دادستان تهران درباره زمان آزادی فائزه هاشمی، برخورد با اخلالگران چهارشنبه آخر سال، سرنوشت رسیدگی به پرونده فاضل لاریجانی و زمین‌های تحت تصرف محمد جواد لاریجانی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش مشرق، عباس جعفری دولت آبادی، امروز در مراسم تودیع و معارفه دادستان شمیران افزود: برای 60 اخلالگر ارزی کیفرخواست صادر شده است و 20 نفر دیگر از این اخلالگردان نیز منتظر صدور کیفرخواست هستند.

وی همچنین از تأسیس دادسرای نفتی و دادسرای پولی-بانکی در سال آینده در تهران خبر داد.

دادستان تهران همچنین گفت: ۲۰۰ نفر در پرونده فساد بزرگ تحت تعقیب هستند و تاکنون ۴۸ نفر در این پرونده محاکمه شده‌اند.

جعفری دولت آبادی در ادامه از رسانه‌ها و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواست که در چارچوب قانون عمل کنند.

در این جلسه همچنین اعلام شده که با حکم دادستان تهران،تورک، جایگزین احمدی در دادسرای امنیت شد.


جعفری دولت‌آبادی، در حاشیه این مراسم درباره دستگیری و صدور قرار بازداشت برای 18 متهم پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای گفت: فعلاً تاکنون 18 نفر از این افراد دستگیر شده و برای آنها قرار مجرمیت صادر شده است.

وی افزود: من از اعلام اسامی یا تعداد دیگر متهمان پرونده معذور هستم اما بدانید تعداد قطعاً بیشتر از این افراد خواهد بود.

وی تصریح کرد: این افراد با سرویس‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل همکاری داشتند و به دنبال آن بودند که با ادامه فعالیتشان ضربات سنگینی به جمهوری اسلامی بزنند.

جعفری دولت آبادی گفت: البته خوشبختانه با دستگیری آنها بسیاری از توطئه‌های دشمنان خنثی شد و در طول یک سال گذشته شاهد شرایط امنی بوده‌ایم.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود درباره صدور کیفرخواست برای 46 متهم پرونده بانک صادرات مرتبط یا پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی گفت: این افراد کسانی بودند که در پرونده فساد 3 هزار میلیاردی از آنها نام برده می‌شد و مرتبط با بانک صادرات بودند.

وی گفت: هفته گذشته کیفرخواست پرونده صادر شد و پرونده به دادگاه فرستاده شده است.

جعفری دولت‌آبادی همچنین درباره سرنوشت نامه فاضل لاریجانی خطاب به دادستان تهران گفت: از همه متهمان پرونده که 5 نفر بودند تحقیقات شد به جز ۲ نفر.

وی گفت: یکی از آنها در شهرستان بود که آدرس این فرد به دست آمده و بازپرس پرونده مقدمات تحقیق از این فرد را نیز آغاز کرده است.

وی تصریح کرد: این افراد همگی به عنوان مطلع به دادسرا آمده و از آنها تحقیق شد.

یکی از خبرنگاران خطاب به دادستان تهران گفت: شنیده شده خانم فائزه هاشمی پیش از عید از زندان آزاد خواهد شد و دادستان گفت: وی در روز 30 اسفند محکومیتش به پایان می‌رسد و همان روز هم با پایان محکومیت آزاد خواهند شد.

جعفری دولت‌آبادی درباره رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی نیز گفت: دادسرا اقدامات لازم برای رسیدگی به پرونده این فرد را انجام داده و به عهده دادگاه است که زمان رسیدگی به پرونده را مشخص کرده و دادگاه تشکیل شود.

دادستان تهران در پاسخ به سؤالی درباره چرایی غیرعلنی بودن دادگاه متهمان کهریزک نیز گفت: اصل بر علنی بودن دادگاه‌ها است اما تکلیف علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه به عهده قاضی پرونده است.

وی گفت: ما نمی‌توانیم اصراری داشته باشیم که دادگاه به صورت علنی برگزار شود و تشخیص این موضوع به عهده دادگاه است.

جعفری دولت‌آبادی درباره خبرنگاران بازداشت شده نیز گفت: تمام خبرنگاران آزاد شدند و رسیدگی به پرونده آنها ادامه دارد.

وی درباره موضوع اراضی تحت اختیار محمدجواد لاریجانی نیز گفت: این پرونده در حوزه کاری دادگستری استان تهران است و به دادسرای تهران ارتباطی ندارد.

جعفری دولت‌آبادی درباره پرونده میرزای حکمتی جاسوس آمریکایی گفت: حکمی که برای ایشان از سوی دادگاه صادر شده بود توسط دیوان عالی کشور نقض شد و به همین دلیل در نوبت رسیدگی مجدد قرار گرفته است.

جعفری دولت‌آبادی در پاسخ به سؤال درباره حوادث چهارشنبه آخر سال و آمادگی دادستانی تهران برای برخورد با اخلالگران و برهم‌زنندگان نظم عمومی گفت: به طور قطع مردم ما فهیم‌تر از آن هستند که فرق اخلال با برگزاری یک کار سنتی را متوجه نشوند.

وی افزود: قطعاً مردم خودشان با اخلالگران برخورد خواهند کرد و ما نیز در دادسرای تهران به هیچ عنوان با این موضوع کنار نخواهیم آمد.

جعفری دولت‌آبادی همچنین درباره ایام نوروز و کشیک دادسرای تهران نیز گفت: تمام نواحی دادسرای تهران در ایام نوروز کشیک داشته و آماده خدمت‌رسانی به شهروندان خواهند بود.

وی همچنین درباره اینکه گفته می‌شود 10 بازداشتگاه مجاز در تهران وجود دارد، گفت: 10 بازداشتگاه مجاز بازداشتگاههایی هستند که آئین‌نامه رئیس قوه قضائیه درباره حفظ حقوق شهروندی در آنها اجرا می‌شود.

وی افزود: سایر بازداشتگاه‌ها تحت نظرگاه هستند و اجازه نگهداری زندانی بیش از 24 ساعت در آنها وجود ندارد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس