پنجمین مناظره انتخاباتی به روایت تصویر

سه‌شنبه ۵ تیر۱۴۰۳، پنجمین مناظره نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با موضوع اقتصادی در ساختمان شیشه‌ای صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

به گزارش مشرق، روز سه‌شنبه پنجم تیر، پنجمین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ برگزار شد. تاکنون چهار مناظره با موضوع اقتصادی و فرهنگی برگزار و پخش شده است.

طبق قرعه‌کشی، در این مناظره، صندلی شماره سه به آقای جلیلی تعلق گرفته است.

در همین رابطه بخوانید:

مشروح کامل اولین مناظره اقتصادی انتخابات ۱۴۰۳

قالیباف در اولین مناظره اقتصادی ۱۴۰۳ چه گفت؟

مشروح کامل دومین مناظره انتخابات ۱۴۰۳ +عکس و فیلم

قالیباف در دومین مناظره انتخاباتی ۱۴۰۳ چه گفت؟

مشروح کامل مناظره فرهنگی انتخابات ۱۴۰۳ +عکس و فیلم

قالیباف در مناظره فرهنگی انتخابات ۱۴۰۳ چه گفت؟

مشروح کامل چهارمین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ +عکس و فیلم

جلیلی در مناظره سیاسی انتخابات ۱۴۰۳ چه گفت؟

نامزدهای انتخابات پس از حضور در ساختمان صداوسیما، به اقامه نماز جماعت پرداختند.

نماز جماعت نامزدهای ریاست جمهوری

سوال دور اول مناظره پنجم ریاست جمهوری ۱۴۰۳

سوال: اگر شما به ریاست جمهوری برسید اولین اقدامتان چیست و در چه مدت به نتیجه خواهد رسید؟

اظهارات ۴ دقیقه اول سعید جلیلی در آخرین مناظره

دو اولویت اصلی دارم که در ابتدای دولت شهید رئیسی هم به ایشان تقدیم کردم. یکی ارزآوری است و دیگری اشتغال.ریشه همه چیز به این برمیگردد که در این دو زمینه یک برنامه موفق را اجرا کنید. 

روستاهای ما نباید به عنوان جایی که فقیر است و محروم است دیده شود. روستاها می‌توانند سلول جهش کشور شوند.

خیلی از روستاها را در این ۱۰-۱۱ سال دیده ام که چگونه توانسته‌اند موفقیت‌های بزرگ کسب کنند. مثلاً روستای لیقوان در تبریز. در  همدان برخی روستاها ۲۰۰ کارگاه دارند. یکی از کشورهایی که قطب اقتصادی دنیا شده سال انقلاب ما ۱۳.۵ میلیارد دلار صادراتش بوده چهل سال بعد بیش از ۲ هزار میلیارد دلار. پس این ممکن است.

دولت شهید رئیسی در صادرات غیرنفتی رکورد زد. در ماجرای پوشاک می‌توانیم حتی با چین رقابت کنیم.  یکی از کشورهایی که قطب اقتصادی دنیا شده سال انقلاب ما ۱۳.۵ میلیارد دلار صادراتش بوده چهل سال بعد بیش از ۲ هزار میلیارد دلار. پس این ممکن است. دولت شهید رئیسی در صادرات غیرنفتی رکورد زد.

در ماجرای پوشاک می‌توانیم حتی با چین رقابت کنیم. ساختار روستاهای ما باید بتوانند امنیت شغلی‌شان تضمین شود. ۹ برنامه اجرایی داریم تا در عملیات آبخیزداری و گسترش گلخانه‌ها و یکپارچه‌سازی اراضی و ... موفقیت‌هایی کسب کنیم. کشاورز ما برای بازاریابی محصولات کشاورزی اش نباید مشکل داشته باشد.

باید جشن اتمام آب‌رسانی با تانکر را در دولت آینده تشکیل دهیم. 

فیلم اظهارات ۴ دقیقه اول سعید جلیلی در آخرین مناظره

اظهارات ۴ دقیقه دوم سعید جلیلی در آخرین مناظره

بخش عمده ای از جامعه ما توسط رسانه ها و جریان های سیاسی سانسور می‌شوند. زنان روستایی و سرپرست خانوار و خانه‌دار سانسور می‌شوند و دیده نمی‌شوند. برخی شعار می‌دهند که طرفدار زن هستیم ولی وقتی ریز می‌شویم می‌بینیم که جامعه اصلی که نقش در شکوفایی و پیشرفت دارد در این حوزه دیده نمی‌شود.

۲۶-۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها هستند ولی وقتی قرار است تسهیلات داده شود و سهم آنها در بودجه دیده شود، این کار صورت نمی گیرد.  ۵۰ درصد مدال آوران ما روستایی هستند. یکی از موضوعات مهم، امنیت شغلی است. کارگر شما که دارد به تولید شما کمک میکند و زیربنای تولید است باید امنیت شغلی داشته باشد. حتی فراتر از این، باید او خود را در سود آن شرکت و کارآیی آن شرکت سهیم بداند.

کارگر شما که دارد به تولید شما کمک میکند و زیربنای تولید است باید امنیت شغلی داشته باشد. حتی فراتر از این، باید او خود را در سود آن شرکت و کارآیی آن شرکت سهیم بداند.

فیلم اظهارات ۴ دقیقه دوم سعید جلیلی در آخرین مناظره

اظهارات ۴ دقیقه سوم سعید جلیلی در آخرین مناظره

وضعیت برخی از ادارات مطلوب نیست

بیش از ۸۰ درصد بودجه کشور در سال هزینه می‌شود تحت عنوان هزینه‌های جاری و حقوق و دستمزد. دستگاه بزرگ دولتی و ماشین دولت داریم که هشتاددرصد بودجه کشور را هزینه میکند؛ این برای این است که پناهگاه مردم باشند و مردم وقتی جلوی اداره کشاورزی و صنعت رد می‌شوند نگویند که خدایا چطور از این خوان‌ها بگذریم!

سال ۹۲ وقتی رقیبم رای آورد به عنوان هدیه این را بهشان گفتم که اگر ماشین دولت راه نیفتد، مثل ماشینی است که هی خرجش کنید و شما را تا سر کوچه هم نبرد. برنامه‌ها وقتی انجام می‌شود که ماشین دولت را راه بیندازید. یکی از ایرادهای جدی کند و خدائی نکرده فرسوده شدن این دستگاه دولت است که باید این را حل کرد.

چرا مساله بورس پیش آمد؛ همان موقع نامه‌ای سال ۹۹ به آقای روحانی نوشتم و گفتم وقتی اقتصادت پیش‌بینی‌پذیر نباشد و رفتارهای غلط بروز کند مردم ضرر می‌کنند.

یکی از این بحث‌ها همین بیمه سهام است که مردم متضرر نشوند. رئیس جمهور باید به موضوع و دستوری که می‌دهد اشراف داشته باشد. ما برای ماه اول ۲۵ حکم را تهیه کرده‌ایم که اینها یک تصمیم می‌خواهد. گره‌ها را شناسایی کردیم تا حل شود. شما برای بافتن فرش هم باید نقشه داشته باشید؛ در اداره کشور هم باید این گره‌ها را بشناسید.

فیلم اظهارات ۴ دقیقه سوم سعید جلیلی در آخرین مناظره

اظهارات ۴ دقیقه چهارم سعید جلیلی در آخرین مناظره

اولویت‌های کشور رفع مشکل گرانی و تورم است

اگر در برنامه پنجم گفته رشد هشت درصد، این رشد هشت درصد کار جدی و برنامه‌ریزی مهم در شاخص‌های مهم ارزآوری و اشتغال و جذب سرمایه و استفاده از فرصت فناوری می‌خواهد. بهره‌وری فقط با سرمایه به دست نمی‌آید؛ با یک مدیریت درست به دست می آید.

کار واقعی باید از کار نمایشی تمایز داده شود. با نمایش و تعارف کشور اداره نمی‌شود. جوانان متخصصی داریم که در این زمینه خیلی می‌توانند نقش‌آفرینی کنند. اگر در برنامه پنجم گفته رشد هشت درصد این رشد هشت درصد یه کار جدی و برنامه‌ریزی مهم می‌خواهد.

ما امروز در شرایطی هستیم که باید بدانیم این جهان فرصت اگر قرار است یک ایران جهش شود باید موانع آن برطرف شود.

فیلم اظهارات ۴ دقیقه چهارم سعید جلیلی در آخرین مناظره

اظهارات ۴ دقیقه پنجم سعید جلیلی در آخرین مناظره/جمع‌بندی

مردم در طول انقلاب قدرت تولید کردند

مردم در طول انقلاب قدرت تولید کردندامروز یک وظیفه بزرگ داریم و مردم پای کار هستند و مردم در این ۴۵ سال برای کشور ما قدرت و عظمت تولید کردند. همین مردم می‌توانند پیشرفت و جهش تولید کنند.

در ۱۱ سال گذشته تلاش کردم ظرفیت‌های ایران شناسایی کنم

در ۱۱ سال گذشته به جای وقت تلف کردن در گعده های سیاسی سعی کردیم در شهرها و روستاهای مختلف حضور یابیم و ظرفیتهای کشور را بشناسیم. درباره اقوام و اهل سنت می‌گویم که بدترین چیز این است که کسانی با حقوق مردم در ایامی مثل انتخابات، این حق را معامله کنند. وظیفه دولت تعامل است نه معامله. کسانی که معامله می کنند، به مردم بی احترامی می کنند.

وظیفه ماست که به حداقل‌ها اکتفا نکنیم

وظیفه ماست که به حداقل‌ها اکتفا نکنیم و به قله‌ها نگاه کنیم. باید به آنچیزی که در شان ملت ایران است در ۵ سال آینده برسیم. عده‌ای می‌خواهند با سیاه نمایی و بذر ناامیدی افشاندن، کشور را از جهش ناامید کنند.

فیلم اظهارات ۴ دقیقه پنجم سعید جلیلی در آخرین مناظره/جمع‌بندی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  33 15
  جلیلی یک سروگردن از بقیه بالاتر است. پزشکیان و قالیباف هرگز، پورمحمدی هم طعم وزارت کشور دوره واداده ها نمک گیرش کرده،
  • ح. روحانی IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
   2 1
   مشرق نیوز چرا کامنت های من رو نمی گذاری؟ تنها با باج دادن به آمریکا مسائل و مشکلات کشور حل خواهد شد.و لاغیر
  • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
   10 15
   دقیقا چی کار کرده که از همه بالاتر شده،روی کاغذ همه بالا هستن
  • IR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۶
   3 8
   من که به قالیباف رای میدم
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  3 11
  یعنی بعدازسیصدسال تجربه نکردید مذاکره با شیاطین بزرگ غرب وشرق اشتباه است!؟تنها راه برای نابودی اسقاطیل وشیاطین غرب- اتحاد،استقلال وآزادی ملی ومذهبی وشرق گرایی برای بی اثرکردن تحریمها ورسیدن به بازدارندگی اتمی،پیشرفت،عدالت،شفافیت،استقلال،ازادی،اقتدار و...است
  • IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
   3 0
   يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَىٰ أَوْلِيَاءَ ۘ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ ۚ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ 51 مائده ای اهل ایمان، یهود و نصاری را به دوستی مگیرید، آنان بعضی دوستدار بعضی دیگرند، و هر که از شما مؤمنان با آنها دوستی کند به حقیقت از آنها خواهد بود؛ همانا خدا ستمکاران را هدایت نخواهد نمود.
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  1 9
  هر چی کامنت برای افزایش مشارکت می نویسم منتشر نمی شود
 • ساسان IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  15 6
  دروغ میگی مثل بقیه امیدی به شماها نیست
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  5 4
  جهرمی اطلاعاتی امنیتی به خاطر بی لیاقتی و کم کاری دنباله بی لیاقتی و کم کاری صبح جمعه رئیس اطلاعاتی امنیتیش فریدون، کارش به محاکمه رفت . ادرس عوضی نده پزشکیان
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  3 30
  آقای جلیلی کنار بکش تا کارآمدهای اقتصادی، کاری کنند
 • حسین CA ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  1 13
  این بنده خدا جلیلی بهتره به نفع قالیباف کنار بره.
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
  32 6
  کاش از کاندیداها در قوی قضاییه در خصوص تمام وعده های خودشان تعهد میگرفتند که در مدت خدمتشان موظف به عملی کردن آنها باشند و اگر خلف وعده کنند در پایان دوری آنها مجازات بسیار سنگین در نظر گرفته شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس