره؟
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  ایول به این گزارش . دمت گرم مشرق .10 تا خبر یا تحلیل ابکی که میدی با یک گزارش خوب
 • گمنام ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  هرکه دارد هوس کرببلا بسم الله
 • رحیم فرجی ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  خسته نباشند کارماندگار افتخار ماندگاردارد
 • امیر ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  دم برو بچه های مشرق گرم با گزارشات عالیتون.همین جوری قوی ادامه بدین خدا اجرتون بده.به امید خدا گزارش پاکسازی کامل عراقو سوریه و لبنان و تمام بلاد مسلمینو از شر این وحشیهای دوپا رو منتشر کنین.
 • ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  در اواخر جنگ حضرت امام (ره)در جلسه ای با فرماندهان سپاه فرموده بودند:من قبلا نظرم این بود که "اگر سپاه نبود کشور هم نبود" اما الان نظرم اینست که : "" اگر سپاه نبود اسلام هم نبود""
 • ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  زنده باد سپاهیان منتظر ظهور الله اکبر
 • مشرق دوست ایرانی ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  مشرقی های عزیز! انصافاً دستتان درد نکند. خبر خوب، تحلیل عالی، تصاویر فوق العاده. دست مریزاد. لطفاً به کار خوبتان ادامه دهید.
 • سید ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  وقتی مشرق گزارشاشو شروع میکنه یعنی سیرِ پیروزیهای تدریجی و احتمالا زمانبرِ ارتش و سپاهیان عراقی آغاز شده:)) ایشالله که بتونن هم عراق آزاد کنن و هم در آینده به کمکِ برادرانِ سوریشون بشتابن
 • ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  درود بر مردان خستگی ناپذیر سپاه همچون سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی
 • میثم ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  0 0
  دورد بر رزمندگان شیعی عراقی دورد بر حاج قاسم هایی که زندگی آرام خود را رها کردن و به کمک هم کیشان خود در عراق پیوستند. دورد بر رهبر معظم انقلاب که با درایت خود باعث افتخار نام ایران و ایرانی را در منطقه و در افکار عمومی منطقه گردید. تشکر از سایت مشرق ان شا ا... د ر ایام محرم خبرهایی خوشی از عراق به یاری خداوند متعال خواهیم شنید.
 • فاطمه ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
  0 0
  فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره. این فقط برای اعمال فردی نیست برای اعمال یک ملت هم مصداق دارد. چنانکه بعد از 8 سال امریکاییها به اشغال رسمی عراق پایان دادند و الآن حامیان عربی صدام این کشور رو به آشوب کشیدن. امیدوارم خداوند قادر متعال به مجاهدانش توفیق دهد هر چه سریعتر شر این مزدورهای شیطان ببزرگ و کشورهای مرتجع عرب را از سر اسلام و مسلمین بردارند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس