بهائیان همواره در عرصه های حقوق بشری یکی از سوژه های تبلیغاتی دنیای غرب علیه ایران بوده اند گویا این جماعت، مظلومان و ساکتان تاریخ بوده و در حق انها ظلمی بزرگ رقم خورده است اما آنچه کمتر مورد بررسی و توجه قرار گرفته اعمال شنیع این فرقه در قالب ترور، آدمکشی، قتل و کشتار بوده است .

گروه گزارش ویژه مشرق؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، بهائیان همواره در عرصه های حقوق بشری یکی از سوژه های تبلیغاتی دنیای غرب علیه جمهوری اسلامی بوده اند گویا این جماعت ،مظلومان و ساکتان تاریخ ایران بوده و در حق انها ظلمی بزرگ رقم خورده است شاید تاکنون فکر می کردید بهائیت ، یکی از فرقه های انحرافی است و توسط کانونهای استعماری ایجاد شده است .

سرسپردگی این دین ساختگی و انحرافی جای سوال و شک ندارد اما آنچه کمتر مورد بررسی و توجه قرار گرفته است اعمال شنیع این فرقه در قالب ترور ، آدمکشی ، قتل و کشتار بوده است . در این گزارش مروری بر اعمال تروریستی این گروه خواهیم داشت.


« فرقه شیخیه » ریشه اصلی بهائیت

ریشه اصلی بهائیت را باید در فرقه ای با نام « شیخیه » جست و جو کرد این فرقه توسط فردی با نام شیخ احمد احسائی پایه گذاری شد.

شیخ احمد ، در سال ۱۱۷۵ ه.ق و به قولی ۱۱۶۶ ه.ق در آبادی احساء واقع در کشور عربستان کنونی بدنیا آمد ، پس از تحصیلات اولیه با فرقه صوفیه رابطه پیدا کرد و کم کم روحیه صوفیه گر ی در او پیدا شد .

او بر اساس پیشینه فکری صوفی منشی در عین حال که شیعه بوداعتقاد بر ۴ اصل داشت که عبارت بودند از:

1- خدا ۲- پیامبر ۳- امام ۴- باب امام (واسطه بین امام ومردم) او مدعی شد که من نائب و باب خاص امام زمان هستم و در اواخر عمر یکی از شاگردانش به نام سید کاظم رشتی را جانشین خود معرفی کرد.
بهائیت

یکی از مدعیان جانشینی سید کاظم رشتی، علی محمد شیرازی معروف به سید باب بود او در روز اول محرم ۱۲۳۵ ه.ق در شیراز متولد شد . پدرش در سن کودکی او از دنیا رفت و او تحت کفالت مادرش فاطمه بگم و دایی خود سید علی درآمد.او توسط دایی اش در سن کودکی به مکتب شیخ محمد عابد که او نیز شیخی مسلک بود فرستاده شد ولی پیروان باب برخلاف مدارک بسیار زیادی اصرار دارند او را درس نخوانده و اُمّی قلمداد کنند. او در سن ۱۹ سالگی همراه دایی اش به بوشهر و از آنجا عازم کربلا شدو در کلاس درس سید کاظم رشتی شرکت نمود بعداز مدتی به شیراز بازگشت و در شب جمعه ۵ جمادی الاول ۱۲۶۰ ه.ق در ۲۵ سالگی ادعای بابیت کرد ، که اين زمان بعنوان مبداء تاريخ بابيان موسوم به «تاريخ بديع» شمرده مي‌شود، و در 27 شعبان 1266/ 9 ژوئيه 1850 به قتل رسيد.او ابتدا خود را «باب امام زمان» (عج) خواند، سپس خود امام زمان و سرانجام مدعي نسخ اسلام و نزول ديني جديد شد. از اينرو، مسلمانان، حتي اهل تسنن، بهائيان را جزو فرق اسلامي بشمار نمي‌آورند.علی محمد شیرازی بنیانگذار فرقه ضاله بابیت

باب در 27 شعبان 1266 هجری قمری در تبریز با درایت قاطعانه مرحوم امیر کبیر اعدام گشته و فتنه بابیان موقتا خاموش شد.

شورش‌هاي بابيان اوّليه در نخستين سال سلطنت ناصرالدين شاه و صدارت ميرزا تقي خان اميرکبير، خوش‌نام‌ترين وزير تاريخ معاصر ايران، در کنار شورش‌هاي بزرگ و کوچک محلي که اندکي پيش يا پس از مرگ محمد شاه ( ششم شوال 1264/ 4 سپتامبر 1848 ) سراسر ايران را فراگرفت، و بزرگترين‌شان شورش محمدحسن خان سالار در خراسان بود، بخشي از سناريوي ايجاد آشوب در ايران با هدف متزلزل کردن حکومت مرکزي بود.


محل تیرباران باب در تبریز

اميرکبير با تدبير يا سرکوب قاطع اين شورش‌ها را مهار و خاموش کرد. فريدون آدميت، که در ميان محققين فوق در زمينه بابي‌گري صاحبنظرترين است، سرکوب قاطع شورش‌ بابيان را از افتخارات کارنامه امير مي‌داند. اين فتنه با درايت و قاطعيت اميرکبير فرونشانده شد و به تبع آن در 27 شعبان 1277 علي‌محمد باب نيز، به دستور امير، در ميدان ارگ تبريز تيرباران شد.


میرزا تقی خان امیر کبیر مبارز اصلی با فرقه بابیت

پس از سرکوب فتنه باب ، این فرقه ضاله به يک فرقه مخفي تروريستي بدل شدند و نام خود را بعنوان« بنيانگذاران تروريسم جديد» در تاريخ ايران ثبت کردند. نقشه ترور شاه و اميرکبير و امام جمعه از توطئه‌هايي بود که کشف شد.

مرگ باب باعث دعوای میان دو تن از مدعیان جانشینی او شد ، این اختلاف میان به درگیری های خونین دو مدعی انجامید ، یکی از آنان ميرزا حسينعلي نوري و دیگری برادر او ، ميرزا يحيي صبح ازل بود.

علی محمد باب طبق وصیتش میرزا یحیی معروف به صبح ازل را جانشین خود قرار داده و وظیفه تکمیل کتاب بیان را به او محوّل کرده بود.میرزا یحیی و حسینعلی بهاء دو برادر بودند و پس از اعدام باب حسینعلی تا مدت ها خود را از پیروان میرزا یحیی می دانست تا اینکه در مدت اقامت در ادرنه اختلافاتی میان دو برادر بوجود آمد و آتش کدورت بین آنها شعله ور شد و سرچشمه این اختلافات چیزی نبود جز ریاست. بالاخره در سال چهارم اقامت در ادرنه در سال ۱۲۸۹ ه.ق حسینعلی بها ادعای جانشینی باب را کرد و همین منجر به جدایی و دو دستگی دو برادر و پیروان آنها شد.پیروان میرزا یحیی (صبح ازل) به ازلیه و پیروان حسینعلی بهاء به بهائیه نامیده شدند.


یحیی صبح ازل بنیانگذار شاخه ازلی در بابیت

پس از تیرباران باب، پیروانش که به «بابی» مشهور بودند بر طبق بیانات باب در کتاب بیان به دنبال مظهر ظهور بعدی که در این کتاب به «ظهور من یظهره الله» اشاره شده‌است، گشتند.آنها در ابتدا از میرزا یحیی نوری که باب به او لقب صبح ازل داده بود پیروی میکردند ولی پس از چندی در سال ۱۸۶۳ میرزا حسینعلی نوری (بهاءالله) که سمت معاونت برادرش را داشت از او برید و خود را من یظهره‌الله معرفی کرد.دولت عثمانی هم از بیم جنگ میان دو فرقه میرزا یحیی و اتباعش را به قبرس و میرزا حسینعلی و یارانش را به عکا تبعید کرد. میرزا یحیی از آن پس فعالیت چندانی نشان نداد و فشار و تبلیغات بهائیان اندک اندک او و یارانش را به فراموشی افکند. اما حسینعلی که خود را بهاء الله می خواند به فعالیت شدیدی دست زد و بهائیت را پدید آورد.آدمکشی ، قتل و کشتار کار اصلی بهائیان

آدمکشی ، قتل ، ترور و قساوت را از اولين روزهاي پيدايش بابي‌گري در ميان اعضاي اين فرقه مي‌توان ديد. به‌نوشته فريدون آدميت، بابي‌ها در جريان شورش‌هاي خود در دوران ناصري، با مردم و نيروهاي دولتي رفتاري سبعانه داشتند و «اسيران جنگي» را «دست و پا مي‌بريدند و به آتش مي‌سوختند.» قساوت و سبعيت فوق‌الذکر را در ماجراي قتل شهيد ثالث (حاج ملا محمد تقي برغاني، 17 ذيقعده 1263ق.)، عمو و پدر همسر قرةالعين، نيز به‌روشني مي‌توان مشاهده کرد.

قتل های انجام شده توسط بهاییان را می توان به پنج گروه مي‌توان تقسيم کرد: اوّل، قتل‌هاي سياسي؛ دوّم، قتل برخي شخصيت‌هاي مسلمان که تداوم حيات ايشان براي بهائيت مضر بود؛‌ سوم، قتل بابيان مخالف دستگاه ميرزا حسينعلي نوري (به‌طور عمده ازلي‌ها)؛ چهارم،‌ قتل بهائياني که از برخي اسرار مطلع بودند يا به دلايلي تداوم حيات ايشان مصلحت نبود؛ پنجم، قتل بنا به اغراض شخصي سران فرقه بهائي.


تروريسم سياسي

تروريسم سياسي در تاريخ معاصر ايران از اواسط دهه 1840 م./ 1260 ق. با بابي‌گري آغاز شد و چنان با بابي‌گري پيوند خورد که در دوران متأخر قاجار نام «بابي» ‌و «تروريست» مترادف بود. مي‌دانيم که بابي‌ها ترور اميرکبير را طراحي کردند و در 28 شوال 1268 ق./ 15 اوت 1852 م. به ترور نافرجام ناصرالدين شاه دست زدند که به دستگيري گروهي از ايشان انجاميد. از آن پس اين رويه در ايران تداوم يافت و به‌ويژه در دوران انقلاب مشروطه و پس از آن اوج گرفت.

فعاليت‌هاي تروريستي دوران انقلاب مشروطه و پس از آن با نام سردار محيي (عبدالحسين خان معزالسلطان)، احسان‌الله خان دوستدار، اسدالله خان ابوالفتح‌زاده، ابراهيم خان منشي‌زاده و محمد نظر خان مشکات‌الممالک در پيوند است .


عبدالحسين خان معزالسلطان (سردار محيي) و ميرزا عليمحمد خان تربيت

فعاليت‌هاي مخفي اسدالله خان ابوالفتح‌زاده (سرتيپ فوج قزاق) و ابراهيم خان منشي‌زاده (سرتيپ فوج قزاق) و محمدنظرخان مشکات‌الممالک از سال 1323 ق. و با عضويت در انجمن مخفي معروف به بين‌الطلوعين آغاز ‌شد که جلسات آن در خانه ابراهيم حکيمي (حکيم‌الملک)، نخست‌وزير بعدي دوران پهلوي، برگزار مي‌شد و بسياري از اعضاي آن بابي ازلي و تعدادي بهائي بودند.


ابراهیم حکیمی (حکیم الملک)

اين همان نکته‌اي است که آخوند خراساني و شيخ عبدالله مازندراني بسيار دير (پنج سال بعد) متوجه شدند و مازندراني در نامه به حاجي محمدعلي بادامچي به آن اشاره کرد.

از ذيقعده 1323 ق. اين فعاليت با عضويت اسدالله خان ابوالفتح‌زاده و برادرش سيف‌الله خان و ابراهيم خان منشي‌زاده در «انجمن مخفي دوّم» تداوم يافت. در اين انجمن سيد محمدصادق طباطبايي (پسر آيت‌الله سيد محمد طباطبايي)، ناظم‌الاسلام کرماني و آقا سيد قريش (از اعضاي بيت سيد محمد طباطبايي) و شيخ مهدي (پسر آيت‌الله شيخ فضل‌الله نوري) عضويت داشتند.

در همين زمان گرايش‌هاي تروريستي برخي از اعضاي اين انجمن کاملاً مشهود بود. براي مثال، در يکي از جلسات انجمن مسئله قتل آيت الله سيد عبدالله بهبهاني مطرح شد که با مخالفت سيد محمد صادق طباطبايي مواجه گرديد. اندکي بعد، ارباب جمشيد جمشيديان (دوست صميمي و محرم اردشير ريپورتر) به عضويت اين انجمن درآمد.


آیت الله سید عبدالله بهبهانی

گروه تروريستي فوق سرانجام شکل نهايي خود را يافت و به عمليات آِشوبگرانه و تفرقه‌افکنانه‌اي چون ترور نافرجام شيخ فضل‌الله نوري (16 ذيحجه 1326ق.) دست زد. عامل اين ترور کريم دواتگر بود که دستگير شد. در اين رابطه افراد ديگري نيز دستگير شدند. يکي از ايشان ميرزا محمد نجات خراساني، عضو فرقه بهائي، بود که به ارتباط با سفارت انگليس و به عنوان شخصيتي فاسد شهرت داشت. نجات نيز عضو کميته بين‌الطلوعين بود. به‌گفته تقي‌زاده، اسمارت، نماينده سفارت انگليس، در جلسات بازجويي از محمد نجات شرکت مي‌کرد و مواظب بود که «نتوانند به ميرزا محمد زور بگويند.» طبق گزارش 15 ژانويه سِر جرج بارکلي به سِر ادوارد گري، وزير خارجه انگليس، در جريان اين بازجويي‌ها کريم دواتگر تلويحاً حسينقلي خان نواب، برادر عباسقلي خان کارمند سفارت انگليس، را به ترور مربوط کرد. حسينقلي خان نواب نيز از نزديکان و محارم اردشير ريپورتر، رئيس شبکه اطلاعاتي حکومت هند بريتانيا در ايران، بود.


کريم دوانگر
عامل ترور نافرجام شيخ فضل الله نوري پس از بازداشت


در اوّل جمادي‌الثاني 1327ق. ابوالفتح‌زاده و منشي‌زاده، به‌همراه زين‌العابدين خان مستعان‌الملک، گروه تروريستي جديدي تشکيل دادند موسوم به کميته جهانگير. ابوالفتح‌زاده و مستعان‌الملک و ميرزا محمد نجات از جمله اعضاي «محکمه انقلابي» بودند که حکم مرگ شيخ فضل‌الله نوري را صادر کردند. دادستان اين محکمه شيخ ابراهيم زنجاني بود که تحت‌تأثير ميرزا مهدي خان غفاري کاشي (وزير همايون)، عضو فرقه بهائي، قرار داشت.


شیخ فضل الله نوری و سید عبدالله بهبهانی
 دو تن از علمای اسلام که بهائیان مورد ترور قرار دادند

در رجب 1328ق. حادثه قتل سيد عبدالله بهبهاني رخ داد که عاملين آن وابستگان شبکه تروريستي ابوالفتح‌زاده و منشي‌زاده بودند. يکي از ضاربين بهبهاني فردي به‌نام حسين ل‍له بود که بعدها با ابوالفتح‌زاده و منشي‌زاده و مشکات‌الممالک در کميته مجازات همکاري کرد. پس از اين واقعه، ابوالفتح‌زاده به اروپا گريخت، مدتي بعد به ايران بازگشت و به‌عنوان متصدي گردآوري ماليات منطقه ساوجبلاغ و شهريار منصوب و اندکي بعد معزول شد.


حسین للـه
 از ضاربان آیت الله بهبهانیترور نافرجام ناصرالدین شاه

در شوال 1268 سوءقصد بابیان به جان ناصر الدین شاه با تیر اندازی دو تن از بابیان پیش آمد ولی نا کام ماند و به دنبال آن دستگیری عوامل این سوءقصد توسط حکومت مرکزی با جدیت پیگیری شد وتحقیقات حکومتی بر اساس قرائن و شواهد نشان داد که میرزا حسینعلی نوری (بهاءاله) در طراحی و انجام این سوءقصد نقش محوری داشته لذا برای دستگیری او اقدام شد.
اگرچه میرزا و منابع بهائی منکر شدند ولی قرائن بسیاری ، موید این نقش بوده و منابع بابی از جمله عزیه خانم نوری خواهر میرزا حسینعلی نوری در" تنبیه النائمین " این نسبت را تایید کرده اند.


ناصرالدین شاه قاجار

عزیه خانم به تفصیل چگونگی برنامه ریزی و انجام این سوءقصد را با ذکر مباشران وکارگزارانش بیان نموده و ازایده این ترور توسط برادر -به خیال رسیدن به حکومت- و بعدانتخاب مجری و سپس در اختیار گذاشتن لوازم برای مجری پرده بر می دارد : میرزاابتدا کریم خان مافی از بابیان مشهور را انتخاب نموده ، پنجاه تومان نقد و اسب و شمشیر به همراه پیشدوخود در اختیار او گذاشته مامور انجام این کار مینماید و ظاهرا وعده صدارت و سپهسالاری هم به او میدهد...  ، اما او پول و اسب را گرفته و به اسلامبول می گریزد .

میرزا ،جوان بابی پر شوری به نام محمد صادق تبریزی را به این کار می گمارد و به قول عزیه به قربانگاه می فرستد. پس از عدم توفیق میرزا در نقشه ترور حدود هشتاد تن از بابیه کشته و تعداد کثیری بی خانمان و فراری می گردند و بعد هم ، حسینعلی بها منکر اصل کار توسط خودمی شود . عزیه در نتیجه گیری از این موضوع خطاب به عبدالبها می گوید: "این اول بذر نفاق و فتنه بود که جناب ابوی کاشتند و پس از اشتعال نائره فساد، حاشا کرده به گردن دیگران گذاشتند.


قتل میرزا اسدالله بیان

یکی از اولین قتل‌های سران بهائیت قتل میرزا اسدالله دیان است. میرزا اسدالله دیان کاتب بیان و سایر مکتوبات علی‌محمد باب و از بابیان «حروف حی» بود و بسیاری از اسرار پیدایش بابی‌گری را می‌دانست. او به‌دستور میرزا حسینعلی بهاء‌ به قتل رسید. میرزا آقاخان کرمانی (بابی ازلی و داماد میرزا یحیی صبح‌ازل) می‌نویسد:‌ میرزا حسینعلی چون میرزا اسدالله دیان را « مخل خود یافت،‌ میرزا محمد مازندرانی پیشخدمت خود را فرستاده او را مقتول ساخت.»


نصیر بغدادی آدمکش حرفه ای

ادوارد براون، استاد دانشگاه کمبریج، به فردی به‌نام نصیر بغدادی معروف به مشهدی عباس (ساکن بیروت) اشاره می‌کند که آدمکش حرفه‌ای و مزدور میرزا حسینعلی بهاء و عباس افندی بود و به‌دستور ایشان چند نفر را کشت از جمله ملا رجبعلی قهیر، برادرزن علی‌محمد باب، را که از برخی اسرار پیدایش بابی‌گری مطلع بود.


ادوارد براون نویسنده کتابهای مختلف درباره تاریخ ایران

براون، همچنین، به فعالیت‌های تبلیغی سه بابی ازلی در عکا اشاره می‌کند و می‌نویسد بهائیان عکا تصمیم گرفتند ایشان را از میان بردارند. آنان ابتدا خواستند این مأموریت را به نصیر بغدادی محول کنند ولی بعد منصرف شدند زیرا احضار نصیر از بیروت ممکن بود راز قتل را آِشکار کند. لذا، در 12 ذیقعده 1288 ق. هفت نفر از بهائیان به خانه افراد فوق در عکا ریختند و سید محمد اصفهانی و آقاجان کج‌کلاه و میرزا رضاقلی تفرشی را کشتند. حکومت عکا بهاء و پسرانش، عباس و محمدعلی افندی، و میرزا محمدقلی، برادر بهاء، و تمامی بهائیان عکا، از جمله قاتلین، را دستگیر کرد. بهاء و پسران و خویشانش شش روز زندانی بودند، سپس قاتلین شناخته شده و در دادگاه به حبس‌های طولانی (7 و 15 سال) محکوم شدند.


قتل حاج شيخ زکريا نصيرالاسلام

حاج شيخ زکريا انصاري دارابي، ملقب به نصيرالاسلام، فرزند حاج شيخ عبدالرحمان انصاري و وي فرزند شيخ ابوعلي و ايشان از فرزندان شيخ عبدالصمد انصاري و او فرزند شيخ بها الدين انصاري مي باشد . پس از دو حلقه نسب او به عماد انصاري و وي به كمال الدين انصاري مي رسد كمال الدين انصاري از فرزندان يكي از صحابه معروف پيامبر گرامي اسلام يعني جابر بن عبدالله انصاري است.

ایشان از سران مجاهديني بود که به فتواي حاج سيد عبدالحسين مجتهد لاري به جهاد عليه استعمار انگليس و عوامل داخلي ايشان دست زد و در اين زمينه سهمي بزرگ داشت. ایشان از شاگردان آخوند ملا محمدکاظم خراساني و شيخ عبدالله مازندراني و حاجي ميرزا حسين تهراني (نجل خليل) و حاج سيد عبدالحسين مجتهد لاري بود و، به‌نوشته رکن‌زاده آدميت، «در شهرستان‌هاي داراب و فسا و لار و ني‌ريز عليه مستبدين قيام مسلحانه کرد و به نشر افکار آزاديخواهي و استحکام مباني مشروطه ايران کوشيد» و در رکاب مجتهد لاري جهاد کرد. مساعي وي چنان ارجمند بود که آخوند خراساني «يک حلقه انگشتري فيروزه و اجازه مجاهده در راه آزادي براي او فرستاده و او را در اجازه‌نامه نصيرالاسلام خواند.»


مقبره نصیرالاسلام از شهدای مبارزه با بهائیت در روستای نوایگان داراب

مبارزات  اين شيخ مجاهد را مي توان به دو بخش جداگانه تقسيم نمود :

1-مبارزه با انحرافات اعتقادي و مقابله با هر نوع تفكر ضد ديني از جمله جنگ و مبارزه با فرقه ضاله بهائيت .

2-مبارزه با انحرافات و كجرويهاي اجتماعي از جمله مبارزه با قوام الملك ظالم و برخي از خوانين منطقه .

 نسبت به مبارزه با گروه اول لازم است بدانيم كه در آن زمان در بعضي از مناطق استان فارس پيروان فرقه گمراه بهائيت وجود داشتند من جمله در : 1- نواحي آباده 2- شهرستان سروستان 3- شهرستان نيريز

 مرحوم شيخ زكريا پس از اطلاع از وجود اين عده در شهرستان نيريز با عده اي از ياران خود به آنجا مسافرت نمود و پس از تلاش بسيار زياد جهت ارشاد و راهنمايي آنان جهت توبه، از آن عده درخواست نمود كه حاضر است با آنها به مناظره و بحث علمي – اعتقادي بپردازد اما آنان به هيچ وجه راضي به اين كار نشده و مخالفت نمودند.در نتيجه اين اختلافات و در گيريها 28 نفر از سران لجباز آنان به دست شيخ ذكريا به هلاكت رسيدند . مبارزه با اين عده تا آخرين لحظات عمرش ادامه داشت.

 رکن‌زاده آدميت درباره شهادت این شیخ مینویسد:‌

«اين است که نصيرالاسلام با گروهي از تفنگچيان مجاهد در راه تعقيب و تنکيل ستم‌پيشگان بي‌آزرم و فرقه بهائي، که در شهر ني‌ريز جمعيت و نفوسي داشتند، بيش از پيش کوشيد و آن‌ها هم در پي انتهاز فرصت بودند تا او را از ميان بردارند و همين که فرصت به‌دست آمد دو نفر از تفنگچيان او را، که يوسف و جعفرقلي نام داشتند، به‌وسيله تطميع و تحميق وادار به قتل او کردند. و در ماه رجب سال 1331 ق. پس از فراغت از غسل روز جمعه هنگام خروج از گرمابه... به‌وسيله شليک سه تير تفنگ شهيدش کردند. و آن وقت 52 سال داشت. »


قتل سيد ابوالحسن کلانتر سيرجان

قتل سيد ابوالحسن کلانتر سيرجان (1324ق) از قتل‌هاي جنجالي بهائيان است. بهائيان به تحريک مخالفين سيد ابوالحسن کلانتر (اسفنديارخان رئيس طايفه بوچاقچي، شاهزاده حاج داراب ميرزا از مالکين محل و سيد حسين قوام‌التجار از متنفذين سيرجان) پرداختند و در نتيجه در جريان يک ميهماني کلانتر سيرجان در تاريکي شب به قتل رسيد. اين ماجرا به شورش مردم سيرجان عليه بهائيان انجاميد و مردم، که منابع بهائي ايشان را «چند هزار نفر عوام کالانعام» مي‌خوانند، سيد يحيي سيرجاني (بهائي عامل قتل کلانتر) را کشتند.


قتل محمد فخار

قتل محمد فخار نيز از قتل‌هايي است که سروصداي فراوان به پا کرد. بهائيان، به‌دستور محفل بهائیت در يزد، فرد فوق را ، که گويا به بهائي‌گري اهانت مي‌کرد، کشتند و جسد او را سوزانيدند. در اين رابطه ابتدا عامل مستقيم قتل، سلطان نيک‌آئين، دستگير شد و سپس 12 نفر از معاريف بهائيان يزد، از جمله محمدطاهر مالميري و ميرزا حسن نوش‌آبادي و حسين شيدا، به اتهام مشارکت در قتل زنداني شدند. پس از هفت ماه پرونده متهمين به تهران ارسال شد. هر چند اتهام اين گروه قتل بود ولي در زندان تهران در «محل کم جمعيت و آبرومندي که مختص به اشراف و اعيان» بود محبوس شدند و با سران اکراد و الوار و خوانين بختياري معاشر بودند و حتي مدير زندان را تبليغ مي‌کردند. بهائيان در دادگاه به مظلوم‌نمايي فراوان دست زدند و از جمله مالميري چنين گفت‌:

هواي يزد خشک است و کله‌هاي اهل يزد تمام خشک است و يک تعصبات لامذهبي جاهلانه‌اي دارند که در ساير ولايات نيست. اهل يزد عموماً قتل ما بهائيان را واجب مي‌دانند و مال ما را حلال و هر گونه تهمتي و اذيتي را در حق ما ثواب مي‌دانند و به عقيده باطل خود بهشت مي‌خرند.
تمامي اعضاي اين گروه، به‌جز سلطان نيک‌آئين، پس از 14 ماه حبس در تهران، با اعمال نفوذ بهائيان مقتدر پايتخت، تبرئه شدند. رياست اين دادگاه را فردي به‌نام عاصمي و وکالت بهائيان را فردي به‌نام دادخواه به عهده داشتند. هر چند منابع بهائي مي‌کوشند تا اين ماجرا را «تهمت» جلوه دهند، ولي محکوم شدن سلطان نيک‌آئين، به‌رغم اعمال نفوذ فراوان بهائيان، ثابت مي‌کند که مجرم بوده است. عبدالحسين آيتي با اشاره به قتل محمد فخار و موارد ديگر مي‌نويسد:

خدا نيارد روزي که ميدان براي بغضاء و شحناء ايشان باز شود. آن وقت است که چند نفرشان در شاهرود آدم مي‌کشند (در واقعه 1324 فتنه بابي‌هاي شاهرود) يا مانند سلطان باروت‌کوب [نيک‌آئين] و چند تن اهل محفل روحاني در يزد محمد کوزه‌گر [فخار] را در کوره مي‌سوزانند يا ذکرالله و عبدالحق نامي خود را در بين مهاجرين روسيه انداخته، در آذربايجان آتشي برافروختند که نمرود از آن شرم مي‌برد.


کشتار ابرقو

واقعه جانگداز "ابرقو" بارزترین نمونه سبعیت تشکیلات بهائیت است که در تاریخ ماندگار شده است. شرح چگونگی وقوع جریان به اختصار در کتاب "فجایع بهائیت" یا "واقعه ابرقو" تألیف آقای حسین خراسانی آورده شده است.

پس از مرگ عبدالبهاء ، شوقی افندی با یاری مادرش به جانشینی او رسید. شوقی در دانشگاه امریکایی بیروت تحصیل کرده و سپس به آکسفورد برای ادامه تحصیل رفته که با مرگ عبدالبها تحصیل را ناتمام گذاشته بود.شوقی افندی ، جانشین عبدالبها و آمر قتل عام ابرقو

شوقی از لندن دستور تبلیغات همه جانبه و گسترده بهایئت را در ایران صادر نمود ، تشکیلات بهائیت در ایران به دنبال دریافت این دستور، تمامی همت خود را جزم کرد تا با جذب حداکثری از مردم به ویژه جوانان به خواسته سرکرده خود برسد.

محفل بهائیت یزد، به ریاست شخصی به نام « سلطان نیک آیین »، روستای ابرقو را به عنوان هدف انتخاب کرد و محفل اسفند آباد یزد به ریاست « میرزا حسن شمسی » را مأمور اجرای آن کرد و برای شروع اقدامات تبلیغی ، از محفل تهران تقاضای اعزام مبلغ کرد .

با اعزام « سلیمان سلیمی» به عنوان مبلغ، فعالیت ها آغاز شد اما هرچه تلاش کردند نتیجه ای در بر نداشت لذا تبلیغات با مخالفت جدی مردم منطقه روبرو شد و شکست خورد و مبلغ مذکور به ناچار به تهران بازگشت.

با طرح نقشه جدیدی برای اعزام مبلغ این بار یک بهایی با پوشش در حرفه دوچرخه سازی به ابرقو رفته و با تبلیغ یک شبکه سه نفره در ابرقو ایجاد می کند که سرانجام او نیز با روشنگری های واعظ ابرقو توسط مردم شناخته می شود و با همسر خود نیمه شب با یک موتور سیکلت از ابرقو فرار می کند.

 « میرزا حسن شمس » رییس محفل اسفند آباد یزد از مردم ابرقو کینه مند شد ، برای ابر سوم مبلغ دیگری با نام « عباسعلی پور مهدی » را مامور کرد تا به ابرقو رفته و به تبلیغ بهائیت بپردازد.
عباسعلی با گرفتن مبلغ هنگفتی به انوان پیش پرداخت با پوشش پیله ور به منطقه ابرقو رفته و چون سیار بود به روستاهای اطراف سرک کشیده و تبلیغ بهائیت میکرده است.

در یکی از روستاهای اطراف ابرقو به نام رباط، خانمی موحد و معتقد به نام صغری که 56 سال داشت، به همراه فرزندان خردسالش زندگی می کرد که عباسعلی پور مهدی، وی را سدی در برابر تشکیلات بهائیت می دانست و با گزارشاتی که به محفل یزد ارائه کرد، محفل را وادار کرد تا دستور قتل این خانم و فرزندان بیگناهش را صادر کند.

با دستور محفل بهائیت این خانواده شش نفره در شب سیزدهم دی ماه 1328 به دست « محمد علی شیروانی » به طرز فجیعی قتل عام شدند .

این قاتل بی رحم بهایی به همراه چند تن از یاران خود به خانه این زن شجاع یورش برده و ابتدا 3 دختر او را با بیل و تبر هیزم شکنی مثله کرده و سپس در جنایتی دیگر این زن را به همراه دو پسر خردسال دیگرش قطعه قطعه می کنند.

چند ماه پس از متواری شدن جنایتکاران ، دستگاه قضایی رژیم پهلوی آنها را دستگیر می کند و با توجه به اعترافات صریح شیروانی ، و علیرغم تمام تلاش تشکیلات بهایئت برای ایجاد انحراف در آن ، در نهایت شیروانی در ملا عام اعدام شد و مابقی جنایتکاران زندانی شده و با فشار تشکیلات محفل بهائیان امریکا در شهریور 1331 آزاد شدند.

اما اسرار این قضیه مدتهای زیادی مخفی مانده بود تا در سال 1384 متن کیفر خواست این قتل عام توسط کیهان منتشر می شود.


کمیته مجازات

کمیته مجازات در زمان اولین دولت وثوق الدوله در سال 1295 ش ، و در اوج وقایع پس از صدور فرمان مشروطیت تأسیس شد و تنها پنج ماه (تا پائیز 1296) فعالیت کرد.

وجه بهائی بودن اعضای کمیته مجازات، و نقش مخفی و قابل توجهی که فرقه ضاله بهائیت در این ایام و در راستای تحقق سیاست های استعماری بریتانیا بر عهده داشت، مسأله مهم و قابل تأملی است. عملیات تروریستی و قتل های پشت سر هم دوران مشروطه، از مهم ترین عوامل در ایجاد یک بحران عظیم و عمیق است، که تأثیرات روانی و تبلیغی و فرهنگی عظیمی برجای گذاشت؛ و در فاصله چهار سال، آنچنان بی تفاوتی در جامعه به وجود آورد، و ساخت سیاسی کشور را چنان خنثی و آلوده کرد، که در نهایت با هجوم چند صد نفر قزاق به سرکردگی رضا خان میر پنج از قزوین، پایتخت کشور به سادگی و بی هیچ مقاومتی به تصرف آنها درآمد، و با سقوط حکومت قاجار، مشروطیت به سرنوشت شوم دیکتاتوری پهلوی دچار شد.


نمونه ای از بیان نامه (اعلامیه) کمیته مجازات

بنیانگذاران و اعضای اصلی این کمیته از افرادی چون سرتیپ "اسدالله خان ابوالفتح زاده"، سرتیپ "ابراهیم خان منشی زاده"، "محمد نظر خان مشکات الممالک"، "احسان الله خان دوستدار"، "میرزا محمد خان نجات خراسانی"، سردار "محیی" (برادر میرزا کریم خان رشتی، جاسوس معروف انگلیس) "کریم دواتگر" و "میرزا علی اکبر ارداقی" تشکیل می شد، که زندگینامه ی همه آنها به شدت آلوده و اکثر آنها از پیروان فرقه ی بهائیت بودند. هسته ی مرکزی کمیته مجازات، "ابوالفتح زاده" (به عنوان رئیس کمیته) و "منشی زاده" و "مشکات الممالک" بودند؛ و مهدی بامداد در کتاب شرح رجال ایران، سرتیپ "اسدالله خان ابوالفتح زاده" و "منشی زاده" را از پیروان فرقه ی بهائیت معرفی می کند. این موضوع را عبدالله متولی، نویسنده کتاب کمیته مجازات نیز تأیید می کند و افزون بر دو نفر نامبرده، مشکات الممالک را هم پیرو این فرقه می داند.

يکي از قربانيان اين کميته ميرزا عبدالحميد خان متين‌السلطنه ثقفي، مدير روزنامه عصر جديد، بود که در روزنامه مظفري بوشهر (شماره‌هاي 67 و 68 مورخ شعبان 1322ق.) مقاله‌اي تند عليه اردشير ريپورتر منتشر کرده بود.ميرزا عبدالحميد خان متين‌السلطنه ثقفي، مدير روزنامه عصر جديد

ترورهای مرموز و به هم پیوسته ای است که با محوریت "کمیته مجازات" صورت می گرفت؛ مانند ترور نافرجام شیخ فضل الله نوری توسط یکی از سرکردگان کمیته مجازات به نام کریم دواتگر، و پس از آن ترور افرادی چون سیّد عبدالله بهبهانی. به عبارت بهتر باید گفت، برنامه آشوبگری و ترور این گروه، زمانی آغاز شد که هنوز مشروطه خواهی بهار خود را سپری می کرد و مردم و انقلابیون در اوج خوش بینی به مشروطیت بودند و هنوز مقوله ای به نام سرخوردگی مطرح نبود. این افراد به هیچ وجه و با هیچ معیاری از نیروهای انقلابی یا سرخوردگان مشروطه نبودند. اما عامداً و آگاهانه، در اعلامیه های کمیته مجازات تلاش می شد، تا انگیزه آنها دینی و انقلابی وانمود شود.

این کمیته در ظاهر با حفظ شعارهای انقلابی پس از ترور اسماعیل خان ، رئیس سیلوی تهران ، سایر مسئولان را به قتل تهدید کرد.

مدتی بعد، اعضای کمیته شناسائی و چند تن از ایشان دستگیر شدند. "ابوالفتح زاده" و "منشی زاده" در 26 ذیقعده 1336 قمری، به شکلی مرموز در سمنان به قتل رسیدند و "احسان الله خان دوستدار" به قفقاز گریخت. "مشکات الممالک" نیز پس از مدت کوتاهی آزاد شد.

در زمان دستگیری اعضای کمیته مجازات، فرقه ی بهائی در دستگاه نظمیه، از چنان نفوذی برخوردار بود که بتواند پرونده را به شیوه دلخواه خود فیصله دهد. نفوذ بهائیان در نظمیه، از زمان ریاست "کنت دو مونت فورت" بر نظمیه تهران آغاز شد. "عبدالرحیم ضرابی" (بهائی کاشانی)، معاون او و کلانتر تهران بود و به این دلیل به عبدالرحیم خان کلانتر شهرت داشت.

پس از دستگیری اعضای کمیته ی مجازات، احمد خان صفا، مسئول پرونده فوق در نظمیه، به شکلی مرموز به قتل رسید. در این زمان، گروهی به نام "کمیته سیمرغ"، طی اطلاعیه ای خطاب به رئیس الوزرا، قتل "صفا" را ناشی از مماشاتی دانست، که دولت در قبال بهائیان در پیش گرفته.


خیانت در نهضت جنگل توسط بهائیت

حسان‌الله خان دوستدار، چهره سرشناس تروريستي که در صفوف نهضت جنگل تفرقه انداخت و «کودتاي سرخ» را عليه ميرزا کوچک خان هدايت کرد، به يکي از خانواده‌هاي سرشناس بهائي ساري (خانواده دوستدار) تعلق داشت و سردار محيي (عبدالحسين خان معزالسلطان)، همدست او، از اعضاي خاندان اکبر بود که برخي از اعضاي آن، به‌ويژه ميرزا کريم‌خان رشتي، به رابطه با اينتليجنس سرويس انگليس شهرت فراوان دارند. حداقل دو تن از برادران ميرزا کريم‌خان رشتي و سردار محيي، مبصرالملک و سعيدالملک، را به‌عنوان بهائي فعال مي‌شناسيم. فتح‌الله اکبر (سردار منصور و سپهدار رشتي) پسرعموي ايشان است که در آستانه کودتاي 3 اسفند 1299 رئيس‌الوزرا بود و نقش مهمي در هموار کردن راه کودتا ايفا نمود.


میرزا کوچک خان جنگلی

در اين ميان نقش احسان‌الله خان دوستدار، به عنوان يکي از برجسته‌ترين تروريست‌هاي تاريخ معاصر ايران، حائز اهميت فراوان است. مأمور اطلاعاتي اعزامي حزب بلشويک به جنگل در يک گزارش سرّي به باکو ارزيابي خود را از ميرزا کوچک خان و احسان‌الله خان دوستدار چنين بيان مي‌دارد:

ثابت‌ قدمي‌ فوق العاده‌ ميرزا کوچک‌ خان‌ و دقت‌ فوق العاده‌، علاقه‌ و همدردي‌ او نسبت‌ به‌ اطرافيان‌ و وضع‌ وخيم‌ روستائيان‌ و خويشاوندان‌، احترام‌ شديد اطرافيان‌ و علاقه‌ به‌ او را برانگيخته‌ است‌...زندگي‌ کوچک‌ خان‌ خيلي‌ ساده‌ است‌، او در اتاق ساده‌اي‌ زندگي‌ مي‌کند، همراه‌ رفقاي‌ خود و مجاهدها روي‌ تشک‌ کاه‌ مي‌خوابد، هيچ‌ گونه‌ مبل‌ و زرق و برقي‌ که‌ مخصوص‌ خان‌هاست‌، وجود ندارد. او زندگي‌ کاملاً متواضعانه‌اي‌ دارد، سيگار نمي‌کشد، خوشگذراني‌ نمي‌کند، مشروب‌ نمي‌خورد و ازساعت‌ شش‌ صبح‌ تا نصف‌ شب‌ کار مي‌کند.


احسان الله خان دوستدار

علاوه بر دو نمونه فوق (احسان‌الله خان و سردار محيي)، موارد فراواني از حضور مأموران بهائي اينتليجنس سرويس بريتانيا در صفوف نهضت جنگل وجود دارد. يک نمونه، ميرزا شفيع خان نعيم، بهائي گيلاني، است که در انزلي به‌دست جنگلي‌ها به قتل رسيد. 

نمونه ديگر، غلامحسين ابتهاج (پسر ابراهيم خان ابتهاج‌الملک و برادر ابوالحسن ابتهاج) است که به‌وسيله انقلابيون جنگل دستگير شد. جنگلي‌ها قصد محاکمه و مجازات او را داشتند ولي با وساطت احسان‌الله خان دوستدار و ميرزا رضا خان افشار آزاد شد.


احسان الله خان دوستدار در اواخر عمر در شوروي

ميرزا رضاخان افشار نيز بهائي بود و نقش مخرب و مرموزي در حوادث نهضت جنگل ايفا کرد. او در زمان آغاز نهضت پيشکار ماليه گيلان بود. به همراهي با جنگلي‌ها پرداخت و مسئول مالي «کميته اتحاد اسلام» شد. او سپس 84 هزار تومان از پول کميته را به سرقت برد و به تهران گريخت و بعدها به آمريکا رفت. افشار پس از بازگشت از آمريکا مترجم هيئت آمريکايي ميلسپو شد و در دوران سلطنت رضاشاه مشاغل مهمي چون حکومت گيلان (1307)، حکومت کرمان (1310)، مسئول راهسازي کشور (1311) و استانداري اصفهان را به عهده داشت.

نمونه ديگر عبدالحسين نعيمي است که در حوالي سال 1920 ميلادي در صفوف جنگلي‌ها حضور داشت. او به‌عنوان نماينده «کميته نجات ايران»، که رياست آن را احسان‌الله خان دوستدار به‌دست داشت، در اولين کنگره حزب کمونيست ايران (در انزلي) شرکت کرد و پيام اين کميته را قرائت نمود. عبدالحسين نعيمي پسر ميرزا محمد نعيم، شاعر معروف بهائي (اهل روستاي فروشان سده اصفهان)، است.


پایان سخن

بهائیت مساوی است با تروریسم ، این یک ادعا نیست یک واقعیت تاریخی است . این فرقه سرسپرده که مقر اصلی آن در اراضی اشغالی و در حمایت رژیم صهونیستی است با پیوند به این موجود نامشروع از ابتدای ایجاد تا کنون با ریختن خون های زیادی ریشه دوانیده و حالا با مظلوم نمایی ادعای حقوق بشر دارد .

به نظر می رسد در مجامع حقوق بشری جای مردم مظلوم مسلمان ایران به عنوان شاکی و سران و تروریست های فرقه ضاله بهائیت به عنوان مدعی عوض شده است.مرکز بهائيان (بيت العدل اعظم الهي) در حيفا (اسرائيل)

اين بنا بوسيله مهندس حسين امانت و دکتر فريبرز صهبا احداث و در 22 مه 2001 افتتاح شد.
براي احداث اين بنا  250 ميليون دلار هزينه شده است.


.......................................................................................
منابع و ماخذ

http://shahbazi.org/pages/Bahaism_Holocaust.htm

http://www.iranboom.ir/tarikh/tarikhemoaser/6283-bab-fetne-ke-amir-kabir-khamosh-kard.html

http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%8C%D8%AD%DB%8C%DB%8C_%D8%B5%D8%A8%D8%AD_%D8%A7%D8%B2%D9%84

http://www.681.ir/

http://www.jamnews.ir/fa/

http://khosravi1367.blogfa.com/post-70.aspx

http://narenj7144.blogfa.com/post-125.aspx

http://www.rasekhoon.net/article/show-30233.aspx

عبدلله شهبازی، فصلنامه ی تاریخ معاصر ایران، شماره 27، ص 45 و 46
حواشي بر مقاله شخصي سياح، چاپ اوّل، 1891

رساله هشت بهشت  ، ميرزا آقاخان کرماني

کتاب تنبیه النائمین نوشته عزیه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 107
 • در انتظار بررسی: 78
 • غیر قابل انتشار: 63
 • مردی از تهران ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  53 22
  بر وهابیان و بهاییان لعنت... بشمار
  • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   2 17
   نسبت وهابیان به شیعیان.....مثل نسبت شیعیان به بهاییان است....چه بخواهی چه نخواهی!!!... واقعیت این است
 • احسان ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  14 10
  جالب و روشنگر بود
 • ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  12 10
  مشرق دستت درد نکنه خوب بود
 • ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  23 11
  بهاییان را از این زاویه تا بحال ندیده بودم ممنون که افشاگری کردید
  • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 2
   از کدوم زاویه دیده بودی؟
 • ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  17 7
  دست گزارش ویژه و نویسنده و مسولان محترم مشرق درد نکنه
 • مرتضی ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  9 5
  خوب بود ولی بعد از بهاء الله دیگه توضیح ندادی چه کسانی جانشین او شدند و درباره سرنوشت اونها ننوشتی ضمنا درباره مفاسد اقتصادی این فرقه به خصوص ثابت پاسال و هژبر یزدانی دو غول مولتی میلیاردر دوران پهلوی هم بنویسید.
 • محمدمهدی ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  20 12
  مرگ بر بهایی مرگ بر بهایی زاده مرگ بر سگان کثیف اسراییلی
 • محمد ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  20 6
  بر بابیت و بهائیت لعنت
  • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 3
   بسه چند تا کامنت میذاری؟
 • ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  13 6
  بهائيان در حوادث عاشوراي1388نيز نقش مهمي داشتند.
 • ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  12 4
  مشرق بازهم بنويس از خيانتهاي اين جانيان پست
 • آنتی بها ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  14 4
  هر غلطی فکر کنی کردند
 • ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  9 3
  از اقدامات این فرقه در زمان حال هم بنویسید, که در دوره ریئس جمهوری آقای خاتمی به نام عوامل نفوذی معرف شدند.
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  12 6
  مرگ بر بهایی کثیف ..
 • سعید ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  10 4
  بیش باد لعنت بر کفر و شرک و نفاق در همه ابعادشان
 • سعید ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  7 2
  بیش باد
 • جان بر کف ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  6 1
  دقت کردید فرقه ضاله بهائیت از چه اعتقاداتی شروع شد از اعتقادات احمد احسائی که اعتقاد به باب امام (واسطه بین امام ومردم) را داشت وامروز ...
 • ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  10 2
  مقاله بسیار جالبی است. برای افزایش بصیرت بیشتر از این نوع مقاله ها منتشر کنید.
 • ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  14 5
  امام خامنه ای :هدف تحریمها خسته کردن ملت ایران است، جدا کردن ملت ایران از نظام اسلامى است. مذاکره هم که انجام بگیرد، اگر ملت ایران باز در صحنه باقى باشد و بر حقوق خود اصرار بورزد، این تحریمها وجود خواهد داشت
 • یوسف ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  10 6
  واقعا انسان های کثیف وبد یختی هستند...مرگ بر منافق وبهایی
 • ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  3 7
  چه ربطی داشت؟
 • ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  4 5
  سلام دوست عزیز این مقاله به اختصار از زاویه ترور به بهاییان نگاه کرده است
 • ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  6 3
  با تشکر از مشرق چه می شود اگر این نوع مقالات بیشتر شود!!!!!
 • علی ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  4 2
  آقای ناشناس اگر کمی بصیرت داشتی ربطش را میفهمیدی.
 • ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  6 1
  عالي بود بسيار عالي
 • ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  7 1
  امیدوارم درس بگیریم و از عوامل دشمن نشویم
 • حسین ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  7 1
  از روشنگری شما خیلی ممنون.ولی ای کاش به فعالیت ها و مفاسد اقتصادی این فرقه ضاله در زمان پهلوی و افرادی مانند دکتر ایادی،ثابت پاسال،هژبر یزدانی و... بیشتر می پرداختید.همچنین تناقض های اشکار در گفتار و بیان سرکرده های این فرقه ضاله و جفای اشکار این فرقه در خصوص حضرت بقیه الله علیه السلام
 • ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
  4 1
  گزارش های ویژه مشرق را بسیار می پسندم رسانه های عریض و طویل دیگر که فقط بلدند از رو ی دست هم کپی کنند کمی از مشرق یاد بگیرند انصافا در تولید مطلب مشرق بی همتاست
 • رضا ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 0
  آیا کمیته مجازات در فیلم هزار دستان که رییس این کمیته ابوالفتح خان بود اسمش با این کمیته مجازات بهاییان ربطی به هم دارند؟
 • كاظم ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  4 0
  lمطلب بسيار مفيد بود
 • حسین ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  3 0
  چی رو بشماریم؟ بیش باد!
 • علي ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 1
  واقعا مختصر و جامع بود. مشرق ما به جاي مسئولين به شما دمت گرم مي گوييم . سعي كنيد از اين مقاله هاي روشنگر و بصيرت افزا بيشتر داشته باشيد.
 • درونکلایی ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  4 2
  مناسب است فیلمی راجع به سگان کثیف رژیم صهوینسیم یعنی بهانیان در ایران و نقش انان در حکومت قبل از انقلاب اسلامی در ایران به تهیه شود
 • ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  3 0
  کمیته مجازات آنچه در سریال هزار دستان مرحوم حاتمی امده کاملا بر خلاف حقیقت است و کمیته مجازات طبق اسناد تاریخی و مدارک ارائه شده کاملا متعلق به بهاییان بوده
 • عبدالحسين ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 0
  متأسفانه از نقش بهاييان در قتل آيةالله قزويني (شهيد ثالث) به دستور مستقيم طاهره قرةالعين لعنةالله عليها و همچنين نقش بهاييان دربار پهلوي در به شهادت رساندن طيب حاج رضايي و حاج اسماعيل رضايي در سال 42 چيزي ننوشته ايد
 • محمد ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 0
  مشرق خوبه که یه گزارش هم از نقش عوامل بیگانه مخصوصاً انگستان در تأسیس و پر و بال دادن به این فرقه منتشر کنی
 • ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 0
  لطفا درباره شکل گیری بهاییت و نحوه پذیرش آن درروستاهای خاص و علل اقبال برخی از ثروتمندان و ذی نفوذان مطلب بنویسید
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 0
  ممنون نگارنده حتما به مستندات تاریخی این جریانات دسترسی نداشته
 • ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 1
  afarin be in baz negari besiar jalebi buod.
 • ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
  2 0
  مرگ بر روباه پیر و خبیث انگلیس فتنه کر
 • رضا ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  1 1
  خداییشم چه ربطی داشت
 • ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  0 0
  پیشنهاد می گردد از نویسندگان این چنینی استفاده بیشتری در تهیه گزارشهای مستند تاریخی بشود
 • علی ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  0 0
  مقاله واقعا جالبی بود لطفا درباره تلاشهای مستقیم و غیر مستقیم استعمار انگلیس در پیدایش و گسترش این فرقه ضاله و چرایی این حمایتها نیز بنویسید
 • یک دوست ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  0 0
  باتشکر از متن تحقیقانه شما ولی در یک مورد زیر عکس آیت الله طباطبایی نام آیت الله بهبهانی را نوشته اید که اشتباه است. اگر به چند سطر پایین هم نگاه کنید عکس آیت الله بهبهانی را می بینید که در کنار شیخ فضل الله نوری نشسته اند. لذا عنوان درج شده در عکس بالایی آن اشتباه است
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  2 1
  بهائی ها لطفا بفرمایند این پیامبرشان کیه؟ و کی و کجا ظهور کرده!!!!!!!!!
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 2
   شما خواهش کردن هم بلدید پس؟ ما فکر کردیم فقط اعدام کردن بلدید.
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۱
  0 0
  کاش بیشتر در این موضوعات وارد می شدید
 • محسن ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۳
  0 1
  لعنت خدا بر همه بهائیان.قاتلان مزدور بی وطن
 • سجاد ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۵
  0 0
  آقا رضا بصیرت داشتی متوجه میشدی.
 • رضا ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
  3 2
  لعنت به ان كساني كه اين نسخه نكبت را براي ملت مسلمان ايران پيچيدند.نكبتش ١٠٠ سال هست كشور را گرفته.اين فرقه مثل موريانه مي ماند بنيان جامعه و كشور هدف گرفته.
 • علی ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
  1 1
  و مرگ بر دولتهای حامی بهائیت
 • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
  0 1
  افرین بر این محقق
 • علیرضا ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۱
  0 1
  بسمه تعالی با سلام بسیار جالب بود متشکرم
 • عماد ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۲
  0 0
  خيلي خوب بود ولي يكي از عكسها مربوط به آيت الله طباطبايي بود كه به اشتباه آيت الله بهبهاني نوشته شده بود .
 • حسن ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۴
  0 2
  مستندوعالی
 • ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۳۰
  1 1
  مرگ بر انگلیس
 • هادی 0 کرج ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۳
  2 1
  همه نظرات رو خوندم ... چیزی که همیشه افسوسش رو میخوردم این که چرا اونجور که باید قدر شناس امیر کبیر نیستیم مثل الان که در نظرات هم درمورد امیر چزی گفته نشد.... درود به روان پاکش که از اون اول بااین شجره کثیف انگلیسی (بهائیت) مبارزه کرد و منکوبشون کرد... نثار روح شهید امیر کبیر فاتحه ای بخونیم
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  1 0
  افرین درست گفتی
 • رضا ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸
  1 1
  به ما بی بصیرتان کمی کمک بفرمایید ببینیم ربطش چیه خب ما هم دل داریم
 • ناشناس ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۰
  1 3
  این تشکیلات به مثابه تشکیلات اس اس آلمان نازی عمل می کند. باید در این خصوص بیشتر شفاف سازی کرد.
 • دانشجوی عمران ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۴
  0 0
  در زیر نویس یکی از عکسها اشتباه شده عکس آیت الله سید محمد طباطبایی با زیر نویس آیت الله سید عبدالله بهبهانی معرفی شده لطفا اصلاح فرمایید
 • ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  2 2
  مرگ بر هرچي بهايي كثيف درود بر ايران درود بركورش
 • ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
  0 2
  خدا لعنت کند تمامی کسانی را که این فرقه ی ضاله را روی کار آوردند وکسانی را که هم اکنون برای این فرقه ی صهیونیستی فعالیت می کنند.
 • ali ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
  1 0
  عالی بود...........
 • ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
  2 0
  اشتباه منفی دادم :D
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۵
  1 2
  مرگ بر روباه پیر استعمار و نوچه هایش
 • نور ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  4 4
  کمتر از 25سال دیگر اسرائیلی نخواهد بود که بهائتی باشد پس برای نابودی زاده های شیطان خود را اماده کنید.....
 • ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷
  2 0
  کار صهیون کلا همینه نفوذ دادن و تغییر هویت افراد و سرمایه گذاری چند دهه ایی تا بشن مقامات درجه یک کشورها (مثل سیسی که مادرش از یهودیان مراکشه و ....) و یا تجار بزرگ و یا مقامات مذهبی در کشور هدف ، مثلا الازهر متاسفانه تعداد بالایی از این نفوذی هارو داره ، سابقه این اقدامات کثیف به زمان حضرت مسیح (ع) و فردی نفوذی به اسم جوداس که تا حواریون حضرت هم پیش رفت و جای حضرت را هم لو داد برمی گردد و حتی قدیمی تر این تکنیک کهن صهیونیست هاست . برای شیعه و سنی هم چندین نسخه طراحی کردن که نهایتا بهاییت و وهابیت گرفت اما با احترام به سنی های عزیز : بهاییت پشت قلعه شیعه ماند و رو شد اما متاسفانه وهابیت درصد زیادی از سنی را بلعید چون نفوذ در سنی ساده بود مثلا : در شیعه ، فقط مرجع تقلید می تواند فتوا دهد کسی می تواند مرجع تقلید باشد که یک عمر درس خوانده باشد تحقیق کرده باشد تازه می رسد به مراحل دیگر نظیر تایید توسط مراجع دیگر ، ضمنا مرجع تقلید هم هر فتوایی نمی تواند بدهد مثلا در شیعه جهاد دفاعی فقط داریم جهاد هجومی فقط دست امام زمان (عج) هستش و ... مجموع این ها از شیعه یک قلعه نفوذناپذیر ساخت که نفوذی ها (روحانیون ! نفوذی مستقر در کویت ، افغانستان و لندن) را هم سریعا سیستماتیک آشکار ساخت ، اما مذهب محترم سنی هرگز ساختار دفاعی مناسبی نداشته است .
 • ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 0
  اشتباها به حای تصویر سید عبدالله بهبهانی تصویر سید محمد طباطبایی را گذاشته بودید.
 • ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 1
  از آن ترسم که سرنوشت فائزه هم مثل طاهره قره العین گردد.
 • محمد ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 4
  بربهائیان و دوست داران بهائیت و منافقین لعنت
 • علی ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 0
  ممنون از مشرق اطلاعات مربوط به این فرقه ضاله رو از کتب نیمه پنهان انتشارات کیهان می تونید تکمیل تر کنید. اینکه در زمان پهلوی چه تعداد از وزرا و مسئولین بهایی بودند؟؟اینکه چه کسانی از آنها جزو سرمایه داران اون زمان بودند؟؟مثلا وارد کننده مبل به ایران؟ رئیس پست و تلگراف؟رئیس رادیو و تلویزین؟و ... فرزندان همان افراد در محدوده خاورمیانه و آسیا هم اکنون هم ادامه دهنده راه اجداد خود هستند.مثل اپراتورهای مخابراتی و ماهواره ای همسایگانمان. خوبه که مشرق از اوضاع و احوالات الان این فرقه در کشور و بیرون اطلاعرسانی کنه. فقط یادمون نره این فرقه رو انقدر بزرگش نکنیم که این باعث تبلیغ و رشد اونها میشه.در تاریخ هست که مرحوم فلسفی سخنران برجسته در چندین جلسه خود که علنی هم شده بود به نیات پلید و پشتوانه شوم این فرقه پرداخت.آیت الله بروجردی مرجع تقلید وقت ایشان را بعدا دیدند و ضمن تشکر از آقای فلسفی گفتند صحبت های شما خوب و کافی بود اما دیگر کافی است چرا که مطرح کردن آنان را سبب می شود. به امید هدایت گمراهان و نابودی دشمنان اسلام مخصوصا انگلیس
 • ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 3
  زنده باد ایران ،زنده یاد امیر کبیر درود بر شرف میهن پرستان و اف بر وطن فروشان بابیت و بهاییت دستان ابلیسند باید هر جا دیده شود قطع و سوزانده شوند
 • علی ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 0
  سلام به نظر میرسد ذیل عکس آقای سید محمد طباطبائی، به اشتباه نام آقای سید عبدالله بهبانی نوشته شده است. لطفا بررسی و تصحیح شود.
 • پويا ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 4
  بايد مسلمان شوند يا مجبور به مهاجرت شوند هر كسي هم از اين آدمهاي كثيف طرفداري كرد بايد به جرم خيانت به كشور و همدستي با اين مذهب جعلي اعدام شود
 • پويا ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 1
  براي من سوال شده چرا فيلمي راجع به اين فرقه استعماري ساخته نميشه ؟
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 0
   راجع به نسل کشی هایی که علیه شون شکل گرفته..؟
 • پويا ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 0
  انگليس پيچيد
 • ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 1
  روح امیر کبیر شاد که این جرثومه های فساد را این بزرگ مرد تاریخ ایران شناخت و چشم فتنه رو در آورد اما بعضی‌ها که برخی بادمجان دور قاب چین و اطرافیان آنهار ا امیرکبیر می نامند حتی نمی‌توانند فرزند خود را اداره کنند
 • حسین ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 3
  وهابیت = صهیونست= اصلاح طلبان
 • طاهر ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 2
  من مطالعات اینترنتی خود را از سال 86 در مورد این گروه شروع کرده ام و به این نتیجه رسیده ام که 1- آیین من درآوردی تعدادی که می خواستند مشهور شوند 2- آنها دین خود را دین ایرانی با پیامبر ایرانی می دانند در حالی که کتابهای مقدشان به زبان عربی است و این خود بزرگترین دروغ و تناقض است در حالیکه با این باور باید کتابهایشان به زبان فارسی می بود 3 - این که تعدا از ایرانیان جذب این فرقه شدند از راه گمراهی و نادانی و فشار برخی بزرگان کشور در زمان خود بوده است و برخی حال بر این باور مانده اند که باید بعنوان شهروند ایرانی از حقوق شهروندی برخودار باشند - به اصطلاح از اینجا مانده و از آنجا رانده شده اند در هر صورت هم وطنمان هستند و باید مورد رافت اسلامی به شرط عدم جرم و یا اقدامی علیه کشور - قرار گیرند- همچنانکه هم وطنان مسلمان ما هم دچار خطا جرم و جنایت در حق سایر هم وطنان می شوند
 • مرجان صالح ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 3
  افشاگری علیه این فرقه ضاله بسیاربجابوددرودخدابرشماومرررگ و ننگ ابدی نثاربهائیت مافیای صهیونیستی و حامیان کثیف داخلی و خارجی آنان
 • ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 2
  احسنت گل گفتی. یک دلیل دیگه هم داره. شیعه صاحب و قیم دارد.
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 4
  جناب طاهر، برای کسی که گوش به فرمان بیت العدل است، هم وطنی معنی ندارد. برای کسی که وطن را به اجنبی می فروشد و خاءن به مردم و ایرانی است، رحم و رافت معنی ندارد. اینها اگر راست می گویند، چرا جهت گیریهای همشون از اسراییل است؟
  • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   1 1
   چون اسراییل کشتارهای نمیکنه
 • ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 1
  علی الخصوص کثیف داخلی.
 • ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 2
  میرزا تقی خان روحت شاد
 • بنده خدا ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  1 5
  بربهائیان و دوست داران بهائیت و منافقین لعنت
 • ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 0
  بلاخره روایت مثبت علی حاتمی از کمیته مجازات در فیلم هزاردستان باور کنیم یا روایت منفی آقای ورزی در روزگار مشروطه !؟
 • ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  2 5
  بله مرگ بر بهایی ولی قانونی نداریم که طبق اون ملاقات با بهاییان در ایران جرم تلقی بشه . اگر هست بگید بدونیم .
 • ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
  3 0
  چه ربطی به کوروش کبیر داشت؟؟؟!!!
 • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
  10 4
  قابل توجه - ناشناس Iran, Islamic Republic of ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۷ سلام ممنون از تحلیل تان- به عرض می رساند که بهایت در ایران شروع و بک گراند شیعه دارد و این گروه رسما از اسلام جدا شدند و دین جدید اعلام و اسلام را منسوخ اعلام کردند ولی وهابیت هیچ گاه ادعایی مبنی بر منسوخ شدن اسلام نداشته و حتی خود را قرائت واقعی از اسلام اعلام می کنند و مثل بهائیت نکردند و مقایسه این دو کاملا اشتباه است چون بهائیت رسما از اسلام خارج شدند ولی وهابیت نه( حالا عملکرد وهابیت بماند ) و اینکه می فرمایید نفود در میان سنی ها ساده است اشتباه است- بهائیت قابل مقایسه با فرقه قادیانی در پاکستان و هند است
 • حمید ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
  2 5
  مرگ بر بهایی و بهایی گری وسلام و درود بر روان پاک شهیدانی که در این را مبارزه کردند و از کیان اسلام ناب محمدی دفاع کردند
 • ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۴
  2 4
  مرگ بر بهایت
 • ناشناس ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
  3 2
  اینبار نفوذیها ماموریت بهاییها را دارند لطفا بیشتر افشاگری شود وبنویسید مصادیق انرا دراین 37 سال
 • ناشناس ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
  2 2
  اینبار نفوذیها ماموریت بهاییها را دارند لطفا بیشتر افشاگری شود وبنویسید مصادیق انرا دراین 37 سال
 • سید جواد ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
  3 5
  عملیات روانی تیم های بهایی در جهت مظلوم نمایی و جذب حمایت های مردمی متاسفانه در بعصی موارد جواب داده. اساد بهاییت انگلستانه و ما با عده ای گمراه طرق نیستیم همین چند روز پیش که بیانات سایت رسمی بهاییان رو میخوندم برایم واضح تر شد که قویترین راهبر بهایان مظلوم نمایی و موج سواری بر احساس ترحم افراد جامعه است. خیلی اخساس خطر میکنم در صحبت با افرادی که میشناختم متاسفانه تعدادی از سر ترحم طرف این فرقه را میگرفتند... ای کاش همه افراد این فرقه از کشور اخراج میشدند
 • محمد ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  4 2
  ممنون از مطلب خوبتون که باعث آگاهی ملت ایران مخصوصا جوانان این دیار میشوید.زنده جمهوری اسلامی و شیعه
 • محمد ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  5 9
  میشه بگین چرا نظر منو چاپ نمیکنین؟؟؟واقعا که.!!!!بازم میگم مرگ بر وهابیو منافق و بهایی و هر فرقه دیگه.و درود بر جمهوری اسلامی و امام خامنه ای
 • ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۰
  4 6
  تاریخ این فرقه جز جهالت و خیانت به شیعیان و ایرانیان هیچ چیزی نیست انشاءالله اعضای این فرقه یا به راه راست هدایت شوند یا برای همیشه از صفحه تاریخ این سرزمین حذف شوند
 • ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
  25 10
  اولا که یه سری از حرفاتون بی اساسه دوما عکس از ایت الله طباطباییه نه بهبهانی سوما هر مشکلی که ما داریم تقصیر بهایی ها نیس حکم قتل امیر کبیر رو ناصرالدین شاه داد. میرزا کوچک خان جنگلی تو جنگل های اسالم از سرما مرد. بهبهانی هم عمر طبیعی کرد. در ضمن چه دلیلی داره که انقدر راجع به تبلیغ بهاییت تو شهر کوچکی مثل ابرقو اصرار داشته باشن. لابد تمام مشکلات ما از فقر و بیکاری فساد و فحشا و ترافیک هم تقصیر بهایی هاست
 • حسین IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  1 1
  بهاییان از سگ هم نجسترند باید همه آنها را زنده به گور کرد
 • احمد IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  1 0
  از هموطنان گرفتار در بند این فرقه انحرافی میخواهم که بدون پیشداوری در مورد حسینعلی نوری مطالعه کنند تا عدم صداقت او را دریابند و خودشان را آزاد کنند
 • خورشید IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
  0 0
  سلام.درباره بهائیان جدید که در دستگاهها نفوذ کردن هم بگویید و فرزندانشان
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
  0 1
  لعنت بر فرقه ضاله بهائئان كثيف ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس