قوه قضاییه

قوه قضاییه اعلام کرد: اخیراً در مورد ۳ فعال توییتری به نام‌های صبا آذرپیک، یاشار سلطانی و وحید اشتری حکم قطعی آنها اجرا شده است، نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته شده است که موارد مطرح شده در آن درست نیست.

به گزارش مشرق، قوه قضائیه اعلام کرد: اخیراً اعضای تشکلی موسوم به «عدالتخواهان» به بهانه اِعمال قانون و مجازات در قبال سه فعال توییتری به نام‌های «وحید اشتری»، «صبا آذرپیک» و «یاشار سلطانی» مرقومه‌ای را خطاب به رئیس قوه قضاییه تنظیم و منتشر کرده‌اند که مصداقِ «کلمة حق یُرادُ بها باطل» است.

این گوهر تابناک عدالت علوی است که مردم در برابر حکمرانان، لکنت زبان نگیرند و با صراحت لهجه، دغدغه‌ها و مطالبات خود را طرح کنند؛ «فَلا تُکَلِّمُونِی بِمَا تُکَلَّمُ بِهِ الْجَبَابِرَةُ، وَ لاتَتَحَفَّظُوا مِنِّی بِمَا یُتَحَفَّظُ بِهِ عِنْدَ أَهْلِ الْبَادِرَةِ، وَ لاتُخَالِطُونِی بِالْمُصَانَعَةِ»؛ فلذا سخن از چراییِ تقریر و تعریضِ عده‌ای خطاب به رئیس عدلیه نیست و اتفاقا این موضوع مورد تقدیر و موجبات تشکر از نگارندگان است، اما بحث همان اراده باطلی است که از کلمه حق می‌شود.

برخی انتظار دارند به اسم افشاگری هر کاری انجام دهند و قانون در برابر آنها بی‌اعتبار باشد

متأسفانه برخی افراد انتظار دارند، به اسم افشاگری، ده‌ها عمل مجرمانه و متخلفانه و مَلاهی و مَناهی رخ دهد و حریم‌های خصوصی دریده شود و گزاره‌های کذب و جعلی به خورد افکار عمومی داده شود و موجبات بدبینی شهروندان به نظام اسلامی فراهم آید، اما گردی بر پیشانی هم‌قطارانشان ننشیند و قانون در برابر آنان، ناچیز و بی‌اعتبار باشد.

قوه قضاییه از افشاگری فساد با سازوکار قانونی حمایت می‌کند

البته قطعاً قوه قضاییه از افشاگری فساد حمایت می‌کند و حتی سازوکارهای مربوط به آن را نیز تعبیه کرده است؛ اما باید توجه داشت که افشاگری با دروغ‌پراکنی و اتهام‌زنیِ بدون سند و مدرکِ مُتقن و اثبات شده و هتک حرمت و حیثیت افراد، تفاوت دارد.

محکومان دارای حکم قطعی هستند و از ارفاقات قانونی بهره‌مند شدند

محکومانی که در نامه اخیر عدالتخواهان خطاب به رئیس قوه قضاییه مورد اشاره قرار گرفته‌اند، افرادی هستند که چند بار پس از طی همه فرایندهای دادرسی و استفاده از همه ارفاقات و تاسیسات قانونی حکم محکومیت قطعی قانونی دارند. این افراد در عین حال مستمراً مورد تذکر قرار گرفتند، اما بر روش مجرمانه و متخلفانه پیشین خود اصرار ورزیدند.

طرح ادعای کذب در مورد بارداری یکی از محکومان

همچنین نامه مذکور، آغشته به گزاره‌های غلط نیز می‌باشد؛ فی‌المثل در آن ادعا شده که یکی از بانوان توییتریِ اِعمال قانون‌شده، بواسطه نحوه دستگیری، با سقط جنین مواجه شده است! حال آنکه به گواه مدارک پزشکی قانونی و حتی مدارک صادره از پزشکِ خارج از قوه قضاییه، این ادعا کذب محض است و مشارالی‌ها به لحاظ وضعیت جسمی اصلاً نمی‌توانسته باردار باشد.

مطلب فوق‌الذکر و مطالبی از این دست، در زمره حریم خصوصی افراد و شهروندان است که دستگاه قضایی، برای انتشار آن‌ها جهت تنویر افکار عمومی با محذوریت‌های اخلاقی مواجه است.

علاوه بر موارد فوق‌الذکر باید به مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی (شعام) و شورای امنیت کشور (شاک) ناظر بر ضرورت برخورد با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه نیز اشاره کرد. بدون تردید، عناصری که به اسم افشاگری، هر مطلبی را بدون راستی‌آزمایی و بررسی صحت و سقم آن، منتشر می‌کنند، فارغ از اینکه هدف و نیت‌شان التهاب‌آفرینی اجتماعی می‌باشد یا خیر، از مصادیق مخدوش‌کنندگان امنیت روانی مردم هستند.

به هر ترتیب، اَلـحَقُّ ثَقیلٌ مُرٌّ؛ حق، سنگین و تلخ است؛ اجرای قانون نیز عده‌ای را خوش نمی‌آید؛ مهم عمل به تکلیف است؛ دستگاه قضایی در قبال محکومین فوق‌الذکر، کلیه تدابیر ناصحانه و مشفقانه را در پیش گرفت، اما آنان بر ارتکاب اعمال مجرمانه و متخلفانه اصرار ورزیدند و نهایتاً پس از بررسی و اِمعان‌نظر در باب ابعاد مختلف پرونده آنها، توسط چند مرجع قضایی و قاضی زبده، محکومیت آنان قطعیت یافت و منطبق با اصول قانونی برای تحمل کیفر به زندان هدایت شدند.

در پایان لازم به ذکر است قطعاً عبرت‌گیری از گذشتگان، سفارش مداوم ائمه هدی خطاب به شیعیان و پیروان راستین است و بر همگان لازم است که خطبه ۱۹۲ نهج‌البلاغه معروف به خطبه «قاصعه» را مستمراً مرور کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ایرانی IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
  0 0
  آدم های فی قلوبهم مرض فزادهم الله مرضی برای هر کار ناثواب خود بهانه ای دارند پس باید با قاطعیت با آنها برخورد کرد تا دیگران جرات اعمال مجرمانه را نداشته باشند
 • حقیقت IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
  0 0
  سلام. حالا نامه آنها چه بوده . نامه را هم منتشر کنید تا مردم قضاوت بهتری داشته باشند
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
  0 0
  چطور
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
  0 1
  ایضا رائفی پور مگر ما چند مدیر کارآمد مثل قالیباف داریم ؟
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
  0 1
  ابن آدمها تا حالا چندین بار دروغ هایی که گفتند رو شده تاسف که خبری به اسم این افراد هنوز قبول میکنند
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  2 1
  خیلی وقت پیش باید جلو یاوه گویی های اینها گرفته می شد که اینقدر اسم در نکنند و محکومیت شان هزینه ساز نشود باشد که برای قانون مدار کردن بقیه حرف مفت زن های فضای پخمگانی توییتر به موقع اقدام کنید و البته بدون تبعیض
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  3 0
  چقدر ازادی داریم
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  1 0
  قوه قضاییه تا 1- گزینشش درقضات وکارمندان را قوی نکند 2- حفاظت واطلاعاتش را تقویت نکند 3- قانون آیین دادرسی را اصلاح نکند درحالی که الان به نفع متهم است 4- دیوان عدالت اداری که ملجا دفاع ازمتهمان شده را اصلاح نکند 5- درون خود را پاکسازی نکند 6- ازوجود نیروهای انقلابی ومومن وولایی استفاده نکند 7- بازرسی کل را درست نکند (الان هیچ برخوردی نمی کند) این را به آقای محسنی بگویید که اعتقادی به برخورد با مفاسد درون وبرون قوه ندارد نمونه آن برخورد با حسن روحانی وجهانگیری وظریف و.... درست نخوهد شد
 • طاهری IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 1
  یعنی باور کنیم قضائیه بیدار باشه ؟! پس روحانی ، زنگنه و ظریف ؟!
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 0
  افشاگری فقط باید علیه رقبای ما باشد اصلا چه معنی دارد کسی علیه ما و دوستان و رفقای هم جناحی ما سوت بزند
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  2 0
  چطور رائفی پور و حسن عباسی هر چیزی می خواهند می گویند
  • DE ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   1 1
   چون حق می گن. خلافش سند داری برو شکایت کن
 • 111 IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  2 0
  اگر افشاگری زمین خواری رسانه ای نمی شد دقیقا راهکار بررسی و رسیدگی قوه محترم قضایی به این موضوع چند قرن طول می کشید؟؟؟؟
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   1 0
   اصلا رسیدگی نمیشد و طرف همچنان امام جمعه تهران بود.مثل بقیه مسائلی که هنوز افشا نشده و بهشون رسیدگی نمیشه
 • mostafa IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  2 0
  آیا دروغ گفتن!؟اینجوری فقط فساد بیشتر میشه اینجوری فقط حاشیه امنیت برا مسئولین ایجاد میکنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس