کد خبر 282550
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۵

یک روانپزشک با اشاره به تأثیر آب و هوا بر خلق و خو و ابتلا به اختلالات روانی گفت: تولد در ماههای سرد سال احتمال ابتلا به جنون جوانی را بیشتر می‌کند. انزوا در ساکنان مناطق سردسیر بیشتر است و گرمای زیاد عامل کم حوصلگی است.

 به گزارش مشرق، علی باغبانیان اظهار داشت: تغییر وضعیت آب و هوایی به طور قطع بر خلق و خوی افراد مؤثر است و در افسانه‌ها نیز به آن اشاره شده است.

وی افزود: افرادی که در مناطق مختلف آب و هوایی زندگی می‌کنند، به لحاظ خلق و خو تفاوت‌های اساسی با دیگران دارند و این نشان می‌دهد که طبیعت بر ما تأثیر می‌گذارد، چرا که انسان‌ها موجوداتی تأثیرپذیر هستند.

وی ادامه داد: تغییرات محیطی موجب ایجاد استرس مثبت یا منفی در فرد می‌شوند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه همزمان با فصل سرما و کاهش دمای هوا فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در مناطق سردسیر کاهش می‌یابد، ساکنان آن به روش‌هایی پناه می‌برند که معمولاً از نوع ارتباطات غیر انسانی است، مانند استفاده از وسایل الکترونیکی و تماشای تلویزیون.

وی افزود: در این حالت فرد به دلیل عدم امکان مسافرت و رفت و آمد با اطرافیان گوشه‌گیری و انزوا را انتخاب می‌کند، به همین جهت افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند، درون‌گراتر هستند در حالی که ساکنان مناطق گرمسیر ویژگی‌های برون‌گرایی را نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: بحث تنوع آب و هوایی، نعمتی است که خداوند متعال به انسان‌ها داده است و اگر کسی در محیطی یکنواخت باشد و تغییر فصل‌ها و رنگ برگ‌ها، بارش باران و برف و تابش آفتاب را نبینند، روحیه با نشاطی نخواهد داشت.

این متخصص بهداشت و روان اظهار داشت: شواهد نشان می‌دهد افرادی که در مناطق متنوع آب و هوایی زندگی می‌کنند و چهار فصل را می‌بینند، از روحیه بهتر و با نشاط‌تری برخوردارند.

وی افزود: توصیه می‌شود کسانی که امکان زندگی در مناطق متنوع آب و هوایی را ندارند با مسافرت به مناطق دیگر آب و هوای متنوع را نیز تجربه کنند.

این روانپزشک گفت: ایران کشوری است که با وجود تنوع آب و هوایی در هر گوشه آن می‌توان با مسافرتی کوتاه به دریا و مناطق دیگر دسترسی پیدا کرد. تنوع آب و هوایی بر خلق و خو مؤثر است که از این منظر توصیه می‌شود افراد مسافرت‌های خود را در طول سال انجام دهند.

وی افزود: هر چند به لحاظ علمی ثابت نشده که سرما عامل ابتلا به اختلالات روانی است، اما در این ارتباط دو نکته وجود دارد. نکته اول، می‌گوید تغییر فصل از تابستان به پائیز و زمستان موجب تشدید افسردگی مبتلایان به این اختلال می‌شود که به آن افسردگی فصلی می‌‌گویند و با کمبود نور ارتباط مستقیم دارد.

باغبانیان گفت: افسردگی فصلی را می‌توان با نور طبیعی و مصنوعی درمان کرد.

این روانپزشک تصریح کرد: تحقیقات نشان داده است که برخی از افرادی که در ماه‌های سرد سال به دنیا می‌آیند، به نوعی بیماری به نام جنون جوانی مبتلا می‌شوند.

وی افزود: احتمالا ویروس‌هایی که در محیط وجود دارند، بر سیستم دفاعی نوزاد تأثیر می‌گذارند و در مغز او می‌مانند و غیر فعال می‌شوند، وقتی فرد به بلوغ می‌رسد، این ویروس‌ها مانند آتش زیر خاکستر خود را نشان می‌دهند و موجب اختلال جنون جوانی می‌شوند.

وی ادامه داد: ‌آلزایمر یا دمانس که زوال عقل پیری نامیده می‌شود با اطلاع به بیماری‌های عفونی و ویروسی در فصل زمستان ارتباط دارد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، تصریح کرد: در بیماری دو قطبی دیده می‌شود که با شروع بهار فرد مبتلا بیماریش تشدید می‌شود.

وی افزود: در مجموع آب و هوای خنک موجب آرامش عصبی می‌شود و گرمای زیاد کم حوصلگی را به دنبال دارد. در تحقیقی نشان داده شده که افزایش گرما موجب عصبانیت کارگران و کاهش آن آرامش را در پی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود بیمارانی که دچار حملات خشم می‌شوند، دوش آب سرد بگیرند. در این حالت دمای آب باید کمتر از محیط باشد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha