زاکانی: قدم اول من مبارزه با فساد اقتصادی است

پنجمین و آخرین مناظره انتخابات ۱۴۰۳، ظهر امروز و با موضوع «کارآمدسازی دولت» برگزار می‌شود.

به گزارش مشرق، روز سه شنبه، پنجم تیر، آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با موضوع «کارآمدسازی دولت» برگزار می‌شود. تاکنون چهار مناظره با موضوع اقتصادی و فرهنگی و سیاسی برگزار و پخش شده است.

طبق قرعه‌کشی، در این مناظره، صندلی شماره پنج به آقای علیرضا زاکانی تعلق گرفته است.

مهدی خسروی گوینده خبر، مجری مناظره‌ است.

انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری جمعه ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار می‌شود و یک روز قبل از آن تبلیغات کاندیداها ممنوع خواهد شد.

طبق قرعه‌کشی صورت گرفته ترتیب صندلی‌های نامزدهای انتخابات در مناظره چهارم به شرح زیر است؛

شماره یک قاضی زاده هاشمی

شماره دو زاکانی

شماره سه جلیلی

شماره چهار پورمحمدی

شماره پنج قالیباف

شماره شش پزشکیان

در این زمینه بخوانید:

زاکانی در اولین مناظره انتخاباتی ۱۴۰۳ چه گفت؟

مشروح کامل مناظره اقتصادی انتخابات ۱۴۰۳

زاکانی در دومین مناظره انتخابات ۱۴۰۳ چه گفت؟

مشروح کامل دومین مناظره انتخابات ۱۴۰۳

مشروح کامل مناظره فرهنگی انتخابات ۱۴۰۳ +عکس و فیلم

زاکانی در مناظره فرهنگی انتخابات ۱۴۰۳ چه گفت؟

زاکانی در مناظره سیاسی انتخابات ۱۴۰۳ چه گفت؟

مشروح کامل چهارمین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳آغاز بخش اول مناظره

سوال مطرح شده در بخش اول:

 اگر شما به ریاست جمهوری برسید اولین اقدامتان چیست و در چه مدت به نتیجه خواهد رسید؟مشروح صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه اول را در ادامه بخوانید:

دولت خدمت آماده ارائه خدمت بر اساس قانون اساسی است

علیرضا زاکانی در پنجمین و آخرین مناظره انتخاباتی با موضوع «کارآمدسازی دولت» اظهار کرد: مردم عزیز میثاق من با شما قانون اساسی است. بسته‌های اقتصادی که مطرح کردم حق شماست.

وی گفت: دولت خدمت آماده است خدمات خود را در قالب قانون اساسی اجرایی کند.

نماینده انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم ولی نعمت ما هستند، افزود: فرهنگیان، بازنشستگان، کارفرمایان، کشاورزان، سربازان و افسران نیروی انتظامی، پزشکیان، اساتید، طلاب، پسران دختران عزیزم بدانید شما ولی نعمت ما هستید. من برای عدالت و توزیع عادلانه امکانات کشور و خلق ثروت همراه با مشارکت مردم به میدان آمده‌ام.

وی تاکید کرد: مردم عزیز، من نماینده شما برای اعطای حق طبیعی خودتان به خودتان هستم.

زاکانی تصریح کرد: اولین گام بنده پرداخت یارانه طلایی است. یارانه انرژی را میان کل مردم عزیز ایران تقسیم می‌کنم. به هر نفر به قیمت روز ۲۰ میلیون تومان در سال به هر خانواده خواهد رسید. بنزین از ۳ هزار تومان به ۱,۵۰۰ تومان برخواهد گشت.

صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه اول

وی عنوان کرد: مردم به اعتبار طلا یارانه خود را در هر زمانی به اعتبار روز دریافت خواهند کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دولت من بساط قاچاق، ناترازی انرژی و آسیب زدن به محیط زیست برچیده خواهد شد. عموم مردم ثروتمند خواهند شد. در این طرح ۹۵ درصد مردم سود خواهند کرد.

وی با بیان این‌که بسته دوم ناظر به مسکن است، ادامه داد: مسکن در حوزه تأمین مسکن و اجاره داری است. بار مردم را می‌توان بر عهده خود مردم گذاشت. اگر مشوقی را در بافت فرسوده و در محیط‌های ناکارآمد ارائه شود مردم خودشان ساخت و ساز خواهند کرد.

زاکانی با اشاره به بسته سلامت، افزود: در حوزه سلامت هیچ کس نباید به جز درد بیماری رنج دیگری داشته باشد. یک بسته جامعی را پیشنهاد کردم که متصدیان و عالمان علم سلامت از این بسته حمایت می‌کنند.

وی در مورد بسته تأمین امنیت غذایی، تصریح کرد: طبق این بسته کسی نباید گشنه سر بر بالین بگذارد.مشروح صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه دوم را در ادامه بخوانید:

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را انجام می‌دهیم

زاکانی در ادامه با بیان اینکه در دولت خدمت به پیشرفت و آبادانی کشور و زندگی مردم خدماتی ارائه خواهیم کرد، گفت: باید بتوانیم مردم سالاری را در حوزه سیاست، اقتصاد و اجتماعی ایجاد کنیم.

وی افزود: یارانه طلایی ۲۰ میلیون در سال را از همان ماه اول زیرساخت‌هایش فراهم است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر این‌که باید به داد اجاره نشین‌ها رسید، تصریح کرد: در حوزه خرید مسکن هم زمین وجود دارد و هم می‌توان از ویژگی‌های بافت‌های فرسوده استفاده کرد و موضوع مسکن را حل کرد.

وی با اشاره به ارائه خدمات در حوزه معیشت، بیان کرد: با خرید قراردادی از کشاورز و دامدار می‌توانیم ثبات ایجاد کنیم. در دولت رئیسی قرارداد بسته شد و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد. درب منازل کالاها تحویل مردم می‌شود.

زاکانی گفت: در سال اول دولت من همسان سازی بازنشستگان را اجرایی خواهد شد. وی ادامه داد: در حوزه سهم کارگران، کارگران را شریک در کارخانه‌ها کرد. علاوه بر کوچک سازی دولت و کمک به راه اندازی کارخانه‌های بر زمین نشسته سهم ما را از طریق مشارکت کارگران به کارگران واگذار خواهیم کرد.

وی گفت: همچنین تضمین امنیت شغلی برای افراد با قرارداد شرکتی را در سال اول انجام خواهد شد.

صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه دوم

وی گفت: برای سربازان و پرستاران در حوزه حقوق آنها اقداماتی را انجام خواهیم داد.

زاکانی با اشاره به مسئله ازدواج، تصریح کرد: با توجه به حوزه خدماتی که ارائه می‌کنیم امکانی را ایجاد می‌کنیم تا فرزندآوری هم انجام شود.

وی یادآور شد: در شهرداری تهران خدمات تفریحی خود را انجام داده‌ایم و همه زیرساخت‌ها موجود است. با باشگاه شهروندی به همگان می‌توان خدمات ارائه کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به توسعه تعلیم و تربیت، گفت: این مسئله در حوزه اقتصاد اثر مستقیم دارد. در این بخش بر آموزش و پرورش آموزش حوزه و خانواده توجه داریم.

زاکانی گفت: با اقتصاد خانواده خود را مواجهه می‌کنیم تا جایی که مردم ثروتمند شوند، هر خانه، یک کارخانه و هر روستا، یک مجتمعی از خدمات خواهد بود.

وی گفت: صیانت از آزادی و امنیت و حریم خصوصی مردم و ایجاد زمینه فراوان جهت دسترسی به اینترنت در دولت من انجام خواهد شد.مناظره بعد از حدود ۲۰ دقیقه وقفه جهت پخش سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای در خبر ۱۴ ادامه خواهد یافتآغاز بخش اول مناظره

سوال مطرح شده در بخش دوم:

بر اساس نظر سنجی صدا و سیما، ۵ اولویت مردم و انتظاراتشان از رئیس‌جمهور عبارتند از:

حل مشکلات اقتصادی

افزایش رفاه و آسایش عمومی

رفع  معضل بیکاری

مبارزه با فساد

بهبود روابط با کشورها

برنامه شما برای این اولویت‌های چیست و تا چه زمانی محقق می‌شود؟محورهای صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه سوم را در ادامه بخوانید:

تا عید انقلابی در حوزه حمل و نقل عمومی در تهران خواهد شد

زاکانی در بخش دیگر مناظره، گفت: مواجهه با فساد اقتصادی گام اول من در دولت است. بیش از دو دهه در مواجهه با گردن کلفت‌ها تجربه خوبی دارم.

وی با بیان اینکه فرمان ۸ ماده‌ای رهبر انقلاب میثاق بنده با شما خواهد بود؛ ادامه داد: اگر به لطف خدا و عنایت شما رأی بیاورم، بنده ۲۰ سال کارت زرد به مفسدان اقتصادی می‌دهم لذا با رأی شما انها را از میدان اقتصاد خارج خواهم کرد. اقتصاد برای مردم است نه برای زالو صفتان و افرادی که خون شما را می‌مکند و یک شبه صاحب هزاران میلیارد می‌شوند!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: از امنیت و آزادی و حقوق مردم صیانت خواهم کرد. بنده معروفم که از حقوق مخالفینم دفاع می‌کنم.

وی گفت: بسته اشتغال بسیار مهم است، گفت: بنده هر آن‌چه را که می‌گویم قبلاً اجرا کرده‌ام.

صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه سوم

زاکانی با اشاره به خودروهای برقی، تصریح کرد: تا عید انقلابی در حوزه حمل و نقل عمومی رخ خواهد داد. خودروی برقی برای همگان باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: در حوزه زیرساخت‌های اساسی کشور، در چین قطار پرسرعت را پیگیری کردیم. واگن سازی ما تفاهم نامه‌ای را نوشت تا با تکنولوژی که از چین میاوریم بتوانیم داخلی سازی کنیم و سیستم ریلی کشور را تقویت کنیم.

وی عنوان کرد: تبادلات اقتصادی بویژه با همسایگان مهم است و ظرفیت معادن کشور بی نظیر است اما امروز مبتنی بر همان ناکارآمدی و فساد اقتصادی، در دستان یک عده به یغما می‌رود.

زاکانی با اشاره به عدم خام فروشی و تکیه بر دانش بنیان‌ها، تصریح کرد: موضوع آب و تنش آبی در کشور و دریا محوری و سواحل مکران در برنامه‌های ما وجود دارد. اساس نخبگان محور این تحولات‌اند.

وی با بیان اینکه مانع از تبعیض‌ها خواهیم شد، گفت: در دولت روحانی دو تن از وزرا بدون شایستگی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران شدند. اسنادش موجود است. باید جلوی زیاده خواهی وزرا و امثال آنها را گرفت.

زاکانی یادآور شد: زنان محورهای اساسی کار و تلاش در کشورند. ثروت را در خانواده‌ها به‌عنوان یک اصل می‌شناسیم.محورهای صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه چهارم را در ادامه بخوانید:

بنده اهل شعار نیستم و اهل عملم

زاکانی در ادامه عنوان کرد: بنده اهل شعار نیستم بلکه اهل عمل هستم. در هر جایگاهی که بودم عمل کرده‌ام. اگر کسی دروغ گفته باشد، مقابل او ایستاده‌ام.

وی ادامه داد: مردم من به شما خیانتی نکرده‌ام و اگر کسی هم خیانت کرده یقه او را گرفته‌ام.

وی با بیان اینکه سلامتی و مردمی بودن کارگزار مهم است، گفت: خود و خانواده‌ام پاسخگوی عملکرد خود در ۴۵ سال گذشته هستیم و این یک مرام در خانواده ماست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: مردم عزیز برخی از شفافیت صحبت می‌کنند اما به شفافیت رأی نمی‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات کشور قابل حل است، افزود: کشور را به بهترین نحو می‌توان اداره کرد. ما خودمان را با تعارف‌ها و حلقه‌های مدیریتی بسته و فرسوده محدود کرده‌ایم.

زاکانی تصریح کرد: مردم عزیز به میدان آمده‌ام تا نگذارم سرمایه‌هایتان به یغما برود. اجازه نمی‌دهم افرادی با کارهای غیرکارشناسی حق شما را ضایع کنند. نمی‌گذارم کسی دست در جیب مردم کند. خیلی‌ها ممکن است به ما طعنه بزنند اما این طعنه‌ها عادی نباشد و قصد کنند شرف و آبروی ما را به یغما ببرند لذا باید صیانت کرد.

صحبت های زاکانی در ۴ دقیقه چهارم

وی گفت: با دشمن می‌توان مذاکره کرد اما باید تدبیر رهبری و قدرت ملت و دقت مورد توجه قرار گیرد. برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند و یا به او اعتماد می‌کنند که این مسئله خوب نیست چرا که باید به مردم و داشته‌ها و ظرفیت‌ها تکیه و اعتماد کرد.

کاندید انتخابات ریاست جمهوری گفت: حق‌مان را در حوزه بین‌الملل گرفته‌ایم. در سفر به چین توانستیم امکانات فوق‌العاده بالایی را برای کشور بیاوریم.

زاکانی خاطرنشان کرد: بروکراسی اداری در کشور مضر و آسیب‌زا است. بنده دولت را چابک می‌کنم و شهرداری‌ها را به‌عنوان مدیریت محلی قدرت می‌دهم. مدیریت محلی را به مردم می‌دهم.

وی عنوان کرد: در حوزه اقتصاد قدرت پول ملی و جلوگیری از نوسانات دلار، توجه به تولید، دقت در انضباط مالی و عمق بخشی به بورس و جلوگیری از گردن کشی برخی بانک‌ها در دستور کار دولت من خواهد بود.محورهای صحبت های زاکانی جمع بندی پایانی را در ادامه بخوانید:

پزشکیان از افراد خاطی دفاع می‌کند

زاکانی تصریح کرد: بنده اعتقاداتم مشخص است و کارنامه‌ام معلوم است. وی ادامه داد: فردا ساعت ۱۷ در میدان امام حسین (ع) تهران صحبت‌های مهمی را خواهم زد.

وی گفت: مردم شریف ایران ما ۶ نفر که در معرض انتخاب شما قرار گرفته‌ایم بخشی از عمر و جوانی خود را در لباس خاکی برای دفاع از خاک و ناموس این سرزمین گذاشته‌ایم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: جبهه برای ما بهشت و مدرسه رشد بود. جبهه برپا شده بود که مرد از نامرد تشخیص داده شود.سفره‌های جبهه بالا و پایین نداشت و فرماندهان غذایی جز غذای نیروها را نمی‌خوردند.

وی تصریح کرد: سال‌ها از آن روزگار می‌گذرد و ما از معراج برگشتگان هرکدام مشی انتخاب کرده‌ایم. بنده بچه پایین شهر تهران و فقر آشنا هستم.

زاکانی تصریح کرد: آمده‌ام تا بگویم اگر قرار است جناحی را نمایندگی کنم آن جناح از معراج رسیدگان و شما مردمی باشد که دل در گرو آن‌ها داده‌اید. آمده‌ام نماینده جناحی باشم که آرزویشان پیشرفت و استقلال کشور از بند همه ابرقدرت‌ها است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا وقتی دیروز راجع به کرسنت صحبت شد من درخواست کردم آقای خاتمی، آقای زنگنه و آقای روحانی بنده حاضر به مناظره هستم کسی حاضر به مناظره کند تا من بگویم چگونه حق مردم را به یغما بردند.

صحبت های زاکانی جمع بندی پایانی

زاکانی تصریح کرد: مردم عزیز من در جبهه یاد گرفته‌ام مصلحتی بالاتر از مردم نداشته باشم.

وی گفت: امام می‌گفت که کسی فکر نکند ما راه سازش با جهان خواران را نمی‌دانیم اما هیهات که خادمان اسلام به مردم خود خیانت کنند! مردم عزیز من در جبهه یادم گرفتم که اهل معامله نباشم و زیر باز زور نروم. من در گردان تخریب یاد گرفتم که برای برداشتن موانع کنار شما حرکت کنم و نمایندگی تفکری را داشته باشم که شهید قاسم اصغری در عملیات عاشورای ۳ بر روی سیم خاردار خوابید تا گروهان از روی این شهید عبور کنند.

زاکانی با طرح این پرسش که چرا برخی اصرار دارند تا از شهدا نگوییم، گفت: یادمان نرفته است قاسم سلیمانی برای شهید پورجعفری نوشته بود که حسین روزی که ما از شهدا نگوییم آن روز، روز مرگ ما است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم عزیز، من تازه از جبهه برگشتم تا از غیرت فرمانده خود غلامرضا صالحی بگویم که وقتی عملیات قفل شد خطاب به فرماندهان گفت اسلحه‌ها را بردارید و ما باید خط را بشکنیم.

وی در پایان این مناظره خاطرنشان کرد: مردم من مسئله شخصی با کسی ندارم و مسئله اصلی من الگوی حکمرانی در کشور است.

زاکانی خاطرنشان کرد: معتقدم خادم جمهور با رئیس جمهور فرق دارد. من نگران گم شدن مسلک شهدا و ناتوان نشان دادن راه شهیدی بودم که در سال ۱۴۰۰ با افتخار به نفع آن کنار رفتم و امروز دوران سه ساله آن شهید را دوران نکبت می‌نامند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  0 2
  یعنی بعدازسیصدسال تجربه نکردید مذاکره با شیاطین بزرگ غرب وشرق اشتباه است!؟تنها راه برای نابودی اسقاطیل وشیاطین غرب- اتحاد،استقلال وآزادی ملی ومذهبی وشرق گرایی برای بی اثرکردن تحریمها ورسیدن به بازدارندگی اتمی،پیشرفت،عدالت،شفافیت،استقلال،ازادی،اقتدار و...است
 • بی نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  2 6
  آقای زاکانی، بخدا قسم من اگر رئیس جمهور شوم بهر ایرانی ۵٠ ملیون میدهم، اما پدر ملت را با چاپ اسکناس های بی پشتوانه در میارم. فکر کردم میخواهی سازکاری درست کنی که دیگر ارزش پول ملی بیشتر سقوط نکند.
 • مجتبی IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  2 5
  آقای زاکانی شما مرد خوبی هستيد ولی مردم تمایل به آقای سعید جلیلی دارند،،لطفا این بار هم به نفع آقای سعید جلیلی کنار بروید..خدا خیر دنیا و آخرت رو نصیبتون کنه انشاءالله.
  • حسین CA ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
   1 7
   چی میگی حاجی؟ خود جلیلی باید به نفع قالیباف کنار بره. اگه این کار رو نکنن پزشکیان رای میاره.
  • US ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۶
   6 3
   تمایل ملت به پزشکیان است
 • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  2 4
  زاکانی متشکریم
 • حسین CA ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  6 0
  فقط جلیلی. اینا همه باید به نفع جلیلی کنار برن.
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۶
  0 2
  همه چی بستگی به نوع نگاه به منزلت و مقام انسان دارد، خیال کرده اند که مردم بخاطر مال و شکم و .. هواخواه احمدی نژاد هستند، زهی خیال باطل .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس