کد خبر 1616861
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۴۰۳ - ۰۱:۲۰
مکرون با رد درخواست‌های استعفا: تا سال ۲۰۲۷ در ریاست جمهوری می‌مانم

امانوئل ماکرون یکشنبه اعلام کرد که تا ماه می ۲۰۲۷ در مقام ریاست جمهوری فرانسه خواهند ماند و در شیوه اداره کشور «تغییر» ایجاد خواهد کرد.

به گزارش مشرق، راستگرایان افراطی فرانسه اخیرا در انتخابات پارلمان اروپا کرسی‌ها خود را افزایش دادند و پیش‌بینی می‌شود که در انتخابات پیش روی پارلمانی در این کشور نیز ضربه مهلکی به حزب «رنسانس» ماکرون وارد کنند.

حزب راست افراطی «اجتماع ملی» خواستار کناره‌گیری ماکرون شده اما وی در نامه‌ای سرگشاده در رسانه‌های فرانسه با رد این درخواست خطاب به رای‌دهندگان تاکید کرد: نمی‌توان اوضاع را به همین روشی که هست ادامه داد. شنیده‌ام که خواهان تغییر هستید.

وی افزود: مطمئن باشید که تا ماه می ۲۰۲۷ رئیس جمهور شما، حافظ جمهوری و ارزش‌هایمان خواهم بود و به تکثرگرایی و انتخاب‌های شما احترام می‌گذارم و در خدمت شما و کشور خواهم بود.

پس از پیروزی راست‌های افراطی در انتخابات پارلمان اروپا، ماکرون پارلمان فرانسه را منحل و انتخابات زودهنگام اعلام کرد. دور نخست انتخابات پارلمان فرانسه ۳۰ ژوئن (دهم تیر) و دور دوم هفتم ژوئیه (۱۷ تیر) برگزار می‌شود.

نتایج ۲ نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که حزب راست افراطی اجتماع ملی ۳۵ تا ۳۶ درصد آرا، ائتلاف چپگرایان ۲۷ تا ۲۹.۵ درصد آرا و میانه‌روهای وابسته به مکرون نیز ۱۹.۵ تا ۲۲ درصد را به دست خواهند آورد.

این بهترین نتیجه‌ای خواهد بود که اجتماع ملی تاکنون در انتخابات پارلمانی به دست می‌آورد. از این رو، این حزب می‌تواند نخست وزیر آتی فرانسه را معرفی کند. در این صورت، احتمالا جوردن باردلا رئیس جوان این حزب نامزد اصلی نخست وزیری خواهد بود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس