در سال 2012 میلادی "ویدان" دایره تسلط و اقتدار خود در دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه را از طریق افزایش و توسعه سیطره اش بر اطلاعات نظامی ترکیه افزایش داد که برای دهه ها تحت سلطه و حاکمیت سیاستمداران ترکیه بود.

گروه بین‌الملل مشرق - روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال" در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، می نویسد: هنگامی که " رجب طيب اردوغان"، نخست وزیر ترکیه در یک روز بارانی ماه اوت گذشته با "باراك اوباما"، رئیس جمهوری آمریکا پای یک میز نشست در کاخ سفید نشست، در کنار وی مردی نشست که بنابر توصیف "هيلاري كلينتون"، وزیر خارجه سابق آمریکا یکی از قدرتمندترین مردان خاورمیانه نشسته بود.
این نکته ای بود که یکی از اسناد درز یافته به بیرون "ويكي ليكس" به آن اشاره می کند و می گوید که این فرد کسی نبود، جز "هاکان ویدان"، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت ترکیه که نام وی به عنوان مهندس استراتژی امنیت ترکیه در انقلاب های عربی مطرح شده بود.اولین نشست اوباما و اردوغان حدود یک سال پیش برگزار شد و در آن نشست رئیس جمهوری آمریکا به اردوغان پیامی را داد که مسئولان آمریکایی آن را بسیار صریح و شفاف توصیف کرده بودند و محتوای پیام بر این نکته تاکید داشت که ترکیه می بایست بدون مانع و مخالفتی اجازه ورود عناصر مسلح و تجهیزات نظامی را به سوریه بدهد و اینکه برخی از این عناصر را سلفی های جهادی تشکیل می دادند و بخشی از این تجهیزات نظامی نیز به دست گروه های سلفی جهادی تندرو و افراطی می رسید.

ویدان از جمله کسانی بود که با این خواسته مخالف بود و به همین دلیل در راس کسانی بود که در خصوص انتقال این عناصر مسلح و این تجهیزات نظامی مانعی بر سر راه آمریکایی ها به شمار می آمد.

"جیمز جفری" که زمانی به عنوان سفیر آمریکا در ترکیه و عراق فعالیت می کرد، در این باره می گوید: "ویدان چهره جدید خاورمیانه است و ما باید با وی همکاری داشته باشیم، چون وی توان انجام ماموریت های بزرگ و به پایان رساندن آنها را دارد، اما نباید تصور کرد که وی دوستی ساده لوح برای آمریکاست، چون اصلا چنین نیست".


 "ویدان هاکان" در جلسه کاری اوباما و اردوغان

"ویدان" را باید یکی از سه رئیس سرویس اطلاعاتی به شمار آورد که برای کمک به کشورهایشان برای پر کردن شکاف رهبری بر اثر انقلاب های عربی و غیبت آمریکا از معادله خاورمیانه تلاش های خود را متمرکز کرده اند.

یکی از افرادی که باید وی را همتا و نظیر ویدان به شمار آورد، کسی جز شاهزاده "بندر بن سلطان آل سعود"، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی نیست که نیروهای خود را به دستگاه اطلاعات و جاسوسی آمریکا در سوریه منضم کرد،‌ اما موجب پیچیده تر شدن موضع آمریکا در مصر از طریق حمایت از کودتای نظامی در این کشور شد که رهاورد آن سرنگونی "محمد مرسی" از ریاست جمهوری و جماعت اخوان المسلمین از قدرت شد.

اما فرد دیگری که ویدان شبیه وی نشان می دهد، کسی جز "سردار قاسم سلیمانی"، فرمانده "سپاه قدس" در ایران نیست که گردان نخبه سپاه پاسداران به شمار می آید و عملیات‌ های ایران در خارج از کشور را اداره می کند و گفته شده که بقای "بشار اسد" در قدرت مدیون اوست.

اگرچه هیچ گاه نمی‌توان میان سردار سلیمانی و شاهزاده بندر بن سلطان هیچ وجه تشابهی یافت و همه از نحوه دستیابی شاهزاده بندر و روابط بین المللی و منطقه ای وی به ویژه با آمریکا و رژیم صهیونیستی آگاهند و میان این دو تفاوتی از زمین تا آسمان است.
صعود ستاره ویدان با افول نفوذ آمریکا در ترکیه همراه بود و واکنش واشنگتن به قدرت یافتن ویدان در ترکیه آمیزه ‌ای از نگرانی، بیم واحترام بود و این موجب شد تا مسئولان آمریکایی از این سخن بگویند که آمریکا در خصوص برخی مسائل و امور از جمله آینده مصر و لیبی و سوریه باید با ویدان و نه اردوغان گفت ‌وگو کند.

مسئولان کنونی و سابق آمریکایی می ‌گویند که دست راست و چپ اردوغان یعنی ویدان و داوود اوغلو تلاش می‌ کنند، از انقلاب‌ های عربی برای افزایش و توسعه نفوذ ترکیه در منطقه استفاده کنند.

از زمان انتصاب ویدان به ریاست دستگاه اطلاعات و امنیت ترکیه در سال 2010 میلادی وی طرح‌ ها و برنامه‌هایی را به اجرا گذاشته است که با طرح‌ های منطقه‌ ای اردوغان همخوانی و تناسب داشته باشد.در این اواخر که مسئولان آمریکایی و ترک بر ضرورت کناره گیری "بشار اسد"، رئیس جمهوری سوریه از قدرت تاکید کردند، ویدان با این امر مخالفت کرد، چون به باور وی تجهیز نظامی گروه‌ها و عناصر مسلح و حمایت کیفی از معارضان خارج نشین سوری تنها راه حل بحران سوریه است و این با مواضع متزلزل آمریکا در قبال بحران سوریه همخوانی و مطابقت داشت.

در عین حال آمریکایی تلاش‌ های هاکان ویدان را تلاش برای تضعیف و متزلزل کردن جایگاه آمریکا در منطقه ملاحظه نمی‌ کنند، بلکه آن را در خدمت اجرای طرح‌ های منطقه ‌ای اردوغان ملاحظه می کنند.

"امری اوسلو"، کارشناس امور اطلاعات و امنیت ترکیه می ‌گوید: در این تردید نیست که ویدان فرد دوم ترکیه است و او بسیار قوی ‌تر و قدرتمندتر از هر وزیر دیگر و حتی قدرتمندتر از "عبد الله گل"، رئیس جمهوری ترکیه است.

مسئولان آمریکایی که با "هاکان ویدان" نشست و برخاست داشته اند، می گویند که وی "آرام و متواضع" است. در نشست‌ ها و دیدارهایش با مسئولان آمریکایی ویدان با لباس‌ های تیره و سخنان جویده جویده ‌اش برخلاف بندر بن سلطان نشان می‌ دهد که به عینک آفتابی و سیگار برگ کوبایی‌ اش بسیار فخر می‌ فروخت.به قدرت رسیدن ویدان از یک جهت بسیار مهم و قابل توجه است، چون در ترکیه معمول و مرسوم نیست که یک "افسر ساده" سابق ارتش ترکیه به چنین مناصبی دست یابد. در واقع در ترکیه به چنین افرادی ماموریت‌ ها و مناصب مهم سیاسی و امنیتی و حتی تجاری و نیروهای مسلح سپرده نمی ‌شود.

ویدان مدرک دانشگاهی خود را در رشته نظام ‌های حکومتی و سیاسی از دانشکده مریلند آمریکا و مدرک دکترای علوم سیاسی خود را از داشنگاه "بيلكنت" آنکارا دریافت کرده است.

در سال 2003 به ریاست آژانش بین المللی همکاری و تعاون ترکیه منصوب شد تا در سال 2007 به عنوان مشاور سیاست خارجی اردوغان وارد دفتر نخست وزیری شود.

پس از سه سال از به دست گرفتن ریاست دستگاه اطلاعات و امنیت ترکیه، اردوغان در سال 2012 درباره وی در تصریحات علنی و در برابر روزنامه ‌نگاران ترک گفت: "ویدان حافظ اسرار من و اسرار دولت است".

اما رژیم صهیونیستی که به بیماری دشمن فرض کردن همه مبتلاست، درباره ویدان چنین می‌ گوید: "این برای اسرائیل آشکار و مبرهن است که ویدان دشمن ایران نمی ‌تواند باشد".برخی از مسئولان آمریکایی نیز می ‌گویند: "ترکیه به واسطه ویدان حمله جاسوسی گسترده ‌ای را علیه سازمان سیا انجام می‌ دهد".

همین مسئولان ادامه می ‌دهند: ویدان بیم و هراس‌ های بسیاری را در میان آمریکایی‌ ها موجب شد، هنگامی که اطلاعات مهمی را که اسرائیل و آمریکا در سال 2010 میلادی جمع‌ آوری کرده بوند، در اختیار ایرانی‌ ها قرار داد.

در آن زمان اردوغان تلاش می‌ کرد تا روابط آنکارا با تهران را بهبود ببخشد و این مهمترین عامل در سیاست "به صفر رساندن مشکلات با کشورهای همجوار ترکیه" بود که وزیر خارجه این کشور آن را هدایت و رهبری کرد.

اما آنچه مورد تاکید است، آن است که ویدان اطلاعاتی را در اختیار تهران قرار داده که از جمله این اطلاعات ارزیابی‌ های محرمانه آمریکایی ‌ها از نظام و حکومت ایران بود.

آمریکایی‌ ها اطمینان ندارند که ویدان از این اقدام خواهان وارد آوردن زیان و ضربه به منافع آمریکا بود، اما بنای پل‌های ارتباطی جدید با تهران با سیاست نخست وزیر ترکیه در آن زمان همخوانی و مطابقت داشت.

با آغاز انقلاب های عربی اردوغان خود را از ایران دور کرد و به نظر می رسد که ویدان نیز چنین کرده باشد. در سال 2012 میلادی ویدان دایره تسلط و اقتدار خود در دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه را از طریق افزایش و توسعه سیطره اش بر اطلاعات نظامی ترکیه افزایش داد که برای دهه ها تحت سلطه و حاکمیت سیاستمداران ترکیه بود.
در جبهه سوریه ویدان پس از آگوست سال 2011 میلادی تلاش های خود را بر افزایش و تقویت توان نظامی گروه های مسلح متمرکز کرد و در این راه اجازه ارسال کمک‌ های مالی و نظامی و حمایت‌ های لجستیکی به این گروه ها در شمال سوریه را داد.

رهبران معارضان سوری و سرکردگان گروه‌ های مسلح می ‌گویند که ویدان همچون پلیس راهنمایی و رانندگی در طول بحران سوریه عمل کرد، به این معنا که نحوه ورود سلاح و عناصر مسلح را سامان داد و تمام اینها پس از عبور از نقاط ایست و بازرسی که در طول مرزهای ترکیه ایجاد شده بودند، صورت می‌ گرفت.

در سپتامبر گذشته ویدان با "جان برینان" همتای آمریکایی اش در سازمان سیا دیدار کرد و تاکنون نه ترک‌ها و نه آمریکایی ها نمی گویند که در آن دیدار بین ویدان و برینان چه گذشته است.

یک مقام ارشد در سازمان اطلاعات آمریکا می گوید که ویدان در تمام طول این مدت روابط عمیق و گسترده ای را با همتایان خود برقرار کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 55
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • fam ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  3 3
  درود بر "سردار قاسم سلیمانی"
 • ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  1 1
  این مرد مامور است و معزور
 • عاشورایی ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  ..سایر تفکیکی ها را در اهانت به بزرگان و اولیاء الهی نشر میدهید خاک بر سرتان خاک بر سرتان خاک بر سرتان
 • سید مصطفی ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  این بی زات ها عددی نیستن که بخوان خودشون رو با حاج قاسم مقایسه کنن
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  1 1
  زنده باد قاسم سلیمانی
 • مجتبی ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  اینم از خودشونه...عامل صهیونیست ها...
 • ناشناس ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  واقعا در برابر خدا چه مي تواند بگويد وقتي خون هزاران نفر بي گناه سوري ريخته شده است.
 • ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  "ویدان هاکان" در جلسه کاری اوباما و اردوغان خیلی دارن کار می کنن از بشقابای جلوشون معلومه
 • lplm ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  1 1
  متاسفم برای این مقاله نویستان که هنوز نمی داند که نام درست این فرد "هاکان فیدان" می باشد. مجیدجان فیدان فامیلی این فرد است نه اسم او !!!
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  اصل مسئله هم تغییر میکنه؟
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 2
  حاج قاسم فرمانده خدا بر روي زمين و بندر بييشتر به خوك ميماند تا انسان
 • ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  تقریبا به غیر از افغانستان که بیچاره ها از خودشون استقلالی ندارن و ارمنستان تمام همسایگان ایران در حال باج دادن و گرفتن از امریکا ناتو و غرب علیه ایران و دشمنان غرب در منطقه هستن البته بعضی از آنها هم مامور دوجانبه هستن یعنی هم ایران رو می دوشش هم غرب رو!!....
 • علي ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  سردار تا اخرين قطره خون از شما وتمام افرادي كه از نظام اسلامي پاسداري ميكنند پشتيباني ميكنيم
 • ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  به جرات می گم نفر اول یا دوم اطلاعات در خاورمیانه رئیس سازمان ISI پاکستان هست....مخوف ترین سرویس امنیتی خاورمیانه که تونسته بمب های اتمی و تسلیحات کشتار جمعی پاکستان رو در برابر هند حفظ و تقویت کنه و حتی طالبان رو به جان امریکا و ناتو در منطقه انداخته......
 • ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  مرد اول خاورمیانه سیدعلی خامنه ای.... بعدش آقاسیدحسن نصرالله......تمام.
 • علیا ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  مشرق جان یه بیوگرافی توپ از سردار سلیمانی و ارایی که کرده و قراره بکنه و نقل قول هایی که دربارش در خارج از ایران وجود داره بنویس. ممنون
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  شبیه یهودیهاست
 • ناشناس ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  ماشالله حاج قاسم
 • ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 1
  آقای مشرق این آدم یک مزدور بیش نیست
 • ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  قدرتمندترین و مهمترین نفر اول جهان من هستم , عباس ...
 • حامی ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  والعاقبت للمتقین
 • رسول ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  خدا سردار و در پناهش حفظ کنه که آبروی ایران رو حفظ کرده و ترس توی وجود دشمنان انداخته...
 • ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  فقط یه خائن میتونه منفی بده
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  مقاله نویس نه باید بگی مترجمان ناشی
 • ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  چقدر انسان احساس غرور میکنه که خود دشمن نسبت به حاج قاسم سلیمانی عزیز احساس حقارت میکنه! زنده باشی حاج قاسم!
 • عاشق حاج قاسم ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  درود بر "سردار قاسم سلیمانی" مشرق عزیز لطفا حاج قاسم به اینها مقایسه نکنید تشکر
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  هی از خودتون تعریف کنین و برا خودتون پپسی باز کنین بینیم اخر کار به کجا میرسه کارتون هم شده توهین به دیگران خاک تو سر بی فرهنگتون خاک تو سر به درد نخوره تو هم مشرق که ابدا نظر مخالف رو چاپ نمیکنی رسانه درباری
 • ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  میگه "من پلیس راهنمایی ای بیش نبودم"
 • محسن ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  عکس سردار رو چرا کنار عکس اون نحس انداختید؟
 • hhh ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  به نظر من اونهایی که منفی دادند ایرانی نیستند
 • سيد قاسم ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  اما ظاهرا آقاي ويدان فكر اين قسمت از قضيه رو نكرده بود كه آمريكاييها از حمله به سوريه سر باز ميزنند الا رقم تضمينهايي كه به آنها و همپيمانان عربيشان دادند. آقاي ويدان زياذي روي صداقت آمريكاييها و روي قول ورفتارشان حساب كرده بود. آمريكاييها به هر طرف كه منافعشان بچربد قش ميكنند حالا ميخواهد تعهد داده باشند يانه. متاسفانه تركيه براي خود دشمني بلقوه به نام تكفيريها را تراشيده كه اگر مذاكرات ژنو به نتيجه برسد تكفيريهاي سر خورده بايد اين بار به جايي حمله كنند كه دست از حمايتشان برداشته است. آنها نمي توانند بپذيرند حافظ اسدي كه تاديروز دشمن درجه يك آنهابود حالا دوست آنها شده است.
 • آرش ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  جدا از این که چهره اش به یهودی ها شباهت دارد . نوع به قدرت رسیدن او هم مشکوک است. بسیار شبیه مهره هایی است که بوسیله دست های پنهان ارتقا داده می شوند
 • ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  اووووه خیلی کهنه بود یکماه پیش همین مطلبو تو یه سایت دیگه خوندم شهامت ندارید این مطلبو بذارید رو سایتتون
 • ذ ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  احتمالا شما به شغل شریف عملگی اشتغال دارید و کار را فقط بیل و کلنگ می دانید.
 • ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  بی ذات
 • ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  خیلی زرنگ بود جلوی عملیاتهای تروریستی در خاک خودشونو میگرفت و زرنگتر بود جلوی حملات هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی در خاک پاکستان رو میگرفت.
 • علي ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  از شماي خارج نشين انتظاري نيست.
 • فرهاد ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  مشرق کار اشتباهی کردی تصویر مردانه و مثبت سردار سلیمانی را در کنار این مهره های دست ساز غربی قرار دادی ! مگر نمی دانی مهره سازی و چهره سازی یکی از اصول کار غربیها است ؟ شیطان های خبیثی امثال شازده بندر و این مردک ترکیه چه جای مطرح شدن دارند ؟!
 • فرهاد ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  بگو مرد اول و مرد دوم جهان
 • ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  حاج قاسم هديه خداست به همه ازادگان جهان وباالخص ملت ايران او انساني از جنس نور است با تاريكي قابل مقايسه نيست خدايش حفظش كند امين
 • ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
  0 0
  این ترکیه ای یه هیچ عددی نیست!
 • احد حسین ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  سردار سلیمانی در راه مولایش حضرت ابوالفضل العباس حرکت می کند و از امامش خامنه ای اطاعت میکند اما افرادی نظیر بندر بن سلطان درخدمت ابن زیاد و شیطان هستند خدا اسلام و مسلمین را تحت رهبری امام زمان و نایبش امام خامنه ای سربلند فرماید.یاعلی
 • yaser ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  بیا اینم مثبت برو خوش باش :)
 • ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  رسانه ها فقط میخوان جو بدن و از انسان های معمولی بت بسازن. نه بابا از این خبرها نیست. سیاستمداران و اطلاعاتی ها هم مثل دیگر مردمان نقاط ضعف آشکاری دارند.
 • ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  ارمنستان و ما هم به چین و روسیه باج می دیم.هنندوستان هم تازه اضافه شده.
 • ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  احسنت موافقم
 • ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  اینها سکولار هستند و به خدا اعتقادی ندارند
 • ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  مزدورها تصورشون بر اینه که هر کی مثل اونا فکر نمیکنه خائنه .... نازی ها هم همینطور فکر میکردن
 • ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 1
  فقط اگر کسی ایرانی باشد و رای منفی بدهد بلاشک یا مزدور است و یا جاهل. وقتی که هر کسی به یک بچه خودش افتخار می کند برای اینها شرم اور است که یک سردار ایرانی را نفی کند کسی که فرمانده های امریکایی و رژیم غاصب از اسمش می ترسند یک ایرانیست
 • fam ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۱
  0 0
  لطفا یکی از اونایی که منفی داده یه دلیل بیاره ؟! البته منطقی باشه لطفا !!
 • جاوید ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
  0 0
  دستگاههای اطلاعاتی همه ی کشورها شخصی را معرفی میکنند تا مهره های اصلی از دید انظار مخفی و امن بمانند . ما نمیدانیم پشت سر سلیمانی چه کسانی عمل میکنند. قطعاً خاقان قیدان ترکیه نیز چنین است . به ظرفیت کشورهای عربی اعتقادی ندارم چرا که در طول پنجاه و چند سال عمرم شخص مفید و متنفذ و باهوشی ندیده ام به جز عبدالناصر که وی هم دچار ملی گرایی مفرط بود و کتک آن را هم خورد. سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه ( میت) بیشتر در خصوص جاسوسی علمی و فنی تبحر و تلاش دارد که موفق نیز بوده است و ترکیه را در دنیای اقتصاد به رتبه ی خوبی رسانده است.به همین دلیل هم امنیت در ترکیه در حد قابل توجهی پایین است که نقطه ی ضعف آنها به شمار میرود و در مورد سوریه نیز ضربه ی سختی از آن خوردند و عقب نشینی کردند. چیزی که هست دستگاه اطلاعاتی کشور ما بایستی به دور از افراط و تفریط امنیت داخلی را مدنظر داشته باشد که تاکنون دارد و درمورد عراق و پاکستان توجه بیشتری کند که در هردو کشور دولت مرکزی برکشورشان شناخت و عملکرد بهتری نسبت به همسایگان دیگر دارند و حضور امریکاییها در آنجا بیشتر است فلذا عملاً نفوذ به لایه های عملیاتی امریکا توسط مردم عراق و پاکستان آسانتر است. به دوستانی که نظر خود را نوشته اند پیشنهاد میکنم بدون تعصب مقالات و کتابهایی که در مورد جاسوسی و کسب اطلاعات از رقیب نوشته شده اند را بیشتر مطالعه فرمایند. موفق باشید.
 • ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۲
  0 0
  آقای ذ ، حتمن شغل شما جلسات کاری به این سبکه
 • آریا ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۳
  0 0
  چقدر ساده ای اونا میخان یه چهره خطرناک بسارن
 • ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۶
  0 0
  کدوم سایت خوندی عزیزم؟مطمئنی خواب نمیبینی؟ که مثلا چی بشه؟
 • سامان ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  سردار سلیمانی ب همین ماه عزیز بزرگترین آرزو در زندگیم جنگیدن در کنار شیری همچون شماست. شکی نیست ک مبارزات شما نبرد حق علیه باطل است درود بر سردار سلیمانی و امثال او.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس