رئال مادرید و بارسلونا از ساعت 19:30 شنبه 3 آبان در داربی اسپانیا یا نبرد کلاسیک لالیگا در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به میدان می‌روند.

همه چیز درباره ال‌کلاسیکو + تاریخچه و بازی‌های خاطره انگیز
به گزارش مشرق، رئال‌مادرید و بارسلونا فردا (شنبه) در هفته نهم لیگا در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو برابر هم به میدان می روند. این اولین ال کلاسیکوی فصل جدید فوتبال اسپانیا است و جذابیت بالایی برای علاقه‌مندان به فوتبال خواهد داشت. از آغاز پیدایش فوتبال در اسپانیا اختلاف و دشمنی میان دو باشگاه رئال مادرید و بارسلونا آغاز شد. بسیاری معتقدند که جدال‌ دو تیم فراتر از یک بازی فوتبال است.

در گزارش زیر تاریخچه ای از ال‌کلاسیکو و مردان موثر دو تیم و نیز بازی‌های خاطره انگیز رئال و بارسا را به نقل از ایسنا بخوانید:

** تاریخچه

در دوران دیکتاتوری فرانکو بر تمام نمادها و نشانه‌های فرهنگی و قومیتی مهر بطلان زده شده و دستور داده شد که سخن گفتن به جز زبان اسپانیایی ممنوع شود، این اقدام فرانکو اعتراض اقلیت‌ها و اقوام ساکن در مناطق مختلف اسپانیا را به دنبال داشت. در آن هنگام بود که باشگاه بارسلونا که در منطقه کاتالونیا بود به عنوان نماد اعتراض معرفی شد.

بارسلونا برای کاتالونیایی‌ها بیش از یک باشگاه بود، مانوئل واسکز نویسنده و روزنامه‌نگار صاحب نام اسپانیایی می‌گوید که بهترین راهی که کاتالونیایی‌ها ابراز وجود می‌کردند و مخالفت خود را با حکومت فرانکو اعلام می‌کردند، این بود که به جمع هواداران باشگاه بارسلونا بپیوندند. این برای آن‌ها بهتر از پیوستن به گروه‌های زیر زمینی و مخالف دولت بود. در مقابل به رئال مادرید به عنوان نماد و آیینه تمام نمای دولت تمامیت خواه و فاشیست فرانکو نگاه می‌شد و به تیم پادشاهی شهرت یافته بود. همین مساله باعث شد تا رویارویی‌های دو تیم به نوعی رنگ و بوی سیاسی به خود گیرد و فراتر از یک بازی فوتبال باشد.

شنبه از ساعت 19:30 دقیقه، دیدار سنتی فوتبال اسپانیا شروع خواهد شد و رئال مادرید و بارسلونا در یک ال‌کلاسیکوی دیگر در سانتیاگو برنابئو مقابل هم صف‌آرایی خواهند کرد. پرگل‌ترین ال‌کلاسیکو در تاریخ 13 ژوئن سال 1943 روی داد که در آن دیدار رئال مادرید با نتیجه‌ی 1-11 بارسلونا را شکست داد. البته این دیدار به پیشنهاد رئال مادرید (به علت خبر ارسال پیغام تهدیدآمیز وزیر کشور ژنرال فرانکو به بازیکنان تیم بارسلونا) از آمار و ارقام نتایج تاریخ ال‌کلاسیکو حذف شد. پس از این دیدار؛ پرگل‌ترین ال‌کلاسیکو به تاریخ سوم فوریه 1935 برمی‌گردد که در آن دیدار باز هم رئال مادرید با نتیجه‌ی 2-8 بارسلونا را در هم کوبید. بهترین برد بارسلونا نیز تفاوت چندانی با این نتیجه نداشت و آبی‌واناری‌ها در تاریخ 23 سپتامبر 1950 با نتیجه‌ی 2-7 موفق به شکست قوهای سپید مادرید شدند. این دو تیم تاکنون 228 بار بصورت رسمی در مقابل هم صف‌آرایی کردند که از این بین سهم رئال مادرید 91 برد، و سهم بارسلونا 88 پیروزی بوده و 48 بار نیز دو تیم به تساوی رضایت داده‌اند. در این 228 دیدار رئال 385 گل و بارسلونا 371 گل وارد دروازه‌ی حریف خود کرده‌اند که نشان از جذابیت این دیدار دارد.

تاریخچه کامل ال‌کلاسیکو + بازی‌های خاطره‌انگیز

در ابتدای دهه‌ی 50 بود که رقابت بین رئال مادرید و بارسلونا بسیار بیشتر از قبل شد. زمانی که آلفردو دی‌استفانو در تیم میلوناریوس بسیار خوش درخشید و توجه هر دو باشگاه بزرگ اسپانیا را به خود جلب کرد. هر دو باشگاه قصد خرید ستاره‌ی آرژانتینیِ آن روز‌های جهان فوتبال را داشتند (دی‌استفانو در سال 1957 تغییر ملیت داد و در 31 بازی با لباس تیم ملی اسپانیا به میدان رفت و طی این مدت 23 گل نیز برای اسپانیا به‌ثمر رساند). پس از کشمکش‌ها و تلاش‌های فراوان، سرانجام دی‌استفانو که گمان می‌رفت به بارسلونا خواهد پیوست؛ تغییر عقیده داد و به رئال مادرید ملحق شد و یکی از عوامل اصلی موفقیت‌های تیمش در آن دوره شد. آلفردو دی‌استفانو در هفتم جولای 2014 در سن 88 سالگی دار فانی را وداع گفت و این اولین ال‌کلاسیکو پس از درگذشت او است. حال بارسلونا باید در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو بدون دی‌استفانو که برترین گل‌زن تاریخ رئال مادرید در ال‌کلاسیکو (دی‌استفانو با زدن 18 گل به بارسلونا، بعد از لیونل مسی با 21 گل، در رده‌ی دوم بهترین گلزنان تاریخ ال‌کلاسیکو محسوب می‌شود) است قرار گیرد و این می‌تواند سکو‌های رئال مادرید را بیش از پیش هم‌صدا کند تا شاید با شکست بارسا، این برد را به او تقدیم کنند.

در طول حکومت ریورا و بخصوص ژنرال فرانکو یعنی در بین سال‌های 1939 تا 1975؛ بیشتر مذاهب و گونه‌های مختلف زبان در اسپانیا، تضعیف شدند. به همین دلیل بود که مردم کاتالان به تیم‌شان لقب "فراتر از یک باشگاه" را دادند. در واقع مردم آن منطقه، تنها راه مقابله با فرانکو و بیان کردن مخالفت‌های خود را، پیوستن به باشگاه بارسلونا می‌دانستند؛ چون ریسک کمتری داشت و از طرفی نیز کاملاً قانونی بود. البته در همان زمان هم، بازیکنانی از هر دو تیم بودند که با حکومت فرانکو دچار مشکل شده بودند. باشگاه رئال مادرید نیز همانند سایر مردم اسپانیا در جهت مبارزه با حکومت فرانکو تلاش‌های بسیاری را در آن دوره‌ی تاریخی صورت داد.

تاریخچه کامل ال‌کلاسیکو + بازی‌های خاطره‌انگیز

آمار بازی‌های قبلی دو تیم به شرح زیر است:

برد رئال مادرید: 91 برد

تساوی‌: 48 تساوی

برد بارسلونا: 88 برد

گل زده رئال مادرید: 385 گل

گل زده بارسلونا : 371 گل

همانند تمام بازیهای بزرگ جهان، حساسیت پیش از بازیِ ال‌کلاسیکو نیز چند روز مانده به این دیدار شروع شد و تا دمیده شدن سوت ابتدایی این دیدار همچنان ادامه خواهد داشت. اما سه نکته بر حساسیت اولین ال‌کلاسیکوی امسال افزوده است که در زیر به آنها اشاره‌ی کوتاهی خواهیم کرد.

** کریستیانو رونالدو – لیونل مسی

آنها بهترین بازیکنان جهان هستند اما هیچ‌وقت با یکدیگر دوست نخواهند بود. وقتی کریستیانو رونالدو و لیونل مسی با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند، تنها در ابتدای بازی به یک دست دادن ساده با هم اکتفا می‌کنند اما در طول سال رقابت (بخوانید دشمنی) آنها همیشه بحث اول مطبوعات است. فوتبال امروزه عصری را می‌گذراند که به رونالدو و مسی خلاصه شده است. دو بازیکنی که فاصله زیادی با دیگر فوتبالیست‌ها دارند باید بیش از هر بازیکن دیگری قدردان هم باشند. هر زمان که رونالدو برای تیمش هت‌تریک می‌کند، مسی در بازی بعد سعی می‌کند برای بارسلونا هت‌تریک کند و یا حتی بیش از سه گل بزند. نتیجه فوق‌العاده بوده و کافی است آمار گلزنی این دو بازیکن را با دیگر بازیکنان بزرگ دنیا مقایسه کرد.

رونالدو در پایان هفته‌ی هشتم، با به‌ثمر رساندن 15 گل و شکستن رکوردهای فراوان، قاطعانه در صدر جدول گلزنان جای گرفته است و لیونل مسی با 7 گل در تعقیب او است. اما آمار گلزنی در ال‌کلاسیکو کاملاً به سود شماره‌ی 10 کاتالان‌ها است. مسی با 21 گل، بهترین گلزن تاریخ ال‌کلاسیکو محسوب می‌شود در حالی‌که کریستیانو رونالدو در ال‌کلاسیکو تاکنون تنها 13 گل به‎‌‎ثمر رسانده است.

هرچند مسی پس از 10 سال حضور در بارسا به این رکورد دست یافته و رونالدو سال پنجم حضور خود در برنابئو را تجربه می‌کند اما به هر حال آمار به سود مسی است و این ستاره آرژانتینی باز هم اولین هدف آبی و اناری ها در این دیدار خواهد بود. حال باید دید رونالدوی آماده‌ی این روزهای رئال مادرید آیا می‌تواند فاصله‌ی خود با مسی را در آمار گلزنی در ال‌کلاسیکو کاهش دهد یا نتیجه به سود مسی و یارانش رقم خواهد خورد.

تاریخچه کامل ال‌کلاسیکو + بازی‌های خاطره‌انگیز

آیا این رابطه باید همین شکل ادامه یابد؟ هر دوی آنها هم تیمی‌های بسیار خوبی دارند و از حمایت مربیان خود بهره می‌برند، اما آنها باید ارزش رقابت بین خودشان را بدانند که باعث شده است کیفیت بازی آنها روز‌به‌روز بهتر شود. بهتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردند. بنابراین اگرچه ممکن است آنها قادر نباشند با هم زندگی کنند اما یک نکته به‌طور قطع وجود دارد و آن هم اینکه آنها بدون هم نیز نمی‌توانند زندگی کنند.

** از سیر تا پیاز ال کلاسیکو

A Is for All-Time Records

اولین دیدار دو تیم در سال 1902 برگزار شد و از آن زمان تاکنون، رئال مادرید و بارسلونا 228 بار برابر به میدان رفتند که 91 بار رئالی‌ها به پیروزی رسیدند و ابی‌و اناری ها نیز در 88 بازی به برتری رسیدند. بارسایی‌ها در سال‌های اخیر توانستند فاصله خودشان را با رئال‌مادرید کم کنند ولی هنوز به رکورد رقیب دیرینه خود نرسیدند.

B Is for Basketball

رئال‌مادرید و بارسلونا تنها در فوتبال با هم رقابت ندارند. با توجه به اینکه دو تیم در رشته‌های مختلفی تیم‌داری می کنند، علاقه‌مندان به فوتبال می توانند هر ساله داربی های زیادی در رشته‌هایی چون بسکتبال، هندبال و راگبی ببینند که از این بین دیدار بسکتبال دو تیم اهمیت زیادی دارد.

C Is for Clasico

لقب این دیدار حساس کلاسیکو است که به خوبی بین اهالی فوتبال جا افتاده است.

D Is for Di Stefano

آلفردو دی‌استفانو اسطوره فقید رئال مادرید دیگر در کنار رئالی‌ها نیست تا این دیدار را تماشا کند. در واقع یکی از دلایل اختلاف این دو باشگاه، همین دی‌استفانو بود. بارسایی ها رئال را متهم کردند که با نفوذ ژنرال مارکو دیکتاتور سابق اسپانیا توانستند دی استفانو را جذب کنند و از همان زمان‌ها آتش کینه بین این دو تیم زبانه زد. دی‌ استفانو در رئال مادرید عملکرد فوق العاده ای داشت و موفق شد 305 گل به ثمر برساند و تا نیم قرن برترین گلزن تاریخ این باشگاه بود. رکورد گلزنی این بازیکن بزرگ را رائول گونسالس شکست. هر چند رائول به دو برابر تعداد بازی های دی استفانو زمان نیاز داشت تا به این رکورد برسد.

E Is for Eto'o

بازیکنانی کمی بودند که بین این دو تیم جا به جا شدند. یکی از همین بازیکن ها ساموئل اتوئو کامرونی بوده است که از رئال‌مادرید به بارسلونا پیوست و بارها نیز به مدیران تیم مادریدی به خاطر بازی ندادن به او تاخت. اتوئو مدت ها کابلوس مدافعان رئال مادرید بود و توانست گل های زیادی در بارسلونا به نام خود ثبت کند.

F Is for Franco

ژنرال فرانکو دیکتاتور سابق اسپانیا از رئال مادرید به عنوان تیم دستگاه حکومتی حمایت می کرد. حمایت‌های این بازیکن از جمله مالی و غیره باعث شد تا مردم کاتالان نتوانند نفرتشان را از مادرید و ژنرال فرانکو پنهان کنند.

G Is for Goals (lots of Them)

دیدار‌های ال‌کلاسیکو برخلاف داربی های دیگر جهان پرگل بوده است و همیشه علاقه‌مندان به فوتبال را سیراب کرده است. تاکنون 756 گل در تاریخ ال کلاسیکو به ثمر رسیده است که این نشان می دهد بازی‌های دو تیم در این داربی مهیج تا چه حد پرگل بوده است. میانگین گل این بازی 3.3 به ازای هر بازی است.

H Is for Hans Kamper

هانس گامپر یا به قول کاتالانی ها خوان گامپر موسس باشگاه بارسلونا است که این باشگاه را در سال 1899 یعنی 3 سال زودتر از رئال مادرید تاسیس کرد. خوان گامپر شخصیتی است که اهمیت زیادی برای کاتالانی ها دارد. خوان گامپر سوئیسی همچنین موسس باشگاه بازل و زوریخ در کشور سوئییس نیز بوده است.

I Is for Independencia

بارسلونا یعنی فراتر از یک باشگاه و این دیدار بهترین فرصت برای هواداران این تیم است که شعارشان که همان جدایی از اسپانیا است را به صدا در آورند. همیشه بازی های دو تیم که در ورزشگاه نیوکمپ برگزار می شود به محلی برای هواداران بارسلونا تبدیل می‌شود که خواسته شان را به زبان آورند.

J Is for Julian Palacios and Juan Padros

خولین پالاسیو و خوان پاردوس موسسان باشگاه رئال مادرید محسوب می شوند که در سال 1901 با جمع کردن تیمی در مادرید باشگاه رئال مادرید را تاسیس کردند. البته هیچ کدام از این دو مرد احتمالا آن روز‌ها فکرش را هم نمی کردند که رئال مادرید در آینده به چه تیم بزرگ و معتبری تبدیل خواهد شد.

K Is for Karim Benzema

کریم بنزما چند سالی است که گل زدن در ال کلاسیکو را یاد گرفته است. او در 3 سال گذشته حد اقل در یک ال‌کلاسیکو توانسته گلزنی کند. این مهاجم فرانسوی در بازی شنبه نیز مهاجم اصلی رئال مادرید خواهد بود و هواداران بارسلونا باید کاملا حواسشان به بنزما باشند تا رکورد گل نخوردن تیمشان در لیگا نشکند.

L Is for Luis Suarez

این دیدار می تواند به یک دیدار به یاد ماندنی برای لوئیس سوارس تبدیل شود. این مهاجم اروگوئه ای در بازی روز شنبه می‌تواند برای اولین بار پس از جام جهانی در یک دیدار رسمی باشگاهی به میدان برود. سوآرس در رده ملی همراه اروگوئه به میدان رفت و توانست در بازی دوستانه اروگوئه و عمان 2 گل به ثمر برساند. حالا باید منتظر ماند و دید آیا این بازیکن می تواند در ال‌کلاسیکو نیز بدرخشد. او به تازگی جایزه کفش طلای فوتبال اروپا را به خود اختصاص داده است.

M Is for Manuel Sanchis

هیچ بازیکنی به اندازه مانوئل سانچس معنای ال کلاسیکو را نمی فهمد. این مدافع سابق رئال‌مادرید 43 ال‌کلاسیکو را تجربه کرده است و رکورددار بازی در این دیدار است.

N Is for No Goals

جالب است بدانید که در تاریخ دیدارهای این دو تیم تاکنون تنها 6 دیدار با تساوی به پایان رسیده است. این به این معنا است که کیفیت این دیدار تا چه حد بالا است و مهاجمان دو تیم چه شرایطی در این دیدار دارند.

O Is for Oro (Gold)

جایزه توپ طلای فوتبال جهان در سال های گذشته بین لیونل مسی و کریستیانو رونالدو دست به دست شده است و خیلی‌ها معتقدند امسال نیز رونالدو این جایزه را به خود اختصاص خواهد داد. اگر رونالدو این توپ طلا را فتح کند، او و مسی در مجموع 7 توپ طلا دارند که جالب به نظر می‌رسد. باید ببینیم آیا بازیکنی پیدا می شود که بتواند با کنار زدن این دو بازیکن توپ طلای فوتبال جهان را به خود اختصاص دهد یا خیر.

P Is for Pig's Head

این همان چیزی بود که هواداران بارسلونا با آن به استقبال لوئیس فیگو، ستاره سابقشان رفتند. وقنی فیگو به قول هواداران بارسلونا خیانت کرد و به رئال مادرید پیوست، هواداران بارسلونا به او فهماندند که این بازی تا چه حد برای آنها ارزش دارد و با دلار و سر خوک به استقبال فیگو رفتند.

Q Is for Quashed Result

در سال 1943 یک نتیجه بین این دیدار رقم خورد که بعدها از کارنامه بازی این دو تیم پاک شد. بارسلونا در دیدار رفت جام حدفی موفق شد با 3 گل رئال مادرید را شکست دهد ولی رئال‌ در بازی برگشت موفق شد با نتیجه 11 بر یک این تیم را شکست دهد و در مجموع با برتری 11 بر 4 راهی مرحله بعد شود. گفته می شود که ژنرال فرانکو قبل از بازی برگشت به رختکن بارسلونا رفته است و به بازیکنان این تیم هشدار داده است که در صورت جدی گرفتن بازی تنبیه خواهند شد. پس از این صحبت‌ها این نتیجه از تاریخ دیدار‌های دو تیم پاک شد.

R Is for Ronaldinho

رونالدینیو یکی از ستارگان تاریخ دیدار دو تیم رئال مادرید و بارسلونا است. این بازیکن برزیلی با هنر ناب خود ارزش بازیکنان برزیلی را نشان داد. هیچکس بازی زیبای رونالدینیو را در سانتیاگو برنابئو فراموش نمی کند، جایی که این بازیکن 2 گل به ثمر رساند و حتی مورد تشویق هواداران رئالی قرار گرفت.

S Is for Standing Ovations

قسمت پشت دروازه رئالی‌ها را هواداران افراطی این تیم در اختیار دارند که با سر و صداهای خود جو خاصی به این ورزشگاه می‌دهند. این سر و صداها در بازی ال‌کلاسیکو بیشتر از قبل می‌شود.

T Is for Turncoats

در تاریخ این دو باشگاه 33 بازیکن بودند که بین این دو تیم جا به جا شدند. اخرین بازیکنی که بین این دو تیم جا به جا شد خاویر ساویولا بوده است که در سال 2007 از رئال به بارسلونا رفت. جنجالی‌ترین انتقال ها بین این دو تیم را نیز لوئیس انریکه و لوئیس فیگو در اختیار دارند.

U Is for Ultras

در این دیدار نیز پلیس مادرید باید تدابیر ویژه ای برای تیفوسی های این دو تیم بیندیشد تا مانع بروز درگیری شود.

V Is for Villarato

به معنای کمک گرفتن بارسلونا در داوری برای پیروزی در ال کلاسیکو است. مادریدی‌ها معتقد هستند بارسلونا تیم محبوب داوران است و به همین خاطر همیشه برای این تیم پنالتی گرفته می‌شود.

W Is for Worldwide Audience

این بازی نه تنها در اسپانیا، که در سراسر جهان نیز به شدت دنبال می‌شود و علاقه‌مندان زیادی دارد.

X Is for Xavi

ژاوی یکی از باسابقه ترین بازیکنان حاضر در ال‌کلاسیکو است که رهبر بارسلونا محسوب می شود و از احترام خاصی بیم هواداران بارسلونا و حتی رئال‌مادرید برخوردار است!

Y Is for Yogurines

به معنای تیم پایه و تیم جوانان است. این همان طعنه ای است که هواداران بارسلونا به رئالی‌ها می‌زنند و آنها را متهم می کنند که مانند بارسلونا از آکادمی فعال لاماسیا بهره‌مند نیست. خیلی از بازیکنان بارسلونا به همین خاطر از آکادمی به تیم اصلی رسیدند، در حالی که این امار برای رئال مادرید بسیار کم است.

Z Is for Zamora

ریکاردو زامورا دروازه‌بانی است که برای هر دو تیم بازی کرده است و بعد‌ها نام این دروازه‌بان به بهترین دورازه‌بان فصل داده می شود.

** بازی‌های خاطره انگیز

1974 -1973 ، رئال مادرید صفر – بارسلونا 5

یوهان کرایف هلندی، بارسلونا را که 14 سال قهرمان لیگ نشده بود، متحول کرد و آنها را به پیروزی بزرگی در برنابئو برابر رئال رساند. نتیجه‌ای که به عنوان یکی از تحقیرآمیزترین شکست‌های رئال در نظر گرفته می‌شود. کرایف، به تنهایی دو گل به بارسلونا زد. او توپ را از میانه‌ی زمین خودی پیش برد و با به زانو درآوردن مدافعان رئال، ماریانو گارسیا رمون، سنگربان حریف را نیز تسیلم کرد. بارسلونا آن فصل قهرمان شد.

1985-1984 رئال مادرید صفر بارسلونا 3

بارسلونا در اواسط دهه‌ی 80 با تری ونبلز رنگ و بوی انگلیسی به خود گرفته بود، استیو آرچی بالد اسکاتلندی، گری لینکر و مارک هیوز ولزی، به نوکمپ آمدند. ارچی بالد که او را با لقب آرچی گل می‌شناختند، بهترین بازیکن این ال کلاسیکو بود. او یک گل زد و دو گل ساخت. بارسلونا شیرینی دیگری را در خانه مادرید جشن گرفت. ارزش این سه امتیاز، بسیار بیشتر از دیدارهای گذشته بود. چرا که این دو برای قهرمانی با یکدیگر دسته و پنجه نرم می‌کردند . دو فصل پس از این، لینکر سه گل در پیروزی سه بر دو بارسلونا در برابر رئال مادرید در نوکمپ زد.

1994-199بارسلونا 5 رئال - مادرید صفر

این داربی از آن روماریو مهاجم بی‌نظیر برزیلی بود. تیمی ‌که مربی آن کرایف بود با هنرنمایی روماریو در نوکمپ پیروز شد. این مهاجم در این دیدار سه گل زد. بارسلونا چهارمین قهرمانی پیاپی خود را به لطف ضربه‌ی پنالتی که مدافع دپورتیو لاکرونیا برابر والنسیا در آخرین بازی فصل از دست داد، جشن گرفت.

1995-1994 رئال مادرید 5 - بارسلونا صفر

انتقام شیرین از بارسلونا ! ایوان زامورانو شیلیایی، در این دیدار سه گل زد . آماویسکا و لوییس انریکه مدتی پس از این بازی به بارسلونا پیوستند و گل‌های بارسلونا را به ثمر رساندند. رئال به لطف این پیروزی بالاتر از دپورتیو قهرمان لیگ شد.

2010-2011 بارسلونا 5 – رئال مادرید صفر

ژوزه مورینیو در اولین حضورش در ال‌کلاسیکو طعم تلخ شکست را چشید و تیمش با 5 گل برابر بارسلونا در کاتالان شکست خورد. واکنش جالب پیکه پس از پایان این دیدار تا مدت ها سوژه رسانه‌ها بود.

2011-2012 رئال مادرید یک – بارسلونا صفر

دو تیم در فینال کوپا‌دل ری به مصاف هم رفتند که بازی در پایان 90 دقیقه با تساوی بدون گل در جریان بود و به وقت‌های اضافه کشیده بود. در نهایت این شاگردان مورینیو بودند که با گل کریستیانو رونالدو موفق شدند به قهرمانی در کوپا دل ری دست یابند.

** اگر شما هم هوادار یکی از این دو تیم هستید علاوه بر شرکت در نظرسنجی درباره نتیجه بازی، اگر مطلب بیشتر یا بازی خاطره انگیز دیگری به یاد دارید در قسمت نظرات بنویسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 96
 • در انتظار بررسی: 105
 • غیر قابل انتشار: 19
 • serena ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
  23 34
  عشقم رئال،از بچگی عاشقش بودم.فقط رونالدوی کابوس بارساییا
 • بابک ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
  18 16
  من بارسلونايى هستم,, چون از رنگ لباس, نام باشگاه,و مردمى بودن باشگاه,طرفدارش شدم,,مثل پرسپولىس ک تيم مردمى هست,طرفدارشم شديد
 • مصطفی داداش زاده ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
  16 14
  عشق فقط بارسا و پرسپولیس به امید قهرمانی هردو تیم که همیشه قهرمانن
 • بغب ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
  17 12
  فقط رئال قهرمان
 • پرویز ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
  21 14
  از ازل تا ابد فقط بارسا
 • امید ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
  9 6
  سلام میشه تاریخچه بازیهای بایرن مونیخ ودورتموند-یونتوس با اینتر ومیلان-منچستر یونایتد با لیورپول و ارسنال و چلسی و منچستر سیتی رو در سایتتون قرار بدین
 • توانا ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
  21 8
  مسی چراغ فوتبال لالیگا را روشن کرد.وبه همه ی بازیکنان لالیگا فوتبال اموخت.
 • علی ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
  20 11
  فقط به عشق بارسا و پرسپولیس
 • ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۸
  9 10
  ان پرسپولیس
 • ارین ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۳
  10 12
  رئال همیشه برنده و بود و هست
 • فرهاد ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۶
  12 13
  فقط رئالو عشقه رونالدو سرورته مسی کوتوله
 • علی ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۱
  10 13
  فقت سپاهان و رال مادرید
 • ضمیر ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۷
  10 9
  رونالدو یعنی خطر فوق العاده برای بارسلونا.
 • فاطمه ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  12 5
  عشقه و بارسا هیچ تیم دیگه به غیر از بارسا تو دلم جانمیشه مخصوصا رئال درود بر بارسا دوست داشتنی و مسی
 • اشکان ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  9 7
  عشق است فقط بارسا و پرسپولیس سروره استقلال ورئال ...رئال اگر تیم بود اسمش بارسا بود...ایول به قوی ترین تیم دنیا یعنی بارررررررررسلوووووووناااااااااا تا بترکه چشم حسود
 • اشکان ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  7 7
  مسی و نیمار رئال رو چیکارش میکنن....اینکه دیگه جواب نمیخوادمعلومه سوراخ‌سوراخش میکنم....
 • فرشاد ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
  4 7
  میلان رئالو چیکارش میکنه خب چهارتاییش میکنه همیشه قهرمان میلان
 • حسین عسگری ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  5 2
  عالی
 • مسی ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  6 8
  فقط مسی رونالدو بچه سوسولی بیشتر نیست فقط بارسلونا و پرسپولیس
 • پرهام ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  7 4
  رال قهرمان میشه خدا می دونه که .....................................................................................................................
 • hosein ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۸
  6 7
  دوست دارم از ریال دل بکنم ولی نمیشه نمیشه نمیشه
 • محمد ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
  4 4
  رونالدو یه نابغست
 • فقط مسی ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
  5 5
  فقط بارساوپرسپولیس،کینگ لئوسرور
 • alireza ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۶
  12 4
  فقط و فقط fcb یعنی fc barcelona شیرهههههههههههههههههههههههههههههههههه
 • علیرضا ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۵
  3 3
  فقط تیمی که شیشتایی میکنه و تیمی که 8و11 تایی میکنه
 • همشهری ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۸
  10 3
  فقط استقلال وبارسلونا
 • شهیاد ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۸
  10 4
  ر.مادریدبزرگترین تیم دنیاست سرورتمام تیماست
 • عبدالخبیر ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  3 3
  شاه مسی ونیمارخطربزرگ برای ریال مادریدهستندومیباشند
 • امیر ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۷
  3 5
  مسی سرتان بگیره و بمیره به حق علی
 • ashil ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
  5 3
  سرطان با سواد نه سرتان
 • amir ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
  2 5
  مسی خودش ی تیمه چبرسه بارسا
 • آرین رضایی ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
  5 3
  سرطان احمق جون
 • مجتبی و امیر ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
  4 3
  ریال مادرید که خودش یک منتخب دنیاست که کاملا برتریش رو به همه تیم ها نشان داده
 • مبین ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
  7 3
  فقط رونالدووووووووووووووووووو
 • amir ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۳
  5 2
  بی خود خودتونو خسته نکنید همه میدونن که رونالدو مسی و رکرداشو تو خوابم نمیبینه زنده باد بارسا
 • امین ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
  5 3
  رنالدو یعنی مسی هنوز یکی هست بخندی
 • Se7eN ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  2 2
  عشق است رونالدو داداشی اون کوتوله که بازی کن نیست بارسا هم تیم نیست ما یه تیم کهکشانی دارم که به اندازه بازیکنایه بارسا بهش گل زده . مسی با اون قدش تا جا کمربند رونالدو هم نیست
 • ریوالدو ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۷
  2 3
  نه رئال نه استقلال نه پرسپولیس نه سپاهان فقط تراکتور و بارسا
 • حميد رضا ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  1 2
  عشق لست هواداران رعال دوست داشتني و كهكشاني
 • بهروز ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  3 1
  عشقه بارسلونا و استقلال..لنگیا ک ۱مقام بین المللی ندارن اسم پیروزی رو نیارید خدایی..
 • حمیدرضا ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۱
  2 1
  عشق فقط بارسا با پرسپولیس
 • رضا ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
  9 2
  دقت کردید رونالدو فقط تبلیقات لباس های کوتاهو اونور ابی میکنه؟ولی مسی خیلی لوتیه.رونالدو فقط فوتبالو نباید یاد بگیره تا به مسی برسه.
 • علی ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸
  1 1
  فقط رونالدو ....................................................بارسایی ها همه سکوت
 • ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
  0 0
  خاک تو سرتون
 • محسن ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۸
  3 5
  فقط ذوب آهن بارسلونا
 • علی ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  1 0
  یه رإال و رونالدو و یه هتریک مسی باید حالا حالا ها یاد بگیر
 • شادی ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
  2 1
  فقط ررونالدو'' سفید تر از آنم که بی رنگ بمیرم آبی اناری نیستم که با ننگ بمیرم''
 • مجید ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
  0 1
  هیچ تیمی به پای رئال نمی رسه
 • سلطان جهان cr7 تاابد ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
  1 1
  عشق فقط رعال ک افتخاراتو ارزشو همه چیزش بیشترازغارساست غارسا باید با اتلتیمو کل کل کنه نمیخوره هیچ رقمه ب تاج سرشون رعال و اون کوتوله بیشخصیت نمیخوره ب رونالدو سلطانه کبیر.کوتوله چندساله لالیگاست اربابش چندساله امارو ببینید.افتخارات رعال رو تو لیگ قهرمانان لیلیگا و غیره ببینید واس غارسارو ببینید
 • بهزاد حداد ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  1 0
  بارسلون4 بر 2 قوهای زخمی رو میبره به امید گل زنی ام.ان.اس
 • عارف فدایی ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۹
  1 0
  اینا همش حرفه قدرت نمایی اصلی فردا توی زمینه
 • bar3lona ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  2 0
  افتخار میکنم که از ۶ سالگی طرفدار بارسا بودم با اینکه چیزی ازش نمدونستم و فقط گلاش رو میدیدم که من رو به وجد در می اورد افتخار میکنم به تیمم که بدون مسی ۴ تا به رال زد افتخار میکنم به تیمم که نشون داد همه چیز پول نیست افتخار میکنم به تیمم که اشک رونالدو و مورینیو رو دراوردند(۵_۰) افتخار میکنم به تیمم که در زمان خضور گواردیولا گذاشت رال یه بازی رو ببره از مجموع الکلاسیکو های گوردیولا چرا رفتییییییییییی افتخار می کنم به تیمم که همیشه منو در مقابل دوستای رالیم سرافراز میکنه افتخار میکنم به تیمم که باعث شد امروز سرمو بالابگیرم و به مدرسه برم ۹۴/۸/۱ افتخار میکنم به تیمم که نشون داد لقب (فراتر از یه باشگاه) حقشه اما رال چی دلشون خوشه که ۸۰ سال پیش ۱۱ تا به بارسا زدن اما هیچ وقت سه تا ۵ تایی رو که خوردند ازش حرف نمیزنم در اخر رالی های عزیز لطفا قبل از بازی کری نخونید وگه نه ۶_۷ تا میخورین
 • ایمان ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  2 0
  بارسا شیش، رئال دو سال 2009
 • alireza ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۱
  1 2
  فقط رئال مادرید بارسایی ها بخورنش
 • محسن ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
  0 3
  سلام و درود بر تمامی طرفداران رئال .آهای بارسلونایها یک بار شد شما بدون کمک داور ببرید .هر بازی داور باید کرم خودشو بریزی .درود بر رئال مادرید که هیچوقت به کمک داور بازی رو نبرد همش خودش تلاش کردو گل زد درود.
 • سعید ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
  2 0
  خاک توسرت رئال واسه بازی کردنت
 • محمد کشتکار ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۲
  2 3
  فقط رئال مادریدفقط رونالدو 7
 • حامد ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۴
  2 0
  فقط رئال و تراکتور
 • مبین ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۷
  4 0
  فقط وفقط بارسلووووووووووووون وپرسپولیس
 • pooya ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  1 2
  شماها باید 5سال دیگ در مورد لیگ قهرمانان حرف بزنین در مورد لالیگا هم هروقت32تا قهرمانی داشتین ک الان22تا دارین 11تا خوردین بس نیس دیگ انقد اسم بارسارو نیارین عنم میگیره
 • منصور کاشانی ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۸
  0 3
  ارزشهای رئال فراتراز رقابت بابارسلونا است
 • امیرحسین ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  8 1
  واقعا این رعالی ها خیلی رو دارن چهار هیچ خوردن رونالدوتون تک به تک با براوو خراب کرد پنالتی با سوسیه دادو خراب کرد تو همون بازی تک به تک زد به دروازه بان اونوقت مسی ضربه ازاد فاصلش دو برابر عرض محوطه جریمه بود زد زیر طاق دروازه بازم بگید رونالدو رونالدو اگه توپ طلا رو رونالدو اگه سال دیگه گرفت مرده افتخاراتش نصف مسیم نیست فقققققصصصصط بارسلونا و پرسپولیس
 • امیرحسین ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
  4 0
  واقعا این رعالی ها خیلی رو دارن چهار هیچ خوردن رونالدوتون تک به تک با براوو خراب کرد پنالتی با سوسیه دادو خراب کرد تو همون بازی تک به تک زد به دروازه بان اونوقت مسی ضربه ازاد فاصلش دو برابر عرض محوطه جریمه بود زد زیر طاق دروازه بازم بگید رونالدو رونالدو اگه توپ طلا رو رونالدو اگه سال دیگه گرفت مرده افتخاراتش نصف مسیم نیست فقققققصصصصط بارسلونا و پرسپولیس
 • مجید ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۹
  2 0
  عشق فقط بارسا و پرسپولیس،ولی تیمهای ایتالیایی هم خوبن
 • کاتالونی ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۱
  4 0
  رئالیها همشون مثل همون ژنرال فرانکو بی مخ و وحشین
 • سامان ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
  2 0
  هیچ تیم بارسا واستقلال نمیشه
 • zabih ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
  1 2
  عشق است رئال فقط رونالدو مسی باید پنالتی زدنو از رونالدو یاد بگیره
 • zabih ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
  2 1
  عشق است رئال فقط رونالدو مسی باید پنالتی زدنو از رونالدو یاد بگیره
 • مسی ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
  1 1
  مسی روعشقه حیف نون هارو که بابای رونالدو بهش میده
 • CR7 ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  2 0
  رٸال مادرید زنده باد سروری بخدا رونالدو گل هایی میزنه که مسی تو خوابشم ندیده عشق است فقط رونالدو
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۳
  1 3
  واقعااااااااااااااااااااااااااااااا ققط ررررئااااال و اااستقلال
 • cr7 ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۳
  0 3
  عزیزم به خاطر اون هست دیگه کسانی که مسی رو دوست داره عقلشون در سرشون نیست فقط رئالو رونالدو
 • CR7 ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۳
  0 3
  آفرین بر رئالیها ورونالدووووو
 • محمدحسین ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۷
  1 2
  فقط رئال مادرید که سرور هرچی بارساییه
 • MESSI and AZARBAYGAN ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۱
  2 0
  داش OK یاشیاسان LIKE
 • aysa ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۲
  1 2
  فقط کهکشانی هاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا که همه جوره بهتر از ابی اناری هاس
 • yavar ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۶
  0 3
  بارسا مقابل رعال پودر هم نیست.......انشالله 13 فروردین ساعت23.00میبینیم
 • Zabiullha Raoufi ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۸
  3 0
  انشاالله بارسلونا برنده است درین الکلاسیکو من عاشق بازی بارسلونا هستم
 • کوکام مسی ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۳
  3 1
  رو دیدوم ولی مثه روی این رعالیها ندیدوم ولله جون خودوم. اخه چرا حرف زور میزنین.هروقت تونستین تو نیوکمپ شش تا به بارسا بزنید اون موقه بیاین اینجا رونالدو رونالدو کنید.رونالدو اگه مرد بود صورتشو چهارتا عمل زیبایی نمیکرد.ولله بااین نوناشون
 • حمید ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
  3 1
  واقعا سوزش داره منم بودم میسوختم یک دهه ست که همین مسی نذاشته اشک چشماتون خشک بشه هر کی مسی رو یهترین بازیکن نمیدونه حتما فوتبال هم نمیدونه چیه
 • عرفان زارع ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
  1 1
  یل یاتار توفان یاتار یاتماز ترختور بایراقی
 • ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹
  7 1
  فقت بارسا
 • جاوید ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۰
  6 0
  بارسلوناوآلمان و پرسپولیس وبایرن مونیخ ودیگر هیچ
 • علی ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۲
  4 0
  سلام میدونم این تاریخچه که شما نوشتید شاید خیلی از ش گذشته باشه ولی این الکلاسیکوی آخر که بار سلونای بزرگ ریال رو در سانتیاگو 4بر 0 شکست داد به نظر من بهترین الکلاسیکو برای من بود "تا ابد بارسای"
 • مصیب ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
  3 1
  پس مشخصه بچه ایی چون بارسلونا از 2006 شاخ شد واسه رئال رئال : بزرگترین تیم تاریخ به روایت آمار، 10 ستاره هم گواهیش
 • ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
  5 5
  فقط رئال واستقلال
 • 4 برای بارسا و اس اس ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  3 2
  استقلال و بارسلونا و مسی و رونالدو رو هم خیلی دوست دارم
 • محمد ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۵
  4 5
  خخخ این رونالدو فقط بلده پنالتی بزنه چیز دیگه بلد نیست که
 • Amir ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
  2 3
  فقط فقط رئال مادرید عشقه دیشب که بارسا به تیم تازه صعود کرده الاوس باخت خاک تو سرش ههههههه
 • ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۳
  1 5
  عشق رئال مادرید و رونالدو و استقلال و فرهاد مجیدی
 • مهدی طاطاری ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  0 3
  رونالدوبهترین بازیکن تاریخ جهان است ومن طرفداره دواتیشه رئال مادرید هستم
 • به تو چه ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
  1 3
  این بازی های خاطره انگیز ممکنه اون یازده یک رئال یه خورده خاطره انگیز باشه
 • ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
  1 3
  عشقم رىال مادرید
 • رضا ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
  3 3
  بارسلونا بیندازید دور بارسا اگه تیم بود سال 1943 تو مادرید 11 به 1 نمی باخت
 • hamid ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
  5 1
  فقط استقلال با بارسلون نه پرچولیس
 • آرین ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
  3 7
  امروز بارساورئال ۱.۱کردند معلومه بارسا در مقابل رئال هیچه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس