وزیر دفاع با تاکید بر اینکه ما اطلاعات دانشمندان دفاعی خود را به کسی نخواهیم داد، تصریح کرد: این موضوع از طرف ما پذیرفتنی نیست.

توضیحات وزیر دفاع درباره پارچین و دانشمندان دفاعیبه گزارش مشرق، اولین نشست خبری سردار حسین دهقان به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز به مناسبت 31 مردادماه روز صنعت دفاعی و به منظور تشریح برخی دستاوردها و عملکرد این وزارتخانه در ارتقاء توان دفاعی نیروهای مسلح با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد.

دهقان در خصوص اینکه آیا درست است که اجازه بازدید از پارچین به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده است، گفت: آژانس بارها از پارچین بازدید و نمونه برداری کرده است لذا الان موضوعیت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ما اطلاعات دانشمندان دفاعی خود را به کسی نخواهیم داد، تصریح کرد: این موضوع از طرف ما پذیرفتنی نیست.

دهقان درخصوص اینکه گفته می شود آژانس از ایران سوالات جدیدی درباره چاشنی های انفجاری داشته گفت: آژانس سوال جدیدی مطرح نکرده و همان سوالات قدیمی بود که پاسخ داده شد و

ابهام جدیدی مطرح نشده است.

وزیر دفاع، ایران را لنگرگاه ثبات و امنیت در منطقه دانست و افزود: داعش تضمین کننده منافع رژیم صهیونیستی است و کسانی که دیروز انها را حمایت می کردند و الان هم میکنند به حرف ایران که اینها عامل ناامنی در منطقه است رسیده اند.

وی ادامه داد: امروز امریکا و فرانسه در پشیمانی از حمایت های خود باید اقدامی انجام دهند و همه علیه داعش متحد شوند.

وزیر دفاع تصریح کرد: نیازی به حضور رسمی ایران در عراق برای مقابله با داعش نیست.

دهقان تاکید کرد: در مذاکرات، بحث موشکی مطرح نبوده و نیست و هیچگاه توان موشکی ایران موضوع مذاکره با هیچکس نخواهد بود.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: امروز ما با استقبال و پیشگامی کشورها در همکاری با ایران مواجهیم که همان دیپلماسی دفاعی است

و گام های جدی در دیپلماسی دفاعی برداشته شده است و ما اعلام می کنیم که رویکردمان دفاعی است. البته به دنبال بازدارندگی موثر در حوزه دفاعی هستیم که که در آن موفق هم بوده اینم.

وی تصریح کرد: اقبال جدی برای همکاری دفاعی و تسلیحاتی با ایران از سوی کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای دیده می‌شود.

وزیر دفاع با اشاره به ماجرای سامانه های اس 300 روسی و عدم تحویل آنها به ایران نیز گفت: قرارداد اس 300 را متوقف شده نمی دانیم. هم بنده و هم رییس جمهور در دیدار با روسها بر آن تاکید کرده ایم. این موضوع بده بستانی بین آمریکا و روسیه بود.

دهقان ادامه داد: آنها (روسها) می‌خواهند به صورت قرارداد دیگری این بحث پیگیری شود تا استقلال نظامی روسیه هم حفظ شود.

وی گفت: اقدامات خوبی صورت گرفته و امیدواریم آنچه که قرارداد کردیم را بگیریم.

وزیر دفاع با بیان اینکه تهدیدات فراروی ایران همواره چهره های جدیدی به خود می‌گیرد، گفت: ماهم بدنبال پایش آنها هستیم تا متناسب با آنها، تجهیزاتی را در اختیار نیروهای مسلح قرار دهیم. ما بدنبال بازدارندگی موثر برای مقابله با تهدیدات هستیم تا بتوانیم دشمن را غافلگیر کنیم.

دهقان با اشاره به بازدید ظریف (وزیر خارجه) از توانمندی دفاعی تصریح کرد: همه مسولین و ملت بایستی به صورت واقعی از توانمندی دفاعی کشور آگاه باشند تا با آگاهی از آن از منافع ایران دفاع کنند.

وی درخصوص هواپیماهای ایران140 نیز گفت: این هواپیما در هسا تولید میشود اما هر هواپیما که بخواهد بپرد باید از استاندارد ایکائو و سازمان هواپیمای کشوری مجوز داشته باشد که این هواپیما هم دارد.

وی ادامه داد: گفتم تیم هایی در اختیار سازمان هواپیمایی باشند تا اطلاعات را در اختیار آنها بگذارند و تیمی از روسیه و اکراین نیز برای بررسی آن دعوت شده تا به سازمان هواپیمایی کشور کمک کنند.

سردار دهقان همچنین از رونمایی 4 محصول جدید در حوزه‌های موشکی، هوایی و نقشه برداری خبر داد و گفت: این نمایشگاه با نام «خودباوری و مدیریت جهادی» فردا توسط رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای نهاجا، هواپیمای جت آموزشی است که طراحی و نمونه اولیه آن تولید شده و احتمالا تا پایان سال رونمایی می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص ممانعت از برگزاری رزمایش های نیروهای مسلح گفت: هیچگاه دولت مانع انجام هیچ رزمایشی نشده و نخواهد شد و این رزمایش ها همواره انجام شده و می‌شود و باید هم بشود.

دهقان ادامه داد: خبری درخصوص جلوگیری از پرتاب موشکی مطرح شده بود که آن هم درست نبود و در همان زمان هم تستها انجام می‌شد.

وزیر دفاع در خصوص همکاری با نخبگان سراسر کشور نیز گفت: دفاتر «شهید فهمیده» جهت همکاری نخبگان با وزارت دفاع در همه استانها ایجاد شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون 91 دانشگاه مستقیما با ما کار می‌کنند

طرح های مهمی هم  در این رابطه دنبال می‌شود.

دهقان با بیان اینکه در آینده نزدیک شاهد ورود وزرای دفاع کشورهای بزرگ به ایران خواهیم بود، گفت: اطلاعات مربوط به این توافقات در زمان خود اعلام می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • مهدی ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  0 0
  قدرت هسته ای ما کم نبود که اینبار قدرت دفاعی مان را هم برای وزرای دفاع خارجی میخواهید رو کنید!؟ آخه تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  0 0
  الان که ایران برای ساخت مشابه اس300 با نام باور373 چند ساله گام برداشته و هزینه کرده چه لزومی داره دوباره ایران بره با روسیه قرارداد ببنده! خوب همین پولو بدید به دانشمندان ایرانی تا زودتر به نتیجه برسند. مگه نگفتید ما می توانیم
 • ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۱
  0 0
  شماها چقدر ساده هستید هنوز دنبال اس سیصد هستید بابا اس سیصد دیگه قدیمی شده و بدرد نمیخوره بجای آن بفکر غرامت گرفتن از روسها و ساخت اس چهارصد باشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس