کد خبر 167526
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۳

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه که برای انجام دیداری رسمی از آلمان به این کشور سفر کرده است تاکید کرد که از خانواده های ترکیه ای می خواهد تا دستکم 3 فرزند داشته باشند.

به گزارش مشرق به نقل از عصر ایران، اردوغان در نخستین روز سفر خود به آلمان روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه "دویچه وله " ضمن اعلام این مطلب افزود که درصورتی که هر خانواده ترکیه ای 3 فرزند بیاورند تا سال 2037 ترکیه آلمان را به لحاظ میزان جمعیت پشت سر گذاشته و پرجمعیت ترین کشور اروپا می شود.
 
اردوغان تاکید کرد : " من چنین ترکیه ای می خواهم . می خواهم جمعیت مان همیشه جوان بماند. با جمعیتی جوان و آموزش دیده در همه عرصه ها موفق خواهیم شد."
 
وی افزود :" باید نگاهمان به جمعیت عوض شود و به کارکرد آن توجه کنیم اصل موفقیت در واقع ریشه انسانی دارد. در اقتصاد همواره به مفاهیمی چون سرمایه ، کار ، تولید ، مصرف و... توجه می شود . من معتقدم نه ؛اقتصاد یک عنصر دارد و آن انسان است،چون کار از انسان مشتق می شود و اگر انسان باشد کار هست و کار بدون انسان معنا ندارد.

اگر انسان باشد سرمایه است اگر نباشد سرمایه ای هم در کار نخواهد بود، اگر انسان باشد تولید هست و اگر نباشد تولیدی هم نخواهد بود و همین طور مصرف با انسان معنا می یابد .اگر انسان نباشد هیچ کدام از اینها هم نخواهد بود.از این رو باید همه توجهمان به داشتن جمعیت جوان و آموزش دیده باشد."
 
این نخستین بار نیست که اردوغان خواستار افزایش جمعیت ترکیه شده است و این در حالی است که از نظر بسیاری از منتقدان اروپایی ورود ترکیه به اتحادیه اروپا، یکی ازموانع اصلی ورود این کشور به این اتحادیه نگرانی کشورهای بزرگ اروپایی از عضویت ترکیه به عنوان یکی از پرجمعیت ترین کشورها در این اتحادیه است.
 
منتقدان دولت اردوغان در داخل هم سیاست ترویج افزایش جمعیت را به چالش کشیده و افزایش جمعیت ترکیه بدون داشتن زیر ساخت های اقتصادی را سبب گسترش فقر و کاهش رفاه طبقه متوسط می دانند.
 
جمعیت ترکیه هم اکنون حدود 77 میلیون نفر برآورد می شود و این در حالی است که بیش از 4 میلیون ترکیه ای نیز در سرتاسر جهان به ویژه در کشورهای اروپایی زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس