پزشکیان نمایه

دولت جدید می‌تواند از هم‌اکنون و در یک اقدام پیشدستانه با صدور بیانیه‌های سیاسی و اقتصادی؛ مهار گرانی را از روی زمین و قبل از نشستن بر زین امورات اجرایی بکشد.

سرویس سیاست مشرق _ یک حادثه ناگهانی در فضای سیاست و اجرائیات ایران، چند ماه از میانه سال 1403 را معطوف به خود کرد. حادثه‌ای که منجر به فقدان رئیس‌جمهور شد و در ادامه نیز قال و مقال‌های سیاسی، فرایندهای قانونی و سپس رقابت‌های انتخاباتی را رقم زد.

لکن مشکلات اقتصادی در تمام این مدت نیز جاری و ساری بوده‌اند و پر بیراه نیست اگر بگوییم بزرگی آنها به حدی بود که بیشتر از انتخابات، توجهات مردم را به خود جلب می‌کرد.

هرچه بود اما رخدادهای سیاسی تمام شد و قوه مجریه در نهایت رئیس جدید خود را شناخت. و البته فرایندهای جایگزینی دولت نیز چند هفته به طول خواهد انجامید.

تمام این مقولات به این معنیست که دولت و رئیس‌جمهور جدید با یک کارویژه به شدت اورژانسی مواجه‌اند و آن رسیدگی به معیشت مردم در ماه‌های پیش روست.

دقت شود که می‌توان توجیهات مدیریتی و سیاسی فراوانی را در پاسخ به سؤال "تأثیرات سیاسی، اجرایی و اقتصادی دولت جدید از چه زمانی آغاز خواهد شد؟!" مطرح کرد لکن مشکلات اقتصادی مردم و گرانی بیقاعده در ماههای پیش رو نه توجیه می‌پذیرد و نه بهانه.

رئیس‌جمهور پزشکیان و مردانش باید یک کار کارستان اقتصادی را در ابتدای شروع به کار خود انجام بدهند و آن شاید سخت‌ترین منصه کاری برای دولت چهاردهم باشد.

در ماه‌های پیش رو باید جدی‌ترین حفاظت‌ها را از سبد معیشت مردم انجام داد، اجازه جهش بیقاعده قیمت‌ها را نداد و نگذاشت که بازار با استشمام بوی ولنگاری و بی‌دولتی ناشی از فرایندهای سیاسی جابه‌جایی دولت‌ها؛ نرخ اجاره‌بها و زمین و خودرو و دارو و خدمات و غیره را بالا بکشد.

اقتصاد مردم در انتظار استقرار دولت / ضرورت یک اقدام پیشدستانه از سوی پزشکیان

در این زمینه البته دولت جدید می‌تواند از هم‌اکنون و در یک اقدام پیشدستانه با صدور بیانیه‌های سیاسی و اقتصادی؛ مهار گرانی را از روی زمین و قبل از نشستن بر زین امورات اجرایی بکشد و خاطرنشان کند که در صورت رؤیت بی‌قانونی صورت گرفته در ماه‌های اخیر؛ بلافاصله برخورد و متخلفان را مجازات خواهد کرد.

نیروهای سیاسی کشور و خاصّه متحدان سیاسی دکتر پزشکیان یا همان اصلاح‌طلبان نیز البته وظایف سترگی در این زمینه دارند.

سیاست‌ورزی و قال و مقال‌های جذاب مربوط به دولت جدید همه به جای خود لکن یکی از مفادّ میثاق سیاسیون هر کشوری؛ بهینه بودن معیشت مردم است.

لذا این انتظار از سیاسیون و از عقلای اصلاح‌طلب می‌رود که عزم خود را برای متوجه‌سازی بیشتر دولت نسبت به معیشت مردم و زیست اقتصادی جزم کنند و در فرکانسی بالاتر از سیاستِ روز به اقتصاد مردم بپردازند.

در ماه‌های پیش رو نه تنها نباید اجازه داد که معیشت مردم دچار تلاطم شود بلکه باید با لجام‌گسیختگی قیمتی ماه‌های اخیر که در ابعاد مختلفی خودش را به رخ کشید نیز برخورد کرد.

دولت مسعود پزشکیان با هر رویکرد سیاسی اگر بتواند پر تحمل و قانون‌مدار باشد و بخش اعظم مشکلات اقتصادی مردم را مرتفع کند، قطعا خوش عاقبت خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  12 42
  پزشکیان نیومده با رد رفع فیلترینگ زد زیر همون وعده‌های نیم بندی که داده بود توقع از این آدم و دولتش واسه رفع مشکلات مثل توقع سیراب شدن از سراب هست
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   9 3
   کسی که دوست داره فریب بخوره رو نمیشه کارش کرد این دست آدم ها ساخته شده اند برای فریب خوردن الی ابد از ماست که برماست تازه هنو بسم الله هم نگفته 😁
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   2 5
   این همه علم رو از کجا آوردی غیب گو؟
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   1 0
   ماستی که ترشه از تغارش پیداست
 • باز نشسته IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  3 1
  می طلبد در این مقطع تا استقرار دولت برنامه دولت جدید در معیشت مردم تدوین وسریعا اجرای شود تا مردم از نگرانی وشوکهای گرانی به تدریج نجات یابند .بسیار مهم است
  • رئیسی کجا، پزشکیان کجا؟!! IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
   1 0
   نمی‌شود؛ نمی‌توانم؛ ممکن نیست. باید کارشناس‌ها نظر بدهند. من که کارشناس نیستم.
 • سید IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  11 40
  ابتدا باید ببیند کارشناسانش چه می خواهند !!!!!!!!!
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   8 1
   خود را برای بنزین 50 هزار تومان آماده کنید از رگ گردن به شما نزدیک تر است
 • مسلم IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  14 3
  العان دیگه صحبت حزب و جناح نیست اون رقابت ها تمام شد و همه مسعولین نظام موظفند به دور از اختلافات حزبی تمام توان خود را جهت آسایش مردم به کار گیرند
  • العان IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   0 0
   برو کمی دیکته و انشا یاد بگیر و بعد بیا در مورد همدلی پیام بگذار. با کی؟ با این دار و دسته؟
 • آتوسا آذری IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  3 1
  امید است که راه قجرها را ادامه دهید
 • پریسا متفکر IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  5 43
  این روزها و شب ها به شدت افسرده و سرخورده و گیج و ماتم زده ام و مدام نوحه خدایا ببخش محمود کریمی را گوش می کنم و های های گریه می کنم.
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   4 0
   این کاره نیست وایساده بینم کی بهش میگه چیکار کن دیگه انتخاب شدی زود وزرا را معرفی کن 2ماه اونجا عقبیم 2ماهم بعد خوب چرا 4ماه کشور معطل بشه زود کابینه معرفی وشروع کن به کار الن باید هروز تو تلویزیون باشی کار کار کار خدا رحمت کنه اقای رئیسی را حداقل کاری بود
 • IN ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  11 1
  مشکلات کشور آنقدر پیچیده نیستند که لاینحل باقی بمانند
 • IN ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  4 2
  مشکلات کشور آنقدر پیچیده نیستند که لاینحل باقی بمانند اما آنچه باعث تداوم وضعیت فعلی می شود رقابت های بی رحمانه برخی از جریان های سیاسی برای تصاحب قدرت است بعد از انتخاب آقای پزشکیان چون ایشان وابستگی به جریان های امتحان پس داده کشور نمی باشد انتظار می رود در حوزه های داخلی و بین المللی شرایط کشور دچار تغییرات مثبتی شود اما بدون شک جریانی قدرت طلب و تنگ نظر و مشکوک به وابسته بودن به سرویس های جاسوسی بیگانه با نفوذی که در تمام ارکان کشور دارند در صدد هستند با اخلال در نظام اقتصادی و ایجاد ناامنی اجتماعی کشور را به آشوب و برنامه های دولت را جهت حل مشکلات کشور به بن بست برسانند تا زمینه سقوط دولت و به دست گرفتن قدرت را فراهم کنند این جریان بسیار خطرناک حتی از ضربه زدن به منافع ملی و سست کردن پایه نظام برای رسیدن به مقصود خود ابایی ندارند چیزی که دشمنان خارجی کشور شدیدا به دنبال آن هستند
 • پریسا متفکر IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  2 25
  مشرق نیوز می خوام روضه بخونم. (دامن کشان رفتی، دلم زیر و رو شد. بیا برگرد ای کس و کارم، منو تنها نگذار ای علمدار، چرا گریه می کنی، آب به خیمه نرسید فدای سرت..
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  8 1
  مطمئن باشید تا پایان همین سال ۱۴۰۳ از رای که به پزشکیان دادید پشیمان خواهید شد،تا پایان سال دلار به ۱۰۰ هزار تومان میرسه،تورم اوج میگیره،قیمت نفت ایران میاد پایین،خریداران نفت ایران کم میشن،ساخت مسکن تعطیل میشه،قیمت مسکن میره بالا،قیمت کالاها افزایش پیدا میکنه،قیمت برق گاز و بنزین افزایش پیدا میکنه و دولت پزشکیان هیچ تعهدی و هیچ قولی نداده که کاری انجام بده،خلاصه خودتون را برای یک شرایط سخت اقتصادی آماده کنید،و بزودی کسانی که رای دادن به پزشکیان پشیمان خواهند شد اما دود انتخاب پزشکیان به چشم همه میره،صبر کنید تا آخر همین سال متوجه میشید.
  • US ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   1 2
   ملت از انتخاب کدام رئیس جمهوری پشیمان نشدند
  • US ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   0 4
   ملت از انتخاب کدام رئیس جمهوری قبلی پشیمان نشدند وقتی کوتوله های سیاسی و بی تجربه در کارهای اجرایی برای ریاست جمهوری تائید می شوند اوضاع به همین منوال خواهد بود این رقبایی که پزشکیان داشت باز هم تغییری در پشیمان نشدن ملت بوجود نمی آوردند
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   1 0
   از رای دادن پشیمون میشن . خخخ
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  6 0
  شب دراز است و قلندر بیدار. تمام وعده های داده شده مستند موجود است.
 • FR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  6 3
  اقای پزشکیان اگر میخواهید موفق شوید ، دکتر جلیلی را معاون اول و اجرائی خود نمائید تا رئیس جمهور تمام ایرانیان باشید 👌✨ و در ضمن امور هم سریع پیش خواهند رفت
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  5 1
  اینم نمیتونه کاری کنه از وضعیت بورس کاملا مشخصه فقط 2روز سبز بود با همه میشینه وبرخاست میکنه اقا زود وزیراتو مشخص کن بفرست مجلس 2ماهه دیگه ما مردیم خیلی ها سرطانی خیلی ها بیکار خیلی ها مراسم دارن وضع اقتصاد ومردم خرابه
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   0 1
   اون دوروز هیجانی بود اقتصاد ایران به شدت جنبه روانی داره موشک ایکس در عراق به ایگرگ در سوریه میزنه دلار عراق تکون نمیخوره ایران بالا میره
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  3 1
  دوستان فیلترینگ به این زودیها برداشته نمیشود اول باید جلسه شورای عالی مجازی تشکیل شود در مورد ارز و سکه و خودرو هم بستگی دارد وزرا کی باشند و زمان میخواهد هیچ معجزه ای نخواهد شد هیجانی رای دادن دلیل سریع به خواسته رسیدن نیست
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  4 0
  جالبه. خیلی ها واسه حل مشکلاتشون به یک آدم بی برنامه رای دادن و فرد با برنامه و کاری رو حذف کردن. مونده تا چوبش را بخورید.
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 0
  با انقلاب اسلامی وهدایت امام خمینی،مردم به عزت واگاهی رسیدندومردان وزنان به انواع( تفکرات صلح طلبانه محمدص وحسن ع-مردان به عدالت خواهانه وشجاع طلبانه علی ع -شهادت طلبانه حسین ع-زنان شجاع و ازاد طلبانه فاطمه زهرا....-همزمان با انواع پیشرفتهای دانشگاهی،علمی وتکنولوژی...)رسیدند-حالا چرا باید دوباره به قبل ازانقلاب برگشت وجلوی همین مردمی که بخوبی تربیت شدند را باید گرفت وآیا نباید بتوانند درتمام مسائل داخلی وخارجی حکومت، کشور وخودشان دخیل باشند)وامثال(برهانی،زیباکلام،عبدی،تاج زاده،خاتمی،موسوی,روحانی،احمدی نژاد....)که ازهمین انقلاب به عزت رسیدندوبخوبی تربیت شدنداستفاده کردوچرانباید بتوانند انقلابی،اسلامی وازادانه رفتارکنند!؟
  • ارسلان IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   0 0
   خوابم گرفت. چی می گی؟ 4 بار هم فرستادی.
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  1 0
  رییس جمهوری که بهش رای ندادم
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 0
  با انقلاب اسلامی وهدایت امام خمینی،مردم به عزت واگاهی رسیدندومردان وزنان به انواع( تفکرات صلح طلبانه محمدص وحسن ع-مردان به عدالت خواهانه وشجاع طلبانه علی ع -شهادت طلبانه حسین ع-زنان شجاع و ازاد طلبانه فاطمه زهرا....-همزمان با انواع پیشرفتهای دانشگاهی،علمی وتکنولوژی...)رسیدند-حالا چرا باید دوباره به قبل ازانقلاب برگشت وجلوی همین مردمی که بخوبی تربیت شدند را باید گرفت وآیا نباید بتوانند درتمام مسائل داخلی وخارجی حکومت، کشور وخودشان دخیل باشند)وامثال(برهانی،زیباکلام،عبدی،تاج زاده،خاتمی،موسوی,روحانی،احمدی نژاد....)که ازهمین انقلاب به عزت رسیدندوبخوبی تربیت شدنداستفاده کردوچرانباید بتوانند انقلابی،اسلامی،ملیگراوازادانه رفتارکنند-تا جامعه از این همه بی عدالتی وانواع مشکلات بگذرد!؟
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 0
  با انقلاب اسلامی وهدایت امام خمینی،مردم به عزت واگاهی رسیدندومردان وزنان به انواع( تفکرات صلح طلبانه محمدص وحسن ع-مردان به عدالت خواهانه وشجاع طلبانه علی ع -شهادت طلبانه حسین ع-زنان شجاع و ازاد طلبانه فاطمه زهرا....-همزمان با انواع پیشرفتهای دانشگاهی،علمی وتکنولوژی...)رسیدند-حالا چرا باید دوباره به قبل ازانقلاب برگشت وجلوی همین مردمی که بخوبی تربیت شدند را باید گرفت وآیا نباید بتوانند درتمام مسائل داخلی وخارجی حکومت، کشور وخودشان دخیل باشند)وامثال(برهانی،زیباکلام،عبدی،تاج زاده،خاتمی،موسوی,روحانی،احمدی نژاد....)که ازهمین انقلاب به عزت رسیدندوبخوبی تربیت شدنداستفاده کردوچرانباید بتوانند انقلابی،اسلامی،ملیگراوازادانه رفتارکنند-تا جامعه از این همه بی عدالتی وانواع مشکلات بگذرد!؟
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 0
  با انقلاب اسلامی وهدایت امام خمینی،مردم به عزت واگاهی رسیدندومردان وزنان به انواع( تفکرات صلح طلبانه محمدص وحسن ع-مردان به عدالت خواهانه وشجاع طلبانه علی ع -شهادت طلبانه حسین ع-زنان شجاع و ازاد طلبانه فاطمه زهرا....-همزمان با انواع پیشرفتهای دانشگاهی،علمی وتکنولوژی...)رسیدند-حالا چرا باید دوباره به قبل ازانقلاب برگشت وجلوی همین مردمی که بخوبی تربیت شدند را باید گرفت وآیا نباید بتوانند درتمام مسائل داخلی وخارجی حکومت، کشور وخودشان دخیل باشند)وامثال(برهانی،زیباکلام،عبدی،تاج زاده،خاتمی،موسوی,روحانی،احمدی نژاد....)که ازهمین انقلاب به عزت رسیدندوبخوبی تربیت شدنداستفاده کردوچرانباید بتوانند انقلابی،اسلامی،ملیگراوازادانه رفتارکنند-تا جامعه از این همه بی عدالتی،بی رقابتی وانواع مشکلات بگذرد!؟
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  1 0
  الهم عجل الولیک الفرج
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  1 0
  عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ، وَلَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  3 0
  اتحاد همه ایرانیان رمز پیروزی است.
  • IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
   0 0
   _بسمه تعالی _ با سلام و احترام برجنابعالی ، ان شاءاللّه مؤفق و مؤیّد باشید . برای دشمنان انقلاب واسلام نیز می گوئیم: خود گوید و خود خندد __ره را بخودش بندد __ در بی خبری ماند__نا خواسته خودش گندد __ از عقل نبرده است بو __ فریاد می زند خر کو ؟__ وقتی که سیخونک خورد __ نا چار می رود از رو __
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
  0 0
  جمهوری اسلانی چپ و راست لیبرال درش حق دارند یک چپ دموکرات اسلام گرا هم درش حق داره اما راست ملی گرا که قالیباف تماینده اش بود هیچ حقی ندارد اقایان نتیجه حدف گرایش ملی گرایی حدف نه سرکوب و اوردن چپ لیبرال تنوع شمول همون ایجاد قومیت گراییست خود دانید ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس