کد خبر 201805
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۴

آموزش همگانی و نهادینه سازی فرهنگ انضباط اجتماعی، استفاده از فناوریهای نوین و سامانه های هوشمند کنترل ترافیکی، تصویب و اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی، توسعه ناوگان ریلی، ایمنی راه و تسریع در خدمات رسانی به مجروحان حوادث از جمله دلایل کاهش سوانح و تلفات در سالهای اخیر بوده است بطوریکه طی دو سال برای نخستین بار آمار کشته‌ها از 23 هزار نفر به زیر 20 هزار نفر در سال رسید.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، اواخر بهمن ماه سال 89 بود که قانون جدید راهنمایی و رانندگی پس از 40 سال تغییر و امید پلیس را برای کاهش کشته‌ها از 23 هزار نفر به کمتر از آن زنده کرد. پلیس که خود را برای اجرای این قانون در سال 90 آماده می‌کرد هیچگاه فکر نمی کرد با اجرایی شدن آن در سال 90 تلفات رانندگی 14 درصد کاهش یابد. به گفته سردار دکتر اسکندر مومنی رئیس پلیس راهور چند عامل در کاهش تلفات رانندگی سال 90 موثر بودند که مهمترین آنها اصلاح قانون و همکاری مردم با پلیس بود. کار پلیس در سالجاری برای تداوم کاهش تلفات با توجه به اینکه یکسال از قانون گذشته است بسیار سخت است.

کاهش تلفات نوروزی در سال 90

در حالی نوروز 90 در کشور سپری شد که تلفات رانندگی نسبت به سال 89، 69 نفر کاهش یافته بود. براساس آمارهای پزشکی قانونی در طرح نوروزی سال 90 که از 25 اسفندماه تا 15 فروردین ماه به اجرا درآمد 1322 نفر جان خود را از دست دادند. در این طرح بیشترین تلفات متعلق به استانهای تهران و البرز،خورزستان و خراسان رضوی بود. البته در نوروز 91 نیز تلفات 13.5 درصد کاهش یافت.

20هزار کشته در تصادفات رانندگی سال 90

با وجود اینکه قانون جدید رانندگی از اردیبهشت ماه سال گذشته اجرایی شد اما تلفات رانندگی نسبت به سال 89 کاهش چشمگیری داشت. در این سال 20 هزار و 608 نفر در تصادفات جاده ای و درون شهری کشور جان خود را از دست دادند که این میزان نسبت به سال قبل آنکه 23 هزار و 249 نفر کشته شده بودند 13.7 درصد کاهش نشان می‌دهد. کاهشی که اگر انجام نمی‌شد امروز با وجود 16 میلیون خودرو تلفات باید به 50 هزار نفر در سال می رسید.

استانهای رکورد دار تلفات رانندگی سال 90

سال گذشته با وجود کاهش تلفات رانندگی بالاترین آمار با 1623 نفر کشته، در استان فارس ثبت شد و تهران با 1609 و خراسان رضوی با 1599 نفر در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در همین حال استانهای ایلام با 152 کشته،کهگیلویه و بویر احمد با 159 نفر تلفات و خراسان جنوبی با 187 نفر کمترین تلفات رانندگی را دارند.

رانندگان بیشترین کشته شدگان تصادفات سال 90

در سال گذشته 40.4 درصد کشته شدگان را رانندگان خودرو تشکیل می دادند که پس از آنها موتور سواران یا ترک نشینها با 35.6 درصد و  عابران پیاده با 22.5 قرار دارند. در حالی که بیشترین گروه سنی کشته شدگان را گروه سنی 18 تا49 سال با 58.9 درصد تشکیل می دهند. همچنین پس از آنها 29.2 درصد افراد 30 تا 49 ساله هستند.

ضربه به سر مهمترین علت مرگ

ضربه به سر مهمترین علت مرگ در تصادفات رانندگی است. 51.4 درصد کشته های تصادفات رانندگی به علت ضربه به سر جان خود را از دست می دهند که به گفته مسئولان پلیس راهور، این آمار در صورت استفاده از کمربند و کلاه ایمنی به نصف کاهش پیدا می کند. در همین حال 52.2 درصد تلفات در صحنه تصادف بوده است و 48. 8 نیز در حین انتقال یا در مراکز درمانی جان خود را از دست داده اند.

297 هزار نفر مجروح تصادفات رانندگی 

در حالیکه کشته‌های تلفات رانندگی در سال 90 به 20 هزار نفر رسید، تعداد مجروحان حوادث ترافیکی نیز با کاهش 5 درصدی به 297 هزار و 257 کشته رسید که آمار بسیاری خوبی بود و بعد از چندین سال با تلاش پلیس و سایر دستگاهها به دست آمد.


کشته شدن بیش از 12 هزار نفر در سال 91

براساس آخرین آمارهای رسمی اعلام شده تا پایان آذرماه امسال 12 هزار و 381 نفر به دلیل تصادف کشته شدند. در این مدت 9 هزار و 485 نفر در مسیرهای برون شهری و چهار هزار و 309 نفر در شهرها کشته شدند. همچنین هزار و 508 نفر نیز در جاده های روستایی جان خود را از دست داده اند.

کنترل مسیرهای روستایی

در این باره سرهنگ مهماندار رئیس پلیس راه کشور با اشاره به تشدید کنترل راههای روستایی گفت: در سالهای اخیر با افزایش استفاده از خودروها در راههای روستایی تلفات این مسیرها نیز افزایش یافته است. البته از سال قبل دستورالعمل راه اندازی پلیس راه روستایی تکمیل شده و به زودی پاسگاههای پلیس راه روستایی فعالیت خود را آغاز می کنند. علاوه بر این راهوران محله  هم در طرحهای ویژه پلیس از جمله طرح نوروزی بکار گرفته می شوند.

استانهای رکورددار تلفات

سال جاری نیز همانند سالهای گذشته استانهای تهران با یک هزار و 212 کشته، فارس یک هزار و 176 نفر و خراسان شمالی با 122 بیشترین تلفات رانندگی را به خود اختصاص داده اند. البته استانهای ایلام با 119 کشته، کهگیلویه و بویر احمد با 131 نفر و خراسان جنوبی با 171 فوتی کمترین تلفات رانندگی را دارند.

افزایش مجروحان تصادفات رانندگی

به علت نداشتن خودروهای ایمن و جاده های دارای استاندارد در حالی که تلاش پلیس منجر به کاهش 6.6 درصدی تلفات رانندگی شد اما در این مدت 253 هزار و 678 شامل 184 هزار مرد و 69 هزار زن در حوادث رانندگی مصدوم شده اند. در کشور به جز استانهای خراسان جنوبی،سمنان،گلستان،هرمزگان و یزد در بقیه استانها تعداد مجروحان حوادث ترافیکی بیشتر شده است.

 

کاهش تلفات براساس امارهای جهانی

با این همه رئیس پلیس راهور با اشاره به تلاشهای پلیس،اورژانس و هلال احمر برای کاهش تلفات در جاده‌ها می‌گوید: امروز میانگین تلفات جهانی به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه 7.5 نفر است که این آمار در ایران 8.1 نفر است و با تلاش های انجام شده تا پایان سال ایران نیز به 7 کشته در هر 10 هزار وسیله نقلیه می رسد. از سوی دیگر با وجود افزایش مبلغ جریمه های رانندگی در سال جاری صدور قبض جریمه 33 درصد کاهش نشان می دهد. ضمن اینکه از وارد امدن بیش از 12هزار میلیارد تومان خسارت به کشور با کاهش تلفات جلوگیری شد.

به نظر می رسد با توجه به استمرار کاهش تلفات رانندگی اگر این روند تاپایان سال ادامه یاید تلفات رانندگی برای اولین بار طی سالهای اخیر با وجود تردد بیش از 16 میلیون خودرو در کشور به زیر 19 هزار نفر می رسد.  اتفاق خوبی که با تلاش بیشتر خودروسازان برای تامین ایمنی بیشتر خودروها، مردم، پلیس و سایر دستگاههای دور از دسترس نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
    0 0
    ما رکورد زدیم!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس