کد خبر 303591
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۸
راهپیمایی حجاب

زنان کارمند که همگی به جز دو یا سه نفر بی‌حجاب بودند، شروع کردند به غر زدن و شلوغ کردن، ولی من محکم ایستادم و گفتم: از فردا صبح دژبان مقابل درب ورودی موظف است از ورود خانم‌های بی‌حجاب به محوطه ستاد مشترک ارتش جلوگیری کند.

گروه تاریخ مشرق- مساله «حجاب» یکی از مسائلی بود که در همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی مرکز بحث‌ها و اظهارنظرهای گوناگون قرار داشت. برخی از گروه‌ها و افراد به حجاب‌ اجباری اعتقادی نداشتند و معتقد بودند که باید این امر در اختیار و انتخاب خود افراد باشد، برخی دیگر هم با تکیه بر دستور اکید احکام و معارف اسلامی بر حفظ حجاب و محیط عفیفانه اجتماعی معتقد بودند که اجباری بودن حجاب، بهترین راهکار برای این منظور است. دکتر حسن روحانی، در کتاب خود به بخشی از این مجادلات اشاره کرده است. او که مسئول اجرای طرح اجباری کردن حجاب در ادارت مربوط به ارتش پس از انقلاب بوده است، افزون بر اینکه نظر و اقدامات خود در این باره را شرح داده‌ است به برخی نقل قول‌های جالب توجه افراد و گروه‌ها در آن زمان هم اشارتی کرده است که متن زیر، دربرگیرنده این مطالب است:
 


«طرح مساله پوشش و حجاب زنان در اسفند 1357 بدون مشکل نبود و تا مدت‌ها مسئولین را به خود مشغول کرد. پس از 22 بهمن که سازمان‌ها و ادارات دولتی کار خود را آغاز کردند و مدارس نیز از اواسط اسفند به فعالیت پرداختند، شمار زیادی از خانم‌های کارمند و دانش‌آموزان دختر، بدون حجاب و با سر برهنه در ادارت و سازمان‌های دولتی حاضر می‌شدند و در میان آن‌ها گاهی زنان باحجاب در اقلیت بودند. بعضی پرستاران بیمارستان‌ها و پزشکان و معلمان زن نیز بدون روسری به محل کار خود می‌رفتند و در خیابان‌ها هم زنان بی‌حجاب رفت و آمد داشتند. البته زنان باحجاب نیز فراوان بودند و در همه جا به چشم می‌خوردند.

به هر حال اول بار، علمای قم به بی‌حجابی زنان اعتراض کردند و گفتند: درحکومت اسلامی همه زنان باید باحجاب باشند. امام نیز در یکی از بیانات خود به لزوم حجاب برای زنان اشاره کردند و همین باعث شد عده‌ای از زنان بی‌حجاب در خیابان‌ها تظاهرات کنند و در مقابل کاخ دادگستری و نخست‌وزیری تحصن نمایند. در این هنگام نیز آقای طالقانی پای پیش گذاشت و سخنانی درباره حجاب ابراز کرد و گفت:«حجاب اجباری نداریم و خانم‌ها باید خودشان حجاب را انتخاب کنند.» در اینجا نظر آقای طالقانی با نظر علمای دیگر متفاوت بود. به یاد دارم روزی آقای بنی‌صدر به سازمان رادیو-تلویزیون در جام جم رفته بود و در آنجا زنان بی‌حجاب دور وی جمع شده و پرسیده بودند که دلیل لزوم حجاب زنان چیست. بنی‌صدر در پاسخ بحثی کرد و در ضمن گفت: زن‌ها باید روسری سر کنند، زیرا از موی سر آنان اشعه‌ای متصاعد می‌شود که باعث می‌شود چنین و چنان شود! این سخنان موجب تعجب همه شده بود.

گروهک‌ها و مجاهدین خلق هم اطلاعیه‌ می‌دادند که حجاب نباید اجباری باشد. در دولت موقت هم بحث بود که آیا حجاب باید اجباری شود یا نه. خلاصه همان طور که اشاره کردم، آقای طالقانی در سخنرانی خود گفت: ما نمی‌توانیم زنان اهل کتاب را مجبور به پذیرفتن حجاب کنیم، ولی مسلمانان را می‌توانیم تشویق کنیم که حجاب داشته باشند و در هر صورت نباید کسی را به زور باحجاب کنیم. با وجود این، در ستاد ارتش با دوستان تصمیم گرفتیم حجاب الزامی کنیم، که آغازی برای وزاتخانه‌ها و ادارات دولتی باشد.

 


طرح اجباری شدن حجاب در ادارت مربوط به ارتش، به عهده من گذاشته شد و بدین جهت در گام اول، همه زنان کارمند مستقر در ستاد مشترک ارتش را که نزدیک به سی نفر بودند، جمع کردم و پس از گفتگو با آنان قرار گذاشتیم از فردای آن روز با روسری در محل کار خود حاضر شوند. زنان کارمند که همگی به جز دو یا سه نفر بی‌حجاب بودند، شروع کردند به غر زدن و شلوغ کردن، ولی من محکم ایستادم و گفتم: از فردا صبح دژبان مقابل درب ورودی موظف است از ورود خانم‌های بی‌حجاب به محوطه ستاد مشترک ارتش جلوگیری کند. پس از ستاد ارتش، نوبت به نیروهای سه‌گانه رسید. در آغاز به پادگان دوشان تپه رفتم و همه کارمندان زن را که تعداد آن‌ها هم زیاد بود در سالنی جمع و درباره حجاب صحبت کردم. در آنجا زن‌ها خیلی سر و صدا راه انداختند اما من قاطعانه گفتم: «این دستور است و سرپیچی از آن جایز نیست.» بعد توضیح دادم که ما نمی‌گوییم چادر سر کنید، بحث چادر مطرح نیست، سخن بر سر استفاده از روسری و پوشاندن سر و گردن است. در نهایت، در آنجا هم گفتم به دژبان دستور داده‌ایم از فردا هیچ زن بی‌حجابی را به پایگاه راه ندهند.

در نیروی زمینی و نیروی دریایی نیز برای کارمندان زن صحبت کردم و با خواندن آیات و روایات و کشاندن بحث حجاب به مسائل اجتماعی و سلامت جامعه و ارائه دلایل مختلف درباره لزوم حجاب، موضوع را تبیین کردم و دست آخر نیز با بخشنامه، رعایت حجاب الزامی شد. بحمدالله این تلاش‌ها نتیجه مثبت داشت و پس از تعطیلات نوروز، همه زنان کارمند در ارتش با روسری به محل کار خود می‌آمدند. در وزاتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و حتی صداوسیما نیز به‌تدریج حجاب عملی شد و همه زنان با روسری از خانه بیرون می‌آمدند. البته در روزهای رفراندوم هنوز شماری از زنان بی‌حجاب بودند و با سر برهنه در پای صندوق‌های رای حاضر شدند، ولی این معضل اجتماعی خیلی زود جمع و جور شد و به سامان مناسبی رسید.»

منبع: خاطرات دکتر حسن روحانی، جلد اول، صفحه 571-573

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 40
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  1 10
  اون زمان معنویت و تقوی در چهره اش هویدا بود
 • علیرضا ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  8 1
  در نیروی زمینی و نیروی دریایی نیز برای کارمندان زن صحبت کردم و با خواندن آیات و روایات و کشاندن بحث حجاب به مسائل اجتماعی و سلامت جامعه و ارائه دلایل مختلف درباره لزوم حجاب، موضوع را تبیین کردم و دست آخر نیز با بخشنامه، رعایت حجاب الزامی شد
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  2 26
  اصلاً در مسائل اجتماعی، اختیار مطلق نداریم و این خلاف عقل است. انسان اگر میخواهد موجود اجتماعی بماند و در جمع زندگی کند، باید محدودیت های زندگی جمعی را بپذیرد. لذا در موضوع حجاب در عرصه های عمومی، نه کسی قرار است لطف کند، نه قرار است ما خواهش کنیم. بر طبق قانون اسلامی و قرآن مجید، هرگونه گناه علنی امری خلاف و خود گناهی بزرگ تر است. لذا باید با بی حجاب برخورد شود و هزینه جرم افزایش یابد. در عین حال، ریشه یابی این گناه و فرهنگ سازی نیز به موازات انجام شود
 • ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  12 2
  اون موقع رو ولش کنید باید دید الان چه نظری داره
 • تـــــــردیـــــد ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  1 7
  روحانی مچکریم... درد و بلات بخوره تو سر مغرضین بی انصاف :)
 • ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  2 0
  نه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! تو از کجا فهمیدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ای بابا شماها با این ریس جمهورتون همگی نه تنها از اولیاءالله بلکه از اوتادید. اونور دنیا با دیدن عکس ۳۴ سال پیش اینور دنیا معنویت رو تشخیص دادن اونم رو اینترنت کار هر ولیی نیست!
 • هادی ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  0 0
  با سلام و تشکر..... بدانم آیا این روزنامه نگار ما است که سانسور می کند، یا ترسی است که در ذهن او کاشته اند. اگر عقیده او بر سانسور می باشد، می خواهم با او دراین مورد بحث کنم. اما اگر زائده ایست(باطل) که از بیرون در ذهنش او را به حبس کشیده آینده ای تاریک در انتظامان است و تا مرگ ونابودی ادامه خواهد یافت. در آن نوشته اگر به بنی صدر تهمت می زدم؟ مسلما جواب مثبت است. بنابراین اگر دین ندارید، انسانیت حکم می کند این تبعیضات خلاف می باشند و آینده چنین حرکاتی جز ناکامی و بدبختی نمی باشد. در این میان نقش اول را خبرنگاران دارند که جامعه را می توانند به کمک شجاعت متحول نمایند. افسوس اکنون شاهد تحولی نزولی می باشیم و هرچه می کشیم از خودمان است که علی فرمود: حاکمیت هر جامعه در حد لیاقت افراد آن جامعه است.
 • ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  0 1
  همونا که پیغام 22 خرداد 88 رو درک نکردند و فتنه کردند؟؟؟؟؟؟
 • ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  2 0
  شما با بن لادن زیاد نشست و برخواست داشتی روت تاثیر بد گذاشته
 • مغرب ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  18 0
  خب پس اگر این طوریه حق ندارید به کشور فرانسه اعتراض کنید که چرا زنان محجبه رو در ادارات راه نمیدهند چون خودتون میگید باید به اکثریت احترام گذاشت پس چون اکثریت بی حجاب هستند حق اعتراض ندارید. اگر اجبار در نوع پوشش چیز خوبیه پس در همه جا خوبه
 • محمد ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  0 1
  ناشناس که احیانا خودتم انگار اون ور دنیایی! یه کلمه تو نظر ایشون هست که کلا معنی رو عوض می کنه: "اون زمان" تقوا هویدا بود
 • محمد ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
  0 0
  ولی امان از گذر زمان! قدرته دیگه یهو اقتصا می کنه برای حفظ یه عده "طرفدار" تغییر روش بدی!
 • ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
  0 1
  مگه تو ارتش زن وجود داشته؟
 • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۷
  3 3
  چه اجباری باشه چه نباشه در دو شهر تهران و کرج افراد بی حجاب به شدت به چشم می خورند. منظورم بدحجاب نیستا، "بی حجاب". اگه بعضی از خانمای تهرانی و کرجی رو هرجای دنیا هم ببرن من فکر نمیکنم کسی متوجه بشه که این شخص حجاب داره. پس دل خوش نکنید که الان حجاب اجباریه. بخصوص خانمای راننده که مجبور نیستن پیاده بشن.
 • شمین ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۲
  8 1
  پوشیده بودن هيچوقت بد نیست.اجبار وتوهین مسخرست....واقعا متاسفم با این وضع جامعه. خیلی خنده داره موضوع های بحث!
 • زهرا نادری ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  18 3
  حجاب باید اختیاری باشد نه اجباری
 • ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
  0 4
  جناب دکترروحانی جوابتونو دادن...رجوع بفرمایید
 • سرباز امام زمان ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  2 15
  سلام ب تمام مردم ایران ک سربازان حضرت ولی عصر هستند بحث روی اجبار واختیاری بودن حجاب بحث بی موردی است بلکه ملاک ما قران واهل بیت است ک میفرمایند حجاب برای زنان لازم است وبی حجابی باعقل منافات دارد پس زنان ها اگر اعتقاد ب حضرت حق واهل بیت دارند حجاب خود رو حفظ میکنن وگرنه اهمیتی برای انها ندارد واز طرفی بی غیرتی شوهران وبرادران وپدران هم تاثیر درحجاب زن دارد وازطرفی برخی از این بی حجاب ها از طرف اسراییل وامریکا پول میگیرن تا نشر بی حجابی کنند درضمن کشور ایران کشور اسلامی هستش پس بر زنان لازم است حجاب داشته باشن ولازم با اجبار فرق میکند
 • سویش IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
  2 0
  دراین دورو زمونه بیشتر بی حجاب پیدا میشه بنظرم اگه اختیاری بود خوب تر بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس