کد خبر 234450
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۳

روایت داریم که می فرماید اغلب جهنمی ها، جهنمی زبان هستند. فکر نکنید همه شراب می خورند و از دیوار مردم بالا می روند. یک مشت مومن مقدس را می آورند جهنم. ای آقا تو که همیشه هیئت بودی! مسجد بودی! بله. توی صفوف جماعت می نشینند آبرو می برند.

به گزارش ویژه نامه ضیافت مشرق- بارها شنیده بودم و دیده بودم که حرف از سکوت می زدند . در روایات و تفسیر بعضی آیات ، در گفتار و کلام بزرگان دین حرف از سکوت بارها به گوشم خورده بود.

با مروری که به روایات کردم دیدم سکوت باعث آرامش و صفای دل انسان است .یعنی کسی که سکوتش بیشتر است صفای دل و آرامش درونش بیشتر از دیگری است.

از امام صادق(ع) روایت است که فرمود : آسایش دنیا در چهار چیز است که یکی از آنها سکوتی است که به وسیله ی آن حال قلب و دلت و آنچه را که بین تو و خالق توست را بشناسی.

این یعنی سکوت ، تفکر انسان را آزاد می کند و مواد فکر را هر لحظه به جریان می اندازد .

در جای دیگری می بینیم که این سکوت است که درهای حکمت الهی را به روی آدمی باز می کند و محبت دلها را زیاد می کند و هر خیر و خوبی را برای آدمی  به جریان می اندازد.

شاید این همه فایده ای که در سکوت دیده می شود ، بی جا نباشد چرا که آدمی هر مصیبتی برایش پیش می افتد ، تنها بخاطر زبانش است و بس.

امیرالمومنین(ع) برادر و همراه خود را کسی معرفی می کند که در سکوت شکست نمی خورد. یعنی کسی می تواند برادر علی(ع) باشد که از علی(ع) بیشتر سکوت کند :

اذا غلب علی الکلام فلا یغلب علی السکوت . چه بسا کسی بیشتر از او حرف می زد ، ولی نمی توانست بیشتر از او سکوت کند و سکوت را تحمل نماید.(نهج البلاغه ، حکمت 289)

بقول استاد صفایی : این ماییم که غوغای درونمان را نمی توانیم برای یک لحظه هم تحمل کنیم و مجبوریم که سرو صدا راه بیندازیم و شادی و نشاط را روپوش شلوغی و غوغای درونمان کنیم و از خود فرار کنیم.

پیری که به "سید سکوت" مشهور بود

استاد فاطمی نیا  فرمودند :عالمی به تهران آمده بود، سوار ماشین شده بود، کسی هم همراهشان بود، کمی که حرکت کردند همراهشان به ایشان گفت آقا اینجا مثلا فلان خیابانه، آقا بهش گفت خیلی ممنون!، یکم دیگه رفتن جلو، باز آن همراه گفت آقا اینجا مثلا خیابان بهارستانه، باز آقا گفت خیلی ممنون!، دفعه سومی که همراهشان می خواست چیزی بگوید، آن عالم گفت: دست نگه دار! بذار یه جای صافی هم بمونه (در صفحه دل)، همشو خط خطی نکن!

شاید خیلی از مردم به این حرفها زیاد توجه نمی کنند اما خیلی از مشکلاتی که توی زندگی پیدا می کنند بخاطر همین حررفهای نابجایی است که می زنند.

حضرت آیت الله بهاء الدینی فرمودند: من سیزده ساله بودم، سیدی در کوه خضر می نشست که به او می گفتند:سید سکوت. بیست سال بود که حرف نمی زد.

من با بعضی بچه ها رفته بودیم کوه خضر و او را دیدیم. شخصی از روستائی آمد گفت:مریض داریم او را دعا کنید!سید با حرکات دست و اشاره به او تفهیم کرد که مریض خوب شد، بعد معلوم شد که مریض خوب شده است! همچنین مثل اینکه فهمیده بود ما بچه ها گرسنه هستیم با اشاره دست به ما بچه ها فهماند که در فلان منطقه پائین کوه دارند اطعام می کنند، بروید بخورید، ما رفتیم پائین به همان مکانی که آدرس داده بود، دیدیم در یک باغی آش پخته اند و به مردم می دهند.

پس از بیان این مطلب آیت الله بهاالدینی فرمودند: بزرگان هم به او سر می زدند.

عرض شد : آقا این سید سکوت را که فرمودید بزرگان هم پیش او می رفتند، چه سری داشت؟!

ماجرای کبودی دهان آیت الله قاضی

در احوالات حضرت آیت الله قاضی طباطبایی است که ایشان 26 سال ریگ در دهان نگه داشتند تا مبادا حرفی بیهوده بزنند .

از آیت الله سید محمد حسینی همدانی نقل است که داخل دهان مرحوم قاضی کبود بود . از ایشان علت را پرسیدم ؟


 ایشان مدتها پاسخم نداد بعدها که خیلی اصرار کردم و عرض کردم که به جهت تعلیم می پرسم و قصد دیگری ندارم،باز به من چیزی نفرمود تا اینکه روزی در جلسه خلوتی فرمودند: آقا سید محمد! برای طی مسیر طولانی سیر وسلوک، سختی های فراوانی را باید تحمل کرد و از مطالب زیادی نیز باید گذشت؛ آقا سید محمد! من در آغاز این راه در دوران جوانی برای اینکه جلوی افسار گسیختگی زبانم را بگیرم و توانائی بازداری آن را داشته باشم 26 سال ریگ در دهان گذارده بودم که از صحبت و سخن فرسایی خودداری کنم، اینها اثرات آن دوران است!

در هر صورت این سکوت حرفها دارد که با این چند سطر نمی شود از آن گذشت اما با حدیث قدسی خطاب به رسول خدا(ص)  این بحث را پایان می دهم :

«علیک بالصمت فان اعمر القلوب قلوب الصالحین و الصامتین فان اخرب القلوب قلوب المتکلمین بما لایعنیهم.» ،

(بر تو باد سکوت، که همانا آبادترین دلها، دلهای صالحان و سکوت کنندگان است وخراب‌ترین دلها، دلهای کسانی است که سخنهای بی‌فائده می‌گویند)

گناهانی که صاحبانشان موفق به توبه نمی‌شوند

استاد فاطمی نیا در جلسه ای با ذکر چند نکته اخلاقی و عرفانی فرمودند: خدمت آیت الله بهاالدینی رسیدم. گفتم آقا راز مقام و رتبه سید سکوت چه بود؟ آقا دستشان را بردند به طرف لبشان و فرمودند: در آتش را بسته بود،و چیزی در کفش نهاده بودند.!  خدا شاهد است الان مردم خیلی دست کم گرفته اند آبرو بردن را.ببینید خدا چند گناه را نمی بخشد: 1- عمدا نماز نخواندن.2- به ناحق آدم کشتن.3- عقوق والدین.4- آبرو بردن.

این گناهان این قدر نحس هستند که صاحبانشان گاهی موفق به توبه نمی شوند. پسر یکی از بزرگان علما که در زمان خودش استادالعلما بود، برای من تعریف می کرد: "به پدرم گفتم پدر تو دریای علم هستی. اگر بنا باشد یک نصیحت به من بکنی چه می گویی؟

می گفت پدرم سرش را انداخت پایین. بعد سرش را بالا آورد و گفت آبروی کسی را نبر!" الان در زمان ما هیئتی ها، مسجدی ها و مقدس ها آبرو می برند.

عزیز من اسلام می خواهد آبروی فرد حفظ شود. شما با این مشکل داری؟ دقت کنید که بعضی ها با زبانشان می روند جهنم.

روایت داریم که می فرماید اغلب جهنمی ها، جهنمی زبان هستند. فکر نکنید همه شراب می خورند و از دیوار مردم بالا می روند. یک مشت مومن مقدس را می آورند جهنم. ای آقا تو که همیشه هیئت بودی! مسجد بودی! بله. توی صفوف جماعت می نشینند آبرو می برند.

امیرالمومنین به حارث همدانی می فرماید: اگر هر چه را که می شنوی بگویی؛ دروغ گو هستی. 

گناهکار چند نوع است. عده ای گناه می کنند، بعد ناراحت و پشیمان می شوند. سوز و گداز دارند. توبه می کنند و هرگز فکر نمی کنند که روزی این توبه را بشکنند؛ اما دوباره می شکنند. دوباره، سه باره، ده باره. در حدیث داریم که این اگر در تمام توبه شکستن ها سوز و گداز واقعی داشته باشد، در نهایت بر شیطان پیروز می شود.

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 38
 • غیر قابل انتشار: 0
 • sedsen ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  3 2
  شکرا جزیلا... عالی بود... قبول باشه
 • ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  3 1
  الله اکبر .
 • ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  3 1
  تشکر فراوان
 • ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۳۱
  2 2
  بجه ها متشكريم.
 • ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
  2 1
  مثلا بعضی سایتهای حزب اللهی آبروی یک عده افراد مومن را به صرف سوء ظن بردند در این هشت سال و مخصوصا این دوسال اخیر و هنوز هم توفیق توبه نیافته اند.
 • خوبان ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۱
  2 1
  خدایا کمکمان کن
 • ابوالفضل ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۴
  1 1
  خوب مطلاب جدیدی بزارید
 • حامد ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۷
  18 1
  چند ساعت پیش داشتم یه برنامه میدیدم در مورد آیت الله قاضی.آدم واقعا بهت زده میمونه.عجب انسانهایی بزرگی آمدن رفتن وماهمچنان غافل.
 • گلی ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
  2 1
  بسیار عالی وموثر
 • ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
  2 1
  عالی بود.
 • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۴
  2 1
  اجرکم عندالله
 • العبد ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۹
  2 1
  خیلی عالی هستش خیلی ممنون
 • محمد ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  3 1
  خدایا فقط به داد مابرس
 • ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۵
  2 1
  سبحان الله
 • داود ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  2 1
  ممنونم
 • جعفری نیا ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  2 1
  اللهم عجل لولیک الفرج/خدا خودش کمک کنه ای کاش فقط زبان باشه ما بچه شیعه ها که سرمونو کردیم زیر برفو دوروبرمونو فراموش کردیم ببینیم.امر به معروف شده لق لقه زبانمون...خدا قوت
 • پیمان آئینی ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
  2 1
  تشکر.همیشه بالارفتن ازکوه مشکل ترازپایین آمدن است خدایا کمک کن کوه انسانیت رابالابیایم وسقوط نکنیم
 • شرمنده ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۹
  2 1
  تشکر ................................................ التماس دعا.....................................
 • عبدالله ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  2 1
  سلام.من واقعابه این رسیدم که انسان باسکوت کردن وپرگویی نکردن خیلی می تونه موفق بشه ازخدامیخوام که همه امون تواین راه کمال وقرب الهی موفق بشیم.انشاالله.
 • مرتضی سلطان دهقان ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
  2 0
  با سلام از زحمات شما متشکریم
 • کاوسی ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
  2 0
  بسیارشیوابودخداقوتتان بدهدکه درخودسازی اهل تفکرتلاش میکنید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس