معنای این حرکت امام این است که نظام ما و حکومت ما یک نظام و حکومت انقلابی و اسلامی است و اگر در این عرصه ها ذره ای کوتاه بیاید هویت خود را از دست داده است. هویت حکومت ما یک حکومت دینی است و در هیچ شرایطی اینجا جای عدول و کوتاه آمدن و سازش نیست.

گروه بین الملل مشرق- فتوای امام در خصوص ارتداد  سلمان رشدی از همان ابتدا به مذاق بسیاری خوش نیامد و حتی پس از فوت امام تلاش کردند تا با کم رنگ کردن این حکم بتوانند رابطه بهتری با کشورهای غربی برقرار کنند. ولی مساله حایز اهمیت این است که این فتوا در میان مسلمانان تازگی خود را حفظ کرده است و مسلمانان مومن به دنبال فرصتی هستند تا حکم حضرت امام را اجرا کنند.

آیت الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در گفتگویی کوتاه به چند سوال ما درباره فتوای تاریخی حضرت امام پاسخ گفتند که در ادامه از نظرتان می گذرد.

مشرق: امام در بهمن سال 1367 در واکنش به انتشار کتاب "آیات شیطانی" توسط "سلمان رشدی" اقدام به صدور فتوایی تاریخی کردند. صدور این فتوا منجر شد تا بسیاری از دولت های کشورهای غربی به نشانه اعتراض سفرای خود را از ایران فرا بخوانند. صدور حکم ارتداد امام زمانی صورت گرفت که تنها چند ماه از پذیرش قطعنامه 598 گذشته بود و شاید در همان زمان هم بسیاری نسبت به این کار امام انتقاد داشتند معتقد بودند که اگر این حکم علیه سلمان رشدی صادر نمی شد اتفاق خاصی نمی افتاد. نظر شما در این خصوص چیست؟

سید احمد خاتمی: در مقطع زمانی که امام راحل و عظیم و شان ما فتوای ارتداد سلمان رشدی را صادر کردند دقیقا بعد از پذیرش قطعنامه 598 بود. دشمنان فکر می کردند که با پذیرش قطعنامه، امام از اصول خود عقب نشسته است ولی این حادثه که پیش آمد به دنیا نشان داد که حضرت امام ذره ای از اصول خود عقب نشینی نکرده است و این پیام روشنی برای دنیا داشت و این بود که امام ما اهل عقب نشینی در اصول نیست.

دقیقا همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند "من انقلابی ام" این ویژگی را از امام و امام از مکتب عزیز و حیات بخش اسلام آموخته است که مسلمان از اصول خود عقب نشینی نخواهد کرد. در آن مقطع کشورهای اروپایی سفرای خود را فراخواندن و به خیال خود با این کار به ایران گوش مالی داده باشند ولی بعد از مدتی سفرای این کشورها دست از پا برگشتند.

معنای این حرکت امام این است که نظام ما و حکومت ما یک نظام و حکومت انقلابی و اسلامی است و اگر در این عرصه ها ذره ای کوتاه بیاید هویت خود را از دست داده است. هویت حکومت ما یک حکومت دینی است و در هیچ شرایطی اینجا جای عدول و کوتاه آمدن و سازش نیست.

مشرق: همانطور که شما هم اشاره کردید به صحبت های آقا که فرمودند من دیپلمات نیستم و انقلابی هستم و اشاره ای که کردید به این مساله که این حرف ریشه در مکتب امام دارد و برگرفته از اسلام است. لطف کنید بفرمایید تفاوت یک رهبر انقلابی با یک رهبر دیپلمات صرف چیست؟

سید احمد خاتمی: تفاوت یک رهبر انقلابیی و غیر انقلابی در این است که یک رهبر انقلابی هویت انقلابی خود را حفظ می کند و آن کس که انقلابی نیست هویت انقلابی خود را در برخی مقاطع فراموش کرده و سازش کار می شود و از اصول هم عدول هم خواهد کرد.

مشرق: درست چند روز بعد از صدور فتوای امام برخی در داخل و خارج از ایران به شایعه ای دامن زدند که اگر سلمان رشد توبه کند حکم ارتداد او ملغا می شود. در تاریخ 29 بهمن همان سال یعنی درست 4 روز بعد از صدور حکم ارتداد سلمان رشدی، دفتر حضرت امام بیانیه ای را از جانب ایشان منتشر کردند که در آن آمده است: سلمان رشدى اگر توبه كند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامى همّ خود را به كار گيرد تا او را به دَرك واصل گرداند.
اگر می شود این مساله را از لحاظ فقهی توضیح دهید.

سید احمد خاتمی: مبنای فقهی این مساله این است که مرتد فطری کشته میشود و توبه بعدش هم در اعدام او هیچ اثر ندارد. مرتد فطری یعنی فردی که در هنگام انعقاد نطفه اش یکی یا هر دو از والدینش مسلمان بوده باشند و بعد ارتداد از او حاصل شده باشد. حکم امام مبنای فقهی اینچنین دارد. مرتد فطری کشته می شود و توبه او هم در کشته شدنش تاثیری ندارد. حال اینکه در صورتی که توبه کند در قیامت چگونه با او برخورد خواهد شد یه مساله دیگر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  1 2
  درود بر تنها خاتمی واقعی
 • ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 2
  چون سلمان رشدی ملعون و لامذهب با خدا جنگ می کرد و این تفکر پلیدش را در قالب کتابی که نوشته بود در به اندازه های زیادی گسترش می داد و هنوزم می دهد. چون فتنه بزرگی کرد.
 • محمد ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 1
  "درست چند روز بعد از صدور فتوای امام برخی در داخل و خارج از ایران به شایعه ای دامن زدند که اگر سلمان رشد توبه کند حکم ارتداد او ملغا می شود. در تاریخ 29 بهمن همان سال یعنی درست 4 روز بعد از صدور حکم ارتداد سلمان رشدی، دفتر حضرت امام بیانیه ای را از جانب ایشان منتشر کردند که در آن آمده است: سلمان رشدى اگر توبه كند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامى همّ خود را به كار گيرد تا او را به دَرك واصل گرداند. " تا چند سال پيش با خودم ميگفتم مگر ممكن است كسي با حكم امام خميني(ره) مخالف بوده باشد و يا با ايشان كل كل كند، ولي زمانه نشانم داد تنها غير ممكن است كه غير ممكن است. خدا رهبري را حفظ بفرمايد.
 • ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 0
  حکم اعدام سلمان رشدى زمان: 25 بهمن 1367/ 7 رجب 1409 بسمه تعالى‏ إنا للَّه و إنا إلیه راجعون‏ به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم مؤلف کتاب «آیات شیطانى» که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتواى آن، محکوم به اعدام مى‏باشند. ازمسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسى جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس دراین راه کشته شود، شهید است ان شاء اللَّه. ضمناً اگر کسى دسترسى به مؤلف کتاب دارد ولى خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفى نماید تا به جزاى اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینى‏ منبع: صحیفه امام ج‏21 263 اطلاعیه دفتر امام درباره وجوب قتل سلمان رشدى و عدم امکان توبه زمان: 29 بهمن 1367/ 11 رجب 1409 بسمه تعالى‏ رسانه‏‌هاى گروهى استعمارى خارجى به دروغ به مسئولین نظام جمهورى اسلامى نسبت می‌‏دهند که اگر نویسنده کتاب آیات شیطانى توبه کند حکم اعدام درباره او لغو می‌گردد. امام خمینى- مدّ ظلّه- فرمودند: این موضوع صد در صد تکذیب می‌گردد. سلمان رشدى اگر توبه کند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال تمامى همّ خود را به کار گیرد تا او را به دَرک واصل گرداند. حضرت امام اضافه کردند: اگر غیر مسلمانى از مکان او مطلع گردد و قدرت این را داشته باشد تا سریعتر از مسلمانان او را اعدام کند، بر مسلمانان واجب است آنچه را که در قبال این عمل می‌خواهد به عنوان جایزه و یا مزد عمل به او بپردازند. صحیفه امام ج‏21 268 سلمان رشدی در گفتگو با "بی‌بی‌سی": من یک مرد مرده هستم، احساس خوبی ندارم. دچار بیماری'کلوستروفوبیا' (ترس از فضای تنگ و محصور) شده‌ام که برایم بسیار دردآور است. نویسنده مرتد کتاب "آیات شیطانی" گفت: قدم زدن در باغ، رفتن به فروشگاه، ملاقات خانواده و پرواز با هواپیما به صورت عادی برایم غیر ممکن است.
 • ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  0 0
  این مذل الاعداء
 • دکترعباس حاتمی ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  2 1
  امروزبایدبادنیاتعامل کنیم
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
  1 0
  البته این امام (ره) بسیار زوایا و نکات عمیق دیگری هم داشت که جناب خاتمی در این سئوال و جواب کوتاه نمی توانستند تشریح کنند. به نظر اینجانب قطعا مطالعه عمیق و علمی این حرکت امام میتواند مبنای یک تز دکترا باشد.
 • ناشناس ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
  0 0
  خدا از اینی که هست خوارترش کنه رشدی ملعون
 • ناشناس ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۰
  1 0
  لعنت بر رشدی
 • مسعود ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۲
  0 2
  به امید روزی که بتوانیم فرمان امام را انجام دهیم و این ملعون را به سزای عملش برسانیم.
 • مهران ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
  1 2
  مرگ بر سلمان رشدی.این آدم پست باید کشته شود.اشداءعلی الکفار رحماءبینهم.واقعا باید کشته و نابود شود.انسان مال دوست عوضی.به اعتقاد بیش از یک میلیارد توهین کرده و ادعای روشنفکری داره.تف بر ذاتش.درود بر علمای اسلام.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس