کد خبر 309004
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۲

در این مراسم از اساتید این مرکز آقایان احسان شیبانی، موحد سروش، مجتبی اسدی‌پور، مسعود سفلایی، سیدمحمد حسینی، شهاب‌الدین عادل، مجتبی اسدی‌پور، امیر اهوارکی، مجید آقایی، سهیل کریمی،‌علیرضا اسحاقی، آرش معیریان،محمود سالاری، امیر دژاکام و... در رشته‌های مختلف آموزشی هنری تقدیر شد.

گروه فرهنگی مشرق - آئین بزرگداشت شهید مطهری و مقام معلم در مدرسه شهید آوینی برگزار شد.
 
مجتبی امینی قائم مقام موسسه شهید آوینی در ابتدای مراسم گفت: حدود 15 سال از عمر موسسه آوینی می‌گذرد، موسسه شهید آوینی در راستای رسالت فرهنگی خود در زمینه‌های مختلف کارهای مختلفی را انجام داده است که در موضوع سینما تولیدات مختلفی در حوزه ساخت مستند و ساخت فیلم جریان‌ساز «شکارچی شنبه»‌ یکی از این کارهاست.

این موسسه در دو سال اخیر اقدام به تربیت نیروی انسانی در قالب مدرسه شهید آوینی کرده است.
 
وی ادامه داد:‌ در موضوع فرهنگ از اول انقلاب تا کنون خیلی به قوت پیش نرفته‌ایم و به امید خدا با راه‌اندازی این مدرسه و تربیت نیروهای انقلابی در زمینه هنر پیشرفت به سزایی خواهیم داشت.
 
او در توضیحاتی درباره این مرکز خاطر نشان کرد:‌ امروز جلسه‌ای با 30 استاد این مرکز آموزشی داشتیم، که نگاه نزدیک به جریان انقلاب دارند، با این کار می‌خواهیم چارچوب‌های عملی ما قوی شود و بتوانیم در کنار هم چارچوب‌های عملی و علمی را گسترش دهیم.
 
وی افزود:‌شما نمایندگان 600 دانشجوی مرکز هستید که در این جمع حضور دارید.
 
امینی خاطر نشان کرد:‌ مرکز آموزشی زیر مجموعه‌ای است از بخش‌های دیگر موسسه که شامل چند معاونت از جمله معاونت پژوهشی، معاونت آموزشی، معاونت فرهنگی و معاونت روابط عمومی می‌شود،موسسه شهید آوینی نسبت به یک سری از برنامه‌ها فعال‌تر است از این رو برنامه‌ای داریم که در ترم جدید واحد مطالعات شهید مطهری به این دوره اضافه شود و باید به این موضوع ارج نهاده شود.
 
ناصر قره‌باغی از اعضای هیات مدیره این موسسه در ادامه گفت: سینما بیشتر تکنیک است و ابزاری است که هنر در آن متجلی می‌شود.امروز سینمای ما فقط یک فرم و تکنیک است و چیزی از هنر متعهد در آن نیست اگر هنر به معنای واقعی متجلی شود می‌تواند قالب‌ها را بشکند.
 
او در ادامه به شرح خاطره‌ای از دوران اسارت پرداخت و گفت:‌در آن زمان گروه‌های سرود و تئاتر و برخی رشته‌های هنری دیگری داشتیم امری که توانست چند سال اسرا را با همان روحیه در آن جا حفظ کند هنر بود به شکلی که زمانی از صلیب سرخ می‌آمدند می‌گفتند شما استثنا هستید که با این برخورد بد زندانبانان توانستید روحیه خود را حفظ کنید.
 
وی گفت: یکی از سرودهایی که بدون آهنگ در آن زمان ساختیم بعد از آزادی قرار شد در حوزه هنری به طور کامل ساخته شود و روی آن آهنگ قرار گیرد که بعد از خواندن یک یا دو تا از آنها برای مسئولین حوزه اشک بر چشمانشان جاری شد و این جاست که می‌گویند هنر متعالی قالب‌ها را می‌شکند.
 
شهید آوینی برای هنرمندان و دانشگاهیان حجت است
 
در ادامه مراسم دکتر غلامعلی حدادعادل گفت: شهید آوینی برای هنرمندان و دانشگاهیان حجت است، و شهید مطهری برای روحانیان یک حجت است. 
 
وی در ادامه به شرح خاطره‌ای پرداخت و گفت: در دی ماه سال 57 تقریبا هر روز خدمت شهید مطهری بودم گاهی ایشان عصرها که روزنامه در می‌آمد تحلیل خود را از تیترهای درشت روزنامه‌ها به من ارائه می‌داد و می‌فرمودند که با این تیترها می‌خواهند انقلاب را به کدام سو ببرند اما یک روز به ایشان گفتم همه می‌گویند انقلاب پیروز می‌شود ایشان فرمودند اگر پیروز شود چه کار کنیم و چه  برنامه‌ای داریم.
 
وی ادامه داد: پس از آن مطلبی نوشتم روح آن مطلب این بود که ما باید نیروی انسانی برای اداره کشور تربیت کنیم، من باور داشتم که بزرگترین ضعف ما بعد از پیروزی انقلاب برای اداره جامعه این است که نیروی  انسانی کافی نداریم.
 
اوایل انقلاب در دولت بازرگان به دستور شهید مطهری من معاون وزارت ارشاد ملی شدم و این موضوع را آقای مطهری در جلسه شورای انقلاب قید کرده بودند که بنده در آنجا مشغول شوم. پس از پیروزی انقلاب من معاون تبلیغات بودم جریان انقلاب نه روزنامه داشت نه هنرمند و نه روزنامه‌نگار ما باد دست خالی به پیروزی انقلاب رسیدیم و نبود افراد متخصص و متعهد در این زمینه به این برمی‌گردد که بعد از مشروطیت متدین تلخ‌کام شدند زیرا که مشروطیت از متدینین دزدیده شد، روحانیت که خود باعث شده بود مشروطیت به پیروزی برسد بعد از پیروزی از مشروطیت حذف شد و مردم متدین هم به لاک خود رفتند.
 
وی افزود:‌ متدینین اغلب به دانشگاه نرفتند و تحصیلات به دست کسانی افتاد که معرف دینداری نبودند و شما هیچ کسی را نمی‌دیدید که اهل احکام شرعی و متدین در سینما و تئاتر و ادبیات قدم گذاشته باشد.

حدادعادل خاطر نشان کرد: در آذر 58 عضو شورای سرپرستی صدا و سیما شدم و همه برنامه‌های خبری، غیر خبری و سیاسی زیر نظر ما بود. اولین روزنامه متعلق به جریان انقلاب اول خرداد سال 58 تاسیس شد، در آن زمان روزنامه کیهان زیر نظر هوشنگ اسدی از اعضای حزب توده در زمان طاغوت بود، از این رو زمانی که مقام معظم رهبری رفتند و امتیاز روزنامه جمهوری اسلامی را گرفتند ما توانستیم نخستین روزنامه همسو با جریان انقلاب را تاسیس کنیم.
 
وی ادامه داد: شما می‌دانید سینما در دنیا چطور فرهنگ‌سازی می‌کند،‌حکومت‌ها با ابزار سینما اهداف خود را پیش می‌برند زمانی که کتاب ضد ایرانی «بدون دخترم هرگز»‌ به فیلم تبدیل شد 2 هزار سالن سینما در دنیا این فیلم را نمایش دادند. چرا ما از یک سری اهرم و ابزاری برای گسترش ایمان، معنویت و عدالت استفاده نکنیم هیچ راهی جز این وجود ندارد که افراد مومن به انقلاب وارد عرصه سینما و موسیقی شوند، تا وقتی از کسانی استفاده کنیم که به این اقلیم تعلق ندارند و بخواهیم بیایند برای ما فیلم بسازند اتفاقی که می‌خواهیم نمی‌افتد کار باید ریشه‌ای انجام شود و ریشه زمانی ایجاد می‌شود که دلسوزان وارد عرصه شوند.
 
پس از آن هنرجویان مرکز از اساتید خود با اهدای گل و هدیه تقدیر کردند که در این بخش دکتر غلامعلی حداد عادل، مجتبی امینی قائم مقام موسسه شهید آوینی، ناصر قره‌باغی از اعضای هیات مدیره مدرسه شهید آوینی و سید نظام موسوی مدیر عامل خبرگزاری فارس روی صحنه حضور یافتند و در تجلیل از اساتید این مرکز با هنرجویان همراه شدند و پس از آن نماز جماعت با حضور همه افراد برپا شد.
 
در این مراسم از اساتید این مرکز آقایان احسان شیبانی، موحد سروش، مجتبی اسدی‌پور، مسعود سفلایی، سیدمحمد حسینی، شهاب‌الدین عادل، مجتبی اسدی‌پور، امیر اهوارکی، مجید آقایی، سهیل کریمی،‌علیرضا اسحاقی، آرش معیریان،محمود سالاری، امیر دژاکام، مهدی پاسبان، حبیب‌الله بهمنی، شهروز توکل، سیدعلی میراسماعیل، حاج آقا پناهیان، مجید اسماعیلی، محمد رزاقیان، اسفندیار شهیدی و اساتید خانم حوا خدایاری، شیما عالی، مریم پوریاسین در رشته‌های مختلف آموزشی هنری تقدیر شد.
 
در انتهای مراسم از دکتر غلامعلی حداد عادل توسط هنرجویان تقدیر شد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس