دایر شدن "دفتر حفاظت منافع آمریکا" در تهران، اولین گام در از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک با ایران است و امنیت آمریکا را از شیوه های مختلف تأمین می کند.

گروه سیاسی مشرق- چندی پیش، دکتر «حسن روحانی» در حاشیه اجلاس جهانی اقتصادی «داووس» در سوئیس، طی مصاحبه با «شبکه تلویزیونی RTS سوئیس» در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر امکان بازگشایی مجدد سفارت آمریکا در ایران گفته بود: «هیچ دشمنی تا ابد پایدار نمی ماند، همچنین هیچ دوستی نیز ابدی نیست ... ایران در واقع، دست دوستی و صلح به سوی همه کشورهای دنیا دراز کرده و خواهان روابطی دوستانه و خوب با همه کشوهاست»[1].

چرا ناتو، خواهان ایجاد دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران است؟

چند روز پیش، «پایگاه خبری- تحلیلی المانیتور» وابسته به «اندیشکده شورای آتلانتیک» - وابسته به ناتو- در گزارشی به قلم تحلیل گر ارشد آمریکایی، «باربارا اسلاوین»؛ توصیه تأسیس دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران را مورد بررسی گذاشت. تا حد زیادی وقتی این مطلب را می خوانید، درباره اهداف مورد نظر این مؤسسه از تأسیس "دفتر حافظ منافع مستقل آمریکا" در تهران؛ یاد این ضرب المثل معروف آمریکایی ها می افتید: "چرا آمریکا همیشه آرام است، چون در آمریکا؛ سفارت آمریکا وجود ندارد!". مشرق برای اولین بار، ترجمه کاملی از این گزارش «المانیتور» را در اختیار خوانندگان قرار می دهد:


***

المانیتور

باربارا اسلاوین

توصیه هایی مبنی بر گشایش دفتر حفاظت از منافع آمریکا در تهران[2]

چرا ناتو، خواهان ایجاد دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران است؟

از زمان بحران گروگانگیری در ایران در 1979-1981 م.، هیچ دیپلمات آمریکایی در ایران نبوده است اما زمان می تواند؛ برخی مسائل را تغییر دهد و به تدریج بازگشت دیپلمات های آمریکایی به ایران کلید زده شود. با توجه به پیشرفت های اخیر در مذاکرات هسته ای و رضایت و موفقیت در تماس ها و برخوردهای مقامات ارشد آمریکایی و ایرانی، می توان این پیش بینی را کرد که دور جدیدی از روابط ایران و آمریکا در حال شکل گیری است. با اینکه مقامات دولت اوباما، ادعا می کنند که دستیابی به توافق هسته ای، برای آنها در اولویت است اما این مسئله؛ یک حرکت دیپلماتیک در روابط دو کشور را نیز می تواند، به دنبال داشته باشد.

«رامین عسگارد»، یک آمریکایی- ایرانی تبار که سالهاست بصورت غیر مستقیم بعنوان افسر خدمات خارجی با ایران در ارتباط است، در گزارشی که در 19 فوریه منتشر شده است، می گوید که دایر شدن یک "دفتر حفاظت منافع آمریکا" در تهران؛ بعنوان اولین گام در شکستن یخ روابط این دو کشور، می تواند آغازی برای از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک بوده و می تواند، امنیت آمریکا را از شیوه های مختلف تأمین کند.

وی تأکید می کند که اگر این اتفاق روی دهد، سیاستمداران آمریکایی می توانند به یک فهم نزدیک با واقعیت نسبت به ایران برسند؛ فهم و درکی که طی این سه دهه به دلیل فقدان روابط رسمی در حد مطلوبی نبود و متناقض با واقعیت بود. همچنین تأسیس این دفتر، می تواند برای ایرانیانی که درصدنند به آمریکا سفر کنند، روادید صادر کرده و از سوی دیگر به شهروندان آمریکایی- ایرانی که تابعیت دوگانه دارند؛ خدمات ارائه دهد.

در حال حاضر، کشور سوئیس حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد اما خدماتی که دیپلمات های این کشور؛ می توانند ارائه دهند، محدود شده است.

اتباع دوگانه ایرانی- آمریکایی از جمله گروهی هستند که بشدت، بازگشت دیپلمات های آمریکایی به ایران را در قالب "دفتر حفاظت از منافع" دنبال می کنند. در نظرسنجی سال 2011 م. که از سوی «اتحادیه روابط عمومی ایرانیان آمریکایی»، بعنوان یک گروه غیرحزبی تهیه شد؛ مشخص شد که 73 درصد از آنها موافق این اقدام هستند. در شرایطی که بتوان از تهران، ویزای آمریکا را دریافت کرد، تعداد دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آمریکا، افزایش می یابد که این می تواند؛ گامی مهم در راستای ارتقای دیپلماسی فرهنگی به شمار آید.

در همین راستا، «برنادت میهن» - سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید- در مصاحبه ای که به صورت ایمیلی با «المانیتور» انجام داد، عنوان کرد: «بحث های ما با ایران، هم اکنون از طریق 5+1 در جریان است و اولویت هم موضوع هسته ای ایران است که تمام تلاش ها؛ برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک که نگرانی های جامعه بین الملل را برطرف کند، متمرکز شده است». وی افزود: «با این حال، می توان پس از دستیابی به راه حل موضوع هسته ای، در مسیر طولانی برقراری رابطه بر اساس منافع و احترام متقابل گام برداشت».

اعزام دیپلمات های آمریکایی به ایران، بعنوان کارکنان "دفتر حفاظت منافع" در زمان «جورج بوش» در سال 2005 میلادی، نیز از «وزارت امور خارجه آمریکا» به بیرون درز کرد که پس از درج آن در «روزنامه وال استریت ژورنال»؛ به سرعت از سوی «کاخ سفید» تکذیب شد. سپس، «کاندولیزا رایس» - وزارت امور خارجه آمریکا- این مسئله را در دور دوم ریاست جمهوری «بوش» مطرح کرد و اظهار کرد که جنگ در عراق افزایش یافته و ایران برنامه هسته ای خود را شتاب بخشیده است؛ بدون آنکه آمریکا بتواند، حضور رسمی در ایران داشته باشد و بنابر این، دست ما در این امر کوتاه است. وی همچنین، اشاره می کند که "دفتر حفاظت منافع آمریکا" در ایران، چندین دهه است که از کارکنان آمریکایی خالی است.

«استفان هدلی» - مشاور امنیت ملی در دوره بوش- نیز در مصاحبه اخیر خود با «المانیتور» گفت که دولت «بوش» در آن زمان، نگران شده بود که پیشنهاد "دفتر حفاظت از منافع آمریکا" را مطرح کند؛ زیرا پیغام های درهم و رنگارنگی، مبنی بر تلاش آمریکا برای منزوی کردن و تحریم ایران، برای این کشور فرستاده بود و این اقدامات را حتی پس از اینکه خطر هسته ای ایران؛ به حداقل ترین حد خود در سال 2007 م. رسیده بود، ادامه داد. «هدلی» افزود: «ایده "دفتر حفاظت از منافع آمریکا" در ایران، می تواند گام بسیار خوبی برای شروع نزدیکی با ایران باشد، زیرا با مردمی مواجه هستیم که پیشرفت در مذاکرات را خواستارند و شرکت های مختلف نیز؛ علاقمندند که روابط تجاری خود با این کشور را از نو آغاز کنند. با این حال به سرانجام رسیدن و حل و فصل موضوع هسته ای مسیری است که ملاحظات و برنامه های بعدی را روشن می کند».

«نیکلاس برنز» - معاون امور سیاسی وزارت امور خارجه بوش- نیز در کنفرانس مطبوعاتی خود در «کنگره» آمریکا گفت: «ایجاد یک کانال بین ایران و آمریکا، بسیار ایده خوبی است و من به دولت «اوباما»، برای اتخاذ این تصمیم اطمینان کامل دارم اما سئوال اصلی این است که آیا ایران؛ موافقت می کند یا خیر؟».

اما مشکل در این میان حفظ امنیت دیپلمات های آمریکایی با خاطره گروگان گیری سال 1979 م. و نیز حمله افراطیون به سفارت انگلیس در اعتراض به تحریم های اقتصادی است. «عسگارد»، در پاسخ به این نگرانی در گزارش خود نوشته که راه حل برای این مسئله، این است که ایران، ضمانت نامه امنیت دیپلمات ها را فراهم آورده و پایبندی مجدد خود به «کنوانسیون وین» در مورد روابط بین کنسولی و دیپلماتیک کشورها که مراکز دیپلماتیک را از جنبه امنیتی حفظ می کند؛ مورد تأکید قرار دهد. با این حال، باید به این امر توجه کرد که در سال های اخیر، آمریکا دیپلمات های خود را به کشورهای بسیار خطرناکتر از ایران مانند افغانستان، یمن، سودان، عراق، لیبی و ... فرستاده است.

«جان لیمبرت»، یکی از 52 گروگان آمریکایی در سال 1979 م. در همین راستا به «المانیتور» گفت که برای گشایش "دفتر حفاظت منافع" آمریکا در تهران، لازم است؛ ایران امنیت دیپلمات ها را تضمین و نیز از برخی اقدامات تحریک کننده، مانند بزرگداشت روز اشغال سفارت و یا شعارهای ضد آمریکایی پرهیز کند. وی گفت: «من هیچ عجله ای برای بازگرداندن همکاران به تهران ندارم، آن هم در حالیکه روابط ایران و آمریکا در این مرحله حساس و پیچیده قرار گرفته است. ما اکنون در شرایط بسیار پیچیده ای قرار گرفته ایم، شرایطی که زمان بندی غلط، شانس بد و نیز سوء تفاهمات؛ می تواند همان چهره خصمانه سال 1979 م. را میان دو کشور، یکبار دیگر به وجود آورد».[1] «امکان بازگشایی سفارت آمریکا وجود دارد»- «پایگاه خبری- تحلیلی مشرق» به نقل از «خبرگزاری ریانووستی روسیه» (نسخه فارسی)- 3/11/1392

[2] «Study recommends US interests section in Tehran»- By Barbara Slavin- «Al-Monitor»- 18Feb, 2014

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • نیما ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  جاسوسی بی واسطه از نمای نزدیکتر با هزینه کمتـــــــــر هدف آنهاست.
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  آمریکا شیطان بزرگ است و انگلیس شیطان کوچک
 • ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  چند تا از دوستانم برای ادامه تحصیل می خواستن برن آمریکا. بر ویزاشون مجبور شدن برن کابل! اونقدر ها هم که فکر می کنید دنیا صفر و یکی نیست. یادمون نره کی بهترین دانشمندامون تحصیل کرده آمریکا بودند و هستن.
 • ناشناس ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  "چرا آمریکا همیشه آرام است، چون در آمریکا؛ سفارت آمریکا وجود ندارد!". منظور چیه؟!!!
 • مجتبی ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  دوستان چرا انقدر تند می رید مگه امریکا در چین و روسیه دفتر حافظ منافع نداره؟ ولی مگه می تونه کاری کنه؟ بستگی داره به وزارت اطلاعات اون کشور که چقدر باکفایت و قویه در ضمن اگه امریکا بخواد جاسوسی کنه می تونه با استفاده از سفارت های کشورهای دیگه این کار را بکنه!
 • ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  اگر عوامل فتنه در چین و روسیه دست به این جنایات می زدند ایا دولت انها را زنده می گذاشت ؟ مسلما زندان و اعدامشان می کرد . پس بدان منش ما با چینی ها و روس ها فرق دارد
 • ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  مگه حالا تو سفارت سویس دفتر خافظ منافع آمریکا ندارن؟؟؟ منظورشون پایگاه نظامیه نکنه؟؟؟
 • ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  بحث جاسوسی فقط یک اپسیلون قضیه است ... دفتر حافظ منافع آمریکا خیلی بیشتر از اینها می تونه کار کنه (از جمله پوساندن پایه های سیاسی و دخالت های غیر علنی در امور کشور) همون چین و روسیه هم کلی از دست این شیطان بزرگ عاصی هستند...
 • ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۷
  0 0
  از اسمش معاومه ناتو است دیگه
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  یعنی هر مصیبتی که در جهان رخ میدهد زیر سر امریکائیهاست.......افتاد!!
 • ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  هدایت و حمایت از نزدیک و در داخل صحنه چیزی است که الان امریکا در داخل ایران از آن محروم می باشد و البته برخی کشورهای دیگر نیابتا جای امریکا را پر کرده اندا ما هرگز جای حضور مستقیم و بی واسطه را پر نمی کتد
 • علی، شرمندة حسین(ع) ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  هر کشوری که در آن بحران به وجود می‌آید به نوعی دست دیپلمات‌های آمریکایی دیده می‌شود که اسنادش نیز بعد از مدتی منتشر می‌گردند. اگر می‌بینید بحران‌های سایر کشورها در خود آمریکا بازتولید نمی‌شود به خاطر این است که سفارت‌خانه هیچ کشوری در آمریکا سیاست‌های کثیفی آمریکایی را که منجر به ناآرامی و نارضایتی شود در این کشور پیاده نمی‌کنند. حالا فهمیدی؟!
 • اهوازی ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  از یک دیپلمات آمریکایی پرسیدند که چرا در آمریکا کودتا نمیشود گفت چون آمریکا در خودش سفارتخانه ندارد.مگه فتنه 88 یادمون رفته؟اون زمان بیشتر بار بر دوش سفارت انگلیس بود حال میخواهند آمریکا را هم اضافه کنند.شاید سفارتخانه یا دفتر حفظ منافع در رابطه دو کشور معنا پیدا کند اما هیچ لزومی ندارد که برای ناتو یا آژانس انرژی هسته ای یا اتحادیه اروپا در ایران دفتری دایر شود.مرگ بر بیگانه و مرگ بر بیگانه پرست و مرگ بر فتنه گر.
 • اهوازی ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  حتما آمریکایی ها میخواهند یک مشت صهیونیست با تابعیت آمریکایی_اسراییلی را در سفارت آمریکا در تهران بگمارند.
 • یک باستانشناس خوزستانی ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  چند وقت پیش آمریکایی ها با کمال وقاحت نماینده ایران در سازمان ملل را اجازه ندادند که از نیویورک خارج شود در حالیکه باستانشناسان دانشگاه شیکاگو از خوزستان و فارس و اصفهان و تهران دیدار کردند و رفتند.حتی آدمهایی دارند که در این استان ها آخرین آمار باستانشناسی رو بهشون میده.
 • نسرین ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۸
  0 0
  با وجود آقای.... و دولت تدبیر و امید آمریکا دیگه نیازی به دفتر حافظ منافع نداره....
 • حسین ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۲
  0 0
  ازدولت می خواهیم که اجازه ی بازگشت آمریکا به ایران را ندهد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس